Πως νιώθουν όσοι δεν έχουν σχέση με τον Θεό?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 23 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 345
  1. #1
    Vaggg
    Guest

    Πως νιώθουν όσοι δεν έχουν σχέση με τον Θεό?

    Πως νιώθουν όσοι δεν είχαν ποτέ σχέση με μια πίστη και τον Θεό και πως ζουν μια ζωή χωρίς Θεό? δεν νιώθουν κενό μια μοναξιά και πως κάτι λείπει?
    Last edited by Vaggg; 16-04-2019 at 07:25.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Αρχικά, εγώ πιστεύω πως ο Θεός δεν είναι μονοπώλιο κανενός. Ο Θεός υπάρχει για να μας βοηθά όλους, είτε είμαστε Ορθόδοξοι, είτε Μουσουλμάνοι, είτε Βουδιστές.

    Εμένα μου αρέσουν οι διδαχές, οι κώδικες συμπεριφοράς, η ηθική που διδάσκουν ο Ιησούς, οι Απόστολοι, οι Άγιοι και η Αγία Γραφή.

    Ο Θεός πολλές φορές βρίσκεται στο συνάνθρωπό μας. Η συμπεριφορά μας στον άλλο δείχνει τι σχέση έχουμε πραγματικά με το Θεό.

    Απεχθάνομαι πολλούς Φαρισαίους που υπάρχουν στις εκκλησίες. Το να πηγαίνεις στις εκκλησίες, να κάνεις σταυρούς και να δίνεις ποσά σε φιλανθρωπίες με σκοπό να πουν οι άλλοι "τι καλός που είναι", δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά. Ένας καλός άνθρωπος, δεν έχει ανάγκη από τελάλη.

    Το να μην έχεις Θεό, σημαίνει ότι δεν έχεις σκοπό και ηθική στη ζωή. Ότι δεν αγαπάς το δώρο της ζωής και δε σέβεσαι τους συνανθρώπους σου.

    Έχουν Θεό οι έμποροι ναρκωτικών και οι μαστροποί; Δεν έχουν, αλλά οι μαφιόζοι από την Κολομβία μέχρι τη Ρωσία, θέλουν να δείχνουν θεοσεβούμενοι. Προσεύχονται για την πάρτη τους, μα για τους εξαρτημένους και τις οικογένειές τους, τι προσευχές να κάνουν; Για τις γυναίκες που βιάζουν, βασανίζουν και εκμεταλλεύονται; Τι προσευχές κάνουν;

    Άρα νομίζω πως το "έχω το Θεό μου" είναι σχετικό για τον καθένα και ανταποκρίνεται διαφορετικά στην καθημερινότητα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Mια χαρά νιώθω, από μικρό παιδί έπαψα να έχω φανταστικούς φίλους και στηρίζομαι μόνο στον εαυτό μου και στις δυνάμεις μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Μη μπερδευεις το δογμα που στηριζεται σε ψευδαισθησεις και μυθους με τον Θεο.

    Το αν υπαρχει ή δεν υπαρχει θεος ειναι κατι που καλειται να ανακαλυψει καποιος μονος του χωρις μια απλη αλλαγη πεποιθησεων μιας καταφασης ή αρνησης.

    Για μενα ενας αθεος που αρνειται κ ενας θρησκευομενος που πιστευει τυφλα ειναι το ιδιο νομισμα με δυο πλευρες. Απλα δημιουργησαν την υπαρξη του θεου κ την μη υπαρξη του στηριζομενοι στην σκεψη κ φσντασια τους.
    Αυτο δεν σου προσφερει καποια αληθεια νομιζω.

    Οι θρησκευομενοι πιστευουν άκριτα την αληθεια που τους πλασαρουν χωρις να ερευνουν.
    Ειναι φανερο οτι οι θρησκειες στηριζονται στον μυθο κ οτι αυτοι που στηριξαν τα δογματα αυτα δεν συναντησαν τον θεο.
    Αλλωστε οι ανθρωπινες ιδιοτητες που του δινονται ειναι αποδειξη οτι ειναι ανθρωπινο δημιουργημα κ της φαντασιας.

    Ας αναρωτηθουμε αν οι θρησκειες επιλυσαν τον πονο,την φτωχια,την δυστυχια ή αν συνεβαλλαν στην μοιρολατρια του ανθρωπου κ μη αλλαγης του.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    ειναι γελοιο να μιλαμε για θεο κ να υποστηριζουμε πως ο θεος εχει αγαπημενα εθνη.

    Οι εβραιοι πιστευουν οτι ειναι οι εκλεκτοι
    οι αμερικανοι το ιδιο
    οι ελληνες το ιδιο

    ειναι καποια πραγματα που αποδεικνυουν οτι ο διχασμος που δημιουργειται δεν ειναι θεικων εντολων αλλα αποτελεσμα της ανθρωπινης σκεψης κ συνειδησης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    θα θεσω ενα ερωτημα στον θεματοθετη: Πως οριζεις την σχεση με τον Θεο;
    Ειναι το να ακολουθεις καποια μυστηρισ που κανεις δεν καταλαβαινει τον λογο υπαρξης;;
    Να προσευχεται για εγωιστικες προσδοκιες;;
    Να εξομολογειται υποκριτικα για αφεση αμαρτιων κ την εισοδο σε κατι που ονομαζεται "παραδεισος" κ την αλλη μερα κανει τα ιδια;;

    Η θρησκεια δεν ειναι τπτ αλλο απο μια τυπολατρικη ακολουθια που κανεις δεν καταλαβαινει στο που αποσκοπουν κ το νοημα τους.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Το συγκεκριμένο θέμα έχει ανοιχτεί στην κατηγορία των συζητήσεων ψυχολογικού ενδιαφέροντος.

    Συνεπώς θα πρέπει κατά την έκφραση γνώμης - και δεδομένου του γεγονότος ότι είμαστε σε ένα φόρουμ ψυχολογίας και αυτοβοήθειας και ουδόλως σε κατηχητικό σχολείο - θα ήταν καλό να παραθέτουμε επιστημονικά κριτήρια που θεμελιώνονται σε επιστημονική γνώση. Σε κάθε άλλη περίπτωση ελλοχεύει ο κίνδυνος για διατύπωση προσωπικών πεποιθήσεων ως καθολικά αποδεκτών γεγονότων. Αυτό είναι λανθασμένο.

    Όσοι λένε ότι γνωρίζουν ότι υπάρχει Θεός και ως εκ τούτου πρέπει όλοι να πιστεύουμε και να θρησκεύουμε, διαπράττουν λάθος, διότι αυτό αποτελεί προσωπική πεποίθηση (πίστη) και όχι επιστημονικά τεκμηριωμένη γνώση.

    Όσοι πάλι λένε ότι δεν υπάρχει Θεός, διαπράττουν και εκείνοι λάθος. Η μη απόδειξη ύπαρξης Θεού από την επιστήμη μέχρι σήμερα, δεν συνεπάγεται και την όντως μη ύπαρξη του Θεού.

    Η πίστη είναι πολύ σημαντική στη ζωή του ανθρώπου. Λειτουργεί κατευναστικά για τον ίδιο. Έχω διαβάσει μελέτες όπου άνθρωποι με ισχυρή θρησκευτικοί πίστη παρουσίαζαν μεγαλύτερη ψυχική ανθεκτικότητα στις δυσκολίες της ζωής (resilience).

    Η πηγή από την οποία αντλεί ο καθένας τη πίστη του είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό. Άλλος πιστεύει στον Χριστό. Άλλος στον Αλλάχ. Άλλος στον Βούδα. Άλλος πιστεύει στην Αστρολογία. Εφόσον αυτή η πίστη τον ενδυναμώνει και τον κάνει να αισθάνεται καλά και παράλληλα δεν ενοχλεί τους άλλους ανθρώπους, για μένα είναι όλα καλώς καμωμένα.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  8. #8
    Vaggg
    Guest
    Το ερώτημα είναι πώς νιώθουν ψυχικα /ψυχολογικά όσοι δεν έχουν σχέση με κάποια θεοκεντρικη θρησκεία και δεν ασκούν την πίστη αυτή και όχι περί ύπαρξης η οχι του Θεού.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι αοπολυτως φυσιολογικο ναχεις μια σχεση με μια υπερτατη δυναμη , αλλοι την ονομαζουν Θεο, αλλοι Βουδα , αλλοι Μαωμεθ , , ολοι σε κατι πιστευουν , για μενα οι Αθεοι ειναι χαμενοι ......... ας τον λενε sthven xwakins , για μενα ειναι ενας χαμενος πόυ θα πει ( ειπε ) ' για το συμπαν γνωριζουμε πιο πολλα απο τον ιδιο τιον Θεο ' αντε χασου ηλιθιε .........αυτη ειναι η αποψη μου γι αυτον τον ανθρωπο, δεν τον θεωρω διολου ιδιοφυια , αμα νομιζει οτι ο νους μπορει να συλλαβει την εννοια του Θεου , ειναι ηλιθιος ........δεν μενδιαφερουν τα επιτευγματα του .......ανοητος ηταν ......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Vaggg View Post
    Το ερώτημα είναι πώς νιώθουν ψυχικα /ψυχολογικά όσοι δεν έχουν σχέση με κάποια θεοκεντρικη θρησκεία και δεν ασκούν την πίστη αυτή και όχι περί ύπαρξης η οχι του Θεού.
    Το αρχικό σου ερώτημα (με το οποίο άνοιξες το Θέμα) είναι "Πως νοιώθουν όσοι δεν έχουν σχέση με τον Θεό;"

    Δεν μπορείς να έχεις σχέση με κάτι, αν δεν πιστεύεις στην ύπαρξη του. Αν ένας άνθρωπος δεν πιστεύει στην ύπαρξη Θεού, δεν πρόκειται ποτέ να αισθανθεί την ανάγκη να πιστέψει σε αυτόν.

    Επομένως βασική προϋπόθεση για να θεμελιωθεί πίστη στον Θεό, είναι η πίστη ύπαρξης Θεού. Δεν γίνεται αλλιώς.

    Στο τελευταίο μήνυμα σου όμως βλέπω ότι τροποποιείς την ερώτηση σου. Ρωτάς πως νοιώθουν όσοι δεν έχουν σχέση με κάποια θεοκεντρική θρησκεία και δεν ασκούν την πίστη αυτή (προφανώς με βάση τις υποδείξεις της συγκεκριμένης θρησκείας).

    Ουσιαστικά δηλαδή, μετατοπίζεις το ερώτημα από την έλλειψη πίστης στον Θεό στην μη υιοθέτηση ενός θρησκευτικού μοντέλου λατρείας του Θεού.

    Θεωρώ ότι ο άθρησκος δεν είναι και άπιστος.

    Πολλοί απέχουν από το να είναι θρησκευτικά ενεργοί επειδή δεν συμφωνούν με τον ξεπερασμένο λόγο που υιοθετούν οι θρησκευτικοί ταγοί του κάθε θρησκευτικού δόγματος. Δεν σημαίνει όμως ότι αυτός ο άνθρωπος δεν έχει πίστη στον Θεό.

    Τώρα για την ψυχολογική διάσταση του θέματος, όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μου, διάβασα σε μια έρευνα ότι οι άνθρωποι που πιστεύουν σε κάτι έχουν μεγαλύτερη ψυχική ανθεκτικότητα στις δυσκολίες της ζωής.

    Προφανώς άνθρωποι χωρίς πίστη υστερούν σε αυτό το θέμα.

    Αν βρω την έρευνα θα την επισυνάψω για κάθε ενδιαφερόμενο.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    πρωτα απο ολα, ο σωστος ΘΕΟς εκφραζετε μονο μεσα απο τον χριστιανησμο! ολοι οι αλλοι ειναι παρλαπηπες!! εαν διαβασετε το κορανι θα δειτε οτι ειναι αντιγραφη προχηρη της βιβλου! ο Βουδισμος ειναι ψευτοαντιγραφη απο παγανηστικες λατρειες κ.α.
    Ο ΘΕΟΣ υπαρχει μονο σε αυτους που πηστευουν! σε οποιον δεν πηστευει δεν υπαρχει ΘΕΟΣ! απλα πραματα! διοτις ο ΘΕΟΣ εδωσε απολυτη ελευθερια στον ανθρωπο, ετσι αν δεν γουσταρεις δεν σε ενοχλει! ομως! εαν πηστευεις στον ΘΕΟ και πηστευεις σε βλακειες η τον φερνεις στα μετρα σου ,κατις που ειναι μοδα τελευταια! ολο ακουμε οτι πηστευουν στον Θεο αλλα οχι οπως τον θελει η εκκλησια. δλδη?? σε ποιον ΘΕΟ πηστευουν? στον δυαλο πηστευουν!! αυτοι θα εχουν προβλημα οταν ψωφησουν! σε αντιθεση με τους αθεους οπου ο ΘΕΟΣ δεν θα τους ενοχλησει αφου δεν υπηρξε παρεξηγηση μαζι τους , ειναι εξηγημενα και καθαρησμενα τα πραματα με αυτους! αλλα με τους αλλους ,να ξερετε θα εχετε προβλημα! και οι κατερες θα σας φανε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Τοτε να σου απαντησω στο πως νιωθει.
    Νιωθει οπως καθε ανθρωπος ειτε ειναι πιστος ειτε απιστος.
    Εχει κ αυτος τα αγχη του,τους φοβους του κ τα συμπλεγματα του,την εξυπναδα κ βλακεια του.

    Ηθικα δεν διαφερει απο καποιον που πιστευει. Μπορει να ειναι ανοιχτομυαλος ή φανατικα κοντοφθαλμος οπως κ ενας πιστος.

    Νομιζω δεν υπαρχει σαφης απαντηση οπως δεν υπαρχει σαφης απαντηση για καποιον που πιστευει.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Εγω ανησυχω πολυ για το μετα θανατον . Με τρομαζει για την ακριβεια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Εγω ανησυχω πολυ για το μετα θανατον . Με τρομαζει για την ακριβεια
    Δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποια ομιλία το άκουσα ώστε να ανεβάσω το link, αλλά θυμάμαι ότι σε μια ομιλία ενός ψυχολόγου στο youtube είχα ακούσει για τον φόβο του θανάτου και το τι γίνεται μετά.

    Ο συγκεκριμένος ψυχολόγος ουσιαστικά είχε πει ότι ο άνθρωπος που φοβάται το θάνατο ουσιαστικά φοβάται την ίδια τη ζωή. Για την ακρίβεια φοβάται τη ζωή που δεν έχει ζήσει ή τη ζωή που φοβάται ότι δεν θα ζήσει. Δηλαδή όλα εκείνα τα πράγματα που επιθυμεί να κάνει (όνειρα, φιλοδοξίες, επιθυμίες) αλλά για διάφορους λόγους δεν έχει μέχρι στιγμής πραγματοποιήσει.

    Για να είμαι ειλικρινείς, το πιστεύω και εγώ αυτό λιγάκι.

    Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να πραγματοποιήσει ένας άνθρωπος όλα όσα επιθυμεί στη ζωή. Οι επιθυμίες ποτέ δεν τελειώνουν στη ζωή. Είναι πολύ σημαντικό να ωριμάζουμε μέσα από τις εμπειρίες μας, ώστε να μην μας μένουν απωθημένα όσο είναι αυτό εφικτό.

    Πάντα ο άνθρωπος θα φοβάται το θάνατο. Είναι αδύνατο να μην δειλιάσει κανείς σε αυτή τη σκέψη. Η ζωή είναι γλυκιά άλλωστε.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποια ομιλία το άκουσα ώστε να ανεβάσω το link, αλλά θυμάμαι ότι σε μια ομιλία ενός ψυχολόγου στο youtube είχα ακούσει για τον φόβο του θανάτου και το τι γίνεται μετά.

    Ο συγκεκριμένος ψυχολόγος ουσιαστικά είχε πει ότι ο άνθρωπος που φοβάται το θάνατο ουσιαστικά φοβάται την ίδια τη ζωή. Για την ακρίβεια φοβάται τη ζωή που δεν έχει ζήσει ή τη ζωή που φοβάται ότι δεν θα ζήσει. Δηλαδή όλα εκείνα τα πράγματα που επιθυμεί να κάνει (όνειρα, φιλοδοξίες, επιθυμίες) αλλά για διάφορους λόγους δεν έχει μέχρι στιγμής πραγματοποιήσει.

    Για να είμαι ειλικρινείς, το πιστεύω και εγώ αυτό λιγάκι.

    Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να πραγματοποιήσει ένας άνθρωπος όλα όσα επιθυμεί στη ζωή. Οι επιθυμίες ποτέ δεν τελειώνουν στη ζωή. Είναι πολύ σημαντικό να ωριμάζουμε μέσα από τις εμπειρίες μας, ώστε να μην μας μένουν απωθημένα όσο είναι αυτό εφικτό.

    Πάντα ο άνθρωπος θα φοβάται το θάνατο. Είναι αδύνατο να μην δειλιάσει κανείς σε αυτή τη σκέψη. Η ζωή είναι γλυκιά άλλωστε.
    Πολύ ωραία άποψη. Κι εγώ ακριβώς αυτά φοβάμαι και επίσης το άγνωστο γιατί δεν ξέρω τι θα γίνει μετά θανατον. Έχασα και πριν έξι μήνες τη μαμά μου με την οποία ήμουν πολυ δεμενη, είμαι και 48 χρόνων . Τα περιθώρια στενευουν

Page 1 of 23 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. οσοι εχουν νοσηλευτοι.....
    By arntaben in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2016, 15:07
  2. ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By maraki83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 28-12-2012, 10:04
  3. Αυτοπεποιθηση και δουλεια εχουν σχεση?
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 20-05-2012, 15:36
  4. Replies: 30
    Last Post: 07-02-2011, 18:19
  5. Δείτε το όλοι όσοι πιστεύουν οτι έχουν κάτι που δεν ξεπερνιέται...
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 30-04-2010, 15:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •