Απελπισια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    7

    Απελπισια;

    Πρωτο μου μηνυμα κ δυστυχως απαισιοδοξο.. Ειμαι η Ελενη κ φυσικα δεν ειμαι καλα... Ειμαι 90-91 κιλα ενω πριν 15 χρονια ημουν 68-70 κ με ορεξη για ζωη..
    Εχω πλεον κ προβληματα υγειας, ορμονικα που σχετιζονται με τα κιλα μου οπως η χασιμοτο...
    Τα τελευταια 15 χρονια νιωθω οτι τα κιλα με μπλοκαρουν απο παντου..
    Τα εβαλα σε λιγοτερο απο ενα χρονο κ απο τοτε αρνουμαι να τα αποδεκτω..
    Οταν πλησιαζει το καλοκαιρι κ πρεπει να βγω στην παραλια με τα παιδια μου δεν ξερω που να κρυφτω...
    Κιλα, κυτταριτιδα, χαλαρωση..
    Πηγα για 3 μηνες σε διαιτολογο κ εχασα βαζοντας κ βγαζοντας γυρω στα 5 κιλα..ημουν 95...
    Καλο αυτο θα μου πειτε..ομως κουραστηκα..
    Λιγο να αγχωθω θα στραφω στο φαγητο για να ξεκουραστω κ να ηρεμησω.. Πλεον οι διαιτες μου δεν κρατανε πανω απο δυο μερες...καμμια δυναμη...ομως δεν μπορω κ ετσι...βαρεθηκαααα....
    Για ψυχολογο δεν παιζει για διαφορους λογους...παντα προηγουνται οι αλλοι κ τελευταια θα βαλω τα δικα μου θελω..ασε που θα δωσω τσαμπα λεφτα..
    Τελευταια επεσα πανω σε περιπτωσεις που εχασαν πολλα κιλα μονο με φρουτα κ λαχανικα...για αποτοξινωση την οποια εχω παρα πολυ αναγκη..
    Εδω και λιγες μερες καθε μερα λεω σημερα μονο φρουτα, χυμους, σαλατες για να αποτοξινωθω 2-3 μερες...αμ δε!! Γυρισα το μεσημερι κ εφαγα 2 φετες ψωμι με ζαμπον , λιγες φακες , 2 κομματια κεικ κ θα συνεχιζα να μπουκωνομουν χωρις νσ κατα λαβαινω γιατι αν δεν εβαζα φρενο..
    Αυτα..
    Πως σας φαινονται;
    Αραγε θα βγω ποτε απο αυτον τον φαυλο κυκλο;

  2. #2
    Αν το θελησούμε Ελένη μου όλα μπορούν να γίνουν. Αρκει να το θες εσύ?γιατί κουραστηκες στη διατροφολογο?επρεπε να συνεχίσεις. Προσπάθησε να κάνεις λίγο περπατημα λίγη γυμναστική θα σε βοηθησει να ξεχάσεις και τα προβλήματα σου.ο αντρας σου σε στηριζει?ξέρει πως νιώθεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ελενη μια απο τα ιδια. 97 κιλα βεβαια εγω. Εκανα διαιτα απο διαιτολογο η οποια πηγαινε πολυ καλα, αλλα εχω αναφερει τους λογους για τους οποιους την σταματησα, ηταν πολυ φορτικη για μενα απο ολες τις αποψεις. Οποτε τωρα κανω κι εγω 2 μερες διαιτα, μια υπερφαγικα και ουτω καθ'εξης...σε καταλαβαινω..εχω βαλει τη ζωη μου στο stop και την κλαψα..φαυλος κυκλος..δεν ξερω πως να βγω απο ολο αυτο...το φαι ειναι εξαρτηση..

  4. #4
    Quote Originally Posted by Eleni44 View Post
    Πρώτο μου μήνυμα κ δυστυχως απαισιοδοξο.. Ειμαι η Ελενη κ φυσικα δεν ειμαι καλα... ;
    Ελένη μου δεν θες να κοντραριστούμε στο τι κατεβάζω οταν με πιάνει η "μανια". Με πρόχειρες μετρήσεις 2000 θερμίδες το μισάωρο..
    Θέλει κυκλική επίθεση αυτο το θέμα πάντως, για μένα δηλαδη διαιτα χωρίς ψυχολογική υποστήριξη και χωρίς κάτι που να γυμνάζει το σώμα σου (οτιδηποτε ακομη και παραδοσιακοι χοροι), δεν μπορεί να νοηθεί.

    Οταν τρώμε είτε από πλήξη είτε επειδή είμαστε στα down μας είτε τεσπα για οποιαδήποτε ψυχολογικό λογο που δεν εχει να κάνει με το οτι πονάει το στομάχι μας απο την πεινα, θα πρεπει να δώσουμε στον εαυτό μας αλλα καταφύγια και διεξόδους. Είναι θέμα συμπεριφορικό και δεν ειναι θέμα δίαιτας. Οπότε απο μονη της η δίαιτα ειναι ενας μακρύς Γολγοθάς που με τοσο στρες που εχουμε, σιγα μη γουσταρουμε να τον ανέβουμε κιολας.
    Πρεπει να ενταχθείς σε καποια δραστηριότητα και ζητήσεις και ψυχολογική βοηθεια (και εγω ημου κατα μεχρι που εκανα και ειδα το κοσμο αλλιως).

    Πειραματίσου μεχρι να βρεις κάτι που θα σε εκτονώνει, κατι που θα γουστάρεις, και κατι που θα σε κάνει λιγοτερο αγχωμένη για να στραφείς στο φαγητό.
    Η εξαρτηση φαγητού και ψυχικής ηρεμίας δεν πρόκειται να κοπεί. Απλα θα πρεπει να εφεύρεις κατι που θα μπορεί να σε χαροποιήσει και να πεφτεις με τα μουτρα εκει αντί του φαγητου.

    Τελος, λεφτά που δίνεις για την πάρτη σου δεν ειναι ποτέ τζάμπα λεφτά.

    Εγω κάνω ψυχανάλυση - πηγαίνω σε διατροφολόγο - πηγαίνω γυμναστήριο και πηγαίνω και σε θεατρική ομάδα.
    Περυσι πηγαινα και Πιανο αλλα δεν προλάβαινα ουτε να κοιμηθω οποτε το εκοψα.
    Καθε μέρα φροντιζω να εχω κάτι να κάνω, καπου να τρέξω.
    Στα ΣΚ λίγο τα χαλάω... αλλα που θα μου παει... θα τα φτιάξω και αυτά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    7
    Καταρχην πραγματικα ευχαριστω για την τοσο αμεση απαντηση. Και μονο που τα λεω καπου νιωθω καλυτερα..
    Ο αντρας μου με στηριζει δεν εχω προβλημα απλα δεν εχει καταλαβει το μεγεθος του προβληματος, ηταν κ ειναι παντα αδυνατος.
    Γυμναστικη προσπαθω να κανω καθε μερα λιγο διαδρομο γυρω στα 20'. Δεν υπαρχει χρονικο περιθωριο ομως για τιποτα αλλο, ουτε για δραστηριοτητες που οντως θα με βοηθουσαν παρα πολυ.
    Οι υποχρεωσεις ειναι πολλες κ τα χερια στην οικογενεια λιγα κ μιλαω καθαρα για θεμα χρονου.
    Η ζωη μου τα τελευταια χρονια περιστρεφεται γυρω κ μεσα στο σπιτι, μην σας πω κ μεσα στην κουζινα πιο συγκεκριμενα. Δεν γινεται να απεγκλωβιστω απ αυτο τουλαχιστον οχι ακομα...
    Kobo συμφωνω μ αυτα που λες, ετσι περιπου ειχα την καθημερινοτητα μου πριν τον γαμο κ τα παιδια...τωρα ειναι αδυνατον.
    Αποστολια, σταματησα να πηγαινω στη διαιτολογο γιατι αφενος δεν νομιζω οτι μπορω να λειτουργω με ωρσριο στα γευματα κ να τρωω με το ζορι, αφετερου κ στην σκεψη οτι καποιος με ελεγχει εκανα την προηγουμενη μερα υπερφαγικο..το ηξερ οτι δεν θα μου ταιριαζε απλα το δοκιμασα..
    Λουλουδι μαλλον ειμαστε στα ιδια ψυχολογικα, ομως θελω να ξεφυγω δεν μπορω αλλο...
    Δεν ξερω αν οφειλεται στο θυρεοειδη, στο κουρασμενο συκωτι η στα κουρασμενα νεφρα, παντως βρε παιδια λιγο αν ξεφυγω μια μερα την πατησα...

    Επιπλεον εχω κ ενα μεγαλουτσικο ινομυωμα....βραστα χαραλαμπε..

    Ψαχνοντας βρηκα πολλους που δινουν βαση σε φρουτα, λαχανικα κ χυμους κ αποχη απο κοκκινο κρεας κ γαλακτομικα.
    Καποιοι ανεφεραν κ νηστεια με φρουτα κ τωρα που πλησιαζει η ανοιξη το σκεφτομαι σοβαρα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Οτι σου αρεσει εσενα κανε..οτι μπορεις και οτι σου ταιριαζει!! Εγω ελεγα να δωσω 60 ευρω να γραφτω γυμναστηριο, αλλα καλυτερα ισως να τα δωσω σε ενα ψυχολογο για 2 συνεδριες!!

  7. #7
    Γιατί όμως αισθάνεσαι άσχημα με τον εαυτό σου?πρέπει να από δεχόμαστε την εικόνα μας και όπως είμαστε.στο κάτω κατως τί αξία έχει η εμφάνιση αν είσαι ευτυχισμένη στην οικογένεια σου με τον άντρα σου και τα παιδιά σου?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    7
    Λουλουδι πραγματικα αν το κανεις, κανε ενα ποστ να μας πεις αν σε βοηθησε..
    Αποστολια, συγγνωμη αλλα επειδη ειμαι καινουρια εδω, εχεις και εσυ καποιο προβλημα βαρους; Ειναι πολυ δυσκολο για καποιον που δεν ηταν παχυσαρκος τα προηγουμενα χρονια να αποδεχτει την κατασταση. Απ την αλλη αν προσπαθει και βλεπει ελαχιστα αποτελεσματα ολο αυτο τον φερνει σε αδιεξοδο....δεν ξερω αν με καταλαβαινεις...αν ησουν σε αυτη τη θεση.
    Καπου νομιζω χανουμε τον στοχο μας ολοι εμεις με τις υπερφαγιες, ειναι σαν να ξεκιναμε να παρουμε εναν δρομο, πιυ ομως εχει πολλες διακλαδωσεις, περισσοτερες απο αλλους και χανομαστε. . και μετα απελπιζομαστε μεχρι να ξαναβρουμε τον δρομο μας και φτου κι απ την αρχη.... Κι αυτο να συμβαινει για χρονια....

  9. #9
    Quote Originally Posted by Eleni44 View Post
    Λουλουδι πραγματικα αν το κανεις, κανε ενα ποστ να μας πεις αν σε βοηθησε..
    Αποστολια, συγγνωμη αλλα επειδη ειμαι καινουρια εδω, εχεις και εσυ καποιο προβλημα βαρους; Ειναι πολυ δυσκολο για καποιον που δεν ηταν παχυσαρκος τα προηγουμενα χρονια να αποδεχτει την κατασταση. Απ την αλλη αν προσπαθει και βλεπει ελαχιστα αποτελεσματα ολο αυτο τον φερνει σε αδιεξοδο....δεν ξερω αν με καταλαβαινεις...αν ησουν σε αυτη τη θεση.
    Καπου νομιζω χανουμε τον στοχο μας ολοι εμεις με τις υπερφαγιες, ειναι σαν να ξεκιναμε να παρουμε εναν δρομο, πιυ ομως εχει πολλες διακλαδωσεις, περισσοτερες απο αλλους και χανομαστε. . και μετα απελπιζομαστε μεχρι να ξαναβρουμε τον δρομο μας και φτου κι απ την αρχη.... Κι αυτο να συμβαινει για χρονια....
    Εγώ Ελένη μου είχα το αντιθετο πρόβλημα ήμουν παντα πολύ αδύνατη δεν είχα θέμα ανορεξίας φυσικά απλά έτσι ήταν ο οργανισμος μου. Και ένιωθα και εγώ άσχημα όπως λες και εσύ. Αλλά τελικά πρέπει να αγαπάμε τον εαυτό μας όπως είναι χωρίς βέβαια να μη προσπαθούμε για το καλύτερο για μας.αλλά μέχρι εκεί που μπορουμε.αν το πρόβλημα σου είναι μόνο το κιλά και δεν προέρχεται από κάτι άλλο μέσα κάνε τις προσπαθειεσ που μπορείς και αν δεις ότι πιέζεσαι πολύ χωρίς αποτέλεσμα αποδεξου τον εαυτό σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Eleni44 View Post
    Για ψυχολογο δεν παιζει για διαφορους λογους...παντα προηγουνται οι αλλοι κ τελευταια θα βαλω τα δικα μου θελω..ασε που θα δωσω τσαμπα λεφτα..
    Μα...αφού το θέμα σου είναι ψυχολογικό, δεν είναι λογικό να πας σε ψυχολόγο? Και πότε βρε θα κοιτάξεις και τον εαυτό σου λίγο, στα γεράματα?

    Quote Originally Posted by Eleni44 View Post
    Πως σας φαινονται;
    Δεν είσαι το μόνο άτομο με θέματα υπερφαγίας, δε μου φαίνονται περίεργα ούτε ανυπέρβλητα αυτά που περνάς.

    Quote Originally Posted by Eleni44 View Post
    Αραγε θα βγω ποτε απο αυτον τον φαυλο κυκλο;
    Βεβαίως και θα βγεις. Μπορεί να χρειαστείς λίγο βοήθεια γιατί η αυτοπεποίθησή σου έχει πέσει στα τάρταρα αλλά δεν υπάρχει άλλο εμπόδιο από αυτό θεωρώ!
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εφοσον λες οτι ο αντρας σου σε στιριζει που θα ειναι παντα αδυνατος μηπως εισαι υπερβολικη? επισης αφου βλεπεις οτι αρεσεις σε αυτη τη κατηγορα αντρων θα επρεπε να εχεις και εσυ αμοιβαια αισθηματα συμπαθειας γιατι παντα το πιστευα αυτο οτι η εκτιμηση ειναι αμοιβαια μηπως το πραγματικο σου προβλημα ειναι οτι δε σ αρεσει ο εαυτος σου και οτι αναπαραγεις τις εσωτερικες σου συγκρουσεις και ετσι οταν εσυ συγκρουεσε με τον εαυτο σου κανεις το ιδιο και με τους αλλους

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ελενη σε καταλαβαινω οσο δεν παει.........βλεπεις αλλες γυναικες μικροτερες, της ηλικιας σου ακομα και μεγαλυτερες και προσεχουν τον εαυτο τους, βγαινουν εξω και σπανε τα πατωματα απο την κομψοτητα και το ποσο σεξυ ειναι και εμεις εχουμε να δειξουμε μονο τις κοιλιες μας η τα μπουτια μας!!!!!!!!! Ξερω πως ειναι αυτο το συναισθημα, ριχνει πολυ χαμηλα την αυτοπεποιθηση!!!!!!!!! Εγω εχτες εφαγα πολυ παλι αλλα σημερα θα κοιταξω να το σωσω οσο μπορω. Παντως ειναι πολυ κριμα και εγω καποτε αδυνατη ημουνα αλλα με τα φαρμακα εχω φτασει να ζυγιζω 100 κιλα.............αυτοπεποιθηση; τι ειναι αυτο;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    7
    Geodim εχεις δικιο σε ολα, και μου αρεσε αυτο που ειπες οτι δεν ειναι ανυπερβλητα αυτα που περναω.
    Θα ηθελα να ερθει αυτη η αγια μερα καποια στιγμη!
    Αλεξανδρε συγγνωμη αλλα καπου το εχασα, και ειλικρινα νομιζω οτι κι εσυ καπου εχεις χασει αυτα που εννοω..
    Αποστολια πιστεψε με οσο αδυνατη και να ησουν (εκτος αν ειχες θεμα ανορεξιας) μια παχουλη κοπελα εχει σαφως μεγαλυτερο θεμα στην εμφανιση της απο μια πολυ αδυνατη . αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να το καταλαβεις..
    Λουλουδακι σου ευχομαι να παει καλα η μερα σου σημερα, εγω μεχρι τωρα ολα καλα...βημα-βημα πρεπει να το παμε...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Eleni44 View Post
    Geodim εχεις δικιο σε ολα, και μου αρεσε αυτο που ειπες οτι δεν ειναι ανυπερβλητα αυτα που περναω.
    Θα ηθελα να ερθει αυτη η αγια μερα καποια στιγμη!
    Αλεξανδρε συγγνωμη αλλα καπου το εχασα, και ειλικρινα νομιζω οτι κι εσυ καπου εχεις χασει αυτα που εννοω..
    Αποστολια πιστεψε με οσο αδυνατη και να ησουν (εκτος αν ειχες θεμα ανορεξιας) μια παχουλη κοπελα εχει σαφως μεγαλυτερο θεμα στην εμφανιση της απο μια πολυ αδυνατη . αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να το καταλαβεις..
    Λουλουδακι σου ευχομαι να παει καλα η μερα σου σημερα, εγω μεχρι τωρα ολα καλα...βημα-βημα πρεπει να το παμε...
    Να 'σαι καλα φιλεναδα!!!!! Εγω καλα τα παω μεχρι στιγμης αλλα ειναι επειδη εφαγα εχτες πολυ, αμα τρωω πολυ τη μια μερα την αλλη αντεχω να τρωω λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια.......Οπως το 'πες, οποιος δεν το 'χει ζησει δεν μπορει να το καταλαβει, αυτοπεποιθηση στα ταρταρα οπως ειπε νομιζω ο geodim, ειναι και τα προτυπα ετσι φτιαγμενα για τις αδυνατες και μας βαραινουν ακομα περισσοτερο τα κιλα μας!!!!!!!!!!

  15. #15
    Ελένη το ειμαι πολύ αδύνατη η πολύ παχουλη είναι το ίδιο.και στις δύο περιπτώσεις αισθανομαστε άσχημα για τον εαυτος μας άρα δεν αλλαζει κάτι. Πραγματικα μπορεί να αλλάξει αυτό με προσπαθεια και υπομονη.και εσύ λουλουδι μπορείς να τα καταφέρεις. Δεν πρέπει να τρως πολύ και μετά όμως να λες φταινε τα φαρμακα.ίσως καί αυτά να ανοιγουν την όρεξη αλλά η ελενη δεν περνει κάποια φάρμακα οπότε είναι εμείς τι τρωμε και πως ζουμε

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. απελπισια
    By ERIKA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 30-11-2016, 10:57
  2. Απελπισία
    By unhappy in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 05-10-2016, 15:32
  3. ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
    By xritaf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 24-05-2015, 17:54
  4. απελπισια
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 18-12-2014, 14:13
  5. Απελπισία
    By Erida in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 02-04-2014, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •