social media
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: social media

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    1

    social media

    Γεια σας ειμαι 18 χρονων και το προβλημα μου ειναι σχετικα με το αν θα πρεπει να ασχοληθω με τα social media η οχι γενικα χρησιμοποιω μονο το youtube γιατι πιστευω πως μονο αυτο εχει να σου προσφερει κατι αξιολογο εφοσον ψαξεις σωστα γενικα ειμαι κατα του φβ και του ινσταγραμ ειχα παλια και ακομη στεναχωριεμαι για τον χρονο που εχασα σε αυτες τις βλακιες το προβλημα μου ειναι οτι πλεον επειδη οι περισσοτεροι στην ηλιακια μου ασχολουνται με αυτα αισθανομαι καπως απομωνομενος φιλους εχω δεν εννοω αυτο απλος οπως και να το κανουμε ερχεσαι πιο ευκολα σε επαφη με τους ανθρωπους μεσα απο αυτα εμενα γενικα δεν με ενδιαφερει να αυτοπροβαλλω τον εαυτο μου τα εχω καλα με τον εαυτο μου και δεν χρειαζομαι τα likes και τα follows απλος θα ηθελα να μαθω αν θα με βοηθησει ετσι ωστε να βρω πιο ευκολα κοπελα σε σχεση με το αν δεν το χρησιμοποιω ? (ολα αυτα εννοειται εφοσον δεν βασιζεσαι μονο σε αυτο)

  2. #2
    Κοίταξε εγώ όταν είχα φβ είχα και περισσότερες ευκαιριες
    Δηλαδή είναι πιο εύκολο να προσεγγισεις άτομα μεσα από εκεί. Και αν είναι κάποιος ντροπαλος ακόμη καλύτερα.βεβαια δεν πρέπει να χρησιμοποιειται αλογιστα.για όλα υπάρχει ένα μέτρο. Έτσι μια σωστή χρηση δεν θα σε επηρεασει πουθενά

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αμα θες να κανεις φιλους στο φβ κοινωποιησε τη πρωτη κοτσανα που θα βρεις αρκει να ειναι αστεια μπες στη πιο ασχετη ομαδα που θα βρεις και ξερεις τι θα διαπιστωσεις? οσο πας αντιθετα απ τη μοιρα σου αυτη τοσο σου εμφανιζει ιδανικους ανθρωπους με τη σεσουλα σα να θελει να σε επιβραβευσει για τη ταπεινοτητα που διχνεις οσο τους κυνηγας τοσο σε αποφευγουν.οι ανθρωποι εμπιστευονται τους ανθρωπους που ειναι ακαταληλοι γι αυτους.αρα το αντιθετο σε οδηγει στο ιδανικο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όλα είναι χρήσιμα σε κάτι αρκεί να μη γίνεται κατάχρηση. Ωστόσο αν τα θεωρείς βλακείες, δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι απλά επειδή το κάνουν όλοι. Τι βοηθάει δηλαδή στην κοινωνικοποίηση να κάθεσαι να τσατάρεις με τις ώρες στο κινητό και να μην ανταλλάσσεις κουβέντα με τον διπλανό σου;Μπορεί σε μία πρώτη ανούσια συνήθως επαφή να έρχεσαι πιο εύκολα όπως λες, αλλά από εκεί και πέρα συνήθως μένεις εκεί και χαζολογάς με τις ώρες χωρίς λόγο. Αν είσαι σε νορμάλ επίπεδο κοινωνικοποίησης στην πραγματική ζωή, με τους φίλους σου και τις παρέες σου, γιατί να κυνηγάς την κάθε άσχετη στο φβ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by dimitriS12 View Post
    Γεια σας ειμαι 18 χρονων και το προβλημα μου ειναι σχετικα με το αν θα πρεπει να ασχοληθω με τα social media η οχι γενικα χρησιμοποιω μονο το youtube γιατι πιστευω πως μονο αυτο εχει να σου προσφερει κατι αξιολογο εφοσον ψαξεις σωστα γενικα ειμαι κατα του φβ και του ινσταγραμ ειχα παλια και ακομη στεναχωριεμαι για τον χρονο που εχασα σε αυτες τις βλακιες το προβλημα μου ειναι οτι πλεον επειδη οι περισσοτεροι στην ηλιακια μου ασχολουνται με αυτα αισθανομαι καπως απομωνομενος φιλους εχω δεν εννοω αυτο απλος οπως και να το κανουμε ερχεσαι πιο ευκολα σε επαφη με τους ανθρωπους μεσα απο αυτα εμενα γενικα δεν με ενδιαφερει να αυτοπροβαλλω τον εαυτο μου τα εχω καλα με τον εαυτο μου και δεν χρειαζομαι τα likes και τα follows απλος θα ηθελα να μαθω αν θα με βοηθησει ετσι ωστε να βρω πιο ευκολα κοπελα σε σχεση με το αν δεν το χρησιμοποιω ? (ολα αυτα εννοειται εφοσον δεν βασιζεσαι μονο σε αυτο)
    φιλε μου και εγω κατα ειμαι των σοσιαλ(φεισ-ινστα), αλλα επειδη εσυ εισαι νεοτερος και μπορει να εισαι και λιγο αντικοινωνικος ισως θα επρεπε να φτιαξεις...
    επισης αν δν μπορεις να προσεγγισεις κοπελα στο δρομο τοτε ειναι καλυτερα να εχεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by dimitriS12 View Post
    γενικα χρησιμοποιω μονο το youtube γιατι πιστευω πως μονο αυτο εχει να σου προσφερει κατι αξιολογο εφοσον ψαξεις σωστα
    Αν και στο YouTube ο καθένας ανεβάζει ό,τι νά 'ναι, είναι αλήθεια ότι υπάρχει τεράστιος όγκος από ενδιαφέρον και χρήσιμο υλικό. Δεν είναι τυχαίο ότι το YouTube βρίσκεται πιο πάνω, και με διαφορά, στο βαθμό ικανοποίησης των μελών του σε σχέση με τις άλλες πλατφόρμες. Έχω κι εγώ κανάλι εκεί. Ανεβάζω δικές μου μουσικές ερμηνείες.

    Quote Originally Posted by dimitriS12 View Post
    γενικα ειμαι κατα του φβ και του ινσταγραμ ειχα παλια και ακομη στεναχωριεμαι για τον χρονο που εχασα σε αυτες τις βλακιες
    Αυτά είναι απλώς εργαλεία και δεν υπάρχει λόγος να είσαι εξαρχής αρνητικός. Εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις. Για μένα πάντως είναι εντελώς άχρηστα.

    Quote Originally Posted by dimitriS12 View Post
    απλος θα ηθελα να μαθω αν θα με βοηθησει ετσι ωστε να βρω πιο ευκολα κοπελα σε σχεση με το αν δεν το χρησιμοποιω
    Αυτό δεν το ξέρει κανείς. Μπορεί θεωρητικά να έχεις περισσότερες ευκαιρίες αλλά το τι θα γίνει στην πράξη καθορίζεται από πάρα πολλούς παράγοντες πέρα του αριθμού των ευκαιριών.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    εισαι πολυ νεος για να αγχονεσαι φιλε μου! απο οσα γραφεις φενετε οτι εισαι μια χαρα, οτι εχεις το μετρο μεσα σου δλδη τα χρησιμοποιεις οσο πρεπει ουτε πολυ ουτ λιγο. Αποψη μου ειναι να επιμηνεις σε αυτα -παραλληλα με τη πραγματικοτητα ετσι - διοτις τα νεα παιδια ασχολουντε αρκετα μεσο αυτου!
    Νομιζω οτι το φεισμπουκ και αλλα σοσιαλ μιντια ειναι αρκετα χρησιμα! προσωπικα τα χρησιμοποιω γιανα ερθω σε επικοινωνια με φιλους - συναδελφους απο το εξωτερικο οπου χωρις αυτα θα ειχαμε χαθει τελειως! οπως και με ξαδερφια μου απο Αυστραλια , μεσα απο το φεισμπουκ λαιβ αλλα και το σκαιπ.Οπως λοιπον βοηθουν εμενα φαντασου ποσο χρησιμα θα ειναι για μητερες που σπουδαζουν τα παιδια τους εξω, ζευγαρια, και αλλους οπου ειναι μακρια μεταξυ τους. Ομως δυστυχως , οσο φερνει κοντα τους ανθρωπους αλλο τοσο μερικες φορες τους απομακρηνε! δλδη πολλες φορες δυο ανθρωποι οπου ειναι 15 λεπτα αποσταση ο ενας απο τον αλλον , αντι να βρεθουν λογο βαρεμαρας επικοινωνουν απο τα σοσιαλ μιντια! αυτα ειναι τα ρνητικα του!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η πληγη της νεας γενιας , τα social media ............

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Πριν εκφράστηκα γενικά γύρω από τα ψηφιακά μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Τα πράγματα όμως είναι διαφορετικά όταν μιλάμε για το facebook. Μετά απ' αυτό που διάβασα σήμερα, νομίζω ότι δικαιολογείται μαζική αποχώρηση μελών με διαγραφή προφίλ:

    Facebook apps logged users’ passwords in plaintext, because why not

    Σε καμιά άλλη πλατφόρμα δεν έχουν παρατηρηθεί τέτοια φαινόμενα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ο θεματοθέτης πέταξε μία ερώτηση και δεν ξαναγύρισε... Η αλήθεια είναι ότι όσο και να μη μας αρέσει o τρόπος ζωής και σκέψης των νεώτερων γενιών σε σχέση με την τεχνολογία είναι εντελώς διαφορετικός από τις μεγαλύτερες γενιές. Ένα παιδί που γεννιέται τώρα θα το έχει με το ίντερνετ και την ψηφιακή τεχνολογία και θα είναι απόλυτα φυσιολογικός όρος της καθημερινότητάς του όπως το είχαμε εμείς με το ρεύμα, τα αυτοκίνητα ή την τηλεόραση ξέρω κι εγώ. Δεν ήρθε κανείς να μας αναλύσει τι είναι ηλεκτρικό ρεύμα ή τι είναι αυτοκίνητο ας πούμε, μεγαλώσαμε θεωρώντας τα μέρος του περιβάλλοντός μας. Ο θεματοθέτης είναι το μεταίχμιο κι ανήκει σε αυτό που πολλοί λένε generation Z, δηλαδή τα ψηφιακά μέσα είναι κάτι που έμαθε και χειρίζεται καλά αυτή η γενιά και είναι κομμάτι της ζωής της, ένα χρήσιμο εργαλείο, όχι όμως απαραίτητα ακόμα αδιάσπαστο μέρος της καθημερινότητάς της.

    Καθώς δεν είναι απόλυτα απαραίτητο ακόμα, θα έλεγα ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Πάντως το θέμα είναι το οτιδήποτε να το χρησιμοποιείς και να μη σε χρησιμοποιεί. Επίσης κατά το παλιό ρητό τα γραπτά μένουν, τα πάντα που ανεβαίνουν διαδικτυακά μένουν επίσης και είναι προσβάσιμα, ακόμα κι αν κάποιος θεωρεί ότι είναι απόρρητα.

    Vox αν παρακολουθήσεις λίγο την ειδησεογραφία, εδώ και χρόνια το facebook είναι παντελώς αναξιόπιστο στην προστασία προσωπικών δεδομένων και γενικότερα αναξιόπιστο απέναντι στα μέλη του. Ειδήσεις τέτοιες βγαίνουν εδώ και χρόνια, αλλά από το σκάνδαλο με την Cambridge Analytica και μετά οι αποκαλύψεις έχουν γίνει χιονοστοιβάδα. Πουλάει τα στοιχεία του καθενός από εδώ κι από εκεί, το χρησιμοποιεί υπό την ανοχή του ο καθένας για να κάνει τις δουλειές του και να πετύχει τους σκοπούς του ακόμα κι αν είναι αμφιβόλου ηθικής, το χακάρει ο καθένας κάθε λίγο και λιγάκι και πάει λέγοντας...

    Προσωπικά έχω fb αλλά το χρησιμοποιώ πολύ επιλεκτικά και δεν το έχω συνδέσει τουλάχιστον εν γνώσει μου με καμία απολύτως εφαρμογή.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Έχω κάνει γνωριμίες (internet friends) μέσω τον social media κ τους έχω συναντήσει από κοντά, απλά είναι το πως θα το χρησιμοποιηση ο κάθε ένας μας για τι σκοπό

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Vaggg
    Guest
    Quote Originally Posted by dimitriS12 View Post
    Γεια σας ειμαι 18 χρονων και το προβλημα μου ειναι σχετικα με το αν θα πρεπει να ασχοληθω με τα social media η οχι γενικα χρησιμοποιω μονο το youtube γιατι πιστευω πως μονο αυτο εχει να σου προσφερει κατι αξιολογο εφοσον ψαξεις σωστα γενικα ειμαι κατα του φβ και του ινσταγραμ ειχα παλια και ακομη στεναχωριεμαι για τον χρονο που εχασα σε αυτες τις βλακιες το προβλημα μου ειναι οτι πλεον επειδη οι περισσοτεροι στην ηλιακια μου ασχολουνται με αυτα αισθανομαι καπως απομωνομενος φιλους εχω δεν εννοω αυτο απλος οπως και να το κανουμε ερχεσαι πιο ευκολα σε επαφη με τους ανθρωπους μεσα απο αυτα εμενα γενικα δεν με ενδιαφερει να αυτοπροβαλλω τον εαυτο μου τα εχω καλα με τον εαυτο μου και δεν χρειαζομαι τα likes και τα follows απλος θα ηθελα να μαθω αν θα με βοηθησει ετσι ωστε να βρω πιο ευκολα κοπελα σε σχεση με το αν δεν το χρησιμοποιω ? (ολα αυτα εννοειται εφοσον δεν βασιζεσαι μονο σε αυτο)
    Δεν τα χρειάζεσε τα social media μπορεις και χωρις αυτα μια χαρα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ο θεματοθέτης πέταξε μία ερώτηση και δεν ξαναγύρισε... Η αλήθεια είναι ότι όσο και να μη μας αρέσει o τρόπος ζωής και σκέψης των νεώτερων γενιών σε σχέση με την τεχνολογία είναι εντελώς διαφορετικός από τις μεγαλύτερες γενιές. Ένα παιδί που γεννιέται τώρα θα το έχει με το ίντερνετ και την ψηφιακή τεχνολογία και θα είναι απόλυτα φυσιολογικός όρος της καθημερινότητάς του όπως το είχαμε εμείς με το ρεύμα, τα αυτοκίνητα ή την τηλεόραση ξέρω κι εγώ. Δεν ήρθε κανείς να μας αναλύσει τι είναι ηλεκτρικό ρεύμα ή τι είναι αυτοκίνητο ας πούμε, μεγαλώσαμε θεωρώντας τα μέρος του περιβάλλοντός μας. Ο θεματοθέτης είναι το μεταίχμιο κι ανήκει σε αυτό που πολλοί λένε generation Z, δηλαδή τα ψηφιακά μέσα είναι κάτι που έμαθε και χειρίζεται καλά αυτή η γενιά και είναι κομμάτι της ζωής της, ένα χρήσιμο εργαλείο, όχι όμως απαραίτητα ακόμα αδιάσπαστο μέρος της καθημερινότητάς της.
    .
    Mπα , Σονια , τα ψυχολογικα προβληματα που εντεινονται , και η απομονωση , εχουν αιτιο τα social media , διοτι τα νεα παιδια κανουν καταχρηση , οχι χρηση οπως εμεις ........... εχει αποδειχτει οτι τα παιδια που μεγαλωσαν στην φυση , οπως ηταν η Αθηνα τα 60s και 70s , παιζαμε βωλους και μπαλα στις αλανες του τοτε , καναμε πολυ ποδηλατο , και περπατουσαμε αναγκαστικα , το 1970 ειχε 170.000 και το 1980 ε 350,000 αυτοκ. η Αθηνα , σημερα 2.5 εκ. , γι αυτο δεν υπηρχαν παχεις ανθρωποι, κινιομασταν .....

Similar Threads

  1. Social Skills Training
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-2023, 14:33
  2. Social at Work and out of work
    By NATURALE75 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 13
    Last Post: 12-07-2018, 01:10
  3. Social media (facebook κτλ) και διαταραχές άγχους - κατάθλιψη
    By jock77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 22-06-2018, 00:41
  4. Προσέγγιση μέσω social media
    By χωρίς ελπίδα in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2016, 13:33
  5. Free Online Game to Reduce Social Stress, Improve Self Esteem
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 14-06-2006, 12:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •