Ψυχωση οχι Σχιζοφρενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Ψυχωση οχι Σχιζοφρενεια

    διαβαζω εδω και πολλα χρονια αρθρα οτι επιστημονες κανουν κλινικες ερευνες για να βρουνε στοιχεια της σχιζοφρενειας λες και ψαχνουν για εξωγηινους και προφανως δεν υπαρχει τιποτα βασιμο εκτος τις ψυχοδιεγερτικες ουσιες.

    Η ουσια σε ολο αυτο ειναι η ψυχωση, να σταματησει στο ατομο ωστε να επιστρεψει στην καθημερινοτητα, η σχιζοφρενεια δεν υπαρχει ειναι μεταξυ γιατρων το τι να κοιταξουνε για να εντοπισουνε την ψυχωσικη κατασταση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Η σχιζοφρενεια νομιζω απλα στο θεμα βαρυτητας επιβαρυνσης της λειτουργικοτητας δινεται αυτη η ταμπελα κ διαχωριζεται απο την ψυχωση της διπολικης σε μανια ή του μειζονος καταθλιπτικου επεισοδιου.
    Η διαφορα τους ειναι οτι η σχιζοφρενεια ειναι μια διαταραχη της σκεψης ενω τα αλλα 2 συναισθηματικες διαταραχες.

    Περισσοτερο ταμπελες για να βοηθανε τι φαρμακα θα δωσουν ειναι κ ακομα κ σε αυτο οι διαφορες ειναι μικρες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Η σχιζοφρενεια νομιζω απλα στο θεμα βαρυτητας επιβαρυνσης της λειτουργικοτητας δινεται αυτη η ταμπελα κ διαχωριζεται απο την ψυχωση της διπολικης σε μανια ή του μειζονος καταθλιπτικου επεισοδιου.
    Η διαφορα τους ειναι οτι η σχιζοφρενεια ειναι μια διαταραχη της σκεψης ενω τα αλλα 2 συναισθηματικες διαταραχες.

    Περισσοτερο ταμπελες για να βοηθανε τι φαρμακα θα δωσουν ειναι κ ακομα κ σε αυτο οι διαφορες ειναι μικρες.
    Στη σχιζοφρενεια εχεις τεραστια εκπτωση των γνωστικων λειτουργιων..
    Στην ψυχωση φερ ειπειν αν τη βιωσεις και τερματιστει, με φαρμακα δλδ, και επιστρεψεις στην καθημερινοτητα δεν εχεις χασει τις γνωστικες σου λειτουργιες..
    Αυτη ισως ειναι και η διαφορα..Οτι στη σχιζοφρενεια εχεις τεραστια αποκλιση απο τη λογικη σκεψη ενω στην ψυχωση δεν χανεται η λογικη και ας σκεφτεσαι/νιωθεις/ κανεις παραλογα πραγματα

  4. #4
    Quote Originally Posted by MechanismOfMadness View Post
    Στη σχιζοφρενεια εχεις τεραστια εκπτωση των γνωστικων λειτουργιων..
    Στην ψυχωση φερ ειπειν αν τη βιωσεις και τερματιστει, με φαρμακα δλδ, και επιστρεψεις στην καθημερινοτητα δεν εχεις χασει τις γνωστικες σου λειτουργιες..
    Αυτη ισως ειναι και η διαφορα..Οτι στη σχιζοφρενεια εχεις τεραστια αποκλιση απο τη λογικη σκεψη ενω στην ψυχωση δεν χανεται η λογικη και ας σκεφτεσαι/νιωθεις/ κανεις παραλογα πραγματα
    Βαση της περιγραφης σου εγω ψυχωση ειχα αλλα ειμαι με διαγνωση σχιζοφρενειας και δεν εχω καποιο προβλημα με την λογικη μου μου εγραψε η γιατρος αρνητικα συμπτωματα, στην σχιζοφρενεια διαβαζω δεν υπαρχει νομικη δυνατοτητα διαχειρησης περιουσιας

Similar Threads

  1. Ψύχωση vs σχιζοφρένεια.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 15-02-2018, 11:52
  2. σχιζοφρενεια η ψυχωση ?
    By μαρια 9 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 02-01-2018, 22:52
  3. Συναισθηματική Ψύχωση και Σχιζοφρένεια
    By Ginalil in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 29-08-2014, 20:52
  4. Είναι ψύχωση/Σχιζοφρένεια?
    By Obsessed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2012, 13:43
  5. Ψύχωση, Σχιζοφρένεια ή αγχωδης διαταραχή?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-2008, 08:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •