Αξίζει τον κόπο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    5

    Αξίζει τον κόπο;

    Με τον συντροφο μου ειμαστε μαζι περιπου 3 χρονια. Ειναι χωρισμένος με παιδί. Στην αρχή όλα ήταν τέλεια περνάγαμε όμορφα με γνώρισε και στο γιο του μετα απο περιπου 6 μηνες. Και εκεί αρχισαν τα προβλήματα, με το μικρό τα πήγαμε πάρα πολύ καλά αλλά όταν έμαθε η πρώην σύζυγος του για εμένα άρχισε τα κλάματα ζητούσε να γυρίσει πίσω απείλησε ότι δεν θα ξαναδει το μικρο οσο ειναι μαζι μου. οταν τίποτα από αυτά δεν επιασε και ενώ μετά από αλλους 6 μηνες και πολλή συζήτηση συμφώνησε να αφήσει τον γιο τους να ανέβει Αθήνα για τις γιορτές για να τις περάσει μαζί μας, την δεύτερη μέρα πήρε τηλέφωνο και απαίτησε να κατέβουν κάτω γιατί ενοιωθε μονη και θα έπρεπε να γνωρίσει την κοπέλα που ο γιος της θα περνάει το χρόνο του αλλιως δεν θα ξανά επέτρεπε να τον πάρει. Με τα πολλά πήγα έμεινα 4 μερες μεσα σε γενικα αδιαφορο προς κρυο κλιμα. Επειτα του είπε ότι χαρηκε πολύ που ξαναφτιάχνει τη ζωή του και ξεκίνησε να παίρνει συνέχεια τηλέφωνο για άσχετους λόγους για να του πει ότι δεν νιώθει καλά ή να του πει κάτι που έγινε στο χωριό, του μιλάει πάρα πολύ γλυκά και ολο αυτο καπου αρχισε να με ενοχλει και οταν μιλησα στον συντροφο μου για αυτο μου ειπε οτι την αγαπαει και χαιρεται που εχουν μια τοσο φιλικη σχεση για καλο και του παιδιου και δεν θελει να την προσβάλλει. Πριν απο τρεις μηνες ανακαλυψα οτι ημουν εγκυος. Στην αρχη χαρηκε αλλα λιγες μερες αργοτερα μου ειπε οτι οικονομικα δεν μπορει να συντηρησει δυο οικογενειες και θα ηταν καλυτερα αν το καναμε αργοτερα. Εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου. Του ειπα να χωρίσουμε,
    μου ζητούσε συγνώμη ότι δεν το εννοούσε ότι το ξανασκέφτηκε ότι θέλει να το κρατήσουμε και κάπου εκεί χτύπησε ένα μήνυμα από εκείνη που του έλεγε ότι κάποια στιγμή θα είναι μαζί ξανά. Όταν τον ρώτησα τι σημαινει μου είπε ότι της ζήτησε να ανέβει Αθήνα με τον γιο τους τώρα που θα ξεκινήσει το γυμνάσιο ώστε να μη χρειάζεται να μοιράζεται (είναι ναυτικός και βγαίνει περίπου 1 μηνα κάθε τρεις μήνες και πρέπει να μοιράζει την άδειά του στη μέση ) εκεινη δεχτηκε. Κλάματα τσακωμοί απεβαλα. Τωρα εκεινη του ειπε παλι ότι αν θέλει να βλέπει το παιδί θα πρέπει να πηγαίνει σπίτι της στην επαρχία άλλα χωρίς εμένα. Όταν του είπα ότι δεν είναι σωστό αυτό και θα έπρεπε να ελαττώσει και την επικοινωνία μαζί της αλλά και να μην δεχτεί αυτόν τον εκβιασμό μου είπε ότι αυτή ήταν η γυναίκα του για 16 χρόνια και δεν μπορεί να μην την έχει στη ζωή του και δέχεται κάποια πράγματα για να μην έχει εντάσεις με το γιο του. Δεν ξέρω τι να κάνω πια να τον πιστέψω;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    30
    Να σηκωθεις να φυγεις..Αντρας που σε κανει να αποβαλεις δεν νοειται αντρας νετα σκετα η αποψη μου
    Αντρας που δεν μπορει να ζησει 2 οικογενειες να παρει τις απαραιτητες προφυλαξεις..αντρας που θελει παρε δωσε με το παιδι του και οχι με την πρωην γυναικα του τα εχει και τα διεκδικει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα καλά, δεν κατάλαβες ακόμα ότι αυτοί δεν έχουν απεμπλακεί ακόμα συναισθηματικά μεταξύ τους και δεν έχουν κόψει τους δεσμούς τους; Δεν εννοώ ερωτικά, αν και φαίνεται ότι για τη γυναίκα του παίζει κι αυτό, εννοώ ότι θεωρούν ότι μπορεί ο ένας να παρεμβαίνει στη ζωή του άλλου και να την ορίζει και δεν έχουν θέσει όρια ούτε έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα. Πολύ δύσκολη περίπτωση κι αφού δεν έστρωσε τόσο καιρό και μάλιστα μπλέχτηκες κι εσύ με υποχωρήσεις που δεν είχες καμια δουλειά να κάνεις, άντε να αλλάξεις τις ισορροπίες τώρα. Εγώ και μόνο με βάση τα παραπάνω θα έτρεχα μακριά.

    Μετά αναφέρεις το σκηνικό με την εγκυμοσύνη, δεν το είχατε συζητήσει ποτέ το θέμα παιδί; Έπρεπε να μείνεις έγκυος για να ανακαλύψεις δηλαδή ότι τα βλέπετε αλλιώς τα πράγματα και σε αυτό; Άλλη ψυχρολουσία από εκεί.

    Σαν να μην φτάναν όλα αυτά, πράγματα που προφανώς σε αφορούν έμμεσα ή άμεσα -διότι από την στιγμή που σε έμπλεξε και πήγες κι έμεινες και μαζί της, έλεος δηλαδή, ένας λόγος παραπάνω να τα συζητάει αυτά μαζί σου πρώτα- στα αποκρύπτει κι απλά στα ανακοινώνει.

    Ε, τι άλλο θες να συμβεί δηλαδή για να δεις ότι θα έχεις συνεχώς προβλήματα κι ότι είναι αναξιόπιστος; Στη θέση σου θα είχα φύγει...προχθές!

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Συμφωνώ με ότι ειπώθηκε παρά πανω.....
    Η κατάσταση είναι πολύ μπερδεμενη η γυναίκα του τον διεκδικεί ακόμα και εκείνος δεν έχει βάλει όρια.....λόγω του παιδιού λόγω του ότι και αυτός νιώθει κάτι για κείνη ως άνθρωπο και δν μπορεί να ξεμπλέξει.....;;

    Θεωρώ λάθος να μπεις σε αυτή τη κατάσταση θα έχεις προβλήματα δεν υπάρχουν όρια ....... Και η οικογένεια που πήγατε να κάνετε θα ήταν λάθος...και το παιδί σου θα μεγάλωνε σε μια κακη οικογένεια όπου δεν θα υπήρχε τάξη και ηρεμία.....Δεν μου αρέσει καθολου αυτό που θα πω αλλά καλύτερα έτσι σχετικά με το παιδί.....γλυτωσατε και οι δύο από ένα λάθος....

    Φύγε καλύτερα πήγαινε να χτίσεις αλλού αυτό που θες από την αρχή χωρίς άτομα να χώνονται στην οικογένεια σας

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    του μιλα λες και ειναι καμια με ακραιες αποψεις για να μη πω τιποτα πολυ χειροτερο του τυπου θα γινει οτι λεω εγω τωρα ετσι οπως το παει επειδη εχω ξαναδει το εργο σε λιγο θα του πει οτι εισαι ασθενης και μετα θα τσακωθεις μαζι της

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλα ελεος δηλαδη τι πουστη.....ες που ειναι μερικοι αντρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ ΟΜΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σε εκανε και απεβαλες σου δημιουργησε τοσα προβληματα συμφωνω με οοοολα οσα ειπωθηκαν παραπανω τι τον θες αυτον;;;;;; Νευριαζω που δεν αγαπας τον εαυτο σου και που εμπλεξες σε μια τετοια ιστορια. Το ξερω οτι ειναι δυσκολο να βρεις ενα σωστο αλλα καλυτερα μονη με φιλες παρα με εναν τετοιον καριολη. Αυτα απο μενα, με καλυψαν σε ολα οι προηγουμενοι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,684
    ειναι χωρισμενος κανονικα; με διαζυγιο;
    διοτι αν εχει διαζυγιο, δεν μπορει κανεις να του στερησει τις επαφες με το παιδι του. δικαιολογιες ειναι ολα αυτα που σου λεει.
    το δικαστηριο οριζει ακριβως ποτε μπορει να το βλεπει και ειδικα εφοσον ειναι αγορι, μετα τα 8 μπορει να το παρει και σπιτι του, αν θελει κι αυτο.
    επομενως ολα αυτα ειναι φουμαρα επειδη ΘΕΛΕΙ επαφες με την πρωην κι οχι επειδη δεν μπορει να κανει αλλιως.
    επρεπε να σε ειχε προστατευσει απο την παρεμβατικοτητα της, ενω αντιθετα την επετρεψε , οπως και διατηρησε επαφες που δεν δικαιολογουνται με την ανατροφη του παιδιου, αλλα πιθανα να αφεθηκε να τον ψηνει αυτη για επανενωση.
    απαραδεκτος στο θεμα του δικου σας παιδιου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Μηπως ξέρεις γιατι χωρίσανε με τη σύζυγο; Δεν μπορεί το παιδί να έρχεται στο σπίτι σας;

  9. #9
    Quote Originally Posted by stalitsa1986 View Post
    Πριν απο τρεις μηνες ανακαλυψα οτι ημουν εγκυος. Στην αρχη χαρηκε αλλα λιγες μερες αργοτερα μου ειπε οτι οικονομικα δεν μπορει να συντηρησει δυο οικογενειες
    Αν λέει οτι δεν μπορεί να συντηρήσει δύο οικογένειες, αυτό σημαίνει οτι στην πραγματικότητα δεν θέλει να κάνει άλλη οικογένεια και δεν θέλει/αντέχει άλλες υποχρεώσεις. Να πάρει προφυλάξεις όμως δεν ενδιαφέρθηκε ή δεν τον βολεύει ως φαίνεται και άφησε την ευθύνη σ εσένα που εσύ λογικά θα ήθελες να κάνεις οικογένεια μαζί του. Αυτό γιατί δεν το ξεκαθαρίζετε, δηλαδή τί θέλει ο καθένας; Μήπως εσύ ντρέπεσαι κι εκείνος δεν θέλει να σου πει την αλήθεια του για να μην φύγεις τρέχοντας;
    Τίποτα! Στον κουβά με τους άλλους άχρηστους κι αυτός... Άλλος ένας καλοπερασάκιας ατομιστής και ανεύθυνος. Μόνο προβλήματα να περιμένεις αν συνεχίσεις μαζί του. Θα "τραβιέσαι" μόνη σου για όλα και εκείνος θα είναι πάντα απών (που έτσι κι αλλιώς θα είναι λόγω επαγγέλματος).

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    5
    [QUOTE=Remedy;1031477]ειναι χωρισμενος κανονικα; με διαζυγιο;

    Ναι το διαζύγιο έχει εκδοθεί το 2012 και από ότι μου έχει πει είχανε ήδη χωρίσει δύο χρόνια πριν ο λόγος ήταν κυρίως ότι σταμάτησαν να έχουν ερωτικές επαφές εκείνη πρώτα και μετά από καιρό ότι ούτε αυτός το βλέπει ερωτικά και αποφάσισαν να χωρίσουν.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    5
    Όσο για το θέμα του παιδιού πριν από περίπου ένα χρόνο μου είχε κάνει πρόταση γάμου και είχε πει ότι ήθελε να κάνει ξανά οικογένεια μαζί μου το είχα σκεφτεί πολύ σοβαρά και φέτος μετά το καλοκαίρι το Σεπτέμβριο που βγήκαμε και οι δυο σε άδεια γιατί είμαστε συνάδελφοι είπαμε να αρχίσουμε τις προσπάθειες και έμεινα έγκυος κατευθείαν. Η αλήθεια είναι πως Όσον αφορά την αποβολή περισσότερο ρόλο πιστεύω έπαιξε η υγεία μου γιατί λόγω ενός χειρουργείου που είχα κάνει τον περσινό Οκτώβριο στο στομάχι μου έχασα πάρα πολλά κιλά και οι τελευταίες μου εξετάσεις είχανε δείξει και άδειες αποθήκες βιταμινών σιδήρου και ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι θα είναι πολύ δύσκολη αυτή η εγκυμοσύνη. Για το οικονομικό επειδή και οι δύο είχαμε δουλέψει πάρα πολύ λίγο τον περσινό χρόνο και λόγω των υποχρεώσεών του δεν είχαμε διαχειριστεί σωστά τα οικονομικά μας ήταν ανεύθυνο που ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για ένα μωρό χωρίς να έχουν μπει Οι σωστές βάσεις αλλά ο τρόπος που το αντιμετωπίζει και εμένα με φέρνει στο συμπέρασμα ότι συναισθηματικά δεν έχουν εμπλακεί ο ένας από τον άλλον και καλύτερα θα ήταν να φύγω από αυτή τη σχέση.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    του μιλα λες και ειναι καμια με ακραιες αποψεις για να μη πω τιποτα πολυ χειροτερο του τυπου θα γινει οτι λεω εγω τωρα ετσι οπως το παει επειδη εχω ξαναδει το εργο σε λιγο θα του πει οτι εισαι ασθενης και μετα θα τσακωθεις μαζι της
    τι εννοείς; θα με βγάλει τρελή στο τελος; το έχω σκεφτεί και εγω, αν δεν πιάσουν όλα τα άλλα θα με βγάλει κακια

  13. #13
    Miliva21
    Guest
    Το ιδανικό για σένα θα ήταν να φύγεις από αυτή τη σχέση...

    Χωρισμένος
    Με παιδί
    Και με μια παρεμβατική γυναίκα που τον έχει από πίσω .....

    Δλδ κρίμα ρε κοπελιά....
    Εσύ θα έχεις ανάγκη αύριο μεθαύριο να δημιουργήσεις τη δική σου οικογενεια να είσαι η κυρία του σπιτιού σου μαζί με τον άντρα σου.....που ηδη την εχεις την αναγκη.Και θα έχεις μια πρώην να χώνεται συνεχώς ανάμεσα σας και να σε έχει στη πρίζα να αποφασιζει εκείνη και να σας τη βγαίνει από πάνω.....

    Και για μένα κακως που πήγες να μείνεις και μαζί της....Δεν είσαι υποχρεωμένη καθόλου....δική σου είναι η ζωή και δικαιως θα την θέλεις για σένα και τον άντρα σου...Δεν θα κάθεσαι να δίνεις αναφορά σε τρίτα άτομα που θα έχουν λογο με το έτσι θέλω στη ζωή σου και θα παρεμβαίνουν σε ότι κάνεις...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτά που γράφεις stalitsa, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, μου ακούγονται πολύ ανώριμα και από την πλευρά σου. Αν είσαι στα 33 όπως υποθέτω, πλέον έχεις κάποια πείρα από τη ζωή και θα έπρεπε να τα βλέπεις τα πράγματα σε πιο ρεαλιστική και λογική βάση. Όπως το έγραψες σε προηγούμενα μηνύματα, νόμιζα ότι έμεινες έγκυος κατά λάθος (που εγώ αυτό το έγκυος κατά λάθος ποτέ δεν το κατάλαβα, αλλά τεςπα...) Εντάξει, πες λόγω έρωτα ή οτιδήποτε παραβλέπεις τόσο καιρό τα θέματα αυτουνού με την πρώην. Τα θέματα υγείας και τα οικονομικά που είναι εντελώς άμεσα και πρακτικά δεν τα βλέπεις; Πως ξεκινάς προσπάθειες για παιδί υπό αυτές τις συνθήκες;
    Και μετά ενώ ήταν υποτίθεται συμφωνημένο σου λέει ότι τελικά δεν θέλει παιδί τώρα κι εσύ κάθεσαι ακόμα εκεί... Τι να σου πω....

    Γνώμη μου είναι να τον χωρίσεις και να καθίσεις να βάλεις τα πράγματα κάτω και να σκεφτείς τι πήγε λάθος, γιατί έμπλεξες έτσι, τι θέλεις από τη ζωή σου και τι πρέπει να κάνεις για να το πετύχεις, αλλά να γίνει σωστά, όχι στα κουτουρού.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    5
    Έχεις δίκιο Sonia, φέρθηκα τελείως ανεύθυνα και επιπόλαια. Ειμαι 32 μεσα και σε αυτο. Πιστεύω ότι κατά βάθος πίστευα ότι αν κάναμε οικογένεια θα μπαίνανε κάποια πράγματα στη θέση τους θέλοντας και μη. Και το πλήρωσα. Το αστείο είναι ότι ποτέ δεν ήθελα να παντρευτώ και να κάνω παιδιά και τα κοροιδευα όλα αυτά που η κοινωνία επιβάλλει. εστιασα σε λάθος πραγματα. Αναλωθηκα στην μεταξύ τους σχέση και στην αδικία που σήμαινε για μένα. Έγινα μια μίζερη σκιά του εαυτού μου. Σας ευχαριστώ όλους που αφιερωσατε τον χρόνο σας να διαβάσετε και να σχολιασετε. Ότι μου είπατε χωρίς εξαίρεση τα λέω τόσους μήνες στον εαυτό μου αλλά χρειάστηκε το καθρεφτάκι μερικών αγνώστων για να δω την αλήθεια γυμνή χωρίς χρυσά χάπια αγαπημένων ανθρώπων( που προτείνουν ότι όλες οι σχέσεις έχουν προβλήματα και πρέπει να μένουμε και να τα δουλευουμε) για να μου δώσει το κουραγιο να κάνω το σωστό για μένα και την ψυχική μου υγεία. Σήμερα το πρωί έβαλα τελεία και ήδη νιώθω πιο ανάλαφρη....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αξιζει?
    By Mauroslosk in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 55
    Last Post: 09-07-2017, 12:32
  2. Αγορα --Αξιζει?
    By nick190813 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 229
    Last Post: 27-11-2016, 00:41
  3. αξιζει το κοπο!!
    By ton76 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 07-03-2013, 08:22
  4. Αξιζει??
    By absolute in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 15-12-2010, 13:17
  5. Δεν θελει κοπο,θελει τροπο
    By bvictory in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 11-09-2010, 21:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •