Έντονη κούραση μετα τον ύπνο. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εγώ δεν έχω χοληστερίνη και οι εξετασεις μου ειναι καλες απο αποψη βιταμινων, αλλά η διατροφή μου δεν είναι παντα ιδανική, ενώ προσπαθω να μαγειρευω κιόλας για να μην τρωω απέξω. Θέλω να πω πως επηρεαζει και το τι τρωμε. Σοκολάτα πχ μπορει άνετα να προκαλέσει ελαφρα ταχυκαρδία. Απο κει και περα όσα περιγραφεις τα εχουμε βιώσει όλοι και στον υπνο και στον ξυπνιο. Υπηρξε περιοδος που φοβομουν να παω απο το σαλόνι στο μπανιο γιατί ενιωθα αίσθημα παλμων. Προσωπικα γυμναζομουν και περπαταω καθημερινά τουλάχιστον πεντε χιλιόμετρα, αλλά και παλι φοβαμαι εννοείται και υπαρχουν μερες που νιώθω παλι παλμους.

    Το ότι είσαι κουρασμενος μετά τον υπνο μπορει να σημαίνει πολλα πραγματα. Καποιες φορες πορωνομαστε με την καρδιά και ξεχνάμε ότι έχουμε και αλλα μέρη στο σώμα που μπορει να νοσησουν απο κάτι. Ποσες ώρες κοιμασαι ;
    Φίλε τις τελευταίες δυο εβδομάδες κοιμάμαι τουλάχιστον 8 ωρες. Ήταν μια περίοδος που δεν κοιμόμουν καλα λόγω δουλειάς αλλα τωρα το έφτιαξα αυτο. Σπάνια θα κοιμηθω αργά συνιθως όταν δουλεύω. Ναι για τις βιταμίνες και αυτα δεν λεω οκ. Προσπαθώ και τρωω καθημερινά σπιτικό φαγητό όχι τηγανητά πάντα λαχανικά όχι πολλα κρέατα Ειδικα το πρωινό μου ειναι πολυ δυνατό. Κανω διατροφή πλούσια σε ω3 λιπαρά φυτικές ίνες και γενικά αν ειναι να φάω σαβούρα απεξω θα φάω μονο όταν δεν εχω αλλη επιλογή πχ θα ειμαι εξω ολη μερα η στη δουλεια και μετα θα φάω μια κρέπα πχ ενα τοστ, οτι εχει εκείνες τις ωρες Τελος παντων. Καλύτερα απο το να τρωω πατσάδες που τρώνε οι περισσότεροι Χαχα. Όχι οτι δεν μου αρεσει ο πατσάς απλώς ειναι χειρότερο απο τα αλλα. Τωρα σου ειπα για το περπάτημα παιζει ρόλο αν εχεις χρόνο η διάθεση. Εγω συγκεκριμένα προχθές πηγα για περπάτημα και αυτές τις δυο μερες που ειμαι ετσι δεν πηγα γιατι ειμαι χαλια. Ξυπνάω πραγματικά κουρασμενος δεν ξερω τι μπορεί να ειναι. Θα το πω τωρα που θα παω για ομοιοπαθητική!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Καλύτερα απο το να τρωω πατσάδες που τρώνε οι περισσότεροι Χαχα. Όχι οτι δεν μου αρεσει ο πατσάς απλώς ειναι χειρότερο απο τα αλλα.
    τον αδικείς τον πατσαδάκο, τι να "κλ..ει" η κρέπα μπροστά στον πατσά? φτιάχνει και το στομάχι, το έντερο εγώ νηστεύω και τις 40 μέρες αλλά δε μου λείπουν κιόλας αυτά που νηστεύω. Εξακολουθώ να πιστεύω πως είτε έχεις άγχος που εκδηλώνεται με κατάπτωση, ταχυπαλμία και ότι άλλο έχεις ή έχεις τα συμπτώματα της άνοιξης που επηρεάζουν πολλούς ανθρώπους και εμένα. Εγώ έχω διάφορα αλλά δεν επικεντρώνομαι προσπαθώ να ξεκολλήσω και να προχωρήσω. Αγνοώ για να με αγνοήσουν.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    τον αδικείς τον πατσαδάκο, τι να "κλ..ει" η κρέπα μπροστά στον πατσά? φτιάχνει και το στομάχι, το έντερο εγώ νηστεύω και τις 40 μέρες αλλά δε μου λείπουν κιόλας αυτά που νηστεύω. Εξακολουθώ να πιστεύω πως είτε έχεις άγχος που εκδηλώνεται με κατάπτωση, ταχυπαλμία και ότι άλλο έχεις ή έχεις τα συμπτώματα της άνοιξης που επηρεάζουν πολλούς ανθρώπους και εμένα. Εγώ έχω διάφορα αλλά δεν επικεντρώνομαι προσπαθώ να ξεκολλήσω και να προχωρήσω. Αγνοώ για να με αγνοήσουν.
    Φιλε σαν τον πατσά δεν εχει συμφωνώ. Δεν κλάνει μια μπροστά του η κρέπα, αλλα ειναι φουλ στο λιπος γιαυτο δεν τρωω συνέχεια. Προσπαθώ να νηστευω και εγω Τετάρτη και παρασκευη τουλάχιστον και μεγάλη βδομάδα κανονικά. Τωρα αυτο με την άνοιξη που λες δεν ξερω μπορεί αλλα συνιθως εμένα δακρύζουν τα μάτια απο την γύρη δεν είχα ποτε ταχυπαλμίες λόγω καιρού η κούραση όταν ξυπνάω. Σκέψου γυρναω πλευρό και εχω δυνατούς και γρήγορους παλμούς και όταν ξυπνάω ειμαι κόκκινος. Αλλα για την κούραση δεν ξερω μπορεί να φταίει κατι αλλο. Ειδικα τα πόδια μου ειναι πολυ άσχημα. Και εγω φιλε προσπαθώ να μη το σκέφτομαι και κανω διαφορα πραγματα αλλα και παλι αυτο χτυπάει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Ρε παιδιά γιατι όποτε σηκώνομαι να κανω κατι μετα απο λιγο νιώθω οτι θα πέσω κάτω; Πραγματικά με πιάνει ζαλάδα και στος γάμπες νιώθω κάπως οτι δεν με κρατάνε και ενα αίσθημα δυνατών αλλα αργών παλμών. Άλλοτε ταχυπαλμία άλλοτε αυτο. Τι γίνεται ρε παιδιά;

  5. #20
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Ρε παιδιά γιατι όποτε σηκώνομαι να κανω κατι μετα απο λιγο νιώθω οτι θα πέσω κάτω; Πραγματικά με πιάνει ζαλάδα και στος γάμπες νιώθω κάπως οτι δεν με κρατάνε και ενα αίσθημα δυνατών αλλα αργών παλμών. Άλλοτε ταχυπαλμία άλλοτε αυτο. Τι γίνεται ρε παιδιά;
    Καλησπέρα! Άστα για να σε αφήσουν όλα αυτά που περιγράφεις.. κι εγώ όταν σκέφτομαι εμβοες βουιζει το αυτί μου, αν δεν το σκέφτομαι δε βουιζει.. και γενικά τα έχω αφήσει όλα τα ψυχοσωματικά και δεν τα σκέφτομαι πια και μια χαρά μόνο το αυτί έχει μείνει

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #21
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα! Άστα για να σε αφήσουν όλα αυτά που περιγράφεις.. κι εγώ όταν σκέφτομαι εμβοες βουιζει το αυτί μου, αν δεν το σκέφτομαι δε βουιζει.. και γενικά τα έχω αφήσει όλα τα ψυχοσωματικά και δεν τα σκέφτομαι πια και μια χαρά μόνο το αυτί έχει μείνει

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App



    Το βουητό στα αυτιά κι εγώ νόμιζα ότι είναι ψυχοσωματικό, μέχρι που πήγα στον ΩΡΛ και μου είπε ότι όντως έχω πρόβλημα, στο ένα αυτί και θα πρέπει να ξαναπάω γιατί είχα πάει για άλλη εξέταση και το βρήκα τυχαία. Μπορεί να έχει πειραχτεί κάποιο νεύρο για κάποιο λόγο πάντως από το ένα αυτί βρέθηκε πως δεν ακούω καλά. Σαν την ταινία του Γούντυ Άλεν που πάει στο γιατρό σκεπτόμενος ότι είναι άλλο ένα σύμπτωμα της φαντασίας του και ο γιατρός του γράφει μαγνητική υποψιαζόμενος όγκο στον εγκέφαλο. Παραμένω ψυχραιμος βέβαια, γιατί ειλικρινά το μόνο που φοβάμαι αυτή την περίοδο είναι η καρδιά μου.

  7. #22
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Ρε παιδιά γιατι όποτε σηκώνομαι να κανω κατι μετα απο λιγο νιώθω οτι θα πέσω κάτω; Πραγματικά με πιάνει ζαλάδα και στος γάμπες νιώθω κάπως οτι δεν με κρατάνε και ενα αίσθημα δυνατών αλλα αργών παλμών. Άλλοτε ταχυπαλμία άλλοτε αυτο. Τι γίνεται ρε παιδιά;


    Όταν πίστευα ότι έχω καρδιακή ανεπάρκεια λόγω ενδοκαρδίτιδας είχα το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα. Μετά από επτά καρδιολογικούς υπερηχους,γύρω στα 40 καρδιογραφήματα, δύο άψογα τεστ κοπώσεως, τρία χόλτερ ρυθμού, ένα χόλτερ πίεσης και αμέτρητες μετρήσεις με οικιακό οξύμετρο, πιεσόμετρο και smart watch που μετράει τους παλμούς ακόμα και στον ύπνο, πείστηκα πως δεν έχω καρδιακή ανεπάρκεια. Τώρα φοβάμαι "μόνο" την ανακοπή και την κολπική μαρμαρυγή.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα! Άστα για να σε αφήσουν όλα αυτά που περιγράφεις.. κι εγώ όταν σκέφτομαι εμβοες βουιζει το αυτί μου, αν δεν το σκέφτομαι δε βουιζει.. και γενικά τα έχω αφήσει όλα τα ψυχοσωματικά και δεν τα σκέφτομαι πια και μια χαρά μόνο το αυτί έχει μείνει

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δεν εχω βουητα καθόλου. Απλά δεν με κρατάνε τα πόδια μου και αυτο το αίσθημα οτι θα πέσω κάτω. Όντως ζαλίζομαι και τα πόδια μου κόβονται δεν ειναι στην φαντασία μου. Κανω αυτο που λες δηλαδή δεν δίνω σημασία σε αυτα αλλα δεν φεύγουν. Δυστυχώς δεν μπορώ να παω σε γιατρο γιατι αυτο το μηνα πλήρωσα πολλα και εχω αλλα τόσα όποτε δύσκολα μου περισσεύουν. Είχα σκοπό να παω σε ομοιοπαθητικο αλλα δεν νομιζω να γινει σύντομα. Θα κανω υπομονή που θα παει;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Όταν πίστευα ότι έχω καρδιακή ανεπάρκεια λόγω ενδοκαρδίτιδας είχα το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα. Μετά από επτά καρδιολογικούς υπερηχους,γύρω στα 40 καρδιογραφήματα, δύο άψογα τεστ κοπώσεως, τρία χόλτερ ρυθμού, ένα χόλτερ πίεσης και αμέτρητες μετρήσεις με οικιακό οξύμετρο, πιεσόμετρο και smart watch που μετράει τους παλμούς ακόμα και στον ύπνο, πείστηκα πως δεν έχω καρδιακή ανεπάρκεια. Τώρα φοβάμαι "μόνο" την ανακοπή και την κολπική μαρμαρυγή.
    Εγω φιλε φοβάμαι κάποιες φορές όταν χτυπάει δυνατά και αργά η δυνατά και γρήγορα και νομιζω οτι θα πεθάνω. Άλλες φορές είχα και αλλα αλλα δεν πήγαινε το μυαλό μονο στην καρδιά. Μούδιασμα κόπωση έντονη χωρίς λόγο ταχυπαλμίες τσιμπήματα πόνοι ενα αίσθημα οτι σβήνεις και αλλα διαφορα. Δε γίνεται να σηκώνομαι να κανω κατι και μετα απο λίγη ωρα να νομιζω πως θα πέσω κάτω και όντως τα πόδια μου να μη με βαστανε εύκολα. Δεν ξερω τι αλλο να πω αγανάκτησα. Δυστυχώς ακομα όπως ειπα δεν μπορώ να παω σε αλλο γιατρο. Θα την παλέψω ετσι όσο μπορώ!

  10. #25
    Antonis8
    Guest
    Γιατί δεν καταλαβαίνεις πως υπάρχει αυτό που λέμε ψυχοσωματικό; Κι εγώ ζαλιζόμουν και πολλοί άλλοι εδώ μέσα. Έχεις φοβία με την καρδιά. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει ο ομοιοπαθητικός. Πόσες συνεδρίες θα κάνεις; Και αυτοί πενηντάρια παίρνουν, κοίτα για κανέναν ψυχολόγο ή καλύτερα ψυχίατρο να σου γράψει αγωγή με μια συνεδρία. Έχεις κι εσύ φοβία με χάπια κλπ, ή είσαι άνετος στην ιδέα της αγωγής ; Μακάρι να μπορούσα να τα πάρω μπας και βοηθηθώ κι εγώ.

  11. #26
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Δεν εχω βουητα καθόλου. Απλά δεν με κρατάνε τα πόδια μου και αυτο το αίσθημα οτι θα πέσω κάτω. Όντως ζαλίζομαι και τα πόδια μου κόβονται δεν ειναι στην φαντασία μου. Κανω αυτο που λες δηλαδή δεν δίνω σημασία σε αυτα αλλα δεν φεύγουν. Δυστυχώς δεν μπορώ να παω σε γιατρο γιατι αυτο το μηνα πλήρωσα πολλα και εχω αλλα τόσα όποτε δύσκολα μου περισσεύουν. Είχα σκοπό να παω σε ομοιοπαθητικο αλλα δεν νομιζω να γινει σύντομα. Θα κανω υπομονή που θα παει;
    Το ξέρω ότι δεν έχεις το ανέφερα σαν παράδειγμα από τη δική μου περίπτωση.. ψυχολογικά είναι συνήθως αυτά όπως και το δικό σου..

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Γιατί δεν καταλαβαίνεις πως υπάρχει αυτό που λέμε ψυχοσωματικό; Κι εγώ ζαλιζόμουν και πολλοί άλλοι εδώ μέσα. Έχεις φοβία με την καρδιά. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει ο ομοιοπαθητικός. Πόσες συνεδρίες θα κάνεις; Και αυτοί πενηντάρια παίρνουν, κοίτα για κανέναν ψυχολόγο ή καλύτερα ψυχίατρο να σου γράψει αγωγή με μια συνεδρία. Έχεις κι εσύ φοβία με χάπια κλπ, ή είσαι άνετος στην ιδέα της αγωγής ; Μακάρι να μπορούσα να τα πάρω μπας και βοηθηθώ κι εγώ.
    Ο συγκεκριμένος ομοιοπαθητικος εχει βοηθήσει πολυ κοσμο και κοντινούς μου και πληρώνεις μια φορα 40 ευρω. Απο κει και περα άλλοι όντως κανουν αυτο που λες και παίρνουν συνέχεια λεφτά. Και εγω ψιλό φοβάμαι τα χάπια γιατι αντι να κανουμε καλο κάποια κανουν κακό. Γιαυτο θα παω για ομοιοπαθητική!

  13. #28
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Ο συγκεκριμένος ομοιοπαθητικος εχει βοηθήσει πολυ κοσμο και κοντινούς μου και πληρώνεις μια φορα 40 ευρω. Απο κει και περα άλλοι όντως κανουν αυτο που λες και παίρνουν συνέχεια λεφτά. Και εγω ψιλό φοβάμαι τα χάπια γιατι αντι να κανουμε καλο κάποια κανουν κακό. Γιαυτο θα παω για ομοιοπαθητική!
    Φιλε που εισαι Θεσσαλονίκη η Αθήνα πες μου και μενα πως τον λενε ενδιαφέρομαι βέβαια δεν εχω δει κανένα αποτέλεσμα ουτε απο την ομοιοπαθητική ουτε απο την κλασική αλλα ποτε δεν ξες

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Φιλε που εισαι Θεσσαλονίκη η Αθήνα πες μου και μενα πως τον λενε ενδιαφέρομαι βέβαια δεν εχω δει κανένα αποτέλεσμα ουτε απο την ομοιοπαθητική ουτε απο την κλασική αλλα ποτε δεν ξες

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Καλησπέρα φιλε. Στείλε μου μήνυμα να σου πω.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση μονο θέλω να κανω γιατι εχω καταντήσει κουραστικός πιστεύω. Σας εχει τύχει ποτε να ξυπνάτε και να ειστε κουρασμενος; Σαν να σας έχουν χτυπήσει τα πόδια όλο το βραδυ η σαν να παίζατε μπάλα την προηγούμενη μερα αλλα χωρίς να κάνατε κατι ιδιεταιρο. Σημερα μολις ξύπνησα ένιωσα αυτο το πράγμα πολυ έντονα όχι μονο στα πόδια αλλα γενικά. Έπειτα ενα βάρος στο στήθος και μια αίσθηση οτι θα ερθει έντονη ταχυπαλμία. Ενα περίεργο συναίσθημα που δεν μπορώ να το περιγράψω αλλα το καταλαβαίνεις οτι θα ερθει. Πηγα γιατρο ολα καλα και καρδιολογικές εξετάσεις και αιματολογικές. Τωρα όμως ξύπνησα ετσι και δεν ειναι πρώτη φορα. Θέλω να μου πείτε αν εχετε παρόμοια εμπειρία και αν ξέρετε κατι να μου πείτε τι μπορεί να φταίει. Η στάση σώματος στον ύπνο; Άγχος; Κατι αλλο; Πραγματικά αυτο που με ανυσιχει ειναι οτι ξερω οτι θα με πιασει η κακή ταχυπαλμία Ειδικα αν σηκωθώ και τοτε δεν θα ξερω παλι τι να κανω. Ο γιατρος μου ειπε πως αν με ξαναπιάσει να παω έκτακτα για καρδιογράφημα μηπως και πιασει κατι την ωρα της ταχυπαλμιας αλλιώς δεν ξερω.. να κάτσω να ηρεμήσω; Αλλα πως όταν σε πιάνει κατι τέτοιο; Ειναι πολυ δύσκολο παιδιά Ειδικα όταν εχεις αυτή την αίσθηση και το ξερεις γιατι δεν ειναι πρώτη φορα που θα το πάθω. Τωρα δεν εχω σηκωθεί απο το κρεβάτι μονο όταν πηγα να πλυθώ κτλ. Αυτο το αίσθημα ειναι περίεργο και σε τρομάζει αλλα προσπαθώ να το παρω χαλαρά! Ευχαριστω εκ των προτέρων!
    Eγω το νιωθω σαν παραλυση οταν ξυπναω δεν εχω δυναμη και ενεργεια να σηκωθω οπως καποτε και μου δημιουργηθηκε φοβος να σηκωνομαι απ το κρεβατι. πολυ εντονη κουραση...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συμπτώματα με την κουραση
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 10-04-2019, 00:10
  2. Ξυπνησα μεσα στον υπνο μου με έντονη αδιαθεσία στο στομάχι
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-07-2016, 01:11
  3. Cipralex-Κούραση
    By Antouan89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-03-2012, 09:20
  4. Κούραση συνέχεια
    By eve in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2011, 23:04
  5. ΤΡΟΜΕΡΗ ΚΟΥΡΑΣΗ
    By jim33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-10-2006, 04:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •