Έλλειψη συναισθημάτων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    3

    Έλλειψη συναισθημάτων

    Από σχετικά μικρή ηλικία (γύρω στα 10 - 11) κατάλαβα ότι δεν μου είναι σχεδόν καθόλου εύκολο να νοιώσω συναισθήματα (κυρίως τα θετικά όπως χαρά).
    Το συναίσθημα που νοιώθω πιο εύκολα είναι το άγχος (που το κάνω υποσυνείδητο) και ο θυμός και η ζήλια αλλά ο θυμός είτε μου φεύγει είτε μου είναι τόσο έντονος που θέλω να χτυπήσω κάποιον πολύ άσχημα (επειδή κάνω πολεμικές τέχνες και είχα σωστή καθοδήγηση από τους δασκάλους μου, μπορώ να συγκρατώ τον θυμό μου που μέχρι τώρα δεν έχει τοίχοι να ξεσπάσω σε κάποιον).
    Γενικά όταν είναι να νοιώσω συναίσθημα σε κάποια στιγμή απλά προσποιούμαι. (πχ αν μου κάνει κάποιος κάποια έκπληξη)

    Ο τρόπος που μεγάλωσα:
    Γενικά δεν μεγάλωσα με τον καλύτερο τρόπο. Έχω και μια τάση να υπερβάλω λίγο για το παρελθόν μου... Από την πρώτη δημοτικού επειδή έχω δυσλεξία δεν μάθαινα και πολύ εύκολα πράγματα με αποτέλεσμα οι γονείς μου και γενικά συγκενείς που με διάβαζαν να με χτύπαγαν (συνήθως σφαλιάρες) όταν έκανα λάθη μέχρι που έβαζα τα κλάματα και σταματάγανε και μετά από αρκετή ώρα ξανά τα ίδια. Επίσης έφαγα αρκετό μπούλινγκ στο δημοτικό που ήταν η κύρια αιτία που άρχισα τις πολεμικές τέχνες. Από τότε κατάλαβα πως ο κόσμος θέλει το κακό σου και δεν ενδιαφέρεται για σένα και ο μόνος που μπορεί να το αντιμετωπίσει είσαι εσύ, έτσι αν αντιμετωπίζεις μόνος σου τα προβλήματά σου, και δεν δείχνεις τις αδυναμίες σου, τότε θα είσαι ένα βήμα μπροστά. (ξέρω ότι είναι λάθος, αλλά αυτό πίστεψα και συνεχίζω να πιστεύω)

    Υποσημείωση αυτής της παραγράφου : οι γονείς μου και γενικά αυτοί που με χτύπαγαν για να μάθω δεν είναι κακοί άνθρωποι. Γενικά πιστεύω πως ίσα ίσα είναι πολύ καλοί, απλά σαν άνθρωποι έκαναν κάποια λάθη και έχουν κάνει πολλά για να είμαι ευχαριστημένος.

    Διαφορά περίεργα χαρακτηριστικά της συμπεριφοράς μου:
    -Νοιώθω κάτι σαν άγχος αλλά όχι ακριβώς άγχος όταν βλέπω πολύ κόσμο.
    -Έχω διάφορους "εαυτούς" όπου ανάλογα τον τόπο μου βγαίνουν στην επιφάνεια.
    (πχ έχω έναν εαυτό όταν κάνω πολεμικές τέχνες, έναν άλλο εαυτό όταν πάω σε ένα μέρος που φτιάχνουμε διαφορά πρότζεκτ σχετικά με υπολογιστές, άλλο εαυτό στο σχολείο κλπ.) και ο κάθε εαυτός έχει διαφορετική συμπεριφορά.
    -Έχω χαρακτηριστικά τα οποία το ένα συγκρούεται με το άλλο (πχ. Δεν μου αρέσει να μιλάω με κόσμο, αλλά όταν κάποιος θέλει βοήθεια σε κάτι, όπως να του φτιάξω κάτι σε pc, ή να του δώσω συμβουλή ή να τον βοηθήσω σε μια απορία, τότε χωρίς λόγο βάζω τα δυνατά μου για να τον βοηθήσω ενώ δεν με νοιάζει, αλλά το αποτέλεσμα μου αρέσει και μου δείχνει ότι είμαι χρήσιμος).
    -Ασχολούμαι με πολλά πράγματα και διαβάζω διάφορα πράγματα όπως γλωσσολογία, μαθαίνω διάφορες γλώσσες, προγραμματισμό, ιστορία, πολιτική, χημεία, φυσική, αλλά κάποια από αυτά δεν τα ολοκληρώνω.
    -Στο σπίτι όταν είμαι μόνος μου ή όταν είμαι σε δωμάτιο μόνος μου με κλειστή την πόρτα, μιλάω μόνος μου και φαντάζομαι εμένα να μιλάω με έναν κλώνο μου και μου ζητάω συμβουλές, ξεσπάω πάνω μου, όταν με βασανίζει κάτι κλπ.
    -Είμαι λάτρης του ωραίου φίλου, αλλά όταν μου αρέσει κάποια κοπέλα, μου αρέσει για μια μέρα και γενικά για πολύ λίγο. (το αναφέρω για παρακάτω)
    -Άσχετα με την κάπως "κενότητα" που έχω, είμαι κομικός (άσχετα από το χιούμορ μου) και μου αρέσει γενικά να κάνω αστεία.
    -Κάποιες φορές όταν νοιώθω οτιδοιποτε, μετά από λίγα δευτερόλεπτα, ξαναερχομαι στην "κενή" μου κατάσταση.


    Πρόσφατη κατάσταση:
    Τώρα πάω Γ λυκείου και κάνω ιδιαίτερα με άλλα 3 άτομα σε μια περιοχή μακρυά από το σπίτι μου.
    Είμαστε 2 αγόρια και δύο κορίτσια.Με το αγόρι και την μια κοπέλα (ας την πούμε Α) γνωριζόμαστε εδώ και 5 χρόνια. Η άλλη κοπέλα (ας την πούμε Β) είναι κολλητή της Α.
    Την πρώτη φορά που γνώρισα την κοπέλα Β κάτι ένοιωσα αλλά δεν ξέρω τί είναι αυτό. Την αντίκρισα και καρφώθηκε το βλέμμα μου για κάποια δευτερόλεπτα πάνω της και μόλις με αντίκρισε επειδή είμαι ντροπαλός, απλά κοίταγα αλλού και δεν ήξερα πώς να αντιδράσω.
    Μόλις πήγα σπίτι και μίλησα με τον εαυτό μου, είπα πως απλά είναι μια φάση όπως οι άλλες.
    Πέρασε 1 χρόνος και αυτό το κάτι που ένοιωθα μεγάλωνε όλο και περισσότερο και άρχισε η συμπεριφορά μου να αλλάζει (πχ.χαμογελάω πιο συχνά, νοιώθω λίγο πιο κοινοτικός και κάνω και σκέφτομαι πράγματα και λέω "ε δεν είμαι εγώ αυτός" )
    Και κάποια στιγμή συζήτησα με την κοπέλα Α και τον άλλον φίλο μου για το τί έχω πάθει με την κοπέλα Β. Και μου είπε η κοπέλα Α ότι είμαι ερωτευμένος μαζί της.
    Νομίζω ότι είναι το πιο λογικό γιατί την κοπέλα Β την σκέφτομαι συνέχεια και προσπαθώ να της τραβάω την προσοχή με διάφορους τρόπους (μέχρι και πολεμικές τεχνικές της μαθαίνω XD).
    Αλλά δυστυχώς τα έχει με κάποιον άλλον εδώ και 3 χρόνια και εμένα μου δίνει πατήματα (όπως μου λένε κάποιες άλλες που εμπιστεύομαι πλιν της κοπέλας Α).
    Και σήμερα είχα μια συζήτηση με την κοπέλα Α και της είπα ότι θέλω να με βοηθήσει με την κοπέλα Β (επιμένω γιατί μια φορά την ρώτησε κάποιος αν είναι ερωτευμένη και εκείνη απάντησε δεν ξέρω) και μου λέει ότι την κοπέλα Β την νοιάζει μόνο το αγόρι της.
    Έτσι της λέω τη φάση αυτή που είπε ότι δεν ξέρει αν είναι εκείνη ερωτευμένη και μου είπε ότι το είπε έτσι (ήξερε τη φάση από πριν γιατί η κοπέλα Β λέει πολλά στην κοπέλα Α).
    Και αυτή τη στιγμή νοιώθω ΠΟΛΎ θυμό και ανάμικτα συνεσθηματα που δεν τα καταλαβαίνω. Έτσι ήρθα εδώ για να με βοηθήσει κάποιος να προσεγγίσω κάπως την κατάσταση των συνεσθηματων μου.

    Υ. Γ:Συγνώμη αν έδωσα μεγάλη έμφαση στην "ερωτηκή" μου ζωή, απλά βρίσκομαι σε μια φάση που δεν έχω ξανά αντιμετωπίσει.
    Last edited by Anon1342; 07-02-2019 at 17:35.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλωσήρθες στο φόρουμ

    ¨Ετσι όπως τα έγραφες πρέπει να σου ομολογήσω πως χαμογέλασα όταν έφτασα στο σημείο που περιγράφεις τα συναισθήματα σου για την κοπέλα! Ναι, φαίνεται πως είσαι ερωτευμένος!! Και μιας και περιγράφεις μια έλλειψη συναισθημάτων γενικά σε όλη σου την ζωή , το να ερωτευτείς είναι μάλλον θετικό!

    Είσαι μπερδεμένος με το πώς νιώθεις τώρα; Φαντάζομαι ο θυμός έχει να κάνει με την απογοήτευση όταν έμαθες για την κοπέλα και το ότι δεν έχεις ελπίδα. Φυσιολογικό μου φαίνεται... είσαι ερωτευμένος και θυμώνεις που δεν μπορείς να έχεις το αντικείμενο του πόθου σου. Ξέρεις ο θυμός συνήθως κρύβει κάτι άλλο από πίσω, πόνο, απογοήτευση... είναι πολύ φυσιολογικό να τα νιώθεις όλα αυτά.

    Στην θέση σου πάντως δεν θα έπαιρνα και μετρητοίς τα λόγια της φίλης, ίσως αξίζει να κάνεις μια προσπάθεια ακόμα με την κοπέλα και να διαπιστώσεις μόνος σου αν ενδιαφέρεται ή όχι. Εκείνη πώς είναι μαζί σου όταν βρίσκεστε; Δείχνει καθόλου ενδιαφέρον;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    3
    Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση!
    Με αυτή την κοπέλα τις μόνες φορές που βρισκόμαστε είναι στο φροντιστήριο και κάποιες φορές κάνουμε μια βόλτα όταν τελειώνουμε όλοι μαζί.
    Έχουν γίνει κάποιες φάσεις που τις έχω πει σε φίλες μου και μου λένε ότι μου δίνει πατήματα. Επίσης κάποιες φορές όταν είμαστε στο φροντιστήριο, επειδή κάνουμε μάθημα σε ένα θρανίο, κάθομαι κάπως δίπλα δίπλα με αυτήν την κοπέλα και είχα βάλει τον αγγόνα μου πάνω στο τετράδιό της για αρκετά λεπτά και όταν τον πείρα, με κοίταζε με ένα περίεργο βλέμμα (εγώ πιστεύω πως ένοιωσε σαν να κρατάω απόσταση). Επίσης κάποιες φορές μου ζωγραφίζει διάφορα στο τετράδιό μου (ρώτησα βέβαια κάποιες φίλες μου αν σημαίνει αυτό κάτι, και κάποιες μου λένε ότι δεν σημαίνει). Επίσης μια φορά που της έγραψα στα κινέζικα στο τετράδιό της ότι είναι πολύ όμορφη, μετά από αρκετό καιρό με ρώτησε τί σημαίνει και εγώ της είπα ότι δεν θυμάμαι με ένα περίεργο τρόπο και μου χαμογέλαγε και μου έλεγε ότι λέω ψέματα και επέμενε να της πω. Φυσικά δεν της είπα τί σημαίνει, απλά της είπα πώς προφέρεται και μου είπε ότι θα το ψάξει (δεν νομίζω να το έχει ψάξει).
    Επίσης την προηγούμενη εβδομάδα είχε αρρωστήσει για 5 μέρες και της έγραφα κάθε μέρα στο Facebook να δω πώς είναι, τί να πάρει για να αισθανθεί καλύτερα, τις έστελνα χωρίς να με ρωτήσει τις ασκήσεις που μας έβαζαν φροντιστήριο (για να της δείξω ότι ενδιαφέρομαι).
    Αυτή την εβδομάδα είμαι εγώ άρρωστος και μου στέλνει εμένα τις ασκήσεις χωρίς να ρωτήσω και με ρωτάει αν είμαι καλύτερα (δεν ξέρω αν το κάνει επειδή εγώ το έκανα, αλλά λέω να το αναφέρω).
    Μία φορά επειδή κρύωναν τα άκρα των χεριών μου στο μάθημα (όταν μου κρυώνουν τα άκρα για κάποιο λόγο τρέμω κάπως ολόκληρος) εκείνη είχε πάρει μαζί της ένα φουλάρι και η καθηγήτρια ρώτησε την κοπέλα αν θέλει να μου δώσει το φουλάρι της και εκείνη απάντησε ΕΝΩΕΙΤΑΙ με κάπως χαρούμενο τόνο. (δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό)
    Μία φορά στις αρχές, είμασταν μόνοι μας σε ένα δωμάτιο στο φροντιστήριο και εγώ περίμενα να έρθουν οι γονείς μου να με πάρουν με το αμάξι και εκείνη έκανε ασκήσεις. Εγώ είμουν στο κινιτό και άρχισε να μου κάνει ερωτήσεις όπως αν είμαι αντικοινονικός και μου έλεγε ότι ήταν και εκείνη μέχρι την 1η λυκείου. Μετά με ρώτησε αν έχω κοπέλα και της είπα όχι, και καπάκι με ρώτησε αν μου αρέσει καμία και της είπα ναι. Μετά με ρωτάει αν είναι από το σχολείο μου και της λέω όχι. Μετά με ρωτάει πώς τη λένε και απλά την κοίταξα και χαμογέλασα και μετά χαμογέλασε και εκείνη.
    Μία φορά βγήκαμε μόνοι μας για περίπου δύο ώρες μετά το φροντιστήριο γιατί οι δικοί μου είχαν αργήσει και γνωριστήκαμε καλύτερα.Όμως νομίζω πως αποφεύγει να βγαίνουμε μόνοι μας μετά από τότε γιατί δύο φορές είχε πει να βγούμε όλοι μαζί και δεν θέλανε τα άλλα δύο άτομα και της είπα να βγούμε οι δύο μας, αλλά έκανε σαν να μην με άκουγε και έφευγε και εκείνη.
    Τέτοιες φάσεις γίνονται γενικά.
    Επειδή αυτά τα άτομα δεν θα τα ξαναδώ μόλις έρθουν οι πανελλήνιες, θέλω να της πω ότι είμαι ερωτευμένος μαζί της την τελευταία μέρα που θα τη δω και σκέφτομαι να της πάρω και για δώρο για τα γενέθλιά της που είναι σε ένα μήνα, ένα βραχιόλι, αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό ενώ ξέρω ότι έχει αγόρι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ισως δεν ειναι ελλειψη συναισθηματων αλλα το οτι δεν εχεις μαθει να τα αναγνωριζεις. Ισως δεν σου προσφερθηκε η καταλληλη καθοδηγηση κ το περιβαλλον δεν βοηθουσε.

    Παρατηρω μια γλυκια αθωοτητα στον τροπο που τα περιγραφεις που ισως ειναι σπανια στις μερες μας.
    Η κοπελα ισως καταλαβε οτι σε ενδιαφερει κ κολακευτηκε κ παρασυρεται κ αυτη στο παιχνιδι.
    Καλο ειναι ομως να μη παιζει ο ενας με τα συναισθηματα του αλλου κ καποια στιγμη να ξεκαθαριστει το τοπιο μεταξυ σας.

    Ευχομαι να βρεις την ευκαιρια να της πεις πως σισθανεσαι ζυγιζοντας κ το οτι ειναι δεσμευμενη.
    Ισως την εφερνες σε δυσκολη θεση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    3
    Πιστεύω πως έχω έλλειψη συναισθημάτων γιατί όταν γίνει οτιδοιποτε που δεν έχει σχέση με την κοπέλα Β, απλά δεν με κάνει να νοιώσω κάτι, όπως είπα πολύ πολύ σπάνια και για πολύ μικρό χρονικό διάστημα.Απλά νοιώθω κενό ακόμα και αν γίνει κάτι πολύ καλό ή πολύ κακό.

    Τώρα με την κοπέλα Β ακολουθώ τη συμβουλή μιας γυναίκας που μου είπε να δείξω τί έχω που δεν έχει το αγόρι της (το αγόρι της πήγαινε 3η Λυκείου και η Κοπέλα Β 1η όταν τα φτιάξανε). Επίσης ενωειται πως κάνω κινείσεις που υπολογίζω ότι είναι και σε σχέση και ακολουθώ πάντα ένα μέτρο.
    Ευχαριστώ για τις ευχές σου και θα προσπαθήσω να βρω κάποιον τρόπο ώστε να της το πω χωρίς να την φέρω σε δύσκολη θέση.

Similar Threads

  1. Συγχυση συναισθηματων?
    By stellafire in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 08-09-2014, 00:59
  2. Έλλειψη συναισθημάτων...
    By rayne in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 04-11-2011, 11:50
  3. ερμαιο των συναισθηματων μου...
    By constantinos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 25-07-2011, 09:38
  4. Εκδήλωση συναισθημάτων
    By mandyav in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 10-09-2008, 16:34
  5. Η <<σκάλα>> των συναισθημάτων μας.
    By katarina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 23-06-2008, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •