ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ___ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106

    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ___ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ

    Όπως καταλάβατε... αφορα ολλα τα αγορια που ιναι να παν στρατο κ θελουν να βοηθηθουν από αλλους που εχουν ηδη παει…
    Για αρχη… ποιο νομηζετε πως είναι το σημειο απο το οποιο μπορούμε κ θα επρεπε να πουμε πως καποιος θα επρεπε να αποφηγει τις στρατιωτικες του υποχρεώσεις???

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το θεμα ειναι να καταργηθει ο στρατος, οχι να προβληματιζομαστε ακομα και για αυτον....!!! ειναι χασιμο χρονου και φυσικα σπαταλη χρηματικου ποσου... περιττο να πω, πως ξοδεψα καποιες οικονομιες μου για αυτον, ενω ειμαστε μια χωρα δυσκολη οικονομικα, αντι τα χρηματα να πανε να αξιοποιηθουν καποια πραγματα για να βελτιωσω το επιπεδο διβισωσης μου, πηγαν σε ανουσιες σπαταλες γιατι καθε Τεταρτη ημουν υποχρεωμενος να φαω νηστισιμο φαγητο... Αι σιχτιρ, το θυμαμαι και συχγυζομαι....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω πηγα τον 12/1984 , που ηταν ζορικα τα πραματα , 24 μηνες , Τριπολη για αρκετο καιρο , ψοφοκρυο τοτε , επαθα κρυοπαγημα στο ποδι , για δυο χρονια ηαν μουδιασμενο το ακρο , , ( αργοτερα ηρθα Αθηνα ) δεν ειχε καλοριφερ τοτε , 2-4 βαθμους ειχε ο θαλαμος το βραδυ , και ευτυχως που ειμαι ευκολος στο φαι , γιατι ηταν απαισιο , ολα χυμα σε μια καραβανα , χιλιοχτυπημενη ( την πλεναμε μονοι μας , με απλο σαπουνι , πρασινο ) , οχι δισκο που σερβιρουν σημερα , με το καθε φαι χωρια , κι ομως εχω τις καλυτερες αναμνησεις , αναπολω τον στρατο ....εσεις πατε 9-10 μηνες , που ειναι κολλεγιο πια ο στρατος , και το κανετε θεμα ......εχετε και κινητα ......
    φοαραγα τρια τ-σερτ, 3 ζευγη πυτζαμες , 4 ζευγη καλτσες , σκουφο, 3 σεντονια και 4 κουβερτες επιπλεον απο πανω , στον υπνο αυτα .....και για να κοιμαμαι παραπανω την μερα , δηλωνα συνεχως να παω στην σκουπιδιαρα ( το πλοιο της αγαπηε την λεγαμε !! ) , σχολαγες στις 10.00 πμ , αφου ειχες φαει ολα τα σκουπιδια στην κεφαλα και αλλαχου .......εκανες κρυο ντους,και υπνο ......
    δεν τα γραφω με αποδοκιμασια , αλλα τι μου θυμισες !!!!οποτε βλεπω εφιαλτη, ποτε δεν βλεπω τον στρατο , βλεπω οτι σπουδαζω , γιατι μισουσα το διαβασμα , παρ οτι ημουν στο Ντιρι, ενα ευχαριστο περιβαλλον , με πολυ διαβασμα , που τοβγαλα μια χαρα ............. ειχαμε οι στρατευσιμοι αλληλεγγυη μεταξυ μας .....
    Last edited by Macgyver; 22-03-2019 at 08:49.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εγω πηγα τον 12/1984 , που ηταν ζορικα τα πραματα , 24 μηνες , Τριπολη για αρκετο καιρο , ψοφοκρυο τοτε , επαθα κρυοπαγημα στο ποδι , για δυο χρονια ηαν μουδιασμενο το ακρο , , ( αργοτερα ηρθα Αθηνα ) δεν ειχε καλοριφερ τοτε , 2-4 βαθμους ειχε ο θαλαμος το βραδυ , και ευτυχως που ειμαι ευκολος στο φαι , γιατι ηταν απαισιο , ολα χυμα σε μια καραβανα , χιλιοχτυπημενη ( την πλεναμε μονοι μας , με απλο σαπουνι , πρασινο ) , οχι δισκο που σερβιρουν σημερα , με το καθε φαι χωρια , κι ομως εχω τις καλυτερες αναμνησεις , αναπολω τον στρατο ....εσεις πατε 9-10 μηνες , που ειναι κολλεγιο πια ο στρατος , και το κανετε θεμα ......εχετε και κινητα ......
    φοαραγα τρια τ-σερτ, 3 ζευγη πυτζαμες , 4 ζευγη καλτσες , σκουφο, 3 σεντονια και 4 κουβερτες επιπλεον απο πανω , στον υπνο αυτα .....και για να κοιμαμαι παραπανω την μερα , δηλωνα συνεχως να παω στην σκουπιδιαρα ( το πλοιο της αγαπηε την λεγαμε !! ) , σχολαγες στις 10.00 πμ , αφου ειχες φαει ολα τα σκουπιδια στην κεφαλα και αλλαχου .......εκανες κρυο ντους,και υπνο ......
    δεν τα γραφω με αποδοκιμασια , αλλα τι μου θυμισες !!!!οποτε βλεπω εφιαλτη, ποτε δεν βλεπω τον στρατο , βλεπω οτι σπουδαζω , γιατι μισουσα το διαβασμα , παρ οτι ημουν στο Ντιρι, ενα ευχαριστο περιβαλλον , με πολυ διαβασμα , που τοβγαλα μια χαρα ............. ειχαμε οι στρατευσιμοι αλληλεγγυη μεταξυ μας .....
    δεν ειμαστε Μακ ολοι μας στην ιδια θεση και φυσικα και δεν περναμε ολοι μας τις ιδιες καταστασεις στον στρατο.. Αλλοι περνουν καλυτερα και αλλοι οχι! Να υπηρετησουμε αλλα δεν χρειαζεται να αρρωστησουμε στο στρατο, μπορουμε και μονοι μας να αρρωστησουμε και στο σπιτι μας, δεν χρειαζεται να παμε στρατο για να παθουμε κρυοπαγηματα και να μεινουμε αναπηροι στα ακρα μας...

    Ναι εχουμε τα κινητα, με τον φοβο μηπως μας δουν και φαμε καμια στερηση εξοδου? Ναι υπηρετουμε 9 μηνες αλλα με 15 μερες αδεια στο 9μηνο μονο? ναι εχουμε ζεστη, αλλα με το γεγονος οτι πληρωνουμε φορο σαν φορολογουμενοι πολιτες, οπως για να εχουν ζεστη και τα σχολεια που πανε τα παιδια μας? εν τελη το ζητημα ειναι γιατι να παμε στρατο και οχι που παμε πως περναμε, αν περναμε καλα ή οχι... εγω δεν βρηκα ποτε την ουσια να βαραω σκοπετα, σε ενα στρατοπεδο με καμερες ασφαλειας, σε ενα στρατοπεδο καλα περιτρυγυρισμενο απο συρματοπλεγματα και ψηλους τοιχους.. ποια ειναι η ουσια που με εχεις εμενα εκει υποχρεωτικα εν καιρο ειρηνης???

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εγω πηγα τον 12/1984 , που ηταν ζορικα τα πραματα , 24 μηνες , Τριπολη για αρκετο καιρο , ψοφοκρυο τοτε , επαθα κρυοπαγημα στο ποδι , για δυο χρονια ηαν μουδιασμενο το ακρο , , ( αργοτερα ηρθα Αθηνα ) δεν ειχε καλοριφερ τοτε , 2-4 βαθμους ειχε ο θαλαμος το βραδυ , και ευτυχως που ειμαι ευκολος στο φαι , γιατι ηταν απαισιο , ολα χυμα σε μια καραβανα , χιλιοχτυπημενη ( την πλεναμε μονοι μας , με απλο σαπουνι , πρασινο ) , οχι δισκο που σερβιρουν σημερα , με το καθε φαι χωρια , κι ομως εχω τις καλυτερες αναμνησεις , αναπολω τον στρατο ....εσεις πατε 9-10 μηνες , που ειναι κολλεγιο πια ο στρατος , και το κανετε θεμα ......εχετε και κινητα ......
    φοαραγα τρια τ-σερτ, 3 ζευγη πυτζαμες , 4 ζευγη καλτσες , σκουφο, 3 σεντονια και 4 κουβερτες επιπλεον απο πανω , στον υπνο αυτα .....και για να κοιμαμαι παραπανω την μερα , δηλωνα συνεχως να παω στην σκουπιδιαρα ( το πλοιο της αγαπηε την λεγαμε !! ) , σχολαγες στις 10.00 πμ , αφου ειχες φαει ολα τα σκουπιδια στην κεφαλα και αλλαχου .......εκανες κρυο ντους,και υπνο ......
    δεν τα γραφω με αποδοκιμασια , αλλα τι μου θυμισες !!!!οποτε βλεπω εφιαλτη, ποτε δεν βλεπω τον στρατο , βλεπω οτι σπουδαζω , γιατι μισουσα το διαβασμα , παρ οτι ημουν στο Ντιρι, ενα ευχαριστο περιβαλλον , με πολυ διαβασμα , που τοβγαλα μια χαρα ............. ειχαμε οι στρατευσιμοι αλληλεγγυη μεταξυ μας .....
    Φιλε Μαγκ, μια χαρα περασες! ουτε συνορα πηγες ουτες τυποτα!! Εγω παρουσιαστηκα Θηβα Γεναρη με χιωνακια! και με συνδρομο στερησης απο ηρωινη! Μετα πηγα Μ.Πευκο -καταδρομεας- εφαγα ολο το πακετο!ολη την εκπεδευση! ολς τις ασκησεις και με εδιωξαν γυρο στο 10-11μηνο λογο μιας βλακειας που εκανα προσπαθωντας να παιρνω ψευτηκες αδειες . Μετα με εστειλαν συνορα στις Φερες, απο εκει με εστειλαν σε φιλακιο στην Κομοτηνη, απο εκει με ξανα εστειλαν για να συμετεχω σε ασκησεις στην Ορεστιαδα ! μετα πισω στην Ξανθη και τελος οπου και αποληθικα στους Ευζωνους συνορα με Β.Μακεδονια! Μαλιστα ειμουν τοσο "τυχερος" οπου πετηχα στην θητεια μου κατις πολυ σπανιο.Λογο επιθεσης του ουτσεκα σε στρατοπεδο Β.Μακεδονων με νεκρους φανταρους τους αποφασησε το ΝΑΤΟ να σταλει στρατος για να ηρεμισουν τα πραγματα, η πιο κοντινη ΝΑΤΟικη μοναδα ηταν η δικη μου 33'ΤΑΞ. με αποτελλεσμα για οσο καιρο κρατησε ολο αυτο να βρησκομαστε σε εμπολεμη κατασταση! να εχουμε γεμισει με Γαλλους, Αγγλους, Γερμαναραδες και οτι αλλο φανταζεστε ,διοτις απο την δικη μας μοναδα ετοιμαζωταν και πηγεναν πανω, αφου ηταν λιγοτερο απο μια ωρα το σημειο οπου συναιβει το επησοδειο.
    Προσωπικα ειχα και εγω αρκετες ομορφες στηγμες στην θητεια μου, π,ως δεν μπορω να πω οτι θα ηθελα να ξανα πηγαινα! το θεωρω τρελο κατις τετοιο.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    το θεμα ειναι να καταργηθει ο στρατος, οχι να προβληματιζομαστε ακομα και για αυτον....!!! ειναι χασιμο χρονου και φυσικα σπαταλη χρηματικου ποσου... περιττο να πω, πως ξοδεψα καποιες οικονομιες μου για αυτον, ενω ειμαστε μια χωρα δυσκολη οικονομικα, αντι τα χρηματα να πανε να αξιοποιηθουν καποια πραγματα για να βελτιωσω το επιπεδο διβισωσης μου, πηγαν σε ανουσιες σπαταλες γιατι καθε Τεταρτη ημουν υποχρεωμενος να φαω νηστισιμο φαγητο... Αι σιχτιρ, το θυμαμαι και συχγυζομαι....
    .Θεματοθετη Μενις, οπως θα εχεις ακουσει εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο στρατος! Ο λογος υπαρξης του στρατου με υποχρεωτικη θητεια einai επειδη δεν εχουμε στην γεωγραφικη γειτονια μας χωρες φιλερεινηκες οπως την Ελβετια, η το Λουξενβουργο! , Εχουμε Τουρκαλαδες! και Αλβανους! χωρες που παραμονευουν να μας την κανουν μολις μηριστουν αδυναμια. Δεν ειμαι εθνικιστης,ειμαι ακριβως το αντιθετο, αλλα δεν μπορω να εθελοτυφλο στην επιθετικη πολιτικη των γιτονων χορων! οπου δυστυχως δεν βρησκοντε σε ξεκαθαρη δημοκρατια και οπου οι κυβερνωντες τους πουλανε μισος για να κραταν φοβησμενο τον λαο τους. Ετσι λοιπον η χωρα μας αναγκαζετε να δαπαναει τεραστια ποσα για αμυντικες δαπανες!
    Οσο για το ερωτημα σου περι ειρινηκης περιοδου, επειδη την ειχα και εγω καπωτες αυτην την απορια θα σου απαντησω οπως μου εξηγησαν και οπως καταλαβα καλα μεσα στο πετσι μου απο ασκησεις και απο μαθηματα καταστροφης στρατοπεδων στις ειδηκες δυναμεις οπου θυτευφσα.
    Ενας στρατος δεν αρκει να ειναι εξοπλησμενος μονο εαν γινει εναρξη πολεμου.Ο πολεμος η επησοδεια πολεμου -οπου εαν γινει κατις ,ετσι θα ειναι, δλδη μεμονομενα περηστατικα σε απομακρα σημεια το ενα απο το αλλο- πρεπει να εχει στρατιωτες και αξιοματικους εμπειρους και προετοιμασμενους μεσα απο πολυκροτες ασκησεις, να εχει δωκημασει τα οπλα του και να γνωριζει τα σημεια οπου θα παει να πολεμησει. Εαν λοιπον πρωτα γινει το κακο και μετα αρχησει το κρατους να καλει τον κοσμο για να παει στρατιοτικη θητεια οπως καταλαβαινεις δεν θα υπαρχει αμυνα στρατιοτικη στην χωρα θα χασουμε μονομιας λογο ανετιμοτητας μας.
    Παντος υπαρχει τεραστα παραφροσυνη στον στρατο μας.Ειναι τελειως ξεφτιλα να βαζει τους φανταρους ο καθε αξιοματικος ολη μερα να καθαριουν στρατοπαιδα, με αυτο τον τροπο τα νεα παιδια συχενωντε τον στρατο ,βριζουν και νευριαζουν οπως εκανα και εγω! Απεναντις εαν υπηρχε αντικειμενο εκπεδευσεις πανω στα οπλα, στα πηροβολα, στα αρματα λογο του νεαρου της ηλικιας τους τα φανταρακια θα εδειχναν καποιο ενδιαφερον,εστω για να περναει η ωρα τους ενδιαφερον ! Οι καθαριωτητες θα μπορουσαν ειτε να τις αναλαμβανε καποια συγκεκριμενη υπηρεσια, ειτε να υπηρχαν συγκεκρημενοι μησθωτοι μονημοι η πεντααιτεις στρατιωτες ανδρες γυναικες οπου θα ασχολουντε με αυτο .Θυμαμαι οταν καναμε ΝΑΤΟικες ασκησεις οπου οι καταδρωμεις απο τις αλλες χωρες μας κοροδευαν που ειχαμε τοσο πολλες αρμοδιοτητες καθαριοτητας στις μοναδες μας, αν θυμαμαι καλα οι Ολλανδοι κομαντος εχουν ιδιωτικη εταιρεια οπου καθαριζει τις μοναδες τους.με αποροματοφορα ιδιωτων.
    Τελος για την σκοπια, ξερω ποσο σπαστικη ειναι, ομως ειναι πολυ σημαντικος ο ρολος της , εχει να κανει με τεραστιας ψυχολογικης σημασιας λογους, ειτε για το να νιωσει οτι προστατευει την μοναδα εκεινη την στιγμη αλλα αργοτερα οτι φυλασει την χωρα απο τους εχθρους!! , επισης δινει ευθυνη σε εναν νεο ,ευθινη ως προς τις ζωες των υπολοιπων αφου εκεινη την στιγμη οι αλλοι κοιμουντε χαλαροι κι ο σκοπος τους προσεχει! απο τον εχθρο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    πω πω πω πω φωτια πηρατε χαχαχαχα.... εγω γουσταρω να το βλεπω σαν μια εμπειρια ακομη... γτ οχι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    κι εγώ σαν εμπειρία το βλέπω φίλε από τον στρατό σου γράφω εδώ τα πράγματα που είμαι 7 ΕΜΑ είναι πολύ κομπλέ ζεστό νερό, καλοριφέρ καθαρές τουαλέτες κ το φάει στα μαγειρεία πάρα πολύ νόστιμο πήγαινα για ειδικές δυνάμεις αλλά με κοψανε λόγο άγχους κ με έστειλαν Έβρο αλλά δεν το μετάνιωσα :)
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    πω πω πω πω φωτια πηρατε χαχαχαχα.... εγω γουσταρω να το βλεπω σαν μια εμπειρια ακομη... γτ οχι?
    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Φιλε Μαγκ, μια χαρα περασες
    Προσωπικα ειχα και εγω αρκετες ομορφες στηγμες στην θητεια μου, π,ως δεν μπορω να πω οτι θα ηθελα να ξανα πηγαινα! το θεωρω τρελο κατις τετοιο.
    καλα, εσυ περασες χειροτερα ....... αλλα και 24 μηνες δεν ειναι λιγοι που πηγα εγω .....οχιο , τωρα δεν θα ξαναπηγαινα , φτανει !!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Προσωπική μου άποψη ο στρατός είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος...σε καμία απολύτως εργασία δεν μου ζήτησαν απολυτήριο στρατού...και επισεις ξόδεψα υπέρ αρκετά χρήματα στη θητεία μου αναγκαστικά διότι ειμουν μες το Πειραιά...
    Ωστόσο όμως δεν γίνεται να μην υπάρχει στρατός ούτε να μην υπάρχει στρατιωτική θητεία δυστυχώς...διότι απέναντι μας έχουμε τους Τούρκους...όσο και να μην θέλουμε εμείς πόλεμο μπορεί λέω μπορεί να θελήσουν εκείνοι..αν δεν έχουμε στρατό και στρατιώτες πως θα τα βγάλουμε πέρα???με λίγα λόγια είναι αναγκαίο κακό..
    Α να μην ξεχάσω να πω ειμουν φαντάρος περίοδο 2000-2002..ναύτης...
    Τώρα ο στρατός είναι σκέτο κολλέγιο και τότε που ήμουν εγώ παλι μια χαρά ήτανε...πέρασα καλά δεν έχω παράπονο απτό στρατό...
    Τώρα φαντάζομαι και από αυτά που ακούω είναι ακόμα καλύτερα...όπως και να έχει είναι μια εμπειρία..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Ο μόνοι λόγοι για να αποφύγεις τις στρατιωτικές υποχρεώσεις είναι λόγοι υγείας. Πραγματικοί. Αλλά πίστεψέ με δε θα θέλες να έχεις τέτοιους λόγους. Οπότε πάμε παρακάτω.
    Από τη στιγμή λοιπόν που η θητεία είναι υποχρεωτική, πας με τη λογική ότι ο στρατός υπάρχει ακριβώς επειδή γύρω μας δεν έχουμε φηλειρηνικά κράτη. Οπότε δεν γίνεται να εθελοτυφλούμε.
    Από κει και μετά δες το σαν εμπειρία. Θα γνωρίσεις λογιών λογιών ανθρώπους με τους οποίους θα πρέπει αναγκαστικά να συνυπάρξεις. Θα βοηθήσεις και θα βοηθηθείς, θα αδικήσεις και θα αδικηθείς, θα κρυώσεις, θα ζοριστεις, σίγουρα δε θα πονέσεις, σίγουρα θα μετράς το χρόνο αλλά και σίγουρα θα έχεις πολύ χρόνο να σκεφτείς. Μην κλάψεις, μη στενοχωρηθεις, εκμεταλευσου την κάθε μέρα στη λογική ότι θα καταφέρεις μόνο σου να επιβιώσεις μέσα σε μια μικρή κοινωνία όπου δεν θα έχεις κανένα δικό σου άνθρωπο. Όταν θα ναι καλό για εσένα θα βγεις μπροστά εθελοντικά κι όταν θα νιώσεις πως αδικεισαι θα διεκδικήσεις αυτό που σου αναλογεί με όμορφο τρόπο.
    Κάποιοι θα σ' εκτιμήσουν και κάποιοι θα σε χρησιμοποιήσουν. Όπως και να χει όλο αυτό είναι και ότι ακολουθεί στη μετέπειτα ζωή σου.
    Να έχεις μια "εύκολη" θητεία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Έλα για πείτε σειρές και παραμεθόριο μπας και βρούμε κανένα γνωστό...
    Σειρά 257 ΣΤΡΠΖ, Διδυμότειχο - Κουφόβουνο 50 ΛΑΤ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    Όπως καταλάβατε... αφορα ολλα τα αγορια που ιναι να παν στρατο κ θελουν να βοηθηθουν από αλλους που εχουν ηδη παει…
    Για αρχη… ποιο νομηζετε πως είναι το σημειο απο το οποιο μπορούμε κ θα επρεπε να πουμε πως καποιος θα επρεπε να αποφηγει τις στρατιωτικες του υποχρεώσεις???
    φιλε μου εαν εχεις καποια ψυχολογικη παθηση και νομιζεις οτι θα πιεστεις να μην πας, παρε αναβολη και στο τελος απαλλαγη.
    επισης,αν τα οικονομικα σου δεν ειναι καλα,παρε παλι απαλλαγη.
    Ο στρατος π-λεον δεν ειναι κατι τρομερο.Αν εισαι και κοινωνικος θα περασεις καλα, προς το τελος της θητειας ισως βαρεθεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    φιλε μου εαν εχεις καποια ψυχολογικη παθηση και νομιζεις οτι θα πιεστεις να μην πας, παρε αναβολη και στο τελος απαλλαγη.
    Σε αυτο θα συμφωνησω ......απολυτως ......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by believeInYourself View Post
    Ο μόνοι λόγοι για να αποφύγεις τις στρατιωτικές υποχρεώσεις είναι λόγοι υγείας. Πραγματικοί. Αλλά πίστεψέ με δε θα θέλες να έχεις τέτοιους λόγους. Οπότε πάμε παρακάτω.
    Από τη στιγμή λοιπόν που η θητεία είναι υποχρεωτική, πας με τη λογική ότι ο στρατός υπάρχει ακριβώς επειδή γύρω μας δεν έχουμε φηλειρηνικά κράτη. Οπότε δεν γίνεται να εθελοτυφλούμε.
    Από κει και μετά δες το σαν εμπειρία. Θα γνωρίσεις λογιών λογιών ανθρώπους με τους οποίους θα πρέπει αναγκαστικά να συνυπάρξεις. Θα βοηθήσεις και θα βοηθηθείς, θα αδικήσεις και θα αδικηθείς, θα κρυώσεις, θα ζοριστεις, σίγουρα δε θα πονέσεις, σίγουρα θα μετράς το χρόνο αλλά και σίγουρα θα έχεις πολύ χρόνο να σκεφτείς. Μην κλάψεις, μη στενοχωρηθεις, εκμεταλευσου την κάθε μέρα στη λογική ότι θα καταφέρεις μόνο σου να επιβιώσεις μέσα σε μια μικρή κοινωνία όπου δεν θα έχεις κανένα δικό σου άνθρωπο. Όταν θα ναι καλό για εσένα θα βγεις μπροστά εθελοντικά κι όταν θα νιώσεις πως αδικεισαι θα διεκδικήσεις αυτό που σου αναλογεί με όμορφο τρόπο.
    Κάποιοι θα σ' εκτιμήσουν και κάποιοι θα σε χρησιμοποιήσουν. Όπως και να χει όλο αυτό είναι και ότι ακολουθεί στη μετέπειτα ζωή σου.
    Να έχεις μια "εύκολη" θητεία.
    μαρε οπως τα ειπες κ ετσι θελω να μπω στον στρατο... με καθαρο κ υγυες μυαλο χωρια να νομιζω κ να φανταζωμαι μονος μου διαφορα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κατάθλιψη στη θητεία
    By Unforgiven in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 07-05-2017, 17:28
  2. Βοηθεια για στρατειωτικη θητεια και παραλληλα σπουδες
    By christos_00 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-08-2014, 18:01
  3. Στρατιωτική Θητεία
    By Υάκινθος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 05-05-2013, 09:11
  4. τι ειναι χειροτερο: η στρατιωτικη θητεια ή η κυηση?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 289
    Last Post: 01-03-2013, 16:54
  5. Η στρατιωτική θητεία με τα μάτια ενός κοινωνιοφοβικού…
    By ΜΙΧΑΛΗΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2006, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •