ολίγον καπνιστής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106

    ολίγον καπνιστής

    ξεκηνησα το καπνισμα πριν 2,5 χρονια... αλλα το μεγαλυτερο διαστημα των δυο χρονων... καπνιζα περιστασιακα... κ μονο για κτ μηνες καπνιζα συνεχομενα... παρολα αυτα ενδοαμεσα σαυτο το δηαστημα το εχω κοψει αρκετες φορες (απο βδομαδες εως κ δημηνο) αλλα παντα μετα απο καποιο καιρο παντα ξαναθεκω τσιγαρο... κ μετα αισθανωμια ενοχες κ χαζος... κ σαν να αυτοστιγματιζωμαι... δλδ αν εξςρεσεις καποιεε φασεις που θελω να καθωμαι κ να κανω τσιγαρο... κατα τα αλλα σαν συνοληκη εικονα δν κου παει κ τοσο το τσιγαρο... απλα αυτες οι φασεις που θελω να καθωμαι κ να κανω τσιγαρο ερχωνται συχνα...
    ΒΙΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    δλδ ρε γαμωτο αυτην την ενμερη ευχαριστηση που νιωθω οτι θελω να κανω... κ κανω τσιγαρο... αυτην την νοιτικη ευχαριστηση δν μπορω να την βρω καπως αλλιος? που να κην κανω κακο σε μενα?

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Μπορείς... κάνε πολύ σεξ ;-)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    https://youtu.be/w3IhcoKFz_k

    θυμαμαι πωε καθε φορα που ξεκηνουσα το καπνισμα... στην αρχη ενιωθα γαματα με διαφορους τροπους... κ πιο χαλαρα με το καθε τσιγαρο... κ αυτην την νοητικη καλη διαθεση... καθε φορα ενιωθα καλα με διαφορετικο τροπο(στο μυαλο μου) αλλα απο ενα σημειο κ μετα αρχιζε αυτο το καλα να γινεται μετριο κ μετα απλα να χανεται μεσα σε μια σηνηθησμενη μετριωτητα του μυαλου ... κ οσο γινωταν αυτος ο μετριοφρον συμβιβασμος κ σηνηθηζα το καπνισμα σαν ενα κομματι της καθημερινότητας μου, ( κ τις ουσιες του σαν ενα κομματι των χυμων των νευρώνων) συνχρονος γινωταν κ ενα αλλο... μετεβαινα σε μια αλλη φαση... αρχιζα να νιωθω πως αυτο με ριχνει σε ενα μικρο λιθαργο σιγα σιγα κ θωλονε καπως το μυαλο μου... μου μειωνε την λειτουργικότητα που ειχα στην καθημερινότητα μου... δεν μπορουσα να εχω εκεινη την εσωτερικη ψυχοπνευματικη διαύγεια... κ απλα επρεπε να κανω τσιγαρο για να παρω τουλαχιστον τις ουσιες που ελειπαν απ το μυαλο μου μπας κ απ χαλια νιωσω μετρια κ λιγο καλα μιας κ με την εισροή των ουσιων του τσιγαρου θα επανερχωταν η ισοροπια μεταξυ των "χυμων" στους νευρωνες μου...

    δλδ στην αρχη που ακομα οι χιμικες ουσιες του μυαλου μου πρωτοκαταπηναν τις χημικες ουσιες του τσιγαρου αισθανωμουν πολυ καλα αλλα αυτο σηγα σηγα σηνηθηζωντν κ πλεον για το μυαλο μου ειχε γινει ρουτινα κ τυπικη διαδικασια να δεχεται κ τις ουσιες του τσιγαρου... δλδ απο ενα λειτουργικο μυαλο ενιωθα πως εχω ενα μυαλο ζομπι που για να λειτουργήσει το πολυ σε μετριο βαθμο θελει τσιγαρο...

    μπορω επεισης να πως πως αυτο δικαιωνει πληρος τις νεες μελετες περι καπνισματος που ισχιριζωνται (πολυ σωστα κατα εμε)... πως αν κοψεις το καπνισμα κ κρατηθεις για καποιο καιρο... σιγα σιγα θα μπορεις να αρχησεις να νιωθεις καλυτερα εσωτερικα... κ να βιωνεις καλυτερα εκεινο το αισθημα της εξαρσης της ζωητικης σου ενεργειας χωρις να εξαρτιεσαι απο καποια ψευτικη ευχαρίστηση

    πραγμα φυσικα αδυνατο κατα το διαστημα οπου ενας διαολο-καρκινοσοληνας επεζε τον σημαντικοτερο ρολο για την νευρολογικη σου ισοροπια κ ψυχοσωματική σου υγεια...

    οταν εκανα τσιγαρο εσθανωμουν καλα... αλλα οταν εκανα γενικο απολογιασμο συγκρινωντας την ζωη μου οταν δν καπνιζα με παρουσα χρονικη στιγμή που καπνιζα... το ταμειο ηταν πολυ μειον... μα πολυυυ μειον...

    κ ασε που το να πεσει κανεις στο τρυπακι του καπνίσματος ηταν μια πιο προσητη κ δικαολογικμενη επιλογη πριν απο κτ δεκαετιες... πλεον κ σαν λυση αλλα κ σαν μοδα νομιζω εχει ξευτησει...

    θαθελα παρα μα παρα πολυ να ακουσω τις γνωμες σας απο κατω... μαρεσει πολυ να σας ακουω κ να συζηταμε... επεισης σορυ που κουρασα με τοσα που έγραψα...

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by babis257 View Post
    Μπορείς... κάνε πολύ σεξ ;-)
    χαχαχαχα.... τα κοριτσια ποιος θα μου τα πληρωνει ομως....

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    χαχαχαχα.... τα κοριτσια ποιος θα μου τα πληρωνει ομως....

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ρε Γιάνναρε γιατί μα πληρώσεις ρε αγόρι;;;;
    Θα βγούμε και θα τα τσιμπήσουμε... δε θέλω ηττοπαθειες και συμβιβασμούς....
    Είμαστε κινηγοι και το ξέρεις πολύ καλά!
    Πόσο είσαι ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by babis257 View Post
    Ρε Γιάνναρε γιατί μα πληρώσεις ρε αγόρι;;;;
    Θα βγούμε και θα τα τσιμπήσουμε... δε θέλω ηττοπαθειες και συμβιβασμούς....
    Είμαστε κινηγοι και το ξέρεις πολύ καλά!
    Πόσο είσαι ;
    ολιγον μετα την εφηβεια... χαχαχα

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    ολιγον μετα την εφηβεια... χαχαχα

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App
    Πλάκα μας κανείς Γιάνναρε; Ξέρεις τι έκανα εγώ ολίγον μετά την εφηβεία; Χαχαχαχαχχα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιάννη αυτό είναι το θέμα, ότι μπορεί να καπνίζεις περιστασιακά, αλλά με τον καιρό το περιστασιακά γίνεται όλο και συχνότερα και στο τέλος γίνεσαι κανονικός καπνιστής.
    Αν έμενες στο πολύ περιστασιακά, όλα κομπλέ. Οπότε προσπάθησε να μην καπνίζεις ούτε περιστασιακά. Κουβαλάς πάνω σου τσιγάρα ή καπνό, πας αγοράζεις όταν έχεις όρεξη ή δανείζεσαι από φίλους εκείνη την ώρα; Καλό είναι να ενημερώσεις την παρέα σου ότι προσπαθείς να το κόψεις και να μη σου δώσουν τσιγάρο όσο κι αν το ζητάς και φυσικά να μην έχεις ούτε εσύ πάνω σου. Προσπάθησε να έχεις κάτι στην τσέπη σου για να απασχολείς τα χέρια σου όταν σου έρχεται επιθυμία να καπνίσεις, ένα μπεγλέρι ή ένα fidget spinner ας πούμε. Κάτι ευχάριστο να κάνεις μέσα στη μέρα πραγματικά σε βοηθάει να μη σκέφτεσαι το τσιγάρο, γυμναστική, περπάτημα, κολύμπι, φυσικά και σεξ.

    Εγώ δυστυχώς είμαι πολύ βαριά καπνίστρια από τα 14 περίπου και τώρα πάω στα 38. Και δεν έχω αισθανθεί ακόμα ότι πλέον δεν μου αρέσει το τσιγάρο. Μου αρέσει πολύ το άτιμο. Και το έχω συνδυάσει πλέον πάρα πολύ με τα πάντα στην καθημερινότητά μου. Είναι αλήθεια ότι όλα είναι στο μυαλό. Για παράδειγμα κάποτε δούλευα σε μια δουλειά που εφαρμοζόταν αυστηρά όλοι οι αντικαπνιστικοί κανόνες. Ποτέ δεν κάπνιζα εν ώρα εργασίας και καθώς ήμουν και πορωμένη με τη δουλειά δεν πήγαινα καν για τσιγάρο όπως οι άλλοι όταν είχα την ευκαιρία. Ή όταν κάποια στιγμή είχα μια καινούρια σχέση και ανάρρωνα και από ένα θέμα υγείας και δε δούλευα κι εκείνος προσπαθούσε να το κόψει κιόλας, το είχα ελαττώσει πάρα πάρα πολύ χωρίς καν να το κάνω συνειδητά, διότι ήμουν όλη μέρα χαλαρουίτα, φυσιοθεραπείες, ξάπλα και τεμπελιό και πολύ πολύ σεξ. Ωραίες εποχές lol Τώρα ας πούμε που στη δουλειά που είμαι μπορώ και καπνίζω και τρέχω όλη μέρα σαν το Βέγγο, μονίμως με ένα τσιγάρο στο στόμα είμαι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    σε ευχαριστώ πολυ σονια... οσο κ για το σεξ που λετε... φυσικα κ σε ανεβαζει... κ συμφωνω... ασε που θα το εκανα κ με μεγαλυτερη... αρκει να μαρεσει το ατομο κ απο κει κ περα δν εχω υεμα με τηννηλικια

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    τελος παντων παιδια... πολες φορες αισθανωμαι πως η αληθεια ειναι μπροστα μου αλλα εγω δεν μπορω αν την δω... αληθεια γτ καπνιζουμε? θελουμε να λαμβανουμε εκινη την νοϊτικη ηδονη η αλιος νευρολογικη καυλα που λαμβανουμε με τοντσιγαρο... ασχετος αν εμεις κ η ζωη μας φτασει σε σημειο να γκρεκιστει... εμεις παρολα αυτα θελουμε να εθιστουμε σε αυτην την πολυ μικρη κ ψευτικη ηδονη... μλκιες λεω εγω... αν θες πραγματικα να να λαβεις ευχαριστηση απ την ζωη προσπαθα να μπεις σε ενα δρομο προσοπικης αυτοβελτιωσης κ ψυχοπνευματικης προοδου..μ κ αν θες μεσα στην ζωη να περνας αληθηνα καλα βγες κ ζησε με παθος την ζωη σου να σεξαρες μεχρι οσο αντεχεις πιες κ φαε οτι πραγματικα γουσταρεις καν πραγματα που σε γεμιζουν κ σε μεταμορφονουν... γτ αννοτι καλυτερο εχεις στην ζωη σου ειναι ενας εθισμος... τοτς ποτε δν εχεις βιωσει στην ζωη σου κτ καλυτερο απο εναν εθισμο... γτ οι εθισμοι αυτο κανουν στην τελικη... σου περνουν μια ζοντανη ζωη κ σου δηνουν μια νεκρη ζωη... ναστε καλα παιδια... σας ευχωμαι τα καλυτερα γτ για να ειστε εδω μεσα σημενει σας αξιζουν τα καλυτερα

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    τελος παντων παιδια... πολες φορες αισθανωμαι πως η αληθεια ειναι μπροστα μου αλλα εγω δεν μπορω αν την δω... αληθεια γτ καπνιζουμε? θελουμε να λαμβανουμε εκινη την νοϊτικη ηδονη η αλιος νευρολογικη καυλα που λαμβανουμε με τοντσιγαρο... ασχετος αν εμεις κ η ζωη μας φτασει σε σημειο να γκρεκιστει... εμεις παρολα αυτα θελουμε να εθιστουμε σε αυτην την πολυ μικρη κ ψευτικη ηδονη... μλκιες λεω εγω... αν θες πραγματικα να να λαβεις ευχαριστηση απ την ζωη προσπαθα να μπεις σε ενα δρομο προσοπικης αυτοβελτιωσης κ ψυχοπνευματικης προοδου..μ κ αν θες μεσα στην ζωη να περνας αληθηνα καλα βγες κ ζησε με παθος την ζωη σου να σεξαρες μεχρι οσο αντεχεις πιες κ φαε οτι πραγματικα γουσταρεις καν πραγματα που σε γεμιζουν κ σε μεταμορφονουν... γτ αννοτι καλυτερο εχεις στην ζωη σου ειναι ενας εθισμος... τοτς ποτε δν εχεις βιωσει στην ζωη σου κτ καλυτερο απο εναν εθισμο... γτ οι εθισμοι αυτο κανουν στην τελικη... σου περνουν μια ζοντανη ζωη κ σου δηνουν μια νεκρη ζωη... ναστε καλα παιδια... σας ευχωμαι τα καλυτερα γτ για να ειστε εδω μεσα σημενει σας αξιζουν τα καλυτερα

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ωραίος!!! Σωστή προσέγγιση ;-)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by babis257 View Post
    Ωραίος!!! Σωστή προσέγγιση ;-)
    θεμξ μαν... γτ το τσιγαρο αυκο κανει... διατατασει τους χυμους του εγκεφαλου αλλα κ την αρμονικη ομοιοστατικ λειτουργία του σωμματος... το σωμα μαθενει να ζει με πιο ζαρομενο κ ξεραμενο τροπο... κ το μυαλο προσπαθει να ξανα βρει τις ισοροπιες του... ομως αυτηξ τη φορα, συμπεριλαμβανομένων κ των ουσιων που εισαγωνται σαυτο απο το τσιγαρο... κ καθε φορα που λειπουν αυτες οι ουσιες θες να κανεις ενα τσιγαρο για να τις ξαναλαβεις κ να ξαναερθει στα ισια το μυαλο... κ ετσι θα λαβεις μια μιρκη ηδονη στο μυαλο σαν μια ευχαριστηση στο κεντρο του εγκεφαλου πο σαν ειναι σαν... "ααχ ωραια ξαναπηρα την δωση μου"... κ τωρα ηρθα στα ισια μου ξανα... για ληγηωρα μεχρι να ξαναθελω τσιγαρο...

    γιαυτο κ το τσιγαρο ΑΠΑΙΤΕΙ κ το δικο του life-style... το life style του καπνιστή... που δν ειναι κ το καλυτερο,, ουτε σαν βιωμα αλλα ουτε σαν εικονα...

    πωωω γαμωωω εχω παρα πολλα να πω κ θελω να τα πω αλλα δν μπορω να τα συγκρατω ολλα στο μυαλο μουυυ... ουφφφ

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    γιαυτο κ ενας μεσος αστικος τυπος... που ζει καθημερινος μεσα σε μια πιεστικη κ ανχωτικη καθημερινότητα θελει να καπνιζει για να χαλαρωνει κ να ηρεμει κ να επαναπαυεται το μυαλο του... η να το πω πιο σωστα... να μην νιωθει τοσο την ενταση με αποτελεσμα να νομιζει οτι χαλαρωνει...

    Αλλα απο την αλλη ενα ατομο που εχει ενταχθει σε μια διαδρομη προσοπικης ανάπτυξης κ εχει βρει καλες ισοροπιεςβιολογικα κ ψυχοπνευματικα αλλα κ αποδηδει κ λειτουργει καλυτερα χωρις ουσιες... αν στραφει προς τις ουσιες θα νιωθει πως απο κει που βρισκετε σε ενα καλο κ υψυλο επηπεδο τελικα οι ουσιες να τον αυτοσαμποταεουν κ να πεφτει σε ενα δεισλειτουργικο επιπεδο...

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    κ αυτη ειναι η διαφορα ενος ανθρωπου ελευυερο απο εξαρτησεις κ εχωντας τα περιθορια να γευτει μια απλετη ζωη... εναντη ενος ανθρωπου με μια εξαρτηση που εχει παρει το ""κολάι'''' κ το lifestyle που σχετιζεται με την οπια εξαρτηση εχει να κανει...

    εντελει... το λεω κ θα το λεω πάντα
    ΟΙ ΟΥΣΙΕΣ ΣΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΖΩΝΤΑΝΙΑ Κ ΣΟΥ ΔΗΝΟΥΝ ΜΙΑ ΖΩΗ ΝΕΚΡΗ... κ στα πλαισια αυτης της νεκρηε ζωης σου δηνεται μια μικρη κ ψευτικη ηδονη ωστε να εθιστεις σε αυτην... κ κομανχειρβτερνα να ΒΟΛΕΥΤΕΙΣ σε αυτην...

    οσοι ειστε εθισμενοι... πριν πατε να καταπολεμησετε μια εξαρτηση... πρωτα αναγνωριστε την... αναγνωριστε τον εαυτο σας μεσα σαυτη... αποκτηστε ολλο κ καλυτερη επιγνωση αντιληψη κ συνηδειση της παρουσας καταστασης... κ μετα θα ειναι πολυ πιο ευκολο

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •