δυσκολια στην ομιλια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741

    δυσκολια στην ομιλια..

    καλησπέρα όπως γράφω και στον τίτλο εντελώς ξαφνικά έχω δυσκολία στην ομιλία... και δυσκολία στην κατάποση νερου .. είναι συνεχώς στεγνό το στόμα μου... δεν ξέρω αν είναι από αυτό... αλλα κλασσικά άρχισαν η φοβίες μήπως παθαίνω εγκεφαλικό... περνώ εδώ και 1 χρόνο 0.5mg xanax 1 χαπάκι την ημερα και ladose10mg από το καλοκαίρι... μέχρι σήμερα δεν το έχω κόψει ακόμα.. γτ μου είπαν να το συνεχίσω τελικά για κάποιο διάστημα ακόμα... τι στο καλο μπορεί να είναι αυτή η δυσκολία στην ομιλία όμως?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Έκανα κάποιες προσπάθειες για επικοινωνία μαζί σου... Ουσιαστικά πάει πάνω από εμάς χρόνος που μιλούσαμε για τις πρώην μας...

    Τέλος πάντων, να μην ξεφεύγω από το θέμα... Ίσως το ζαναξ θα έπρεπε να το κόψεις... Εμενα με προκαλεί θολούρα και κάποια σύγχυση όταν θέλω να γράψω... Ουσιαστικά δεν το θεωρώ τόσο καλό για να το παίρνεις το χρονικό διάστημα που δηλώνεις... Τις τελευταίες φορές από τις βενζο γενικά που χρησιμοποίησα το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν να προκαλέσω στον εαυτό μου κρίσεις πανικού...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το αγχος πολλες φορες εχει επιπτωσεις στις γνωστικες ικανοτητες κ τον λογο. Ισως εχει να κανει κ με την αυτοπεποιθηση που αυτα τα 2 πανε πακετο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα.Νομίζω το ζαναξ το παίρνεις αρκετό καιρό δεν τα λέω εγώ αλλά η οδηγίες2 μήνες το μέγιστο η περιστασιακά δηλαδή 2 κουτιά το χρόνο Δες το με το γιατρό σου για αλλαγή

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οταν λες δυσκολια στην ομιλια πως ακριβως το εννοεις? δυσκολια στο να σκεφτεις τι να πεις ή οργανικα δε μπορεις να προφερεις ας πουμε λεξεις?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Καλησπέρα.Νομίζω το ζαναξ το παίρνεις αρκετό καιρό δεν τα λέω εγώ αλλά η οδηγίες2 μήνες το μέγιστο η περιστασιακά δηλαδή 2 κουτιά το χρόνο Δες το με το γιατρό σου για αλλαγή
    αλλαγη λεει με αντιψυχοσικα.... ευχαριστω δεν θα παρω..... προτιμω την CBD....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by boo View Post
    οταν λες δυσκολια στην ομιλια πως ακριβως το εννοεις? δυσκολια στο να σκεφτεις τι να πεις ή οργανικα δε μπορεις να προφερεις ας πουμε λεξεις?
    δεν μπορω να προφερω καπιες φορες καποιες λεξεις.. σκευτομαι μια χαρα απλα εχω κενα μνημης πιθανων απο τα xanax....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Έκανα κάποιες προσπάθειες για επικοινωνία μαζί σου... Ουσιαστικά πάει πάνω από εμάς χρόνος που μιλούσαμε για τις πρώην μας...

    Τέλος πάντων, να μην ξεφεύγω από το θέμα... Ίσως το ζαναξ θα έπρεπε να το κόψεις... Εμενα με προκαλεί θολούρα και κάποια σύγχυση όταν θέλω να γράψω... Ουσιαστικά δεν το θεωρώ τόσο καλό για να το παίρνεις το χρονικό διάστημα που δηλώνεις... Τις τελευταίες φορές από τις βενζο γενικά που χρησιμοποίησα το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν να προκαλέσω στον εαυτό μου κρίσεις πανικού...
    θα σου στειλω να τα πουμε εχουν γινει παρα πολλα και εξαφανιστικα απο ολους δεν μιλαγα πουθενα.....

    τα xanax καποιες φορες με ηρεμουν αλλα αλλες φορες μου φερνουν ανχος... ειναι αναλογα αλλα γενικα φοβαμε που τα περνω 1 χρονο αν δεν το παρω πρωι και απογευμα εχω κεφαλαλγια αυξημενη πιεση και ζαλιζομαι... και ο γιατρος λεει να παρω αντιψυχοσικο και οχι δεν πεζει να παρω..... θα επιμενω και θα παλεψω... με εναλακτικες θεραπειες.... γιατι τα φαρμακα δεν ειναι θεραπεια που σου λεει θα τα παρεις για λιγο και θα εισαι καλα.....! ΟΧΙ...! ΔΕΝ ΙΣΧΙΕΙ ΑΥΤΟ... και το λενε και η ιδιοι η γιατροι στο εξοτερικο... βεβαια ο καθενας κανει την επιλογη του.... εμενα το προβλημα μου δεν ειναι τοσο σοβαρο για να παρω αντιψυχοσικα... εχω αλλο προβλημα και εχω μυοκλονικους σπασμους/τιναγματα... και το ladose δεν νιοθω να κανει και τπτ.... μονο κιλα χανω ακομα ενω τρωω τα παντα ολα.. ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΛΕΣ...... ΑΛΛΑ Ο ΘΥΡΟΙΔΗΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ........! μεχρι kai μαγνιτικη εκανα.... σε καρδιολογους πηγα.... δεν εχω κατι.... οσο για την γαστροσκοπηση που επιμενω μου λενε δεν υπαρχη λογος εισαι καλα ολοι μου λενε...! πως ειμαι καλα ενω τρωω και δεν φουσκονο? αλλα ουτε πιναω κιολας.... τι να πω..... πολλα θεματα εχω... αλλα 10 χρονια εμεινα μακρια απο φαρμακα αντιψυχοσικα... αλλα το xanax πως να το κοψω δεν ξερω..... μπορω ετσι αποτομα? περνω μονο 0.5 την ημερα...... αυτη την στιγμη γραφω με τρομερο ανχος.... γιατι πηρα energy drink..... φερνω το ανχος μονος μου με αυτα που κανω....

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Ναι στείλε όποτε θες να τα πούμε...
    Ήταν μια περίοδος που σε έχανα όλο και αναρωτιόμουν αν ήταν επειδή το πήρες απόφαση να μην ξαναμπείς εδώ....

    Και εγώ είμαι υπέρ να το παλέψεις εναλλακτικά με όποιο τρόπο γίνεται... Μην πάρεις αντιψυχωτικα, είναι βαριά φάρμακα... Τώρα για το λαντος, είναι το μόνο το οποίο έχει ένδειξη ότι δεν θα βάλεις βάρος.. Να χαίρεσαι που το παίρνεις και δεν βάζεις βάρος και να χαίρεσαι που έχεις χάσει και το περιττό που είχες....
    Εγώ ας πούμε με το βριντελιξ έκανα μία ανάβαση στο βάρος, ενώ είχα σταθεροποιηθει αλλά όχι για πολύ από ότι φαίνεται...

    Τώρα μην δοκιμάσεις να κόψεις απότομα το ζαναξ, θα σε ρίξει στο κρεβάτι με άθλια κατάσταση.. Είναι πολύ εξαρτησιογονο, άρα αυτό σημαίνει ότι κάθε μειώσει θα την νιώθεις στο πετσί σου.. Αν θέλεις μπορείς να αντικαταστισεις το ζαναξ με το στεντον το οποίο έχει πιο μεγάλο χρόνο ζωής στο αίμα και άρα μειώνοντας τηβ δόση δεν θα νιώθεις τα ίδια στερητικα..


    Τέλος, τα ενεργειακά ποτά αποφεύγεται και έμενα μου αυξάνουν την αγχώδη διαταραχή

Similar Threads

  1. Δυσκολία στην κατάποση. Φοβία
    By Vakris in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-2023, 16:14
  2. Δυσκολία στην αναπνοή
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2015, 02:24
  3. Δυσκολια στην καταποση.
    By alexandros29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-12-2012, 04:48
  4. φοβία δυσκολία στην προσέγγιση
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 30-12-2009, 09:28
  5. Δυσκολία στην κατάποση
    By aggelikh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-09-2009, 23:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •