Εκτακτες,φόβος ανακοπης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Εκτακτες,φόβος ανακοπης

    Χθες δεν κοιμηθηκα καλά, ξυπνησα με πόνο στον αυχένα και συνεχή αίσθηση έκτακτων. Υπαρχει περιπτωση να παθω κάτι; Πως αντιμετωπιζετε τις έκτακτες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Τις έκτακτες, που δεν είναι παθολογικές, τις αντιμετωπίζουμε με..χαλάρωση!.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Πως καταλαβαίνουμε αν είναι παθολογικες ομως, αυτό είναι το θέμα. Ναι έχω κανει όλες τις εξετάσεις και εχω βάλει και τρεις φορες χολτερ. Αν όμως δεν επιασε κάτι και μου συμβαίνει τώρα το παθολογικο,πως θα το προλαβω; Συμβαίνει κυρίως τις ημέρες που δεν κοιμαμαι καλά/πολυ και αγχωνομαι επείδη φοβαμαι ότι θα παθω κατι λόγω της μη επαρκους ξεκούρασης. Και δεν είναι ότι μπορω να μεινω όλη μέρα στο κρεβάτι για να χαλαρωσω, έχω και υποχρεωσεις οπότε φοβαμαι ότι θα κουραστω και άλλο και θα επιδεινωθω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρε Αντώνη, έχεις φτάσει σε σημείο απόλυτου παραλογισμού, πάρ΄το απόφαση ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!
    Εκεί είναι το κλειδί για να αρχίσεις να ηρεμείς!!! Αν είναι να πεθάνεις λόγω μη επαρκούς ξεκούρασης, όλοι στο χώμα θα ήμασταν τώρα!

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Βρε Αντώνη, έχεις φτάσει σε σημείο απόλυτου παραλογισμού, πάρ΄το απόφαση ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!
    Εκεί είναι το κλειδί για να αρχίσεις να ηρεμείς!!! Αν είναι να πεθάνεις λόγω μη επαρκούς ξεκούρασης, όλοι στο χώμα θα ήμασταν τώρα!
    :( τι να κάνω όμως; ψυχοθεραπεία κάνω, μέχρι και ζωγραφική ξεκίνησα, μαγνήσιο παιρνω,τι άλλο μένει να κάνω; Αγωγή μου εχει γράψει ο ψυχίατρος αλλά δεν την εχω ξεκινησει κυρίως γιατί δεν εχω κρισεις πανικου πια και φοβαμαι μηπως παιρνοντας τα αντικαταθλιπτικα και το ζαναξ , θα πεσουν πολυ οι παλμοι μου.


    Οκ τις ημέρες που είμαι ξεκουραστος είναι ως ένα βαθμό διαχειρισιμο. Τις ημέρες που δεν κοιμαμαι καλά ,βρισκομαι σε διαρκή ανησυχία. Και όλο κάνω εικόνες πως θα παθω κάτι ξαφνικά, πώς θα αισθανθω εκείνη τη στιγμή, πόσο βλακας θα νιωσω που δεν έκανα περισσότερες προσπαθειες να βρω το πρόβλημα ,ή ακόμα χειρότερα,πως το δημιουργησα εγώ με το άγχος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Φίλε σαν ομοιοπαθής καρδιοφοβικός στο λέω οι έκτακτες είναι από το άγχος. Έχεις βάλει 3 holter, τι διάολο γιατί δεν έδειξαν τίποτα? Οι παθήσεις της καρδιάς δεν είναι μια το έχω μία δεν το'χω.
    Και το λες και μόνος σου οτι κάνεις σκέψεις πως θα πάθεις κάτι ξαφνικά και φαντάζεσαι πως θα είναι και τι θα λες και που θα σε πάνε ή που θα σε βρει. Τα ξέρω φίλε τα έχω περάσει κι εγώ πολλάκις και είναι δύσκολο να αντισταθείς στην εμμονή πως κάτι έχει η καρδιά σου.
    Αλλά πρέπει να το παλέψεις φίλε, να μην αφήνεις το μυαλό σου να τρέχει. Και την αγωγή να την αρχίσεις.Το να πέσουν πολύ οι παλμοί σου από το xanax είναι απίθανο. Αν φοβάσαι πολύ, πάρε το με κάποιον κοντά σου για να νοιώσεις πιο σίγουρος στην τελική!
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Δεύτερο βράδυ με τέσσερις ώρες υπνο.Δε νομίζω να τη βγαλω καθαρή

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεύτερο βράδυ με τέσσερις ώρες υπνο.Δε νομίζω να τη βγαλω καθαρή
    Αντωνη μου Καλημέρα. Ο γιατρός τι σου είπε;

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Ποιος γιατρός;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεύτερο βράδυ με τέσσερις ώρες υπνο.Δε νομίζω να τη βγαλω καθαρή
    Καλημέρα, και εγώ με 4 ώρες σήμερα. Ξύπνησα στις 6μιση με τρελή καούρα και ταχυπαλμία, φυσικά πήγε το μυαλό μου στην καρδιά...
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Καλημέρα, και εγώ με 4 ώρες σήμερα. Ξύπνησα στις 6μιση με τρελή καούρα και ταχυπαλμία, φυσικά πήγε το μυαλό μου στην καρδιά...
    Παιρνεις κάτι για να σε βοηθάει στον υπνο; Εγω συνηθως δεν έχω θέμα αλλά αν με πιασει μπορει να κρατήσει μέρες και τα συμπτωματα είναι απαλευτα.

    Κι εγώ έχω ταχύπαλμια σχετικά,μάλλον λόγω αυπνιας. Εχω περιθωριο να κοιμηθω λίγο τώρα αλλα δεν μπορώ λόγω υπερεντασης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    ακριβώς τα ίδια αδερφέ, με υπερένταση και εγώ, αλλά μετά από 4 ώρες μόνο ύπνο και κακό ξύπνημα δεν περιμένω κάτι καλύτερο...

    Και εγώ συνήθως δεν έχω θέμα στο να κοιμηθώ. Αν κάποιο βράδυ δεν μπορώ να ηρεμήσω άντε να πιω κανένα χαμομήλι ή να πάρω καμιά βαλεριάνα
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Για αρκετό καιρο δεν κοιμόμουν καλα. 5-6 ωρες το πολυ και τοτε ήμουν του θανατά. Μετα το μεσημερι με έπαιρνε ο ύπνος στο σπιτι και ξυπνούσα με το ζόρι 8-9 το βραδυ. Ειναι οτι χειρότερο νομίζεις οτι θα πέσεις κάτω κατα τη διάρκεια της ημέρας συν έκτακτες και ταχυπαλμίες απο την κούραση. Βέβαια αυτα ερχονται και όταν εισαι ξεκούραστος αλλα ενα παραπάνω όταν εισαι άυπνος και κουρασμενος. Παλι καλα εχω φτιάξει τον ύπνο μου κοιμάμαι ενα 8ωρο αλλα ξυπνάω μερικές φορές κουρασμενος με πόνους και ταχυκαρδίες. Κλείστε παρζουρια πόρτες η οτιδήποτε μπορεί να σας ξυπνήσει μπας και κοιμηθείτε. Εγω αυτο έκανα και έπιασε. Επίσης αν δεν γίνετε να κλείσετε το κινητό βάλτε το αθόρυβο κατι ειναι κι αυτο. Αλλα όπως και να χει κουρασμενος ξεκούραστος εγω παλι τα εχω αυτα. Όποτε κατι αλλο μας βασανίζει όχι η κούραση. Απλά η κούραση και η αϋπνία ειναι ενα παραπάνω σε όλο αυτο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Ναι συμφωνώ, η κούραση και η αυπνία είναι άλλο ένα σύμπτωμα της κατάστασης άγχους που βιώνουμε
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Ναι συμφωνώ, η κούραση και η αυπνία είναι άλλο ένα σύμπτωμα της κατάστασης άγχους που βιώνουμε
    Αυτό ακριβώς. Εμένα μου έφυγε η αϋπνία και ήρθε η κούραση. Κοιμάμαι κανονικά και ξυπνάω κουρασμενος!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές και φόβος
    By Vicky24 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 31
    Last Post: 12-11-2020, 17:00
  2. Έκτακτες και φόβος
    By dream84 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 02-02-2020, 22:51
  3. Βραδυκαρδιες / Φοβος ανακοπης
    By pewlepepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-10-2016, 16:00
  4. Φοβος ανακοπής κ.α - Εσείς πως αντέχετε;;
    By Carie_ in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 21-08-2014, 02:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •