Καρδιά και άγχος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 88
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    https://www.psychology.gr/forum/thre...ια?p=1031902 Διάβασε και εδώ. Περιμένουμε νέα σου να πάνε όλα καλά κανε ότι θες αρκεί να ηρεμήσεις καλή συνέχεια φίλε μου καλά αποτελέσματα

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Σε Ευχαριστω πολυ φιλε! Καλή συνέχεια εύχομαι και σε σενα.

  3. #33
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Καλησπέρα σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ μουσικός είμαι και το έχω πάθει πολλές φορές πάνω και στην δουλειά πίκρα μέσα στον κόσμο σκέψου κάτι πολύ απλό είναι τα συμπτώματα εμφράγματος αυτά που είναι ίδια με τους ανχους αν ηταν καρδιά θα το είχες πάθει το έμφραγμα προ πόλου δεν θα σε τραβούσε τόσο καιρό

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Παντελη φιλε πραγματικά ειναι οτι χειρότερο να σε πιάνει πάνω στο πατάρι την ωρα που εχει φουλ κοσμο και σκέψου ποσο πιο δύσκολο ειναι για μενα που παίζω πνευστό όργανο! Δεν ξερω που παίζεις και σε τι μαγαζι εισαι πάντως στη νύχτα ειναι πολυ δύσκολο να λείψεις απο το πατάρι ακομη και με πυρετό έπαιζα! Με εχει πιασει πολλές φορές πάνω στη δουλεια να εχω έκτακτες και να φοβάμαι να φυσιξω μη με ξαναπιάσει. Αλλα αυτο που επαθα το Σάββατο ήταν αλλο πράγμα. Γύρω στις 6 το πρωι Αφου είχε λιγοστέψει ο κόσμος και είχαμε ξεκινήσει τα ακουστικά κομματια κάθισα στο σκαμπό να χαλαρώσω γιατι ήταν κλείσιμο ούτως η άλλως και εκει με έπιασε έναν πολυ έντονο σφίξιμο στην καρδιά και κάποια τσιμπήματα. Αφου τελειώσαμε και κατεβήκαμε Καθησα σε ενα τραπεζι και πραγματικά ένιωθα λες και καθεται ελέφαντας στο στήθος μου και έφυγα κατευθειαν σπιτι. Μολις ξύπνησα το μεσημερι ήμουν παλι ετσι και αυτο κράτησε ολη μερα και άρχισε να ανεβαίνει στο σαγονι και να με μουδιαζει και εκει και εκει τα ειδα ολα, λεω εντάξει πέθανα. Δεν ξερω πραγματικά μου εχει περάσει να παρατήσω τη δουλεια μου γιατι φοβάμαι μη μείνω πάνω στο πατάρι αλλα απο την αλλη αγαπάω αυτο που κανω και εκτός αυτού ζω απο αυτο δόξα το θεό με συντηρεί πολυ καλα η μουσική! Αλλα όπως και να το κανεις τα μπουζούκια ειναι ενα ανθυγιεινό περιβάλλον!

  5. #35
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Μπουζούκια φουλ κούραση και ανθυγιεινό περιβάλλον συν το ξενύχτι που αποδιοργσνωνει το σώμα.φιλε δεν έχεις καρδιά μην στεναχωριέσαι ανχος είναι όπως λέω και εγώ ένας κύκλος είναι κάποια στιγμή θα κλείσει κάνε υπομονή και πολύ κουράγιο και γράφε εδώ μέσα όλα τα παιδιά που ειναι εδώ βοηθανε να πάρεις τα πάνω σου

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Καλησπέρα! Οι πιο πολλοί τα περνάμε κάθε μέρα αυτά και αν δεν έχεις κάτι είναι πάρα μόνο ο μόνιμος φόβος και μόλις νιώσουμε το παραμικρό παθαίνουμε κρίση και νομίζουμε πεθαίνουμε. Εγώ πλέον όλα με την καρδιά τα συνδυαζω. Ένα τσιμπήμα μια ενόχληση ένα κάψιμο πανικοβαλλομαι και τρέμω. Παρατηρούμε τόσο πολύ τον εαυτό μας και πράγματα που παλιά δεν τα δίναμε σημασία. Θυμάμαι πιο παλιά μπορεί να με έπιαναν πόνοι μυικοι στο στήθος για λίγο κ ούτε έδινα σημασία δεν ήξερα τι είναι αλλά μου ήταν γνώριμοι επειδή τους είχα ξανανιώσει κι έλεγα αα εντάξει αυτό είναι θα περάσει κ δεν ασχολιομουν. Η ανέβαινα σκάλες έτρεχα πήγαινα προπόνηση και η καρδιά χτυπούσε λαχανιαζα ένιωθα κάψιμο στο στήθος αλλά έλεγα οκ λογικό είναι αφού έτρεχα. Τώρα λίγο να κουνηθω νομίζω θα πεθάνω. Πριν ξεκινήσω να κάνω κάτι ανεβαίνουν οι παλμοί γτ σκέφτομαι τι κακό μπορεί να πάθω φοβάμαι και να βγω έξω να περπατήσω πλέον μην κουράσω την καρδιά μου. Αυτές οι έκτακτες που λες πως τις καταλαβαίνεις ακούω πολλούς να τις αναφέρουν αλλά δεν έχω καταλάβει πως τις νιώθετε.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βικυ -Βικτορια , ειναι καθαρη και αβασιμη φοβια αυτη με την καρδια σου , εισαι πολυ νεα για ναχεις προβλημα με την καρδια σου , εκλογικευσε το οσο μπορεις , ειναι παραλογο , οπως ολες οι φοβιες .....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Δεν φοβάμαι ότι έχω πρόβλημα στην καρδιά φοβάμαι ότι θα πάθω ανακοπη και θα πεθάνω ανά πάσα στιγμή ξέρω ότι δεν έχω πρόβλημα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Vickie πραγματικά ειναι πολυ δύσκολο όλο αυτο Ειδικα όταν τα συμπτώματα αυτα ειναι ίδια με του εμφράγματος πανικοβάλλεσαι! Εγω νιώθω πολλα πραγματα ακομα και όταν κοκκινίζει το πρόσωπο μου με το παραμικρό αυτο με τρομάζει παλι και γενικά όπως ειπα πιο πάνω εχω ολα τα συμπτώματα απο αρρυθμίες έκτακτες ταχυπαλμίες δυνατούς παλμούς ζάλη μούδιασμα τσίμπημα κτλ κτλ. Τωρα όσο για τις έκτακτες που ρωτάς εγω τις νιώθω σαν να κλωτσάει η καρδιά απο μεσα, πχ σαν να σταματαει για 1-2 Δευτέρα και μετα να χτυπάει μια πολυ δυνατή και Αποτωμα και μετα να συνεχίζει! Πραγματικά δεν ξερω τι γίνεται με αυτο το πράγμα και ειμαι μολις 23 χρόνων. Μου χαλάει τη ζωή αυτο το πράγμα δεν μπορώ να ευχαριστηθώ ούτε και το φαγητό που θα φάω. Όσο για τα μπουζούκια φιλε ειναι πολυ κουραστική δουλεια και ανθυγιεινό περιβάλλον. Αλλα απο την αλλη δουλεύουμε 6-7 ωρες μαξ και παίρνουμε ενα αρκετά μεγάλο ποσο. Και αν αγαπάς αυτο που κανεις πίστεψε με δύσκολα το αφήνεις. Ξερω οτι η δουλεια μου επειρεαζει κάπως την υγεία αλλα σκέψου ούτε αλκοολ πινω ούτε καπνίζω ούτε καν καφε πινω! Εγω πιστεύω πως οτι και να κανεις αν εχεις άγχος αυτα θα τα βιώνεις. Πρέπει να το παλέψουμε για να φύγει απο μεσα μας για να μπορέσουμε να ζήσουμε!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Δεν φοβάμαι ότι έχω πρόβλημα στην καρδιά φοβάμαι ότι θα πάθω ανακοπη και θα πεθάνω ανά πάσα στιγμή ξέρω ότι δεν έχω πρόβλημα

    Αν κανεις εξετασεις , και δεν βρουν κανενα προβλημα , που ισως ναχεις κανει ηδη , δεν βλεπω τον λογο φοβιας , θα μου πεις βεβαια οτι οι φοβιες δεν εχουν λογικο υποβαθρο , υποθετω , δεν το ξερω , γιατι δεν εχω καμμια φοβια για να ξερω ....

  11. #41
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Παιδιά είναι μέσα στην αγχώδη διαταραχή αυτά και μην ξεχνάτε ότι στο στρες γενικά κουράζει το σώμα πάντως παρακολούθησα μια έρευνα πολύ ενδιαφέρουσα που έλεγε ότι το πολύ στρες κάνει κακό παντού μόνο εφόσον ο ασθενής νιώθει ότι θα του κάνει κακό περίεργο αλλά λέει ότι και αρρυθμίες να έχεις και ταχυπαλμιες αν λες στον εαυτό σου ότι είναι στρες δεν πειράζει μειώνεις πάρα πολύ τις πιθανότητες Να πάθεις όντως κάτι από το στρες

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Pantelhs View Post
    Παιδιά είναι μέσα στην αγχώδη διαταραχή αυτά και μην ξεχνάτε ότι στο στρες γενικά κουράζει το σώμα πάντως παρακολούθησα μια έρευνα πολύ ενδιαφέρουσα που έλεγε ότι το πολύ στρες κάνει κακό παντού μόνο εφόσον ο ασθενής νιώθει ότι θα του κάνει κακό περίεργο αλλά λέει ότι και αρρυθμίες να έχεις και ταχυπαλμιες αν λες στον εαυτό σου ότι είναι στρες δεν πειράζει μειώνεις πάρα πολύ τις πιθανότητες Να πάθεις όντως κάτι από το στρες
    Όπως και να χει το στρες ειναι κατι το οποίο υπάρχει σχεδόν παντού στις μερες μας. Απλά μερικές φορές και σε κάποιους αυτο ξεφεύγει και προκαλεί αλλα προβλήματα. Εμένα μου είπαν οτι αν σκέφτομαι οτι εχω κατι τοτε θα το αποκτήσω απο μονος μου! Αλλα ειναι δύσκολο να μη το σκεφτείς όταν παθαίνεις διαφορα.. δεν μπορώ πλέον να ανέβω μια ανηφόρα η τις σκαλες όταν με πιάνει αυτο και αυτομάτως νομίζεις πως εχεις καρδιά η παθαίνεις έμφραγμα κτλ! Πάντως το υπερβολικό στρες/άγχος μονο κακό κανει και μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα. Θελει αντιμετώπιση και ειναι πολυ δύσκολο. Ακατόρθωτο δεν ειναι το ξερω απλά τωρα που το βιώνω έντονα και καθημερινά δεν μπορώ να το ελέγξω.

  13. #43
    Αποκλεισε όσο μπορείς ότι υπάρχει ιατρική αιτία, ώστε να καθησυχαστεις. Πήγαινε σε κάποιον καρδιολόγος. Αν εν τέλει είναι καθαρά ψυχολογικό, μπορείς να το δεις με μια ψυχολόγο.

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Αυτο ακριβώς θα κανω. Σε Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές σου!

  15. #45
    Ψαξτε ειδικότερα το πρόβλημα σας... Κ μένα τόσα χρόνια μ λέγανε ότι είναι απλές έκτακτες κ ότι όλα είναι από το άγχος... Μέχρι που έβαλα 7ημερο χολντερ κ επιτέλους κατέγραψε αυτό ακριβώς που ένιωθα στα 36 μου... Ενώ αυτά που νιώθω τα νιώθω απτά... 16 ίσως κ πιο μικρή... Τον άλλο μήνα έχω να κάνω μαγνητική καρδιάς κ μια σειρά, εξετάσεων ίσως κ κατάλυση... Γενικότερα μόνο εμείς ξέρουμε τι ακριβώς νιώθουμε κ όταν μας λένε όλα καλά καλό είναι να επιμένουμε κ να διερευνούμε καλύτερα το αν τυχόν έχουμε κάτι...

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος - Καρδιά
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-2019, 22:59
  2. Πόνος στο στήθος άγχος για καρδιά
    By Tomtim98 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 01-01-2019, 11:19
  3. Αγχος και φοβος για καρδια.
    By stelios4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 26-02-2017, 00:19
  4. Αγχος και πόνος στην καρδιά
    By Σωτήρης Ρ. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-03-2014, 20:03
  5. προβλημα καρδια?? η αγχος
    By kotsios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-10-2012, 08:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •