Βαπτιση ενηλικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    6

    Βαπτιση ενηλικα

    Καλησπερα σε ολους! Εχουμε ενα προβλημα με τον ανδρα μου καθως επιθυμουμε να τελεσουμε θρησκευτικο γαμο στην Ελλαδα.Μενουνε στο εξωτερικο&τελεσαμε πολιτικο...Ο ανδρας μου ειναι αθρησκος&αλκοδαπος,ομως θελει να πραγματοποιησουμε γαμο στο τοπο καταγωγης μου..Με μια πρωτη ερευνα,μου ειπαν απο την μητροπολη πως χρειαζεται κατηχηση κτλ...Αλλα,εκεινος θελει να το κανει απο σεβασμο προς την οικογενεια μου(οπως ξερουμε στην Ελλαδα ειναι σημαντικο γεγονος ο θρησκευτικος)&επειδη λατρευει τον τοπο καταγωγης μου.Υπαρχει καποιος με αναλογη εμπειρια&αν μπορουμε να παραλειψουμε ολη αυτη την διαδικασια κατηχησης κτλ...;Συν τοις
    αλλοις δεν εχουμε την πολυτελεια χρονου.
    Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ο θρησκευτικος γαμος τελειται με ατομα που εχουν βαπτιστει χριστιανοι.... αυτο σημαινει οτι εχουν δεχτει την θρησκεια μας και επιθυμουν να φερουν ενα ονομα το οποιο και γιορταζεται απο την ορθοδοξη εκκλησια,, ασχετα που σε βαπτισεις τα ονοματα μπορει να μην γιορταζονται..... παρολα αυτα ειναι ελληνικα και οχι ας πουμε κανενα Tσομπανοβοφ.....!!!!!

    ο γαμος ειναι ενα μυστηριο που το ζευγαρι δινει υποσχεση μπροστα στον θεο, οτι θα ζησουν μαζι και θα προσπαθησουν να ανταπεξερχονται καθε δυσκολια... ετσι ειναι και ευλογια μαζι...!!! ειναι η νομικη αλλα και πνευματικη ενωση! ο πολιτικος γαμος ειναι μονο η νομικη ενωση!!

    εγω πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να κανει μια μικρη κατηχηση, να ακουσει τον χριστιανικο λογο, να βαφτιστει και μετα να τελεσετε θρησκευτικο γαμο!!

  3. #3
    Sylvia, δεν ξέρω για την κατήχηση, αν μπορείς να την παρακάμψεις, αλλά το σίγουρο είναι οτι πρέπει ο άντρας σου να είναι χριστιανός για να τελεστεί ένας χριστιανικός θρησκευτικός γάμος.
    Η μόνη άλλη περίπτωση που γίνεται γάμος είναι μεταξύ καθολικών και ορθοδόξων. Αν δηλαδή είναι ο άντρας σου καθολικός κι εσύ ορθόδοξη, τότε δεν χρειάζεται να αλλάξετε κάτι.

  4. #4
    Vaggg
    Guest
    Quote Originally Posted by Sylvia33 View Post
    Καλησπερα σε ολους! Εχουμε ενα προβλημα με τον ανδρα μου καθως επιθυμουμε να τελεσουμε θρησκευτικο γαμο στην Ελλαδα.Μενουνε στο εξωτερικο&τελεσαμε πολιτικο...Ο ανδρας μου ειναι αθρησκος&αλκοδαπος,ομως θελει να πραγματοποιησουμε γαμο στο τοπο καταγωγης μου..Με μια πρωτη ερευνα,μου ειπαν απο την μητροπολη πως χρειαζεται κατηχηση κτλ...Αλλα,εκεινος θελει να το κανει απο σεβασμο προς την οικογενεια μου(οπως ξερουμε στην Ελλαδα ειναι σημαντικο γεγονος ο θρησκευτικος)&επειδη λατρευει τον τοπο καταγωγης μου.Υπαρχει καποιος με αναλογη εμπειρια&αν μπορουμε να παραλειψουμε ολη αυτη την διαδικασια κατηχησης κτλ...;Συν τοις
    αλλοις δεν εχουμε την πολυτελεια χρονου.
    Ευχαριστω πολυ!
    Θα πρέπει να βαπτιστεί και απαραιτητα να λάβει μια κατήχηση για την πίστη και τον θεό, δεν γίνετε αλλιώς είναι σοβαρό το μυστήριο του γάμου και της βάπτισης και δεν μπορείς να προσέρχεσε στην πίστη χωρίς να ξερεις τι λέει, σαν να λέμε γουρούνι στο σακί δηλαδή.

Similar Threads

  1. Μαθησιακές Δυσκολίες σε ενήλικα
    By loxagos_snake in forum Διαταραχές Μάθησης - Μαθησιακές Δυσκολίες
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2020, 13:34
  2. Βάπτιση, μία βίαια εμπειρία.
    By Hyperion in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 34
    Last Post: 20-12-2017, 01:48
  3. Replies: 55
    Last Post: 19-05-2017, 10:33
  4. Replies: 17
    Last Post: 22-04-2017, 21:22
  5. χωρισμος-διαζυγιο και ενηλικα παιδια
    By just_40 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 09-04-2012, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •