Ο σύντροφος μου με μειώνει λεκτικά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    15

    Ο σύντροφος μου με μειώνει λεκτικά.

    Καλησπέρα σας , είμαι κι εγώ νέο μέλος, δεν θέλω να κουράζω μόνο να σας ρωτήσω εάν αξίζει να υπομένει μια γυναίκα την λεκτική βία από τον σύντροφό της. Βρίσκομαι σε σχέση δύο χρόνια και τους τελευταίους μήνες ο σύντροφός μου μου μιλάει άσχημα κάτι το οποίο μου δημιουργεί άγχος και με στρεσσαρει , δεν κοιμάμαι καλά , μόνο με ηρεμιστικά και δεν ξέρω εάν πρέπει να τον αφήσω η όχι . Με κατακρίνει με μειώνει σαν προσωπικότητα και μου πεταει εκφράσεις του τυπου : εσυ λες μαλ@ακειες , είσαι χαζή κτλ και το κάνει και μπροστά σε άλλους, επίσης δεν παραδέχεται ποτέ τα λάθη του, είναι αφάνταστα εγωιστής , σε αντίθεση με μένα που είμαι ευαίσθητη πολύ και με πληγώνει βαθύτατα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πλέον δεν έχω όρεξη ούτε να τον βλέπω μπροστά μου ούτε ερωτικά συνευρισκομαστε λογω καθημερινών τσακωμων . Δεν ταιριάζουμε σε τίποτα κανένα κοινό ενδιαφέρον, δύο διαφορετικοί κόσμοι..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τρολλάρεις, έτσι;

    Αν μιλάς σοβαρά... Σούταρέ τον. Χθες!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Καλησπέρα Βιολέτα. Είναι λυπηρά όσα μας περιγράφεις. Δεν έχει νόημα να κάθεσαι να το υπομένεις αυτό.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Στείλε τον παιδί μου, τι κάθεσαι και τον ακούς τον βλάκα? Θα βρεις καλύτερους εκεί έξω. Άντε γεια πες του ή μάλλον, μάζεψέ τα και εξαφανίσου αφήνοντας ένα γράμμα που θα λέει πόσο μα πόσο μ@λ..ας είναι
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Γιατί είσαι μαζί του αν σου φέρεται ετσι?Από ότι λες και καταλαβαίνω έχεις μια μεγάλη ευαισθησια.αυτός όμως δεν είναι λογος για να μένεις εκεί.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    15
    Όχι δεν τρολαρω ! Είμασταν μια χαρά μαζί, δεν ξέρω τι έπαθε. Από τότε που συγκατοικησαμε μου τα έβγαλε αυτά. Γενικώς είναι άτομο που κατακρίνει τους πάντες , δεν διασκεδάζει, όλο διαβάζει, βγαίνουμε σπάνια από το σπίτι με την πρόφαση ότι δεν έχει χρήματα. Έχω σκυλοβαρεθει μαζί του συν ότι με κατακρίνει, μου λέει τι να φοράω και πως να ντύνομαι και πραγματικά ενώ είμαι 41 χρονών ποτέ δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοια συμπεριφορά από προηγούμενους συντρόφους μου. Τι να πω ..... και που να παω σε τέτοια ηλικία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άρα δεν κατάλαβα, τι το θετικό έχει η σχέση που περιγράφεις για να το σκέφτεσαι ακόμα και να μην τη λήγεις;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    15
    Ναι ξέχασα να προσθέσω ότι προερχομαι από μικρή επαρχιακή πόλη. Πρόσφατα μετακόμισα κοντά του Νοίκιασαμε σπίτι κοντά στο πατρικό του διότι εκεί είναι η δουλειά του, σε ένα μικρό χωριό με 50 κατοίκους. Κάθε που δεν είμαι καλά παίρνω σβάρνα τους αγρούς και κάπως μου περνάει. Και πως να γυρίσω 41 χρονών πίσω στην πόλη μου ; ντρέπομαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Πολλές κοπέλες, είτε νέες είτε μεγαλύτερες κάθονται σε μια σχέση επειδή πιστεύουν ότι δεν έχουν χρόνο και διάθεση να φλερτάρουν πάλι απ' την αρχή. Ή αν έχουν χωρίσει θέλουν τους πρώην τους γιατί αυτούς τους έχουν γνωρίσει και τους ξέρουν, ενώ οι καινούργιοι θέλουν χρόνο να τους γνωρίσεις απ' την καλή και την ανάποδη.

    Δεν ξέρω πόσο σωστό είναι να θυσιάζεις έτσι ευκαιρίες στη ζωή σου. Εγώ σαν άντρας δε θα καθίσω να πω ότι επειδή δεν έχω βρει κάτι καλό μέχρι στιγμής, να γυρίσω σε πρώην που τη γνωρίζω... Ή επειδή όσες γνωρίζω μέσω φλερτ έχουν IQ ραδικιού και επικοινωνούν με μικροκύματα, δε σημαίνει ότι οι επόμενες θα είναι το ίδιο. Αν είναι το ίδιο, μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω τα γούστα μου.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Violetadoom View Post
    Ναι ξέχασα να προσθέσω ότι προερχομαι από μικρή επαρχιακή πόλη. Πρόσφατα μετακόμισα κοντά του Νοίκιασαμε σπίτι κοντά στο πατρικό του διότι εκεί είναι η δουλειά του, σε ένα μικρό χωριό με 50 κατοίκους. Κάθε που δεν είμαι καλά παίρνω σβάρνα τους αγρούς και κάπως μου περνάει. Και πως να γυρίσω 41 χρονών πίσω στην πόλη μου ; ντρέπομαι.
    Καταλαβαίνω αυτό που λες απόλυτα. Γιατί έχω και εγώ τις ιδιες ανασφαλειες με εσενα.αλλά δεν είναι σωστό να μένεις σε αυτήν την σχέση που σε υποτιμά και σε ταπεινωνει με κάθε ευκαιρία. Καλύτερα να μεινεις μόνη για μια ζωή πάρα να μείνεις πάντα σε μια κολαση.άσε που δεν θα μείνεις μόνη θα βρεις σίγουρα κάτι καλύτερο αλλά σου λεω προτιμοτερο μόνη και ήρεμη πάρα σε μια σχέση τέτοια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιατί ντρέπεσαι, δεν κατάλαβα;. Που ανέχεσαι τον τριμάλαξ και δεν σε σέβεσαι θα έπρεπε να ντρέπεσαι...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    15
    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Το εχω σκεφτει αρκετές φορές να φύγω να ξαναβρώ την γαλήνη μου..Απλά τα πράγματα είναι λίγο περίπλοκα με 5 γάτες και ένα γέρικο λυκόσκυλο και πολλα πραγματα είναι αρκετά δύσκολο να βρω σπίτι να νοικιάσω. Δεν υπάρχει ούτε για δείγμα σπίτι, το είχα κοιτάξει και παλαιότερα. Μακάρι να μπορούσα να τον βοηθήσω αλλά είναι τόσο ο κολλημένος με το διάβασμα την πολιτική που δεν μου δίνει καμία σημασία.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by Violetadoom View Post
    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Το εχω σκεφτει αρκετές φορές να φύγω να ξαναβρώ την γαλήνη μου..Απλά τα πράγματα είναι λίγο περίπλοκα με 5 γάτες και ένα γέρικο λυκόσκυλο και πολλα πραγματα είναι αρκετά δύσκολο να βρω σπίτι να νοικιάσω. Δεν υπάρχει ούτε για δείγμα σπίτι, το είχα κοιτάξει και παλαιότερα. Μακάρι να μπορούσα να τον βοηθήσω αλλά είναι τόσο ο κολλημένος με το διάβασμα την πολιτική που δεν μου δίνει καμία σημασία.
    Όταν λέμε διάβασμα, σε φάση μπαίνει στα site και στα social media, διαβάζει άρθρα και βρίζεται από κάτω για το ποιος είναι καλύτερος;

    Στα αρχαία χρόνια λέγανε ιδιώτες (ηλίθιους) όσους δεν ασχολούνταν με την πολιτική. Σήμερα ισχύει το αντίθετο. Ποιο το νόημα να κάθεσαι να ασχολείσαι για πράγματα που δε σε κάνουν καλύτερο; Και γιατί τόση μιζέρια αυτός ο άνθρωπος; Δεν τον καταλαβαίνω...
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σε τι να τον βοηθήσεις; Αυτός ότι θέλει κάνει, τα ενδιαφέροντά του και τη δουλειά του τα έχει, εγωιστής είναι, γραμμένη σε έχει, εσύ τραβάς τα ζόρια όπως φαίνεται.
    Το να μη βρίσκεις σπίτι όπως το θες να νοικιάσεις καταλαβαίνεις και η ίδια ότι δεν είναι σοβαρός λόγος να μένεις με κάποιον που δεν σε σέβεται και σε κακομεταχειρίζεται.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    15
    Ναι είναι κολλημένος με την πολιτική, και σχολιάζει στα social media περι πολιτικης και ταυτοχρονα διαβάζει και για ένα μεταπτυχιακο που κάνει.. Δεν έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και πλέον είμαστε μαζί στον ίδιο χωρο μόνο όταν τρώμε! Απλά ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας και σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις. Θα δω τι θα κάνω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συντροφος και αδελφη
    By Δαφνη in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 29
    Last Post: 07-01-2019, 14:56
  2. Τοξικός σύντροφος;
    By menia88 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 05-04-2018, 13:25
  3. Σύντροφος με ΓΑΔ...
    By ΓΓΤ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 05-03-2018, 00:23
  4. χειριστικος συντροφος
    By ΒΟΥΛΙΤΣΑ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 29-03-2015, 02:07
  5. ιδανικος συντροφος
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 87
    Last Post: 14-03-2014, 14:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •