μου καθεται ολο στο λαιμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555

    μου καθεται ολο στο λαιμο

    παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω...!! παιρνω διαφορα χαπια, καψουλες κτλ καποια ειναι φυτικα, καποια ειναι ομως χημικα... για κακη μου τυχη εχω εδω και ενα μηνα περιπου εχω θεμα με την καταποση του brintellix... το παιρνω και δεν μου κατεβαινει κατω αλλα μου μενει στον λαιμο! το νιωθω οτι εχω μια ενοχληση στο λαιμο... το εν λογο θεμα ξεκινησε τωρα τον τελευταιο μηνα... μου εχει σταθει 4 φορες εως τωρα στο λαιμο και με οσες προσπαθειες εκανα να το κατεβασω κατω ηταν ματαιες... δηλαδη πινω πολυ νερο, καποιες φορες τρωω και τροφη μηπως το παρασυρει και παει κατω... επειδη αυτο συνεχιζει να ειναι εκει, ο μονος τροπος με τον οποιο και φευγει τελικα ειναι αφου κανω ''αχαμνα''.... με προβληματιζει ιδιαιτερα και σκεφτομαι να το αναφερω στον γιατρο μου καθως το παθαινω μονο με το συγκεκριμενο σκευασμα... ειναι και λιγο μικρουλικο αλλα 1 χρονο τωρα δεν ειχα κανενα θεμα.. γιατι να εχω τωρα? εχω φτασει σε σημειο να το μασαω, να περιμενω δηθεν να μου περασει ο ερεθισμενος μου λαιμος αλλα παλι τα ιδια... αν και δεν πιστευω οτι θα υπαρξουν πολλοι ανθρωποι που να μου γραψουν οτι το εχουν παθει, παρολα αυτα θα ηθελα απαντησεις γιατι προβληματιζομαι αρκετα καθως το μασημα δεν ειναι ο σωστος τροπος για να κατεβασεις κατω ενα χαπι!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    τι εγινε ολοι σας κατεβαζετε απροβληματιστα τα χαπια σας??????????????

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Τι απροβληματιστα ρε συ...ολα ειναι γαμησε τα.Ολοι βρισκομαστε σε αδιεξοδο και πινουμε τους διαολους.Λυπαμαι για ολα αυτα.Δεν θελω να φυγουμε ετσι..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Δεν εννοούσα αυτό!!! Εννοούσα ότι τα νιώθω τελευταία να με κάθονται στο λαιμό... Μήπως πρέπει να απευθυνθώ σε γαστρεντερολογο μήπως τυχών έχω ερεθισμένο οισοφάγο και μου μένουν τα χάπια;;;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Δεν εννοούσα αυτό!!! Εννοούσα ότι τα νιώθω τελευταία να με κάθονται στο λαιμό... Μήπως πρέπει να απευθυνθώ σε γαστρεντερολογο μήπως τυχών έχω ερεθισμένο οισοφάγο και μου μένουν τα χάπια;;;;
    Κάνω προσπάθεια εδώ και ώρα αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς ότι ο μόνο τρόπος να το κατεβάσεις είναι να κανείς «αχαμνα»;;;;;;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Αντί να πάει προς τα κάτω, πάει προς τα πάνω!!! Εμετό.......
    Quote Originally Posted by babis257 View Post
    Κάνω προσπάθεια εδώ και ώρα αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς ότι ο μόνο τρόπος να το κατεβάσεις είναι να κανείς «αχαμνα»;;;;;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Φίλε τοποθέτησε τα χάπια όσο πιο πίσω γίνεται στην γλώσσα σου και όταν πας να πιεις νερό σήκωσε το κεφάλι ψηλά να πίνεις αρκετό νερό για να μην κολλάνε.

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν ξερω, απλα πινω τα χαπια παντα με τον ιδιο τροπο! δεν ειχα κανενα θεμα ως τωρα! Αυτο που με προβληματιζει μηπως ειναι ερεθισμενος ο οισοφαγος μου και κολλανε σε σημεια! εχω τωρα 7 χρονια τα επινα, αφοβα και αμεριμνα, διχως ποτε το παραμικρο προβλημα! ειπα να παω στον γιατρο, να ριξει μια ματια στον λαιμο μου, αν τυχον μπορει και δει κατι... αλλα καθως εκανα μια ερευνα στο διαδικτυο ειδα οτι ειναι μια κατασταση καπως συνηθισμενη και καποιοι εχουν οντως προβλημα να πιουν τα χαπια τους! οποτε ειπα να κανω μια ερευνα εδω ρωτοντας και μετα να απευθυνθω σε γιατρο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    δεν ξερω, απλα πινω τα χαπια παντα με τον ιδιο τροπο! δεν ειχα κανενα θεμα ως τωρα! Αυτο που με προβληματιζει μηπως ειναι ερεθισμενος ο οισοφαγος μου και κολλανε σε σημεια! εχω τωρα 7 χρονια τα επινα, αφοβα και αμεριμνα, διχως ποτε το παραμικρο προβλημα! ειπα να παω στον γιατρο, να ριξει μια ματια στον λαιμο μου, αν τυχον μπορει και δει κατι... αλλα καθως εκανα μια ερευνα στο διαδικτυο ειδα οτι ειναι μια κατασταση καπως συνηθισμενη και καποιοι εχουν οντως προβλημα να πιουν τα χαπια τους! οποτε ειπα να κανω μια ερευνα εδω ρωτοντας και μετα να απευθυνθω σε γιατρο!
    Τουλάχιστον πάνε σε κρατικό νοσοκομείο μην πληρώσεις τζάμπα 50€ σε ιδιώτη.

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φίλε σημάδι είναι δε θες να τα παίρνεις και δυσκολεύεσαι.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Φίλε σημάδι είναι δε θες να τα παίρνεις και δυσκολεύεσαι.
    Καλά αυτό είναι σίγουρο

  12. #12
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Καλά αυτό είναι σίγουρο
    Μενις για καταθλιψη το παίρνεις ;;και σε εχει βοηθήσει καθολου γιατι το έπαιρνε και η μανα μου αλλα ο γιατρος την εδωσε καλύτερα σιπραλεξ γιατι το brintellix αργει να κανει επίπεδα

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Μενις για καταθλιψη το παίρνεις ;;και σε εχει βοηθήσει καθολου γιατι το έπαιρνε και η μανα μου αλλα ο γιατρος την εδωσε καλύτερα σιπραλεξ γιατι το brintellix αργει να κανει επίπεδα
    δεν το παιρνω επειδη το θελω, και φυσικα δεν το παιρνω για καταθλιψη... το παιρνω καταναγκαστικα, το παιρνω για να μην εχω τα συμπτωματα αποσυρσης οταν τα διακοπτω αυτα τα σκευασματα.. Αδαης και εγω, θεωρωντας τον τρελογιατρο ως αυθεντια, τα ξεκινησα σαν να ηταν παστιλιες.... δεν ηξερα, τι ημουν τοτε? 20 χρονων εξαλλου! τιποτα δεν κανει, αν εννοεις σαν αντικαταθλιπτικο, εξαλλου ολα το ιδιο αναποτελεσματικα ειναι....

  14. #14
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    δεν το παιρνω επειδη το θελω, και φυσικα δεν το παιρνω για καταθλιψη... το παιρνω καταναγκαστικα, το παιρνω για να μην εχω τα συμπτωματα αποσυρσης οταν τα διακοπτω αυτα τα σκευασματα.. Αδαης και εγω, θεωρωντας τον τρελογιατρο ως αυθεντια, τα ξεκινησα σαν να ηταν παστιλιες.... δεν ηξερα, τι ημουν τοτε? 20 χρονων εξαλλου! τιποτα δεν κανει, αν εννοεις σαν αντικαταθλιπτικο, εξαλλου ολα το ιδιο αναποτελεσματικα ειναι....
    Μενις γνωριζεις αν κοψεις αποτομα χωρις σταδιακή διακοπη ενα αντικαταθλιπτικό που σε πιανε στο αγχος για μεγαλο χρονικο διαστημα και το ξαναπαρεις μπορει να μην σε πιανει το ίδιο αποτελεσματικα στην ιδια δόση;;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν εχει σημασια η διακοπη ή οχι... σημασια εχει να μην επελθει ο κορεσμος/εξαρτηση.... αν δεχτουμε οτι κανουν μια μικρη δουλιτσα, την κανουν μεχρι να επελθει η ανοχη στην ουσια.... μετα απο εκει και περα δεν κανουν τιποτα... και αυτο σημαινει οτι ειναι ωρα να τα ξεφορτωθουμε διαπαντως, διοτι βρισκομαστε ακριβως στο σημειο εξαρτησης... αν συνεχισουμε να τα παιρνουμε αργοτερα η διακοπη θα ειναι ανυποφορη και θα συνοδευεται απο πολλα στερητικα.. αυτα ακριβως που βιωνω και εγω τωρα... ποσο καιρο επαιρνες το σεροξατ και σε επιανε στο αγχος οπως λες?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σφίξιμο στο λαιμό
    By marsad in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2017, 02:50
  2. ΚΟΜΠΟΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By sikelos69 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-10-2012, 16:13
  3. σχετικα με το λαιμο
    By reddy_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 14-03-2012, 07:23
  4. κομπος στο λαιμο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2010, 01:19
  5. πνηξιμο στο λαιμο
    By XRISTOS2612 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 02-04-2010, 00:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •