Διαχείριση Μοναξιάς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1

    Διαχείριση Μοναξιάς

    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι 26 χρονών και το θέμα που δεν μπορώ να διαχειριστώ είναι η μοναξιά. Έχω μια καθημερινότητα γεμάτη με εργασία, μεταπτυχιακό,κοινωνικές συναναστροφές. Έχω την υγεία μου και το αυτοκίνητό μου που χρησιμοποιώ καθημερινά, ενώ μ 'αρέσει να περπατάω μόνη και είχα πάει και τέσσερις μέρες διακοπές μόνη. Ωστόσο, πολλές φορές όταν γυρνάω αργά σπίτι κλαίω, με πιάνει το παράπονο που δεν έχω κανέναν φίλο-σύντροφο να το μοιραστώ,να μου σταθεί όταν ως άνθρωπος κι εγώ κουράζομαι και έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος έτσι. Είχα πάει σε ψυχολόγο ένα χρόνο πριν όταν χώρισα καθώς έκλαιγα καθημερινά με λυγμούς χωρίς να κατανοώ το γιατί σε βαθμό που είχα πάρει άδεια από τη δουλειά τότε. Είμαι πολύ δυναμικός άνθρωπος κι έχω ανταπεξέλθει σε αρκετά δύσκολες συνθήκες διαβίωσης μικρή, αλλά δυστυχώς βλέπω ότι δεν περνάει το πλάκωμα και δεν μπορώ να χαμογελάσω επειδή δεν καλύπτομαι συναισθηματικά. Οι προσπάθειές μου για επίτευξη φιλίας πέφτουν στο κενό, όπως και οι γνωριμίες μου με το άλλο φύλο.Νιώθω εξαντλημένη, δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω να βρω τη δύναμη να φτιάξω την αυτοπεποίθησή μου και να αποδεχτώ ότι έτσι θα είναι η ζωή μου. Μπορεί κάποιος/κάποια από δική του εμπειρία να με βοηθήσει αν μπορεί προτείνοντας κάτι ή έστω να καταλαβαίνει; Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Mονη σου θα βοηθησεις τον εαυτο σου ...... εσυ θα βρεις την ακρη , δεν μπορει να το κανει κανεις για σενα .....

  3. #3
    Quote Originally Posted by dinar93 View Post
    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι 26 χρονών και το θέμα που δεν μπορώ να διαχειριστώ είναι η μοναξιά. Έχω μια καθημερινότητα γεμάτη με εργασία, μεταπτυχιακό,κοινωνικές συναναστροφές. Έχω την υγεία μου και το αυτοκίνητό μου που χρησιμοποιώ καθημερινά, ενώ μ 'αρέσει να περπατάω μόνη και είχα πάει και τέσσερις μέρες διακοπές μόνη. Ωστόσο, πολλές φορές όταν γυρνάω αργά σπίτι κλαίω, με πιάνει το παράπονο που δεν έχω κανέναν φίλο-σύντροφο να το μοιραστώ,να μου σταθεί όταν ως άνθρωπος κι εγώ κουράζομαι και έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος έτσι. Είχα πάει σε ψυχολόγο ένα χρόνο πριν όταν χώρισα καθώς έκλαιγα καθημερινά με λυγμούς χωρίς να κατανοώ το γιατί σε βαθμό που είχα πάρει άδεια από τη δουλειά τότε. Είμαι πολύ δυναμικός άνθρωπος κι έχω ανταπεξέλθει σε αρκετά δύσκολες συνθήκες διαβίωσης μικρή, αλλά δυστυχώς βλέπω ότι δεν περνάει το πλάκωμα και δεν μπορώ να χαμογελάσω επειδή δεν καλύπτομαι συναισθηματικά. Οι προσπάθειές μου για επίτευξη φιλίας πέφτουν στο κενό, όπως και οι γνωριμίες μου με το άλλο φύλο.Νιώθω εξαντλημένη, δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω να βρω τη δύναμη να φτιάξω την αυτοπεποίθησή μου και να αποδεχτώ ότι έτσι θα είναι η ζωή μου. Μπορεί κάποιος/κάποια από δική του εμπειρία να με βοηθήσει αν μπορεί προτείνοντας κάτι ή έστω να καταλαβαίνει; Ευχαριστώ.
    Έχω και εγώ αυτήν την φοβια της μοναξιάς.δυστυχώς η ψυχολογος εμένα δεν με βοηθησε.φιλικες σχέσεις εχω αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αρκει να έχω ένα συντροφο δίπλα μου.εσύ γιατί δυσκολευεσαι στις σχέσεις σου?κάνεις προσπαθειες για να γνωρισεις κόσμο ακομη και σε φιλικό επιπεδο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by dinar93 View Post
    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι 26 χρονών και το θέμα που δεν μπορώ να διαχειριστώ είναι η μοναξιά. Έχω μια καθημερινότητα γεμάτη με εργασία, μεταπτυχιακό,κοινωνικές συναναστροφές. Έχω την υγεία μου και το αυτοκίνητό μου που χρησιμοποιώ καθημερινά, ενώ μ 'αρέσει να περπατάω μόνη και είχα πάει και τέσσερις μέρες διακοπές μόνη. Ωστόσο, πολλές φορές όταν γυρνάω αργά σπίτι κλαίω, με πιάνει το παράπονο που δεν έχω κανέναν φίλο-σύντροφο να το μοιραστώ,να μου σταθεί όταν ως άνθρωπος κι εγώ κουράζομαι και έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος έτσι. Είχα πάει σε ψυχολόγο ένα χρόνο πριν όταν χώρισα καθώς έκλαιγα καθημερινά με λυγμούς χωρίς να κατανοώ το γιατί σε βαθμό που είχα πάρει άδεια από τη δουλειά τότε. Είμαι πολύ δυναμικός άνθρωπος κι έχω ανταπεξέλθει σε αρκετά δύσκολες συνθήκες διαβίωσης μικρή, αλλά δυστυχώς βλέπω ότι δεν περνάει το πλάκωμα και δεν μπορώ να χαμογελάσω επειδή δεν καλύπτομαι συναισθηματικά. Οι προσπάθειές μου για επίτευξη φιλίας πέφτουν στο κενό, όπως και οι γνωριμίες μου με το άλλο φύλο.Νιώθω εξαντλημένη, δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω να βρω τη δύναμη να φτιάξω την αυτοπεποίθησή μου και να αποδεχτώ ότι έτσι θα είναι η ζωή μου. Μπορεί κάποιος/κάποια από δική του εμπειρία να με βοηθήσει αν μπορεί προτείνοντας κάτι ή έστω να καταλαβαίνει; Ευχαριστώ.
    εισαι νεα ακομα.οποτε εχεις πολυ χρονο μπροστα σου να κανεις φιλους.
    Γιατι πιστευεις οτι οι προσπαθειες σου πεφτουν στο κενο και δεν μπορεις να κανεις γνωριμιες?.μηπως εισαι κλειστος ανθρωπος?μηπως γινεσαι πιεστικη απεναντι στους αλλους?.
    εχεις σκεφτει να γραφτεις σε ομαδικες δραστηριοτητες,ωστε να γνωρισεις κοσμο και να προσπαθησεις να σνανστραφεις με αλλους?. εκτος απο το μεταπτυχιακο και την δουλεια σου εννοω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις σκεφτεί μήπως έχεις υπερβολικές απαιτήσεις από τους άλλους και δεν τους εκτιμάς για αυτό που σου προσφέρουν; Δηλαδή εντάξει, ωραίο είναι να έχουμε έναν κολλητό να συνεννοούμαστε τέλεια και να μοιραζόμαστε τα πάντα, αλλά αν αυτό δεν συμβαίνει, δεν πρέπει να εκτιμάμε και τις όποιες παρέες έχουμε; Πριν ένα χρόνο έγραφες ότι τα είχες με κάποιον μια δεκαετία μεγαλύτερο όπου αρχικά του έβγαζες όλες τις ανασφάλειες ότι θα σε παρατήσει και μετά όταν σε παράτησε τελικά έκλαιγες γιατί είχες μείνει μόνη χωρίς σύντροφο και χωρίς φίλους. Ωστόσο κάπου ανέφερες ότι είχες πάει και μόνη και με παρέα διακοπές, άρα και μόνη σου είσαι λειτουργική και άνετη και κάποιες παρέες έχεις. Εγώ δεν λέω να μην επιδιώκεις μια πιο στενή φιλία ή μία ερωτική σχέση, αλλά μέχρι αυτή να έρθει, νομίζω ότι τα θες όλα ή τίποτα. Δηλαδή αν με καλούν η τάδε για ολιγοήμερες διακοπές ή η τάδε για καφέ ή οι συνάδελφοι για φαγητό, εγώ θα κάθομαι να κλαίω ότι είμαι μόνη και δεν μοιράζομαι τίποτα με κανέναν φίλο; Μα κάτι μοιράζεσαι με αυτούς τους ανθρώπους, ακόμα κι αν δεν είναι στενοί φίλοι. Νομίζεις ότι στα 26 ακόμα κι οι στενοί φίλοι έχουν την δυνατότητα να μοιράζονται την καθημερινότητά σου σε τέτοιο μεγάλο βαθμό λες κι είστε γυμνασιόπαιδα; Δες το λίγο αλλιώς... Και αν θες σκέψου και αυτά που γράφει ο Xfactor πιο πάνω...
    Μήπως βγάζεις υπερβολική ανάγκη κι οι άλλοι απομακρύνονται; Μήπως αντίθετα δεν ανοίγεσαι πολύ εύκολα και τους αποτρέπεις; Αν και για να λες ότι έχεις κοινωνικές συναναστροφές, δεν νομίζω ότι είναι το τελευταίο...

  6. #6
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι λείπω από το πρωί μέχρι το βράδυ καθώς τα μαθήματα και η δουλειά είναι σε καθημερινή βάση. Δεν θα έλεγα ότι είμαι κλειστός άνθρωπος με την έννοια ότι στους χώρους αυτούς κοινωνικοποιούμαι, και προτάσεις κάνω, έχω διάθεση να γνωρίσω κόσμο, απλά δεν λαμβάνω το ίδιο και σταματώ. Παλιές φιλίες από σχολή και σχολείο χάθηκαν κι εκείνες, δεν κράτησαν, ενώ τώρα δεν υπάρχει χρόνος για έξτρα ομαδική δραστηριότητα. Είμαι δεκτική γενικά αλλά σε σημείο που να μην πιέζω. Δεν έχει εξελιχθεί όμως σε κάποια φιλία σε σταθερή βάση, όπως και αισθηματικά αντιμετωπίζω την ίδια δυσκολία γι αυτό το διάστημα που περιγράφω,δηλαδή ελάχιστες ευκαιρίες κι αυτές δεν καρποφορούν, ενώ εμφανισιακά είμαι πολύ καλά. Κάνω αυτοκριτική σε έντονο βαθμό και δραστηριότητες μόνη μου για να ξεχνιέμαι όσο μπορώ, αλλά ξεφεύγει από τον έλεγχο μου και ξεσπάω σε κλάματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by dinar93 View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι λείπω από το πρωί μέχρι το βράδυ καθώς τα μαθήματα και η δουλειά είναι σε καθημερινή βάση. Δεν θα έλεγα ότι είμαι κλειστός άνθρωπος με την έννοια ότι στους χώρους αυτούς κοινωνικοποιούμαι, και προτάσεις κάνω, έχω διάθεση να γνωρίσω κόσμο, απλά δεν λαμβάνω το ίδιο και σταματώ. Παλιές φιλίες από σχολή και σχολείο χάθηκαν κι εκείνες, δεν κράτησαν, ενώ τώρα δεν υπάρχει χρόνος για έξτρα ομαδική δραστηριότητα. Είμαι δεκτική γενικά αλλά σε σημείο που να μην πιέζω. Δεν έχει εξελιχθεί όμως σε κάποια φιλία σε σταθερή βάση, όπως και αισθηματικά αντιμετωπίζω την ίδια δυσκολία γι αυτό το διάστημα που περιγράφω,δηλαδή ελάχιστες ευκαιρίες κι αυτές δεν καρποφορούν, ενώ εμφανισιακά είμαι πολύ καλά. Κάνω αυτοκριτική σε έντονο βαθμό και δραστηριότητες μόνη μου για να ξεχνιέμαι όσο μπορώ, αλλά ξεφεύγει από τον έλεγχο μου και ξεσπάω σε κλάματα.
    η μοναξια ειναι κατι πολυ βασανιστικο, ακομα και επιτυχιες να εχεις στην εργασια κ.λ.π, αμα δεν εχεις καποιον να τς μοιραστεις, τοτε νιωθεις ενα κενο.Αλλα ,προσπαθησε να σκεφτεις θετικα, την επομενη φορα που θα πας να κλαψεις.Σκεψου οτι εισαι σε νεαρη ηλικια και εχεις ολο το μελλον μπροστα ,ωστε να το φτιαξεις ετσι οπως θελεις εσυ.
    ειναι δυσκολο να βρεις αληθινους φιλους ετσι και αλλιως.Αλλα πρεπει να συνεχισεις την προσπαθεια, καποια στιγμη θα γνωρισεις ατομα που να ταιριάζετε.
    Ωστοσο στο θεμα των σχεσεων με το αντιθετο φυλο συμφωνα με αυτα που περιγραφεις, μηπως δειχνεις πολυ δυναμικη και οι αντρες κομπλαρουν λιγο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συνέχισε τις προσπάθειες μέσα από σχολή και δουλειά, αλλά αφού προς το παρόν δεν αποδίδουν, προσπάθησε να αρχίσεις να κινείσαι σε κύκλους και μέρη κάπως πιο διαφορετικά από αυτά που κινήσε ως τώρα.

  9. #9
    Σ ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου. Ίσως δείχνω πολύ δυυναμική ναι π.χ με το τελευταίο παιδί που δοκιμάσαμε σχέση διήρκησε ούτε δύο μήνες λέγοντας μου ότι δεν μπορεί να μου προσφέρει αυτά που θα ήθελε (άνεργος μεταπτυχιακός φοιτητής από τη σχολή) χωρίς ωστόσο να ζητήσω κάτι. Ίσως δείχνω ότι φαινομενικά δε μου λείπει κάτι αλλά το κενό μέσα μου όπως λες ήθελα πολύ να μειωθεί, ωστόσο δεν πέτυχε,έφυγε. Δεν είναι ότι δεν μπορώ να κάνω πράγματα μόνη μου, είναι ότι με έχει φθείρει πολύ ψυχολογικά που δεν έχω έναν άνθρωπο να με συμμερίζεται και να χαμογελάσω από την απαιτητική καθημερινότητα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by dinar93 View Post
    Σ ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου. Ίσως δείχνω πολύ δυυναμική ναι π.χ με το τελευταίο παιδί που δοκιμάσαμε σχέση διήρκησε ούτε δύο μήνες λέγοντας μου ότι δεν μπορεί να μου προσφέρει αυτά που θα ήθελε (άνεργος μεταπτυχιακός φοιτητής από τη σχολή) χωρίς ωστόσο να ζητήσω κάτι. Ίσως δείχνω ότι φαινομενικά δε μου λείπει κάτι αλλά το κενό μέσα μου όπως λες ήθελα πολύ να μειωθεί, ωστόσο δεν πέτυχε,έφυγε. Δεν είναι ότι δεν μπορώ να κάνω πράγματα μόνη μου, είναι ότι με έχει φθείρει πολύ ψυχολογικά που δεν έχω έναν άνθρωπο να με συμμερίζεται και να χαμογελάσω από την απαιτητική καθημερινότητα.
    ωραια , οταν θα προσεγγιζεις ενα αγορι, προσπαθησε να εισαι χαμογελαστη, προσιτη, και κυριως να δειχνεις οτι περνας ευχαριστα με την παρεα του.Μπορει το συγκεκριμενο παιδι να μην εχει επιτυχιες γενικοτερα σε τομεις,οπως η δουλεια, το μετπατυχιακο κ.λ.π και να ενιωθε κατωτερος γι αυτο δεν προχωρησε η σχεση.
    Μπορεις να κανεις πραγματα μονη σου, αλλα παντα θα σου λειπει κατι, θες και παρεα να τα μοιραστεις, να βγεις, να διασκεδασεις, δεν ειναι μονο δουλεια και διαβασμα η ζωη.
    Απο την δουλεια σου,η απο την σχολη σπυ, εχεις προτεινει σε ατομα να πατε εξω? για εναν καφε π.χ?

  11. #11
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    ωραια , οταν θα προσεγγιζεις ενα αγορι, προσπαθησε να εισαι χαμογελαστη, προσιτη, και κυριως να δειχνεις οτι περνας ευχαριστα με την παρεα του.Μπορει το συγκεκριμενο παιδι να μην εχει επιτυχιες γενικοτερα σε τομεις,οπως η δουλεια, το μετπατυχιακο κ.λ.π και να ενιωθε κατωτερος γι αυτο δεν προχωρησε η σχεση.
    Μπορεις να κανεις πραγματα μονη σου, αλλα παντα θα σου λειπει κατι, θες και παρεα να τα μοιραστεις, να βγεις, να διασκεδασεις, δεν ειναι μονο δουλεια και διαβασμα η ζωη.
    Απο την δουλεια σου,η απο την σχολη σπυ, εχεις προτεινει σε ατομα να πατε εξω? για εναν καφε π.χ?
    Ναι βέβαια, μου λένε θα κανονίσουμε κι αν δεν κάνω κίνηση εγώ δεν γίνεται τίποτα...κουράζει να το λέω και συνέχεια. Με τα άτομα που μιλάω περισσότερο ή θα δουλεύουν μετά τη σχολή την επόμενη μέρα και δεν προλαβαίνουν και τα σ/κ έχουν ήδη τον κύκλο τους/σχέση τους και δεν μου προτείνουν. Γενικά δε θα απέρριπτα κι ας έχω πιεσμένο πρόγραμμα,απλά συμβαίνει σπάνια δυστυχώς.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by dinar93 View Post
    Ναι βέβαια, μου λένε θα κανονίσουμε κι αν δεν κάνω κίνηση εγώ δεν γίνεται τίποτα...κουράζει να το λέω και συνέχεια. Με τα άτομα που μιλάω περισσότερο ή θα δουλεύουν μετά τη σχολή την επόμενη μέρα και δεν προλαβαίνουν και τα σ/κ έχουν ήδη τον κύκλο τους/σχέση τους και δεν μου προτείνουν. Γενικά δε θα απέρριπτα κι ας έχω πιεσμένο πρόγραμμα,απλά συμβαίνει σπάνια δυστυχώς.
    ωραια, προσπαθησε , συνεχισει να μιλας και να προσεγγιζεις ατομα, και θα ερθει και αυτο, συνηθως θελει καιρο για να βγεις εξω με καποιον οταν εχει ηδη τον κυκλο του.καποια στιγμη θα σου προτεινουν.Προσπαθησε να ανοιγεσαι στα ατομα που ενδιαφερεσαι να βγεις.
    Ειναι και δυσκολο αμα ειναι σχολη ,δουλεια να βρουν χρονο.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    ωραια, προσπαθησε , συνεχισει να μιλας και να προσεγγιζεις ατομα, και θα ερθει και αυτο, συνηθως θελει καιρο για να βγεις εξω με καποιον οταν εχει ηδη τον κυκλο του.καποια στιγμη θα σου προτεινουν.Προσπαθησε να ανοιγεσαι στα ατομα που ενδιαφερεσαι να βγεις.
    Ειναι και δυσκολο αμα ειναι σχολη ,δουλεια να βρουν χρονο.
    Απλά το συγκεκριμένο διάστημα δεν έχω δύναμη να προσπαθήσω άλλο, κατανοώ ότι έχω κουραστεί πολύ από την καθημερινότητα και απογοητευτεί που δεν αλλάζει κάτι προς το θετικό όσο κι αν το θέλω. Απλά βαρέθηκα να με βλέπω να κλαίω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    208
    νομιζω προσωπικα πως δεν υπαρχει κανενα υποκαταστατο μοναξιας ουτε τροπος να την διαχειριστεις για αυτο κλαιμε για αυτο νιωθουμε πολλα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    8
    πάρε σκυλάκι, απο κουτάβι και μεγάλο σε το ως το αφεντικό του, εγω παντός νιώθω καλύτερα παρόλο την μοναξιά και την κατάθλιψη

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η λατρεία της μοναξίας μου.
    By Itachi in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 02-08-2016, 17:36
  2. Φοβος της Μοναξιας
    By alfapark2001 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-04-2014, 14:04
  3. σαν ψυχοπλάκωμα μοναξιάς.
    By ioannis2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 05-08-2011, 12:05
  4. Φόβος μοναξιάς
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 08-09-2009, 20:11
  5. Αισθηση Μοναξιας.....
    By Mariza029 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 03-03-2008, 23:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •