ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?

    Πού βασίζεται άραγε?
    Στην παιδική μας ηλικία,στο πόσο ευαίσθητη είμαστε ή μηπως στο σημερινό τρόπο ζωης?
    Η ψυχολόγος μου που είπε οτι άτομα που κάνουν το επάγγελμα μου είναι συχνοί πελάτες της?
    Ισως τα οικονομίκα?
    Τι επάγγελμα κάνετε?
    Πώς είναι η ζωή σας και πώς δέχεστε τα πράγματα?
    Για την ιστορία εγώ προέρχομαι απο υπερπροστατευτική οικογένεια !!!
    Οσο για το επάγγελμα?
    Οικονομική αναλύτρια και οικονομικα σε πολυεθνική, παράλληλα ασχολούμαι και με πολλα άλλα οπώς χειροποίητα και μαθήματα κλασικής κιθάρας!!Το τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι η κλασίκη με χαλαρώνει υπερβολικά και σκέφτομαι να παρατήσω τις πολυεθνικές,τα μαθηματικά και τις βλακείες!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    το θέμα με την κατάθλιψη σε αυτό το φάρουμ το έχουμε εξαντλήσει

    http://www.stress.gr/viewmessage.php?id=46


    http://www.klinikilyrakou.gr/ekswterika_iatria-gr/ektakto-peristatiko/katathlipsh.html?utm_source=google&utm_medium= cpc&utm_term=katathlipsi&utm_content=katat hlipsi&utm_campaign=nosileia

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    18
    βασικά από ότι ξέρω πολλά παίζουν ρόλο.κοινωνικά προβλήματα,οικονομικά,ψυχο λογικά,προβλήματα προσωπικότητας,προσαρμοστ� �κότητας και φυσικά κληρονομικότητα-γενετικοί λόγοι.πάντως η γνώμη μου είναι ότι όλοι έχουμε όφελος προς τον εαυτό μας να κάνουμε πράγματα που αγαπάμε αληθινά και μας κάνουν ευτυχισμένους.αν θεωρείς πως αυτό που κάνεις είναι βλακεία τότε γτ το κάνεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Οπωσ και πολλοί απο έδω μέσα κάνουμε δουλειές που δεν μας καλύπτουν?
    Και όταν λέω δεν μας καλύπτουν δεν εννοώ οικονομικά τόσο όσο σωματικά!!!
    Τι να κάνω όταν υπάρχει τόσο μεγάλη κρίση?
    Που να πάω?
    Αναγκαστικά μένω γιατί ειναι κοντά στο σπίτι μου και δεν έχω βρεί κάτι άλλο?
    Αρα μένω εκεί και είμαι υπο σκέψη για το τί θα κάνω?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ....παντως δεν ειναι καθολου εξυπνο ν αφησεις μια δουλεια , στην οποια μαλιστα εχεις ειδικευτει, επειδη νομιζεις (!) πως ισως ευθυνεται για την καταθλιψη σου. Δεν ξερεις καθολου πως θα ειναι να βρεθεις ανεργη,,να εχεις απομακρυνθει και αποπροσανατολιστει επαγγελματικα ,,,,και αν θα σε βγαλει αυτο απ την καταθλιψη η θα σε ριξει στα ..βαθια ! Ειναι εξυπνο βεβαια να εξισσοροπεις την πιεση που δημιουργειται απ την φυση καποιου επαγγελματος με δραστηριοτητες ..αγχολητικες !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Εγώ αγαπητή Κωνσταντίνα, θέλω να σου πω ότι ο όρος \'κατάθλιψη\' έχει γίνει και λίγο της μοδός τα τελευταία χρόνια. Δε θα το αναλύσω τώρα γιατί τελώ όντως υπό καταθλιπτικό επεισόδιο και θα με κουράσει επιπλέον αν το κάνω. Δεν έχουν όλοι κατάθλιψη όσοι ισχυρίζονται ότι έχουν. Είναι μια κατάσταση ψυχοπαθολογική, εμπλέκεται και ο βιολογικός παράγοντας πολύ - πέραν όλων των άλλων που ενδεχομένως να υφίστανται - και αποτελεί \'πρόβλημα\' στη λειτουργικότητα του ατόμου όταν πλέον \'σωματοποιούνται\' τα δυσάρεστα συναισθήματα. Επομένως μιλάμε για αϋπνία, κόπωση, ανορεξία,ανηδονία και άλλα πολλά δυστυχώς. Απ ό,τι κατάλαβα, εφόσον τα οικονομικά σου σου επιτρέπουν να απασχολείσαι με τα αγαπημένα σου ενδιαφέροντα, δε τίθεται και πολύ θέμα κατάθλιψης. Και πολύ σωστά σου λέει η Παθ αυτά που σου λέει. Η ανεργία είναι ένα τεράστιο πρόβλημα που παίζει πολύ στην ανάπτυξη μιας τέτοιας διαταραχής αν και εφόσον συντρέχουν κι άλλες παράμετροι. Και στο λέω υπεύθυνα και ως άνεργη - και \'ανύπαρκτη\' κοινωνικά για τους άλλους - και ως χρόνια καταθλιπτική. Καλό θα ήταν πάντως να διαχωρίζουμε λίγο τα πράματα. Κι αν κάποιος θεωρεί πως κάτι δε πάει καλά, καλό είναι να γυρεύει να μάθει και το είδος της κατάθλιψης. Δεν είναι κάτι το συγκεκριμένο, έχει παρακλάδια και βιώνεται διαφορετικά απ\' τον καθένα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Αγαπητή ALOBAR δεν είμαι απο τους τύπους που λεω ότι λεχω κατάθλιψη για να τραβήξω τα βλέμματα ή να πω ότι είμαι στη μόδα!!!
    Δεν ξέρω το ότι δέν έχεις δουλεία,είναι ο λόγος που συντελλεί στη κατάθλιψη σου?
    Γ ια εμένα πάντως ισχύει το αντίθετο!!!Η δουλεια μου είναι πολύ αχγωτική!!!Επίσης τα τελευταια 3
    χρόνια μου συμβαίνουν απίστευτα πράγματα!Οικογενειακά,θέμα τα υγείας που είναι και τα πιο σοβαρά,θέματα κληρονομικά και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί ο νούς σου με τελικό κλου,το χωρισμό μιας 10χρονης σχέσης!!!Ολα αυτά μου προκάλεσαν κα΄ταθλιψη που οδήγησε σε συγκεκριμένους φρικτούς ψυχαναγκασμούς που με ταλαιπωρούν εδώ και 3 χρόνια!!!
    Εχω καταλήξει σε ψυχιατρούς,ομοιοπαθητικού� �,ψυχολόγους,νευρολόγους,δε ρματολόγους και ότι άλλο βάζει ο νούς σου!!!
    Δεν θεωρώ για εμένα οτι υπάρχει ανθρωπος που γουσταρει να λέει ότι έχει κατάθλιψη!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Αγαπητέ path αυτό προσπαθώ να κάνω!!Ξέρω ότι τα πράγματα δεν είναι εύκολα εκεί έξω όσο αφορά την εργασία!!Επιπλεον αυτό το γνωρ\'ιζουν και αλλοι και σε πιέζουν ακόμα περισσότερο!!!Για το λόγο το ότι δεν ξέρω πως θα αντιδράσω στο ενδεχόμενο της ανεργείας κάνω υπομονή!!!Κλέινομαι στη τουαλέτα για να κλαψω και κάνω οτιδηποτε μπορεισ να φανταστεις για να ηρεμησω και να νοιωσω όσο καλύτερα μπορώ!!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Ισως (λεω ισως ...) αν προσπαθουσες να ζητησεις στην δουλειια σου μια εσωτερικη μεταθεση , σε μια θεση λιγοτερου αγχους κ ευθυνης . Δηλαδη απ το τμημα της αναλυσης (που ειναι πολυ απαιτητικο) να εργαστεις στο λογιστηριο πχ . ,,,,,,,(λεω τωρα χωρις να γνωριζω λεπτομερειες ετσι,,,δηλαδη να βρεις ενδιαμεσες ενναλακτικες ωστε να αποφορτηστει καπως η συνολικη πιεση που δεχεσαι ) Δεν μπορει απο καπου θα μπορεις να \'\'κοψεις\'\' ,τι... αναλυτρια εισαι !!?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Αχ ξεκινησα απο αναλυτρια και με έβαλαν στο λογιστηριο και δεν με βγαζουν με τιποτα συμφεροντα βλεπεις!!!Ο καθενασ κοιταει τη παρτι του

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    σορυ ,,νομιζα πως ειναι ποιο χαλαρα στο λογιστηριο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Κωνσταντίνα δεν έγραψα πουθενά ότι είσαι \'... απ\' τους τύπους που λεω ότι λεχω κατάθλιψη για να τραβήξω τα βλέμματα ή να πω ότι είμαι στη μόδα!!!...\'. Γιατί τέτοια επιθετική διάθεση, εφόσον δε σου καταλόγισα κάτι κι ούτε σε ξέρω; Δε σχολίασα κάτι προσωπικό σου ούτε και γνωρίζω τα προβλήματα που περιγράφεις παρακάτω. Εξέφρασα μια γενικότερη σκέψη μου για το θέμα και έδωσα μια οπτική του. Το μόνο που έκανα ήταν να τονίσω λίγο το θέμα της ανεργίας που είναι μείζων μιας και είμαι και παθούσα. Η ανεργία \'γαμάει\' τον άνθρωπο, ειδικά σε κοινωνίες ανταγωνιστικές σα τη δική μας που θα τον περιθωριοποιήσουν και θα τον στιγματίσουν. Χειρότερη κι απ\' την κατάθλιψη είναι η αναξιοπρέπεια κι αυτό αφορά δικές μου σκέψεις. Όσο για το τελευταίο, δε ξέρω για σένα, αλλά εγώ γνωρίζω αρκετούς που \'χρησιμοποιούν\' την κατάθλιψη για άλλους λόγους. Αν δε σε ενοχλεί κι αυτό, αφορά την προσωπική μου εμπειρία. Ευχαριστώ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Με συχγωρείς πραγματικά παραιξήγησα!Μερικές φορές γίνομε πολύ απότομη χωρίς να το θέλω!!!έχεις τελειώσει κάποια σχολή?
    Δεν ρωτάω απο περιέργεια!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •