Αυτοανοσα,φοβιες, κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36

    Αυτοανοσα,φοβιες, κρίσεις πανικού

    Καλημέρα θα πω τέτοια ώρα,ειμαι καινούρια εδώ και με λένε Κατερίνα .Θα σας τα πω όσο πιο σύντομα μπορώ.Στην εφηβεία μου διαγνωστηκα με το αυτοανοσο χασιμοτο στον θυροειδη.Ο γιατρός μου είπε ότι θα πρέπει να παίρνω ένα χάπι κάθε μέρα για όλη μου τη ζωή.Σοκαριστηκα γιατί ήμουν μικρή και σκεφτόμουν ότι η ζωή μου εξαρτιέται από ένα χάπι;Συμβιβάστηκα και το ξεπέρασα.Στα 23 μου ανακάλυψα ότι έχω 2ο αυτοανοσο.Νεανικο διαβήτη τύπου 1.Ο γιατρός τότε μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω σε όλη μου τη ζωή ινσουλίνη.Οτιδηποτε και να φάω θα πρέπει να κάνω ινσουλίνη.Δυσκολευτηκα αλλά το πάλεψα και μετά από 6 μήνες ήρθαν οι πρώτες κρίσεις πανικού.Ειχα το φόβο και το άγχος μην πάθω υπογλυκαιμία και ζαλιστω,λυποθιμισω κτλ.Ειχα πάντα μαζί μου στη τσάντα μου χυμους σνακ σε περίπτωση που νιώσω άσχημα.Παρολο όμως που ήξερα ότι και αν μου πέσει το ζάχαρο θα φάω κάτι και θα είμαι εντάξει συνέχισα να παθαίνω κρίσεις πανικού. Έκανα ψυχοθεραπεία κοντά 2 χρόνια μαζί με φαρμακευτική αγωγή.Εμαθα να ζω με το ζάχαρο και ξεπέρασα τις κρισεις πανικού γιατί έμαθα πως να τις χειρίζομαι.Ειχα κάποιες φορές αλλά πιο ήπιες.10 και χρόνια μετά από ένα επεισόδιο λιποθυμίας που είχα επέστρεψαν οι φόβοι.Νομιζω έχω γίνει αρρωστοφοβικη,φοβάμαι γενικότερα με θέματα υγείας,το παραμικρό που θα τύχει θα πάει το μυαλό μου στο χειρότερο.Αυτο ξεκινησε από τον Οκτώβρη.Απο τον Οκτώβρη ξεκίνησα και έκανα δέκατα για αρκετές μέρες και μου πέρναγε ίσως ίωση παρόλο που έχω κάνει εμβόλιο.Τωρα είμαι 20 μέρες με δέκατα δεν έχω ουσιαστικά συμπτώματα έχω κάνει εξετάσεις και δεν φάνηκε τίποτα.Η παθολόγος μου σύστησε να κάνω και άλλες εξετάσεις και για αυτοανοσα γιατί λέει μπορεί να εμφανίζεται και τρίτο μικρές πιθανότητες αλλά μου το είπε.Απο τη στιγμή που μου το είπε νιώθω συμπτώματα όπως πόνο στις αρθρωσεις γιατί για κάποιο λόγο μου ήρθε στο μυαλό η ρευματοειδης αρθρίτιδα.Νιωθω 20 μέρες ζέστη λες και έχω πυρετό αλλά είναι μόνο δέκατα.Ειχα πάει και σε καρδιολόγο όταν νόμιζα ότι είχα θέματα με την καρδιά και πάλι ένιωθα συμπτώματα καρδιάς.Και δεν είχα θέμα.Αυριο το πρωί θα πάω στη γιατρό ελπίζω να βρεθεί τελικά τι έχω και να πάνε όλα καλά να περάσουν αυτά τα δέκατα και αυτή η αίσθηση αρρώστιας που νιώθω.Νομίζω πλέον ότι πρέπει να παραδεχτώ ότι είμαι αρρωστοφοβικη,όχι αδίκως γιατί την έχω πατήσει 2 φορές,φοβάμαι υπερβολικά για την υγεία μου, και θα ήθελα τόσο πολύ να το ξεπεράσω αυτό.Εχω ξεκινήσει πάλι ψυχοθεραπεια, απλά αυτές τις 20 μέρες έχω πιεστεί και φοβηθεί τόσο πολύ που ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας παρόλο που δεν σας γνωρίζω απλά νιώθω ότι εδώ μέσα μπορεί να καταλάβει ο ένας τον άλλο.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Είναι δύσκολο ναι ειδικά αν έχεις ήδη ένα πρόβλημα.Το κακό είναι ότι λόγω άγχους βιώνεις η δημιουργείς συμπτώματα κάθε φορά από μια αρρώστια που νομίζεις ότι έχεις.Είναι εξαντλητικό και κουραστικό.Ειναι η τρίτη φορά μέσα σε 5 μήνες που κάνω δέκατα χωρίς στην ουσία κάποιο άλλο σύμπτωμα.Και παρατήρησα ότι ξεκίνησαν μόλις έμαθα για ένα θέμα υγείας του πατέρα μου.Το δύσκολο με εμένα είναι ότι η μητέρα μου είναι αρκετά αγχώδης και αρρωστοφοβικη και η ίδια και μου μεταδίδει όλο αυτό το άγχος.Αλλα έχω αυτή την απορία είναι δυνατόν να κάνεις δέκατα από άγχος;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by SugarKat View Post
    Είναι δύσκολο ναι ειδικά αν έχεις ήδη ένα πρόβλημα.Το κακό είναι ότι λόγω άγχους βιώνεις η δημιουργείς συμπτώματα κάθε φορά από μια αρρώστια που νομίζεις ότι έχεις.Είναι εξαντλητικό και κουραστικό.Ειναι η τρίτη φορά μέσα σε 5 μήνες που κάνω δέκατα χωρίς στην ουσία κάποιο άλλο σύμπτωμα.Και παρατήρησα ότι ξεκίνησαν μόλις έμαθα για ένα θέμα υγείας του πατέρα μου.Το δύσκολο με εμένα είναι ότι η μητέρα μου είναι αρκετά αγχώδης και αρρωστοφοβικη και η ίδια και μου μεταδίδει όλο αυτό το άγχος.Αλλα έχω αυτή την απορία είναι δυνατόν να κάνεις δέκατα από άγχος;
    Εγώ σαραντάρια βαράω

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Τώρα ξεμπέρδεψα από τομ γιατρό μου είπε να πάρω αντιβίωση γιατί μπορεί να είναι φλεγμονή στα δόντια που μου κάνει τα δέκατα.Ειμαι λίγο πιο ανακουφισμενη γιατί με διαβεβαίωσε ότι δεν έχω αυτοανοσο άλλο.Μακαρι με την αντιβίωση να συνέλθω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    σε καταλαβαινω απολυτα...εχω αρρωστοφοβια και καταθλιψη τα τελευταια 2.5 χρονια να φανταστεις πηγα σε νευρολογο και ημουνα σιγουρος πριν ακομα με εξεταση οτι εχω σκληρηνση κατα πλακας και οταν μπηκα μεσα και εκατσα ημουνα σε φαση δωσε μου τωρα χαπια να μην νιωθω συμπτωματα απο την σκληρηνση τετοια φαση...και μου λεει αγορι μου πρεπει να δεις ψυχολογο/ψυχιατρο αμεσως εισαι αρρωστος αλλα ψυχικα και οχι σωματικα...καλα εκανες και αρχισες ψυχοθεραπεια θα το ξεπερασεις!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Μαγδα View Post
    Sugar kat ,έχω Ehlers Danlos Syndrom,μ ε πιάνει πανικός με όλες τις αρρώστιες,ακομα πανικοβαλομαι με απλά θέματα.Πχ χθες πήγα οφθαλμίατρο με βρήκε μυωπία και αστιγματισμό (νέο απόκτημα)με διαβεβαίωσε δεν έχει επηρεάσει το σύνδρομο τα μάτια,πλημυρίζω αμφιβολίες,φτάνω στο σημείο της ε επόμενης επίσκεψης,θεωρώ ότι είμαι συνεπής φοράω τα γυαλιά μου και οτι ανεβαίνουν οι τιμές..Καταλαβαίνω ότι είναι παράλογο,αγχωθηκα τόσο στην εξέταση μην και έχουν επηρεαστεί τα μάτια μου.Βασικα όταν αγχωνομαι δεν ρωτάω κιόλας τίποτα .Τελείωσα την επίσκεψη και ξανά πήγα με. Πρόφαση εάν κάνει να φοράω τα παλιά μου τα γυαλιά,τα οποία τα μέτρησε και μου είπε δεν θα τα φοράς.Μετα τον ρωτησα ότι αποροία μου είχε δημιουργηθεί.Ν νομίζω ότι είναι δύσκολο και το άγχος εμποδίζει τα εποικοδομητικά ραντεβού.Ειδικα σε ειδικότητες που δεν τις βλέπεις κάθε βδομάδα.Τωρα οφθαλμίατρο θα πάω ξανα μετά απο πόσα χρόνια...Γενικά το να μπλοκάρεις από αγχος και να γίνετε δύσκολη η απλή επικοινωνία με κάνει και νιώθω τόσο ανόητη και χαζή.
    εγω πριν 4 χρονια πηγα σε οφθαλμιατρο γιατι ξυπνησα ενα πρωι με παρα πολυ μειωμενη οραση στο ενα ματι και ειχα παθει αυτοανοση παθηση ΚΕΡΑΤΟΚΟΝΟ και δεν το ηξερα...μπηκα την επομενη μερα χειρουργιο τωρα το ενα ματι ειναι σε αρκετα καλη κατασταση το ενα εχει 2/10 οραση δυστηχως μη αναστρεψημη η βλαβη απο την παθηση αυτη μονο εναλλακτικες για σταθεροποιηση της καταστασης και ειμαι μονο 23...η ειρωνια εδω ειναι οτι αρρωστοφοβια επαθα απο απλα πραγματα και οχι απο αυτο..αυτο δεν το σκεφτομαι καθολου και δεν ποτε δεν με αγχωσε!!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by SugarKat View Post
    Είναι δύσκολο ναι ειδικά αν έχεις ήδη ένα πρόβλημα.Το κακό είναι ότι λόγω άγχους βιώνεις η δημιουργείς συμπτώματα κάθε φορά από μια αρρώστια που νομίζεις ότι έχεις.Είναι εξαντλητικό και κουραστικό.Ειναι η τρίτη φορά μέσα σε 5 μήνες που κάνω δέκατα χωρίς στην ουσία κάποιο άλλο σύμπτωμα.Και παρατήρησα ότι ξεκίνησαν μόλις έμαθα για ένα θέμα υγείας του πατέρα μου.Το δύσκολο με εμένα είναι ότι η μητέρα μου είναι αρκετά αγχώδης και αρρωστοφοβικη και η ίδια και μου μεταδίδει όλο αυτό το άγχος.Αλλα έχω αυτή την απορία είναι δυνατόν να κάνεις δέκατα από άγχος;
    αν εχεις ψαξει τις πιθανες αιτιες που δημιουργουν δεκατα σε γιατρο και δεν εχει βρεθει τιποτα τοτε ναι ειναι απο το αγχος.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Έκανα τα πάντα δεν φαίνεται κάτι πέρα από τα 2 αυτοανοσα που εχω,έχω τα δέκατα πόσες μέρες κεδω κ 2,3 μέρες νιώθω πόνο στις αρθρωσεις και επίσης πολλές φορές τη μέρα νιώθω παγωμένα χέρια πόδια και ότι με πονάνε από το κρύο.ο γιατρός δεν βρήκε άλλο αυτοανοσο αλλά δεν το απέκλεισε και στο μέλλον ότι μπορεί να εμφανιστεί.Πλεον δεν ξέρω τι είναι πραγματικό και τι ψυχοσωματικο.Θα πάρω την αντιβίωση 5 μέρες που μου είπε ίσως από φλεγμονή στα δόντια,και θα δω έπειτα τι θα κάνω αν συνεχίζεται αυτό.Εχω κουραστεί πάρα πολύ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by SugarKat View Post
    Έκανα τα πάντα δεν φαίνεται κάτι πέρα από τα 2 αυτοανοσα που εχω,έχω τα δέκατα πόσες μέρες κεδω κ 2,3 μέρες νιώθω πόνο στις αρθρωσεις και επίσης πολλές φορές τη μέρα νιώθω παγωμένα χέρια πόδια και ότι με πονάνε από το κρύο.ο γιατρός δεν βρήκε άλλο αυτοανοσο αλλά δεν το απέκλεισε και στο μέλλον ότι μπορεί να εμφανιστεί.Πλεον δεν ξέρω τι είναι πραγματικό και τι ψυχοσωματικο.Θα πάρω την αντιβίωση 5 μέρες που μου είπε ίσως από φλεγμονή στα δόντια,και θα δω έπειτα τι θα κάνω αν συνεχίζεται αυτό.Εχω κουραστεί πάρα πολύ..
    αν εχεις φλεγμονη στα δοντια πολυ πιθανον να οφειλετε εκει αλλα αυτο θα στο πει μονο ο γιατρος σου....εγω οταν εξανα εξαγωγή τους φρονιμητες 2 μερες ειχα πυρετο δεκατα αλλα επεσε μετα χωρις καποια αγωγη.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Εγώ φαντάσου είμαι με δέκατα από 15 Φεβρουαρίου.Λίγες μέρες πριν ξεκινήσουν τα δέκατα είχα πάει για καθαρισμό στον οδοντίατρο.Παρολο που δεν βλέπει κάτι ο γιατρός φοβαμαι μήπως μου εκδηλωθεί ρευματοειδης αρθρίτιδα

  11. #11
    Όταν λες δέκατα για τι θερμοκρασίες μιλάς; Γιατί συνήθως δέκατα θεωρούνται από 37,2 και πάνω..

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    37 με 37.2 νιώθω κρυάδες και άσχημη γευση.Καθε μέρα έχω κάποια στιγμή της ημέρας δέκατα και πέφτουν από μόνα τους

  13. #13
    Δε θεωρούνται δέκατα αυτές οι θερμοκρασίες.. και σε όλους μας συμβαίνει να έχουμε τέτοιες θερμοκρασίες κάποιες στιγμές αν μετρηθουμε μέσα στη μέρα.. επειδή το έχω ψάξει και αυτό με τη θερμοκρασία του σώματος αυτό το διάστημα που περνάω την αρρωστοφοβια μου διάβασα ότι οι φυσιολογικές θερμοκρασίες είναι από 35,5 έως 37,2 στο περίπου ανάλογα τον κάθε άνθρωπο.. επομένως μην αγχώνεσαι μια χαρά είσαι!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    τα αυτοανοσα προβληματα ,ασθενειες ειναι δυστυχως ασθενειες οπου τις προκαλει ο ιδιος ο παθωντας, ειναι πολυ κριμα να παθει καποιος ακομα και καρκινο επειδη ο ιδιος το επυθιμει!! ειναι τοσο κριμα!! αλλα ειναι κι τοσο περιπλοκο . Τα αυτοανοσα μας δειχνουν την τεραστια δυναμη και σημασια που εχει το υποσυνηδιτο μας,διοτις δεν το αντιλαμβανομαστε εκεινη την στιγμη αλλα αργοτερα και ειναι πλεον αργα αφου η ασθενεια πλεον εχει γινει αυτονομη και πλεον εχει γινει προβλημα.
    Πρεπει λοιπον να προσεχουν παρα πολυ οσοι ασχολουντε συνεχως και με απεσιοδοξια για την υγεια τους, διοτις μπορει ακομα και καρκινο να παθουν επειδη το επηθιμουν χωρις ομως να το καταλαβαινουν συνηδιτα! ειναι κριμας ρε παιδια να αρρωστενουμε απο βλακια μας!! οταν λοιπον καποιος λεει συνεχως οτι κατις εχει, οτι δεν ειναι καλα κι κλαιγετε θα πρεπει να του υπενθιμιζουμε το ποσο κακο μπορει να προκαλεσει στο κορμι του!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Συμφωνώ απόλυτα εμείς προκαλούμε πολλά από αυτά αλλά επειδή έχει συμβεί και στο παρελθόν χωρίς να κάνω καμιά τέτοια σκέψη και πολύ πριν από άγχη και κρίσεις πανικού,έβγαλα αυτοανοσο και όσο να ναι όταν ο γιατρός σου λέει ότι έχεις προδιάθεση και για άλλο κάποιες φορές σου μπαίνει στο μυαλο

Similar Threads

  1. Φοβίες - Κρίσεις πανικού
    By pokemongo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 12-08-2016, 00:11
  2. ΦΟΒΙΕΣ - ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By k33 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 02-06-2015, 00:20
  3. φοβιες και κρισεις πανικου
    By Νικακι in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-02-2015, 23:27
  4. Κρίσεις πανικού καθημερινά-Φοβίες
    By katpir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 16-09-2012, 16:56
  5. Κρίσεις Πανικού - Φοβίες
    By panayiotiscy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-08-2007, 23:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •