Προβλημα διεγερσης στις πρωτες επαφες.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190

    Προβλημα διεγερσης στις πρωτες επαφες.

    Δεν αισθανομαι και πολυ καλα που το δημοσιευω αυτο, αλλα θα ηθελα καποιες γνωμες για να μπορεσω να ξεπερασω...

    Ειμαι στη 2η σχεση μου και η πρωτη σεξουαλικη επαφη ηταν μετρια.
    ξεκινησα να τον βλεπω ερωτικα και σκεφτομουν παρα πολυ την συνευρεση μαζι του. Οταν ομως βρεθηκαμε μαζι και πεσαμε στο κρεβατι, δεν ενιωθα αυτη την διεγερση που ενιωθα οταν σκεφτομουν ποτε θα βρεθουμε.
    Δυστυχως αυτο συνεβη και στην πρωτη σχεση...
    Αρχικα με αγκαλιες και φιλια, καπου εξω για αρχη ηταν πολυ ομορφα, αλλα επειτα οταν πεσαμε στα βαθια εκει καπου...σκαλωσα.
    Δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται...ισως σε καποιο ειδους ανασφαλειας....???
    Αυτο συμβαινει παντα στις πρωτες επαφες με εναν νεο ερωτικο συντροφο, η πρεπει να το κοιταξω λιγο προσωπικα το θεμα???
    Υπαρχουν περιθωρια καλυτερευσης?
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Μην στενοχωριέσαι είναι ένας άγνωστος καινούριος μα υπέροχος κόσμος , και πάντα στη φαντασία μας είναι συνήθως πιο ωραία τουλάχιστον αρχικά . Και όντως συμβαίνει πάντα στις πρώτες επαφές με έναν καινούριος σύντροφο , και υπάρχει απεριόριστη δυνατότητα καλυτερεύσεις … είναι μια τέχνη που μαθαίνετε πρακτικά , ( μην ξεχνάς ποτέ τα μέτρα προφύλαξης ποτέ …)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Σε ευχαριστω πολυ...εννοειται οτι παντα λαμβανουμε τις αντιστοιχες προφυλαξεις γιατι η υγεια (ψυχικη και σωματικη) αποτελει προτεραιτοτητα.
    Απλα ειχα αυτη την απορια και μηπως αποτελει προβλημα δικο μου. Πιστευα οτι σε καθε πρωτη επαφη, οσο και πρωτη να ειναι και να μην ξερεις τον παρτενερ σου, θα υπηρχε λογω ερωτισμου, αυτη η \"αρμονια\" στην συνευρεση (στο να δει ο καθενας τι του αρεσει του αλλου).
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  4. #4
    τριέλα....(περίεργο νικ), από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω πως είσαι μικρή σε ηλικία και σκέφτομαι πως οι περισσότερες από μας στην πρώτη και στη δεύτερη σχέση είχαμε ...περίπου τέτοιου είδους προβληματισμούς.
    Δώσε χρόνο και χώρο στον εαυτό σου να εκφραστεί, κατά τη γνώμη μου δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρό το πρόβλημα σου. Σιγά-σιγά θα λυθούν όλα, θα μάθεις εσένα, θα σε μάθει ο φίλος σου, απλά να είσαι χαλαρή και φυσικά πρόσεχε μη σου γίνει έμμονη ιδέα...
    Για μένα είναι εντελώς φυσιολογικό αυτό που σου συμβαίνει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,689
    συμφωνω με θεοφανια.
    να ξερεις οτι η σεξουαλικοτητα της γυναικας αργει αρκετα να ωριμασει εστω κι αν το σωμα της ειναι τελειως ωριμο, χρονια πριν..
    κι ακομα, οτι σε μια γυναικα με μικρη εμπειρια, περα απο το συναισθημα για τον συντροφο της, ειναι ΠΟΛΥ σημαντικη η εμπειρια του .
    και να ξερεις οτι η εμπειρια αυτη δε μετριεται με τα χρονια...υπαρχουν 45 χρονων αντρες που κανουν ερωτα σαν πελατες πορνειου χωρις να εχουν ιδεα αλλα ουτε και ενδιαφερον για γυναικεια ικανοποιηση, και παιδια 25 χρονων που ξερουν τα παντα γι αυτο...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    5
    Triella, δεν σε αδικώ που έχεις αυτό το πρόβλημα. Εγώ προσωπικά έχω σιχαθεί τον τρόπο με τον οποίο προβάλλεται το sex στις μέρες μας. Το βλέπουμε παντού. Στις τηλεοράσεις μας, στις διαφημίσεις, στα περιοδικά, παντού. Πλέον τα μέσα έχουν καταφέρει να εισβάλλουν στα κρεβάτια μας. Έχουμε φτάσει σε σημείο να κάνουμε sex με ανοιχτή την τηλεόραση. Ειδικά τα νέα αγόρια έχουν δει τόσες μα τόσες τσόντες που όταν έρχεται η στιγμή να κάνουν κάτι με την κοπέλα τους την αντιμετωπίζουν σαν πορνοστάρ. Αναπαράγουν ό,τι βλέπουν. Εγώ έχω σιχαθεί πλέον αυτή την προσέγγιση του sex και νοσταλγώ τις εποχές που τα πράγματα ήταν πιο αγνά και φυσικά. Που το sex γινόταν με τρόπο αυθόρμητο, ως κάτι το τελείως ενστικτώδες, όπως συνέβη και στη \'\'Γαλάζια Λύμνη\'\'. Λυπάμαι που έχουν καταντήσει έτσι τα πράγματα. Το μόνο που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι ότι αν δεν αισθάνεσαι αληθινή έλξη για τον σύντροφό σου τότε μην περιμένεις να ικανοποιηθείς. Αλλά όλα είναι θέμα χρόνου. Ή θα περιμένεις να φτάσετε σε μεγάλο βαθμό οικειότητας ή απλούστατα θα αλλάξεις παρτενέρ. Καλή τύχη. :cool:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Εγώ πάλι εξακολουθώ να πιστεύω ότι το στις μέρες μας το σεξ είναι πιο όμορφο από ποτέ , απαλλαγμένο από ενοχές και προκαταλήψεις , οι άνθρωποι είναι πιο απελευθερωμένοι και ενημερωμένοι,συζητάνε ανοιχτά και χωρίς ενδοιασμούς , διεκδικούν το δικαίωμα και την χαρά του σεξ , ακόμα και αυτή \'\'πορνόπροσέγγιση\'\' δεν νομίζω ότι έχει αφαιρέσει κάτι από τη μαγιά του , μάλλον το αντίθετων θα έλεγα ... άλλωστε ειναι ενας ασφαλές τρόπος για να μάθει καποιος αυτήν την πανάρχαια τέχνη .
    Πάντως μόνο οι άνθρωποι και τα δελφίνια κάνουν έρωτα έτσι για την ευχαρίστηση τους και όχι για αναπαραγωγή …δεν είναι υπέροχο αυτό : )

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Kαι τα δελφινια?

    Δεν ειχα ιδεα....τα συμπαθουσα που τα συμπαθουσα τα ζωντανα, τωρα ακομα περισσοτερο...
    Γιαυτο ειναι μεσα στην τρελλη χαρα συνεχεια:D

    Επι του παροντος, τωρα, συνηθιζεται οι πρωτες φορες να μην ειναι οπως τις περιμενουμε.
    Αμηχανια, αγχος, μεχρι να γνωρισεις τον παρτενερ σου καλυτερα ερωτικα...

    Και αυτο ομως εχει την γλυκα του.Δεν ειναι κατι ανησυχητικο, θα φτιαξει σιγα σιγα;)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    15
    i elleipsi stysis apo to seroquel einai monimi i parodiki?
    eyxaristo.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας ειναι πολυ χρησιμες και με εκαναν να νιωσω καλυτερα...
    παρολα αυτα εμφανιστηκε ενα αλλο θεμα...(επισης ντρεπομαι να το αναφερω αλλα οι γνωμες σας μου ειναι πολυ παραπανω απο αναγκαιες)
    το αγορι μου εχει καποιο προβλημα στυσης το οποιο οφειλεται στον αυνανισμο που εχει ριξει κατα καιρους....προσπαθω να τον ικανοποιησω με τη σειρα μου γιατι φυσικα δε μαρεσει να παιρνω αλλα και να δινω...το αποτελεσμα δεν ειναι το αναμενομενο και καταληγει να αυνανιζεται για να τελειωσει....
    μου επιβεβαιωνει οτι δεν φταιω εγω και με επιχειρηματα μου λεει οτι αυτος εχει προβλημα....
    και ερχομαστε στο κυριως θεμα....το προβληματακι αυτο του το δημιουργησε η πρωην του η οποια απλα δεν του καθοταν και αναγκαζοταν και εκανε οτι εκανε μονος του...το κακο ειναι οτι μιλαει αρκετες φορες για εκεινη ενω ειμαστε μαζι....του το εχω πει εμμεσως πλην σαφως και του εχω πει επισης ευγενικα να μην μου ξαναμιλησει για το τι εκανε στο παρελθον αλλα το ξανακανει.

    Πως αντιμετωπιζουμε μια τετοια συμπεριφορα και μια τετοια κατασταση στον ερωτα???

    Υ.Γ. Συγνωμη που ημουν λιγο ωμη στην περιγραφη, αλλα δεν μπορουσα να το περιγραψω αλλιως...ευελπιστω να με κατανοησετε...:D
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    Triella, δεν ειμαι ειδήμων αλλά έχω την εντύπωση ότι μάλλον ψυχολογικά έχει μπλοκάρει ο φίλος σου κι αυτό δημιουργεί τα περαιτέρω… ίσως αν απενοχοποιούσε τον αυνανισμό να μπορούσε να λειτουργήσει…αυνανισμός και σεξ είναι και τα δύο αποδεκτά και εκφάνσεις της σεξουαλικότητας, το βλέπω βέβαια ότι εσύ δεν εχεις προβλημα με αυτό παρα μονο στο σημείο που δεν μπορει να λειτουργησει στο σεξ, δεν το λεω γι αυτο…απλά λεω ότι ισως να τo έχει εκλάβει ως κατι «κακο» και να τον μπλοκάρει περισσότερο, συν το γεγονός ότι η πρώην δεν τον βοήθησε να απελευθερώσει την σεξουαλικότητά του, ίσως να νιώθει ανασφάλεια σε αυτό το κομμάτι και να χει προτιμήσει ( ίσως και ασυναίσθητα ) την…σίγουρη οδό…. αν τονωνες την αυτοπεποίθησή του στο σεξουαλικό κομμάτι ; πχ να σου λεγε μια φαντασίωση που του αρεσει πολύ για να τον εξιτάρεις και να το προσπαθούσατε, όσο γίνεται πιο απελευθερωμένα, χωρίς άγχος και κυρίως χωρίς να σκέφτεται πότε θα τελειώσει :)…τωρα για το ότι μιλά για την προηγούμενη σχέση του, καταλαβαίνω ότι σε ενοχλεί, αλλά αυτό δεν σημαίνει κατι για το τώρα, οι άνθρωποι κουβαλάμε και εμπειρίες, αλλά αν σε ενοχλεί πολύ μπορείς να του το επισημάνεις πιο καθαρα, ίσως δηλ. να μην το χει καταλάβει ότι σε πειράζει τόσο…

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    αν και καθιστη (αφου μου εγραψες απαντηση...λολ) ορθως ομιλησες....ειναι μια παρα πολυ καλη ιδεα...εχουμε πει στο περιπου τι θελει ο και εχουμε κανει καναδυο φαντασιωσεις (οχι τρελα πραγματα) αλλα μεχρι τωρα δεν μου εχει ανοιχτει μονος του εξ ολοκληρου...ειναι και νωρις...πρεπει να τον βοηθησω με το να του κανω εγω ερωτησεις για το τι του αρεσει ετσι δεν ειναι???

    Επισης μια αλλη ερωτηση και ας μην ειναι εντελως επι του θεματος (αν θελει ο administrator τη διαγραφει) απλα εχει να κανει με την τωρινη σχεση που εχω...
    Ο συντροφος εχει μια ταση να κανει add αγνωστες κοπελες απο το νετ και να τους πιανει την κουβεντα...μαλιστα τις προαλλες το εκανε μπροστα μου παραμελωντας με για λιγο...παραπονουμενη ελαφρως και πετωντας του μικρες μπηχτες για να μην γινω πολυ σκυλα, αφησε το ιντερνετ και μου εκανε παρεα...θαρρω ομως πως αυτο με μειωσε σαν κοπελα του και σαν γυναικεια παρεα που ειχε διπλα του...δεν ξερω ακριβως πως να τον κανω να καταλαβει οτι ειναι λαθος και να μην το ξανακανει..την επομενη φορα ομως που θα επαναληφθει θα σηκωθω να φυγω....ειναι μια μορφη αμυνας ετσι???
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    ναι, πιστευω αυτο θα βοηθουσε...αλλα την καταλληλη στιγμη, οχι δηλ. ερωτησεις τυπου ερωτηματολογιου αλλα οταν θα στε κοντα, σε μια οικεια στιγμη μπορεις να τον απελευθερωσεις πιστευω...παντα με γνωμονα να τονωσεις την σεξουαλικοτητα του...
    τωρα για το θεμα με τα κοριτσια στο νετ...νομιζω πως το οτι το κανε και μπροστα σου ειναι μαλλον καλο και δεν σημαινει κατι φοβερο...πχ εγω εχω συνυπαρξει με ατομο που ειχε στην φυση του αυτο που λεμε αθωο φλερτακι...και παρολο που ειμαι κτητικη δεν με πειραζε καθολου...ηταν απλα στοιχειο χαρακτηρα και δεν σημαινε κατι αλλο...ισως να ναι κι ο φιλος σου ετσι...βεβαια, αν σε ενοχλει προσωπικα μπορεις να του μιλησεις, ανοιχτα ομως χωρις μπηχτες νομιζω για να καταλαβει...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Loipon Triella me afta ta oliga pou grafeis nwmizw oti to problima tu filo su den einai o abananismos ...apla gia kapoio logo den mporei na oloklirwsei , einai kati antistixo opws i proori ekspermatwsi ...kai na ofilete kyriws se psyxologikus logus.
    H seksualikotia twn andrwn einai kati poly ebesthito kai mporei na epireasti apo 1002 eties, tha su pw xaraktiristika periptosi pediu pou den mporuse na oloklirwsei epeidi den tu arese i moirodia tu profilaktiku ... opote to kalytero pou exeis na kaneis ( den kserw se poia ilikia eiste esy kai o filos su ) einai na parete ena tilefwno stin elliniki seksologiki eteria opou parexun dwrean plirofories kai na syzitisete me seksologus epistimones wste na antimetwpisti ypefthina kai epistimonika to problima tu filu su.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας...οσον αφορα το σεξουαλικο κομματι, του εχω πει ανοιχτοτατα οτι μου αρεσει αυτο που βλεπω και αυτο που βιωνω...παρολαυτα παραμενει κομματι κλειστος...η απελευθερωση λοιπον επερχεται με διαφορους τροπους, φαντασια να υπαρχει....

    το κομματι κοπελες, δεν θα με πειραζει τοσο πολυ αν δεν το εκανε εν παρουσια μου....αυτο που θελω να πω...εχεις την κοπελα σου, μπροστα σου ολοζωντανη και διαλεγεις να μιλησεις με μια αγνωστη πισω απο μια οθονη??? ισως να τον εξιταρει κιολας δεν ξερω, ο καθενας εχει τις παραξενιες του και τα κουσουρια του...αλλα δεν νομιζω οτι κολακευει οποιαδηποτε κοπελα και την πιο κουκλα ακομα να της συμπεριφερεται σαν να μην ειναι εκει....
    παρεπιπτοντως ειμαστε και οι δυο 23..εκεινος τα εκλεισε πριν 3 μερες περιπου...

    συγνωμη για το πριξιμο...αλλα οσο περισσοτερο αντιπαραθετετε τις αποψεις σας τοσο το καλυτερο για μενα!!!!:D
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •