ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΑ - ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Quote Originally Posted by harmonylover View Post
    Αποστολία μπορεί να πάθεις διαβήτη,όψιμη δυσκινησία,μέχρι και για ξαφνικό θάνατο γράφει.Τρόμος είναι σου λέω.
    Airetikos το έχω διαβάσει σε διάφορα sites πως είναι και για την κατάθλιψη.Δηλαδή μου λες πως μπορεί να έχω σχιζοφρένεια ή διπολική διαταραχή και να μην το ξέρω? Εσύ με τι διάγνωση τα πήρες?
    Κοίτα δεν τα ξέρω αυτά τα φάρμακα οπότε δεν μπορώ να εκφερω αποψη.εσύ λες ότι το έχεις διαβασει σε site οτι είναι και για καταθλιψη και ο αιρετικος λέει ότι είναι για σχιζοφρενεια.μήπως λοιπόν για να καθησυχαστεις και εσύ να μιλήσεις με την ψυχιατρο σου και να τις πεις αυτές τις ανησυχιες σου?

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δε ξερω τι διαβαζεις στα σαιτ αλλα ειναι παπατζα, αυτα τα φαρμακα δινονται για συγκεκριμενες παθησεις γιατι εχουν συγκεκριμενη δραση. Απλά οι γιατροι τα δινουν αμα φοβουνται και δεν ειναι σιγουροι και για να γινει μια διαγνωση ψυχιατρικη για σχιζοφρενεια η διπολικη διαταραχει μπορει να χρειαστουν και χρονια παρακολουθησεις απλα η γιατροι αμα εχουν κριτηρια και δε ρισκαρουν πολλες φορες οποτε τα δινουν και για ψιλουπηδημα. Εγω ειμαι ιδιαζουσα περιπτωση μου τα δωσανε κρυφα τα ταλεντα οι ξεφτυλισμενοι και ημουν πολυτραυματιας στο νοσοκομειο ποιος ξερει τι εβαλε ο ξεφτυλισμενος εγκεφαλος τους βεβαια στο εξητηριο σοβαρευτηκαν και δε μου γραψανε τιποτα γιατι θα φοβηθηκαν κιολας φανταζομαι οι ξεφτυλισμενοι. Διαβαζε τα φυλλα οδηγιων και οχι τη παπατζα που γραφει ο καθενας. Οσο εκτος απο τις παρενεργειες δωσε και βαση στις ενεργειες που κανουν. Υπαρχει ο ορος ιατρογενης καταθλιψη και εξωπυραμιδικα συμπτωματα που προκαλουνται απο αυτα τα φαρμακα σε μερικες περιπτωσεις. Νευροληπτικα δε ονομαζονται τυχαια. Κανενας γιατρος δε μπορει να σου πει τα παντα μς το τι εχεις ειδικα αν δεν τα εχεις καραμπινατα.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Κανε ψυχαναληση καργα να σου φυγουν και οι ιδεες.

  4. #19
    Παιδια σας ευχαριστώ όλους.Από το κλάμα,την απογοήτευση και τη στενοχώρια δεν μπορώ να γράψω άλλο. Σίγουρα θα πάω και σε άλλο γιατρό,γιατί πήγα στο ΙΚΑ και δεν υπάρχει χρόνος για να μιλάς εκεί,σε ξεπετάνε.
    Την υγεία μας μόνο να έχουμε,αυτό. Ευχαριστώ και πάλι.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Κανε ψυχαναλυση πολλες ωρες και μη φοβασαι. Παιρνεις τη μικροτερη δυνατη δοση και αυτο σημαινει πολλά.

  6. #21
    Quote Originally Posted by harmonylover View Post
    Παιδια σας ευχαριστώ όλους.Από το κλάμα,την απογοήτευση και τη στενοχώρια δεν μπορώ να γράψω άλλο. Σίγουρα θα πάω και σε άλλο γιατρό,γιατί πήγα στο ΙΚΑ και δεν υπάρχει χρόνος για να μιλάς εκεί,σε ξεπετάνε.
    Την υγεία μας μόνο να έχουμε,αυτό. Ευχαριστώ και πάλι.
    Αν έχεις τη δυνατότητα πήγαινε και σε έναν άλλο γιατρο που θα σε παρακολουθει και θα μπορείς να το ρωτάς ότι ώρες θες και ανα πάσα στιγμή ότι απορίες έχεις για τα φάρμακα σου.και μη το βάζεις κάτω. Τα κλαματα και η απογοήτευση δεν βοηθησαν κανεναν.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μεχρι τωρα δε μου εχει τυχει ουτε μια φορα να πω καποιο φαρμακο και να μη με πιασει καπια παρενεργεια απ αυτο η επεσα στη περιπτωση η ειμαι ο μονος που το καταλαβαινω

  8. #23
    Επίσης θα ήθελα να προσθέσω πως όταν πήγα να αγοράσω τα φάρμακα την πρώτη φορά,η κοπέλα μου είπε πως η ψυχίατρος είχε κλειδώσει τη συνταγή για να μην μπορώ να αγοράσω άλλο φάρμακο με την ίδια δραστική ουσία παρά μόνο εκείνο που είχε συνταγογραφήσει. Και της έκανε άσχημη εντύπωση.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Άμα το αγόρασες με συμετοχη ειναι πολυ λογικο κι αυτοι ειναι αναγκασμενοι να γραφουν το φθηνοτερο, παντως ετσι οπως μας τα λες και η ποσοτητα που γραφεις ειναι πολυ μικρη που σημαινει οτι δεν κρινει πως εχεις κατι πολυ σοβαρο. Δε διαγνωσκουν βαση μαγνητικης στον εγκεφαλο, αμα του πεις κατι υποπτο ας πουμε σου λεει δωστου να καταστειλουμε τη λειτουργια να μαστε σιγουροι. Κανονικα πρωτου συνταγογραφησουνε θα επρεπε να σου κανουν καποιες συνεδριες ψυχαναληση τα φαρμακα ειναι η εσχατη λυση.

  10. #25
    Για τα αντιψυχωτικά δεν πληρώνεις τίποτα. Την αλήθεια έγραψα,5 mg παιρνω. Μακάρι να είναι ένδειξη πως θα σταματήσω.
    Η μαγνητική μπορεί να δείξει κάτι σε τέτοιες περιπτώσεις?Αν είναι,να πάω να κάνω.
    Έκανα και κάποιες συνεδρίες παράλληλα στο ΙΚΑ με ψυχολόγο αλλά δεν άλλαξε κάτι.Δεν έπρεπε να έχω πάει εκεί.Αλλά ένιωθα απελπισμένη,δεν κοιμόμουν καλά,συνέχεια σκεφτόμουν τι μου συμβαίνει γιατί ήταν κάτι πρωτόγνωρο για εμένα.Οπότε έτσι που θα με είδε,σου λέει ας της δώσω φάρμακα.Θυμάμαι που μου είπε να σου γράψω κάτι αν θέλεις για να ηρεμήσεις.Και εγώ η χαζή δέχτηκα αντι να προσπαθήσω να το πολεμήσω μόνη. Και όντως αισθάνομαι μερικές φορές πως κάτι έχει αλλάξει στον εγκέφαλό μου από τότε που τα πήρα.Σαν να μην μπορώ να αισθανθώ χαρά.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Γι αυτο και σου εγραψε το συγκεκριμενο γιατι ειναι φθηνοτερο και ειναι αναγκασμενη να γραφει το φθηνοτερο οποτε πολυ λογικο αυτο που εκανε. Αυτα τα φάρμακα πανε στα νευρικα κυταρα και δε τα αφηνουν να στελνουν σηματα και να κανουν συναψεις τα κυταρα μεταξυ τους. Γι αυτο και νοιωθεις πως δε σε συγκινει κατι γιατι γι αυτο ειναι φτιαγμενα αυτα τα φαρμακα να κοβουν τα χημικα σηματα που στελνουν τα νευρικα κυταρα, προσκολουνται στους υποδοχεις και δε τα αφηνουν να λαβουν τις χημικες ενωσεις και με τη σειρα τους να τις μεταφερουν σε αλλο κυταρο . Εγω να σου πω να τα κοψεις δε μπορω αλλα βρες ενα γιατρο να δεχθει να σε παρακολουθει και να μη σου γραφει αυτα. Οταν με το καλο τα κοψεις να ξερεις θα αλλαξει η σκεψη σου και το πως νοιωθεις και αυτο ειναι φυσιολογικο θα νοιωθεις διαφορετικα μη πανικοβληθεις αυτα τα φαρμακα λεγονται νευροληπτικα και μειζων ηρεμιστικα απο οτι καταλαβαινεις εχουν επιδραση μεγαλη στη λειτουργια του εγκεφαλου γι αυτο και μη νομισεις οτι εχεις παθει κατι κακο ειναι φτιαγμενα για να το παθαινεις αυτο και να αλλαζουν τη σκεψη σου. Βρες γιατρο και κανε ψυχαναληση και με το καλο προσπαθησε να κοψεις τα φαρμακα και ειδικα τα αντιψυχωτικα. Εγω σκεψου ειναι σα να επαιρνα 60μγ απο το φαρμακο που παιρνεις αλλα δε το εβαλα κατω μετα τη διακοπη του κι ας ενοιωθα τρυπιος το παλευω.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    παγιωνουν για αυτο νιωθεις σαν να μην μπορεις να αισθανθεις χαρα! ωστοσω, δεν χρειαζεται να τα βαζεις με τον ευατο σου και να τον αποκαλεις χαζο! ο καθενας που δεν ξερει, ετσι την παταει... και εγω δεν γνωριζα, νομιζα οτι θα με βοηθησουν αυτα! το χειροτερο λαθος ειναι να νομισεις τον αλλον για αυθεντια και ξερει τι να σου δωσει για να γινεις καλα... πολυς κοσμος εχει ξεγελασττει ετσι... χιλιαδες!

  13. #28
    Airetikos εσύ τα έκοψες μαχαίρι? Η σταδιακά? Σου έδωσαν κάτι άλλο,πώς συνέχισες?Πες μου σε παρακαλώ...Επίσης,όταν λες πως οταν τα κόψω θα αλλάξει η σκέψη μου και το πώς νιώθω ,τι εννοείς? Θα είμαι χάλια? Μπορεί να έχω αυτοκτονικές τάσεις ας πούμε? Μπορεί ο οργανισμός μου να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα? Επίσης,χαρά θα ξανανιώσω?

  14. #29
    Airetikos εσύ τα έκοψες μαχαίρι? Η σταδιακά? Σου έδωσαν κάτι άλλο,πώς συνέχισες?Πες μου σε παρακαλώ...Επίσης,όταν λες πως οταν τα κόψω θα αλλάξει η σκέψη μου και το πώς νιώθω ,τι εννοείς? Θα είμαι χάλια? Μπορεί να έχω αυτοκτονικές τάσεις ας πούμε? Μπορεί ο οργανισμός μου να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα? Επίσης,χαρά θα ξανανιώσω?
    Menis το ξέρω πως δεν πρέπει να αυτοαποκαλούμαι χαζή αλλά είμαι αρκετά ενοχικό άτομο και πίστευα πως ήμουν πιο<<έξυπνη>>.Τώρα απλά σκέφτομαι πως δεν μπορεί να το έκανα εγώ αυτό στον εαυτό μου,αν μου έλεγες πριν χρόνια πως θα συμβεί όλο αυτό,θα γελούσα.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Εγω τα πειρα για ενα μηνα χωρις να το ξερω ημουν στο νοσοκομειο για αλλο λογο, αλλα δεν νοιωθω να εχω κατι και οταν το εμαθα τα εκοψα μαχαιρι και δε παιρνω τιποτα. Αυτα οταν τα παιρνεις σου εξηγησα τι παθαινεις οποτε αλλαζει η σκεψη σου και το πως νοιωθεις και πως αντιδρας στα ερεθισματα. Οταν τα κοψεις θα αρχισουν να λειτουργουν παλι κανονικα τα κυταρα εσυ παιρνεις λιγη ποσοτητα αλλα απο οτι διαβασες οι παρενεργειες ειναι πολλες και καποιες μπορει να εμφανιστουν και οταν τα κοψεις πχ οψιμη δυσκνησια αλλα μη φοβασαι αφου δεν εχεις εμφανισει δυσκολα να εμφανιστει κατι οταν τα κοψεις. Οταν τα κοψεις θα αρχισει να λειτουργει ο εγκεφαλος οπως πριν αρα μπορει να νοιωθεις περιεργα τωρα εγω ειμαι καλο παιδι και σου μιλησα για καλο δε θελω να βαζεις στο μυαλο σου κακες σκεψεις απλα θα ειναι διαφορετικα μετα και θα επανελθεις θα ξανανοιωσεις και χαρα και ολα. Απλα οταν τα κοβεις πρεπει να φυγουν και απο το αιμα σου και θα περασεις ενα μεταβατικο σταδιο ωσπου να επανελθεις. Δε θελω να σε φοβισω απλα οταν τα κοψεις αν παθεις ντουβρουτζα κανε υπομονη και περασετο.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά Vs Αντιψυχωτικά
    By tvasileios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-02-2019, 16:35
  2. αντιψυχωτικα
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2017, 00:20
  3. Αντιψυχωτικα και σχεση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 04-05-2015, 22:36
  4. προλακτινη κ αντιψυχωτικα
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 20-01-2013, 18:43
  5. Αντιψυχωτικά
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 23-10-2007, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •