Αναγκη για πληροφορίες παρακαλω cipralex - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 212
  1. #151
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    22
    Δεν ξερω αν ειμαι ελαφρια περιοτωση εγω νιωθω πολυ αγχος μεσα στη μερα μου και προσπαθω να μαζευω το κεφαλι μου να μην ξεφευγει... Θα ηθελα να μου πειτε οποιος θελει τις εμπειριες σας με το αγχος και τις κρισεις πανικου. Βιωσατε κ εσεις ενα αισθημα οτι ολα γυρω σας ειναι ξενα? Οτι σας απειλει το περιβαλλον οι χωροι τα κτιρια, νιωσατε να αγχωνεστε με την παραμικρη λεπτομερεια και να ανεβαζετε παλμους? Οι σκεψεις σας ηταν τρελλες? Τυπου μπορει να μεινω στον τοπο ανα πασα στιγμη και να νιωθετε πανικο για την ιδια σας την υπαρξη? Ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #152
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    22
    Ολοι λενε οτι ειναι νωρις στις 2 εβδομαδες. Και εμενα ο γιατρος μου ειπε να ξεκινησω με 5mg 5 μερες κ μετα να ανεβω στα 10 και αποτελεσματα να περιμενω μετα τις 3-4 εβδομαδες.

  3. #153
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Ειμαι στην 16η μερα αγωγής με cipralex. Και ακομα δεν έχω δει καμία διαφορά με το αγχος (κακή διάθεση ανησυχία) είναι νωρις πιστεύεται;;
    Ολοι λενε οτι ειναι νωρις στις 2 εβδομαδες. Και εμενα ο γιατρος μου ειπε να ξεκινησω με 5mg 5 μερες κ μετα να ανεβω στα 10 και αποτελεσματα να περιμενω μετα τις 3-4 εβδομαδες.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα Kirki1990, είμαι 31η μέρα με 10mg, για άγχος, σε κάθε άνθρωπο κάνει διαφορετικές παρενέργειες, σε άλλον πιο έντονες, σε άλλον όχι, έμενα μου έκανε αρκετές, πρώτη μέρα και μου έκανε κρίση πανικού, για 20-25 μέρες ήμουν χειρότερα, τώρα κάπως πάω να στρώσω, έπαιρνα όμως και ζάναξ, αυτή ήταν η δική μου εμπειρία μέχρι τώρα, συνήθως δίνουν και αγχολυτικά όπως ζάναξ στην αρχή, τις δόσεις και τα φάρμακα όμως θα τα κανονίσεις με το γιατρό σου.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Ακριβως αυτά σε πιάνουν φοβίες τρελές σκεψεις απελπισία χάνεις την πίστη σου..... πιστεύεις ότι τιποτα δεν μπορεί να σε βοηθήσει και εγώ προσωπικα αδυνατώ να θυμηθώ πως είναι όταν ηρεμείς.... εμενα όπως έχω αναφέρει και ποιο πάνω ο γιατρος μου είπε να περνω και Xanax αλλά το αποφεύγω και έτσι τυρανιεμαι !!

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Χρήστο Εσυ πως είσαι φιλε έστρωσες;;;

  7. #157
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Ακριβως αυτά σε πιάνουν φοβίες τρελές σκεψεις απελπισία χάνεις την πίστη σου..... πιστεύεις ότι τιποτα δεν μπορεί να σε βοηθήσει και εγώ προσωπικα αδυνατώ να θυμηθώ πως είναι όταν ηρεμείς.... εμενα όπως έχω αναφέρει και ποιο πάνω ο γιατρος μου είπε να περνω και Xanax αλλά το αποφεύγω και έτσι τυρανιεμαι !!
    Ναι σε καταλαβαινω απολυτα! Εμενα δεν μου τα προτεινε απτην αρχη. Εγω του σητησα να με βοησθησει κ με χαπια γιατι η κατασταση ειναι ανυποφορη. Κ μ δωσε μονο αυτα. Τιποτα αλλο. Το xanax γιατι δεν το παιρνεις? Φοβασαι μην εθιστεις ε?

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Και εμενα δεν μου τα έδινε τα χάπια 4 μηνες το πάλευα μόνος μέχρι που δεν πήγαινε αλλο....... για τα Xanax με είπε να παιρνω μέχρι 1,5 mg ημερησίως και ότι σε τετοια δοσολογίας δεν είναι τιποτα. Δεν φοβαμαι μην εθιστω απλά δεν θελω να παιρνω. Ίσως κανω και χαχομαρα

  9. #159
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Και εμενα δεν μου τα έδινε τα χάπια 4 μηνες το πάλευα μόνος μέχρι που δεν πήγαινε αλλο....... για τα Xanax με είπε να παιρνω μέχρι 1,5 mg ημερησίως και ότι σε τετοια δοσολογίας δεν είναι τιποτα. Δεν φοβαμαι μην εθιστω απλά δεν θελω να παιρνω. Ίσως κανω και χαχομαρα
    Ναι σε νιωθω που δεν θες ηρεμιστικα. Δεν εχεις κ αδικο. Αλλα εχω μια απορια ρε παιδια. Ολοι περιγραφετε συμπτωματα απο ηπια μεχρι πιο εντονα με το cipralex και ο δικος μου ο ψυχιατρος επιμενει οτι δεν εχουν καμια παρενεργεια. Πως γινεται αυτο?

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Κοιτά κάποια συμπτώματα είναι και λόγο της διαταραχής.....απλά μπορεί πολλές φορες να είναι εντονότερα λόγο του ότι ο οργανισμός στην αρχη αντιδρά στο νέο φάρμακο

  11. #161
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Κοιτά κάποια συμπτώματα είναι και λόγο της διαταραχής.....απλά μπορεί πολλές φορες να είναι εντονότερα λόγο του ότι ο οργανισμός στην αρχη αντιδρά στο νέο φάρμακο
    Μαλιστα καταλαβα... Με τον υπνο πως τα πας? Κοιμασαι κομπλε? Εγω ταλαιπωρουμαι αφανταστα. Το χαπι μου φερνει και υπνηλια και βαρυ κεφαλι αλλα ταυτοχρονα εχω κ πολυ αγχος κ βαρος στο στηθος οποτε το βραδυ υποφερω για να κοιμηθω εχω ταχυκαρδιες ξυπναω πανω απο 10 φορες στη διαρκεια του υπνου μου και το πρωι που σηκωνομαι ειμαι σαν ζομπι. Δεν ξερω τι να κανω δεδομενου οτι δεν μου εχει δωσει καποιο ηρεμιστικο η τιποτα αλλο για να κοιμαμαι.

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Κοιτά εμενα για τον υπνο με έχει γράψει 0,15mg remeron απλά να σου αναφερω τι αγωγή ακολουθω εγώ μην κανεις κατι χωρίς να μιλήσεις με τον γιατρο σου κοιμαμαι ένα 7ωρο με 6 ωρο συνεχόμενα μιλά με τον γιατρο σου μην τυρανιεμαι αδικα το πρωι ομως παλι ειμαι χαλια πόσες μερες είσαι με cipralex???

  13. #163
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Κοιτά εμενα για τον υπνο με έχει γράψει 0,15mg remeron απλά να σου αναφερω τι αγωγή ακολουθω εγώ μην κανεις κατι χωρίς να μιλήσεις με τον γιατρο σου κοιμαμαι ένα 7ωρο με 6 ωρο συνεχόμενα μιλά με τον γιατρο σου μην τυρανιεμαι αδικα το πρωι ομως παλι ειμαι χαλια πόσες μερες είσαι με cipralex???
    Τιποτα 3 μερες... Και καθε φορα που το παιρνω ειδικα στο πρωτο μισαωρο νιωθω σφιξιμο στο στηθος αλλα προσοαθω να μη του δινω σημασια

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Το σφίξιμο στο στήθος το έχω και εγώ σε άπειρο βαθμό νιώθω σαν μια πυρακτωμένη λάμα ναι με τρυπάει είναι ψυχοσωματικές πονος λόγο έντονου άγχους...... μιλά με τον γιατρο σου μην ταλαιπωρεισαι αδικα και εμενα στην άρχη μου είπε δεν θα χρειαστεις αγχολυτικά και μετά όταν τον πηρα τηλεφωνο γιατί δεν άντεχα αλλο μου είπε να παίρνεις 1,5 mg ημερησίως Xanax θες να μου πεις πως σου προέκυψε εσενα όλη αυτή η κατάσταση;;;; Και ποσό καιρό σε ταλαιπωρεί;;;

  15. #165
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Το σφίξιμο στο στήθος το έχω και εγώ σε άπειρο βαθμό νιώθω σαν μια πυρακτωμένη λάμα ναι με τρυπάει είναι ψυχοσωματικές πονος λόγο έντονου άγχους...... μιλά με τον γιατρο σου μην ταλαιπωρεισαι αδικα και εμενα στην άρχη μου είπε δεν θα χρειαστεις αγχολυτικά και μετά όταν τον πηρα τηλεφωνο γιατί δεν άντεχα αλλο μου είπε να παίρνεις 1,5 mg ημερησίως Xanax θες να μου πεις πως σου προέκυψε εσενα όλη αυτή η κατάσταση;;;; Και ποσό καιρό σε ταλαιπωρεί;;;
    Λογω καποιων ασχημων οικογενειακων καταστασεων οταν ημουν μικρη εμαθα να ζω ψιλουποσυνειδητα με αυτο. Τα τελευταια χρονια με πρεσαρε πολυ και η δουλεια μου(δουλευω σε κουζινες) με κορυφωση το περσινο καλοκαιρι που δουλευα 6 μηνες σερι απτο πρωι μεχρι το βραδυ κ επαθα υπερκοπωση. Να μην σχολιασω για την συναισθηματικη μου κατασταση. Επειτα αποφασισα να μετακομισω στο εξωτερικο υστερα απο προταση δουλειας και μαλλον ολο το στρες που μαζευα για χρονια, η πιεση, η αλλαγη περιβαλλοντος, το γεγονος οτι ημουν μακρυα απτους δικους μου και κατι ουσιες ας πουμε που δοκιμασα με οδηγησαν στις κρισεις πανικου. Στην αρχη ηταν πολυ ασχημο. Νομιζα οτι αλλαζει η αντιληψη μου ολα μου φαινοντουσαν πιο εχθρικα, ξενα, αρχισα να εχω κριση ταυτοτητας ποια ειμαι που παω τι κανω εδω κτλ. Φοβομουν οτι τρελλαινομαι οτι κατι δεν παει καλα με το κεφαλι μου, διαβαζα κι αυτα περι χημικης ανισορροπιας κ με βαλαν σε σκεψεις ασχετα π τιποτα δεν εχει αποδειχθει ακομη. Κ αποφασισα να μιλησω με ψυχιατρο μεσω σκαιπ. Εχω κανει τρελλη ερευνα απο τοτε που το παθα αυτο για τα συμπτωματα για τη διαταραχη για τα φαρμακα για ολα. Ημουν πολυ διστακτικη να παρω ψυχοφαρμακα αλλα υπεφερα πολυ ενιωθα οτι αποσυγκεντρωνεται το μυαλο μου οτι μπουρδουκλωνονται οι σκεψεις οτι ημουν ανικανη εγω μπροστα σε ολο αυτο. Το θεμα ειναι οτι συνειδητοποιησα οτι ενσωματωθηκε το αγχος μου μετα απο τοση πιεση τοσων χρονων και μαλλον εκανα μπαμ επειδη συνηθιζα να κραταω κ πολυ συχνα ασχημα συναισθηματα μεσα μου διχως να τα εκφραζω γιατι φοβομουν!
    Αυτο που εχω καταλαβει βαθεια ειναι οτι τιποτα απο αυτα δεν ειναι τυχαια! Δεν παθαινουμε κρισεις πανικου η διαταραχες αγχους επδ αποφασισε το βιοχημικο συστημα μας να μπλοκαρει καποια στιγμη ετσι χωρις λογο χωρις εμεις να εχουμε ρολο σε ολο αυτο! Πλεον μεσα απο την εμπειρια μου εχω δει οτι ολο αυτο εχει πολυ βαθυτερα αιτια.. Και ναι παιρνεις τα φαρμακα να σε βοηθησουν περιστασιακα να μπλοκαρουν την σωματοποιηση της διαταραχης να μπλοκαρουν τα συμπτωματα ωστε εσυ να ξαναπειστεις οτι δεν ηταν και δεν ειναι η ζωη σου μονο ενας φοβος και απο κει κ περα να παλεψεις να δεις τι ειναι αυτο που πραγματικα σου φταει και σε αγχωνει. Για μενα πλεον οι κρισεις πανικου ειναι η προσπαθεις του σωματος σου να σου πει οτι κατι συμβαινει. Κατι που δεν μπορεις πλεον να αγνοεις! Το ζητουμενο ειναι να κανεις ειρηνη με τους φοβους σου να τους αναγνωριζεις και να τολμας να ζητας απτη ζωη αυτο που σου αξιζει. Τα παντα δηλαδη! Κι οχι απλα να μενεις πισω της και να την κοιτας να φευγει θεατης. Μαλλον πιο πολυ εσωτερικες μας συγκρουσεις παιδια ειναι ολα αυτα που ερχονται στην επιφανεια και ξερεις κατι? Καλυτερα που εκδηλωνονται ετσι μεσα απαυτον τον μηχανισμο φοβου που με τα καταλληλα εργαλεια μαθαινεις να το καταπολεμας, παρα να εβγαινε αργοτερα τιποτα μη αναστρεψιμο..

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω απο τη πάσχω. Παρακαλώ απαντήστε μου είναι ανάγκη χρειάζομαι βοήθεια.
    By Petrac in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2017, 19:41
  2. Replies: 0
    Last Post: 17-12-2017, 13:55
  3. οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 112
    Last Post: 16-05-2015, 18:13
  4. παρακαλω θα ηθελα πληροφοριες για τον ψυχιατρο και ψυχαναλητη ******
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-09-2012, 13:05
  5. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 22
    Last Post: 11-05-2006, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •