ΚΑΝΝΑΒΗ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 86
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    θα σου ελεγα τι εχει η κανναβη.εγω δεν μιλαω ουτε απο μελετες ουτε απο σελιδες του ιντερνετ..μιλαω απο προσωπικη εμπειρια και γνωστων μου εμπειρια...

    μακρυα απο την κανναβη προκαλει απο καταθλιψη, ΓΑΔ κρισεις πανικου μεχρι και ψυχωση...
    ΣΥΣΤΗΝΩ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ και να μην περνεται συμβουλες απο μελη σαν τον ακη.
    ΦΙλε πραγματικα δεν εχεις ιδεα τι προκαλει η κανναβη.ισως εισαι πιτσιρικας η απλα σου ειπε κανενας ψυχιατρος πως ειναι οκ.
    φιλε έχω εμπειρία πάνω στην φαρμακευτική χρήση τις κάνναβης.. ταξιδεύω στο εξωτερικό συχνά... που είναι νόμιμα εκεί όλα.. η λάθος χρήση μπορεί να προκαλέσει πολλές συνέπειες... ποτε δεν κάνουμε του κεφαλιού μας... δεν είπα σε κανέναν να πάει να δοκιμάσει κάνναβη... έχουμε πολλές μελέτες πάνω στην φαρμακευτική και έχω παρακολούθηση πολλά σεμινάρια...

    στην φυσική της μορφή η κάνναβη είναι φάρμακο...! σήμερα δίνετε ακόμα και σε παιδιά με σοβαρά προβλήματα όπως η επιληψία,και πολλά αλλα... αυτά δεν είναι δικά μου λόγια... υπάρχουν μελέτες... αλλα πέρα από τις μελέτες έχουμε και πραγματικές εμπειρίες σήμερα...

    Γιατί γνωρίζουμε τόσο λίγα για το ενδοκανναβινοειδές μας σύστημα;


    Οι επιστήμονες πρωτο-ανακάλυψαν τον ενδοκανναβινοειδές σύστημα (ECS) του ανθρώπινου οργανισμού τη δεκαετία του ’60. Χρειάστηκε όμως να φτάσουμε στο 1988 μέχρι να καταγραφεί επαρκώς το σύστημα αυτό του οργανισμού μας και επιστημονικά να ξεκαθαρίσει κάπως η κατάσταση.

    Σήμερα είναι ευρέως γνωστό ότι το ενδοκανναβινοειδές σύστημα παίζει σημαντικότατο ρόλο στην ισορροπία του ανθρώπινου οργανισμού ως βιολογικός ρυθμιστής.

    Η αξιοποίηση της κάνναβης ως φάρμακου συνδέεται άμεσα με τις επιστημονικές αυτές ανακαλύψεις που κατά πολλούς φέρνουν επανάσταση στην σύγχρονη ιατρική επιστήμη καθώς το ECS εμπλέκεται σχεδόν στα πάντα: από τους χρόνιους πόνους και τους καρκινικούς όγκους μέχρι τις ασθένειες που έχουν σχέση με τον μεταβολισμό, το άγχος και την επιληψία.

    Καθώς οι έρευνες έχουν ήδη αποδείξει ότι τα συστατικά του φυτού αλληλεπιδρούν με το υπάρχων στον οργανισμό μας ενδοκανναβινοειδές σύστημα και ανακουφίζουν συμπτώματα όπως η ναυτία των χημειοθεραπειών, οι χρόνιοι πόνοι και οι επιληπτικές κρίσεις, η κάνναβη υπολογίζεται πλέον ως κινητήριος δύναμη για την ανακούφιση και τη θεραπεία τους.


    “Οι ανακαλύψεις γύρω από τη λειτουργία του ενδοκανναβινοειδούς συστήματος του ανθρώπινου οργανισμού ουσιαστικά απελευθερώνουν την κάνναβη από τη φήμη του “ναρκωτικού” που άδικα την καταδίωκε επί χρόνια καθυστερώντας την επιστήμη και την ιατρική να προσφέρουν στους ασθενείς ανακούφιση και θεραπεία σε μια σειρά ασθενειών”,



    "Η Μαριχουάνα (Κάνναβη) στη φυσική της μορφή είναι μία από τις ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΔΡΟΥΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ […] Ο καθένας πρέπει λογικά να συμπεράνει ότι υπάρχει αποδεδειγμένη ασφάλεια στη χρήση της Κάνναβης όταν αυτή παρέχεται υπό ιατρική επίβλεψη. Το να οδηγηθεί κάποιος σε διαφορετικά συμπεράσματα θα ήταν παράλογο, αυθαίρετο και πεισματικά αρνούμενο την πραγματικότητα, σύμφωνα με τα μέχρι τώρα καταγεγραμμένα στοιχεία".

    Αυτά είναι τα συμπεράσματα και η απόφαση του αρμόδιου δικαστή - που όρισε η DEA - σχετικά με την αναθεώρηση της νομοθεσίας για την Κάνναβη. [Drug Enforcement Agency (DEA), In the Matter of Marijuana Rescheduling Petition, Docket 86-22. Opinion, Recommended Ruling, Findings of fact, Conclusions of Law and Decision of Administrative Law Judge, Sept. 6, 1988].

    Η Κάνναβη πρωτοεμφανίστηκε στη Γη πριν 70 εκατομμύρια χρόνια.

    Η Κάνναβη είναι ένα βοτάνι ευρείας χρήσης στη θεραπεία, σε όλη την έκταση του πλανήτη και με γνωστή αρχή πριν 5.000 με 6.000 περίπου χρόνια. Το χρησιμοποιούν την Τρίτη χιλιετία π.Χ. στην Κίνα, την δεύτερη χιλιετία π.Χ. αναφέρεται στις Βέδες των Ινδιών για τις ψυχοτρόπες επιδράσεις και την πνευματική απελευθερωτική αλλαγή. Γύρω στο 2.000 π.Χ. εμφανίζεται στην Ασσυρία τόσο ως ευφραντικό όσο και ως αναλγητικό, αντικαταθλιπτικό και υπνωτικό. Περί το 1500π.Χ. αναφέρεται στην αρχαία Αίγυπτο και στους Σκύθες. Ο Διοσκουρίδης τον 1ο αιώνα μ.Χ. συνιστά την Κάνναβη ως αναλγητικό, ενώ ο Πλίνιος ο Πρεσβύτερος τον 2ο αιώνα μ.Χ. το συνιστά για τον βήχα, τους σπασμούς και τα εγκαύματα. Οι Άραβες το χρησιμοποίησαν θεραπευτικά από τον 10ο μ.Χ. αιώνα (αυτοί το ονόμασαν «χασίς»).

    Ένα βοτάνι δοκιμασμένο χιλιάδες χρόνια τώρα, σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας και σχεδόν σε όλες τις ηπείρους του πλανήτη, χωρίς τις παρενέργειες των σύγχρονων φαρμακευτικών παρασκευασμάτων και χωρίς να υπάρξει κάποιος θάνατος, ακόμη και από την κατάχρησή του, αντιμετωπίζεται σαν άρρωστο πιθανό «δηλητήριο».

    Το φυτό που στο χαρτί του πρωτοτυπώθηκε η Αγία Βίβλος, από τον Γουτεμβέργιο, μεταμορφώθηκε σε «Χόρτο του Διαβόλου» και ρίχτηκε στα τάρταρα της παρανομίας.

    Στην κλινική πράξη, τα Κανναβινοειδή είναι σχεδόν ασυναγώνιστα, γιατί έχουν δυο σημαντικά χαρακτηριστικά: πρώτον, δεν έχουν αξιόλογες παρενέργειες επιβλαβείς για τον οργανισμό, σε σχέση με τα νόμιμα συνταγογραφούμενα φάρμακα και δεύτερον, έχουν θεραπευτική επίδραση σε πάρα πολλές ασθένειες, όσο κανένα άλλο βότανο ή φάρμακο.

    Σήμερα είναι ήδη νόμιμη η συνταγογράφηση και η χρήση της ιατρικής κάνναβης σε 20 πολιτείες των ΗΠΑ, στον Καναδά, στο Ισραήλ, σε 20 χώρες της Ευρώπης και στη Λατινική Αμερική, Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία προσανατολίζονται στην νομιμοποίησή του ή αποδέχονται την ιατρική χρήση της Κάνναβης σε πλήθος ασθενειών.

    Το βιβλίο αυτό γράφτηκε με στόχο τη μετάδοση πληροφοριών που συνήθως αποσιωπώνται για τη σύγχρονη επαναανακάλυψη των θεραπευτικών ιδιοτήτων του φυτού που είναι το μόνο φυτό ή ουσία που μπορεί να δρα θεραπευτικά και ανακουφιστικά σε τόσες πολλές και διαφορετικές ασθένειες. Από την πρόληψη της τύφλωσης στο γλαύκωμα, μέχρι τη σπαστικότητα και τις παραλύσεις της Σκλήρυνση Κατά Πλάκας και από το σταμάτημα των εμέτων της χημειοθεραπείας του καρκίνου μέχρι το σταμάτημα του ίδιου του καρκίνου στον εγκέφαλο, στους μαστούς κ.α. Από την αντιμετώπιση πόνων μέχρι τον διαβήτη και τις φλεγμονές του εντέρου και άλλα.

    Είναι επιτακτικά αναγκαία, έως επείγουσα, η τροποποίηση της νομοθεσίας για την προμήθεια (καλλιέργεια) και χρήση του ιαματικού φυτού της Κάνναβης, ώστε, πρώτον να παραμεριστούν τα εμπόδια για την ανάπτυξη των κλινικών και εργαστηριακών ερευνών, που θα διευρύνει τη γνώση μας για τις θεραπευτικές εφαρμογές, και δεύτερο, να βρουν άμεσα ανακούφιση χιλιάδες συμπολίτες μας, πάσχοντες από διαταραχές που η Κάνναβη αντιμετωπίζει αποτελεσματικότερα και ασφαλέστερα από τις συμβατικές θεραπείες.

    η Κάνναβης είναι ο «Ιησούς των βοτανιών» που κάνει τους τυφλούς να βλέπουνε (π.χ. το γλαύκωμα), τους παράλυτους να περπατάνε (σκλήρυνση κατά πλάκας) και τους καρκίνους να αυτοκτονούν….



    https://cannabisnews.gr/

    ΠΡΟΣΟΧH


    να συμβουλεύεστε παντα τον γιατρο σας και μην δοκιμάζεται από μονη σας διαφορα που θα διαβάσετε στο διαδίκτυο... μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνο και να έχει συνέπειες στην ψυχική σας υγεία...
    Last edited by akis1; 20-02-2019 at 02:09.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    δεν γνωριζω αν υπαρχει οδηγος στο ιντερνετ για το ελαιο κανναβης... ειχα ακολουθησει τις οδηγιες ομως του καταστηματαρχη που ελεγε μια σταγονα την ημερα και βλεποντας πως θα πας αυξανεις σταδιακα την δοση... δεν ειμαι τοσο πολυ πεπεισμενος οτι βοηθαει.... ξερεις??? και τα ω3 λενε οτι βοηθουν στις ψυχικες διαταραχες, εγω τα δοκιμασα και πολυ καιρο τα ω3 και εμεινα σε μια κατασταση να μην μπορω να την αξιολογησω αν οτως βοηθουν... εν τελη τα εβαλα ενα ερωτηματικο και οποιος μου λεει τα ω3 βοηθουν θετικα, του λεω οντως ομως εχουν θετικη επιδραση ???? (?????) ??????????? το ιδιο και η κανναβη, θα ελεγα το cbd οντως βοηθαει απο μονο του??? μη αξιολογησιμες οι δρασεις του... μαζι με thc ισως, απο μονο του cbd ερωτηματικο?
    γενικά αυτό πρέπει να στο απάντηση κάποιος γιατρός εξειδικευμένος...! για την κατάθλιψη παράδειγμα μπορεί κάποιος να πάρει thc και να ανεβεί η ψυχολογία του... θα δουλέψει όπως τα διεργετικά φάρμακα για παράδειγμα.. όμως αυτό σε μερικούς μπορεί να έχει συνέπειες και να αύξηση την αγχώδη διαταραχή τους... γιαυτο χρειάζεται τεραστια προσοχή... μέσα στο φυτό τις κάνναβης υπάρχουν πολλά συστατικά που το κάθε ένα έχει και κάποιο θεραπευτικό αποτέλεσμα..

    συνήθως για αγχώδεις κατάστασης προτείνουν CBD... όμως υπάρχουνε μερικοί ασθενής που δεν ανταποκρίνονται μονο στο cbd και χρειάζεται να πάρουν και thc...

    τώρα στην ελλάδα απαγορεύεται η thc.. οποτε παίζουμε με την CBD και τα τερπένια του φυτού..

    τον οδηγό χρήσης μπορείς να τον κατεβάσεις σε pdf από την παρακάτω σελίδα..

    https://cannabisnews.gr/o-odigos-chr...-gia-download/

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Στην ψυχική σφαίρα, σε κάποιους ανθρώπους ενδέχεται να προκαλέσει κατάθλιψη, ενώ σε κάποιους άλλους να αναπτύξει σχιζοφρένεια. Η συστηματική χρήση έχει αποδειχθεί ότι προκαλεί σε αρκετούς κοινωνική φοβία ή τους αλλάζει τη συμπεριφορά σε αντικοινωνική.

    Σε κάθε περίπτωση οι επιστήμονες συνεχίζουν τις μελέτες, καθώς όπως φαίνεται η κάνναβης είναι το αλκοόλ του μέλλοντος και γνωρίζουμε ελάχιστα γι΄αυτήν.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φίλε η κανονική κάνναβη είναι παράνομη στην Ελλάδα γι αυτό και κυκλοφορεί στη πιάτσα σαβούρα, στη καλήτερη να πετύχεις με σπόρους φτιαγμένους στο εργαστήριο και χημικά λιπάσματα. Στη χειρότερη να είναι ποτισμένη με χημικά μέχρι και αμμωνία.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταρχην οτιδηποτε καπνιζει παραγει μονοξιδιο του ανθρακα ετσι δεν ειναι? αρα αυτο μπορει να ισχυει και γενικοτερα πχ λενε οτι τα καμενα φαγητα βλαπτουν την υγεια

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι οταν ειμασταν πιτσιρικαδες κι καναμε κανναβη περναγαμε μια χαρα! ειδικα στην παραλια, παρεουλα ολοι ,κοριτσια αγορια! με μουσικουλα, φωτιε στην παραλια κι φεγγαρι!! ηταν απο τις πιο ομορφες αναμνησεις της ζωης μου! πολυ γελιο, πολυ ξενιασια! καθολου αγχος!! περναγαμε ολοι μας υπεροχα!βεβαια ειμασταν νεα παιδια κι δεν ειχαμε τις μετεπειτα υποχρεωσεις ωστε να μας αγχωσει κι να φρικαρουμε!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι οταν ειμασταν πιτσιρικαδες κι καναμε κανναβη περναγαμε μια χαρα! ειδικα στην παραλια, παρεουλα ολοι ,κοριτσια αγορια! με μουσικουλα, φωτιε στην παραλια κι φεγγαρι!! ηταν απο τις πιο ομορφες αναμνησεις της ζωης μου! πολυ γελιο, πολυ ξενιασια! καθολου αγχος!! περναγαμε ολοι μας υπεροχα!βεβαια ειμασταν νεα παιδια κι δεν ειχαμε τις μετεπειτα υποχρεωσεις ωστε να μας αγχωσει κι να φρικαρουμε!
    άλλες εποχές τότε....! κυκλοφορούσε καλή φούντα... χαχαχα

    τώρα δύσκολα θα βρείς καλο πράγμα... αν πάρεις τώρα ένα τσιγάρο να κανεις θα σε στείλει νοσοκομείο για πλακα...

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Marichuana stop.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Eγω το σκέφτομαι για το ελαίο καναβις,λ ε νε ότι βελτιώνει την ποιότητα ζωής ασθενών με χρόνιους πόνους,καθε πρωί ξυπνάω με πόνους στη μέση,στα χέρια,π α σχω από υπερκινητικότητα και υπερευλυγισια των αρθρώσεων το λεγόμενο EDS.Π αιρνω ένα αντιψυχωτικο την ημέρα.Σε ένα επεισόδιο παράλυσης που είχα μου χορηγήθηκε παυσίπονο υγρή μορφή,ένιωσα άνθρωπος.Οσον αφορά το φαίνεσθαι δεν είμαι θυμωμένη ούτε προβληματισμένη .Πονάω.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Λάρισα
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Μαγδα View Post
    Eγω το σκέφτομαι για το ελαίο καναβις,λ ε νε ότι βελτιώνει την ποιότητα ζωής ασθενών με χρόνιους πόνους,καθε πρωί ξυπνάω με πόνους στη μέση,στα χέρια,π α σχω από υπερκινητικότητα και υπερευλυγισια των αρθρώσεων το λεγόμενο EDS.Π αιρνω ένα αντιψυχωτικο την ημέρα.Σε ένα επεισόδιο παράλυσης που είχα μου χορηγήθηκε παυσίπονο υγρή μορφή,ένιωσα άνθρωπος.Οσον αφορά το φαίνεσθαι δεν είμαι θυμωμένη ούτε προβληματισμένη .Πονάω.
    Καταρχας το αντιψηχωσικο τι το θελεις;; Ξεκινα κανναβη στην περιπτωση σου βοηθαει, αλλα πρεπει να ψαχτεις λιγο...

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by FEARFUL AND ANXIOUS 4EVER View Post
    Καταρχας το αντιψηχωσικο τι το θελεις;; Ξεκινα κανναβη στην περιπτωση σου βοηθαει, αλλα πρεπει να ψαχτεις λιγο...
    Πιστευα ότι οι πόνοι μου είναι κουβαδισμός,τα αθροιτικα του παππού μου,η μέση της μάνας μου,ήμουν αδιάγνωστη χρόνια.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    11
    Ναι βοηθάει απλά δεν είναι μαγικό θέλει μέχρι κ μήνα!!!!

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Παίρνεις Cbd εσύ;;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Καλησπέρα παιδιά.. ειμαι 23 και στο παρελθόν έκανα χρήση κάνναβης και στην Ελλάδα αλλα και μετέπειτα στην Γερμανία.. το τελευταίο 6μηνο είχα ταχυπαλμίες διάφορους πόνους στη καρδιά βάρος κτλ. Πίστευα πως ειναι καρδιολογικό αλλα πηγα έκανα όλες τις εξετάσεις και με διαβεβαίωσαν πως δεν ειναι τιποτα. Μονο χολτερ δεν έβαλα αλλα έκριναν πως δεν ειναι αναγκαίο. Αφου ο γιατρος μου διαβεβαίωσε οτι δεν εχω κατι με την καρδιά μετα απο 2-3 μερες ηρεμίας εκει που ξαπλωνα μουδιασε το αριστερό μέρος του κεφαλιού μου κλείδωσαν τα σαγόνια μου και ήμουν πολυ χαλια Ειδικα όταν σηκώθηκα ήμουν έτοιμος να πέσω κάτω. Ο γιατρος μου ειπε πως ειναι παλι κρίσεις πανικού απλά μου εκδηλώνονται αλλιώς επειδή μου έφυγε η ιδέα της καρδιά απο το μυαλό. Μου πρότεινε τσάι κάνναβης με Cbd. Εχω ξεκινήσει και πινω κάθε βραδυ αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα με βοηθήσει να χαλαρώσω.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το cbd βοηθαει στο αγχος και στην καταθλιψη.. αρα στην ουσια μια κριση πανικου, που ειναι αντικτυπο του αγχους, οποτε με το cbd θα διατηρησεις τα επιπεδα του αγχους σου χαμηλα και αυτο με την σειρα του θα σε βοηθησει να μην παθεις αλλες κρισεις πανικου!

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ιδεοληψιες μετα απο κανναβη
    By Stekas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-06-2018, 12:16
  2. κανναβη προδρομος των σκληρων?
    By Soulfly in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 26
    Last Post: 20-09-2015, 18:38
  3. Κάνναβη και ψύχωση - Ερωτήσεις
    By Magia1234 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 12-06-2015, 06:09
  4. Ψυχωση απο κανναβη
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-12-2014, 15:38
  5. Replies: 5
    Last Post: 02-03-2014, 19:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •