Ερευνα συνδεει τη σχιζοφρενεια με βακτηρια στην κοιλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740

    Ερευνα συνδεει τη σχιζοφρενεια με βακτηρια στην κοιλια

    https://newatlas.com/schizophrenia-g...robiome/58394/
    Δεν αποκλειεται να ειναι αληθεια, αφου τα προβιοτικα λεει ο maus βοηθανε στην ασθενεια μας!! Μου ειπαν τωρα ειναι δισεκατομμυρια τα βακτηρια στο εντερο. Αυτα τα φαρμακα που υπαρχουν τα προβιοτικα δηλαδη σκοτωνουν το πολυ ενα εκατομμυριο. Ισως αν βρεθει θεραπεια να τα σκοτωνουν ολα να θεραπευτει η σχιζοφρενεια!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Δεν ειναι μονο αυτο το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.,

    μεσω του διαβολου εχουμε ματιαστει και εχουμε παθει ζημια.

    Δεν ειναι μονο σωματικο το προβλημα επηρεαζεται απο αορατα πραγματα και τη βιοενεργεια - αυρα και τα μαγια οσο γελοιο και παραξενο να σου ακουγεται.

    Βασικα ολοι ματιαζονται ο ενας με τον αλλον.
    Last edited by Aeon; 13-02-2019 at 16:17.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35

    Exclamation Η σχιζοφρένεια διαταράσσει όλο το σύστημα επικοινωνιών του εγκεφάλου

    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    https://newatlas.com/schizophrenia-g...robiome/58394/
    Δεν αποκλειεται να ειναι αληθεια, αφου τα προβιοτικα λεει ο maus βοηθανε στην ασθενεια μας!! Μου ειπαν τωρα ειναι δισεκατομμυρια τα βακτηρια στο εντερο. Αυτα τα φαρμακα που υπαρχουν τα προβιοτικα δηλαδη σκοτωνουν το πολυ ενα εκατομμυριο. Ισως αν βρεθει θεραπεια να τα σκοτωνουν ολα να θεραπευτει η σχιζοφρενεια!!
    https://www.lifo.gr/now/tech_science/164723

    Η σχιζοφρένεια διαταράσσει όλο το σύστημα επικοινωνιών του εγκεφάλου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Υπάρχουν έρευνες που συνδέουν τις ψυχιατρικές διαταραχές με το έντερο. Δεν είναι τυχαίο που πολύ θεωρούν το έντερο δεύτερο εγκέφαλο. Όμως υπάρχει και γονιδιακή βάση. Και θεωρώ ότι το δεύτερο υπερισχύει . Δηλ. οφείλεται σε κατασκευαστικό λάθος στον εγκέφαλο λόγω γονιδιακών μεταλλάξεων. Θα μου πεις γιατί δεν εκδηλώνεται με τη γέννηση του ανθρώπου. Ίσως γιατί υπάρχει το γενετικό υπόβαθρο και με αφορμή κάτι επίκτητο πυροδοτείται. Εκεί έχω καταλήξει χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη. Ας μην ξεχνάμε ότι ο εγκέφαλος είναι το πιο πολύπλοκο όργανο του ανθρώπου και κατά συνέπεια το πιο δύσκολο να ερμηνευτεί. Αυτός είναι ένα βασικός λόγος που είμαι πολυ επιφυλακτική με τα φάρμακα του κλάδου της ψυχιατρικής και της νευρολογίας. Όσο για τα προβιοτικά σε μορφή σκευάσματος διίστανται οι γνώμες. Αν σε ενδιαφέρει έχω υπόψη μου κάποια που θεωρώ ότι είναι καλά . Προβιοτικά επίσης μπορείς να βρεις στο κεφιρ, στο τουρσι κλπ κλπ

Similar Threads

  1. Σφυγμος στην κοιλια
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 10-05-2022, 12:56
  2. Replies: 37
    Last Post: 08-04-2017, 03:40
  3. έρευνα για την σχιζοφρένεια
    By yulunga in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-01-2016, 15:19
  4. ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΣ ΦΟΒΟΣ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-10-2012, 03:19
  5. Η «εισβολή» στην κοιλιά μου .
    By sethvsares in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 10-09-2010, 23:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •