ενοχικό σύνδρομο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238

    ενοχικό σύνδρομο

    Καλημέρα,
    είμαι νέο μέλος στο forum (μόλις γράφτηκα). Είναι μερικές μέρες που διαβάζω τα ποστς σας, στην προσπάθειά μου να βρω ένα αποτελεσματικό αντικαταθλιπτικό για την περίπτωσή μου (έχω χρόνια κατάθλιψη), και τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα. Με εντυπωσίασαν ειδικά οι γνώσεις ορισμένων από εσάς πάνω στα φάρμακα και τον τρόπο δράσης τους. Σκέφτομαι ότι ίσως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι δραστικό για το ενοχικό σύνδρομο και τα αισθήματα αναξιότητας που με ταλαιπωρούν. Έπαιρνα χρόνια τα Zoloft που με έκαναν λίγο χαζοχαρούμενη και αγαπούσα όλο τον κόσμο, αλλά δε βοηθούσαν στο πρόβλημά μου και μετά τα άλλαξα σε Ladose που δε μου έκαναν τίποτα και πουθενά, τα πήρα μόνο γιατί είχα διαβάσει ότι δεν παχαίνουν. Ψάχνω εναλλακτική λύση για αντικαταθλιπτικό φάρμακο δραστικό στην απλή, αγνή, πρωτογενή και αμόλυντη κατάθλιψη. Δεν έχω ούτε κρίσεις άγχους, ούτε διαταραχές πανικού, ούτε διπολική διαταραχή (ελπίζω τουλάχιστον), είμαι απλώς καταθλιπτική. Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Καμιά ιδέα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Απαγορεύεται να γράψουμε όνομα σκευάσματος γιατί είναι σαν να προτρέπουμε για θεραπεία ενώ δεν είμαστε γιατροί...
    Έχουμε φάει πολλά Ban για τέτοιες προτροπές από τον Admin.
    Αν συμπληρώσεις τον απαιτούμενο αριθμό Posts (50) θα μπορείς να στείλεις ΠΜ οπότε και θα λάβεις απαντήσεις.

    **Είναι αλήθεια πως τα συγκεκριμένα σκευάσματα που αναφέρεις είναι σχετικά ήπια ακόμα και για απλή κατάθλιψη. Υπάρχουν εναλλακτικές πάντως. Αλλά η κάθε μία εναλλακτική έχει τα + και τα - .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Άλις View Post
    Καμιά ιδέα;
    Έχεις σκεφτεί εναλλακτικές μορφές θεραπείας; Αυτά που έγραψες παραπέμπουν στα ανθοϊάματα Bach. Το πρόβλημα είναι ότι πρόκειται για σχεδόν ομοιοπαθητική μέθοδο, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να έχει αποτέλεσμα. Υπάρχει πολύς κόσμος που δίνει όρκο ότι ωφελήθηκε πέρα από ό,τι μπορεί να κάνει το φαινόμενο placebo. Αλλά ... δεν ξέρω, είμαι σκεπτικός. Από την άλλη δεν πρόκειται για φάρμακα, οπότε δεν υπάρχουν παρενέργειες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Ανθοϊάματα Bach δεν έχω δοκιμάσει. Πειραματίστηκα κάποτε με βαλεριάνα και υπερικό και έγινα τόσο χάλια που λίγο ακόμα και θα με κουβαλάγανε για να περπατήσω. Στο μεταξύ, για να δοκιμάσω αυτά, είχα κόψει απότoμα τα Ladose και, μέχρι να αρχίσει να ξαναέχει επίδραση πάνω μου (γιατί το ξανάρχισα), δεινοπάθησα για μέρες.
    Σταύρο, έχεις δίκιο. Αναρωτιόμουν μήπως υπάρχει κάποια ομάδα αντικαταθλιπτικών, που δρα με συγκεκριμένο τρόπο και χτυπά ειδικά την κατάθλιψη, τον αυτοκτονικό ιδεασμό και τα άλλα, που αναφέρω παραπάνω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Αν συνυπάρχει και αυτοκτονικός ιδεασμός,τότε το πράγμα σοβαρεύει.
    Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι συνήθης πρακτική των ψυχιάτρων να συν-χορηγούν και αντιψυχωτικά σαν Off-Label use μαζί με αντικαταθλιπτικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Άλις View Post
    Ανθοϊάματα Bach δεν έχω δοκιμάσει. Πειραματίστηκα κάποτε με βαλεριάνα και υπερικό και έγινα τόσο χάλια που λίγο ακόμα και θα με κουβαλάγανε για να περπατήσω.
    Μα η βαλεριάνα έχει χαλαρωτική δράση που, ανάλογα με το προϊόν και τη δοσολογία, μπορεί να είναι αρκετά ισχυρή. Είναι αυτό που σου χρειαζόταν; Είπες ότι δεν έχεις άγχος (σε οξεία μορφή τουλάχιστον), γι' αυτό αναρωτιέμαι.

    Για το υπερικό δεν ξέρω. Μήπως ενισχύει τη δράση της βαλεριάνας;

    Τα ανθοϊάματα είναι κάτι τελείως διαφορετικό, σε σημείο που δεν πιστεύω ότι επενεργούν. Αλλά αφού τόσοι λένε ότι βλέπουν διαφορά, τι να πω κι εγώ. :D

    Quote Originally Posted by Άλις View Post
    Στο μεταξύ, για να δοκιμάσω αυτά, είχα κόψει απότoμα τα Ladose
    Μήπως η απότομη διακοπή του Ladose έπαιξε επίσης κάποιο ρόλο κι έφτασες σε τόσο άσχημη κατάσταση; :confused:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Μάλλον η απότομη διακοπή, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η βαλεριάνα δεν έκανε για την περίπτωσή μου και με έριξε ακόμα περισσότερο. Το θέμα είναι ότι μετά από αυτή την άσχημη εμπειρία δεν έχω διάθεση να δοκιμάσω τίποτα φυτικό ξανά. Θέλω, αν είναι δυνατόν, να πάρω ένα χάπι και να γίνω καλά. Να ξυπνήσω άλλος άνθρωπος, γίνεται;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Να πω εδώ, ότι μετά τα Zoloft που μου τα έγραψε ψυχίατρος, δεν έχω ξαναπάει σε γιατρό και πειραματίζομαι μόνη μου. Το ξέρω ότι θα με κράξετε, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Λοιπόν, μετά από ψάξιμο και σύγκριση εμπειριών, ξεκίνησα το efexor, πήρα σήμερα το πρώτο των 75 mg, θα το πάω έτσι κανά-δυο βδομάδες, κι αν χρειαστεί αργότερα θα το αυξήσω. Ελπίζω να δω αποτέλεσμα, το έχω ανάγκη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Έχω μικρή εμπειρία σχετικά, λίγους μήνες, αλλά άλλαξα 2 αντικαταθλιπτικά, ακόμα παίρνω ζάναξ, από την εμπειρία μου αυτή θα έλεγα ότι δεν είναι ότι καλύτερο να παίρνεις αντικαταθλιπτικά χωρίς να σε παρακολουθεί γιατρός, για πολλούς λόγους, π.χ. για τις παρενέργειες που μπορεί να κάνει. Βρες κάποιο γιατρό που να τον εμπιστεύεσαι και πες του τη κατάσταση και το φάρμακο που θες να πάρεις, και αυτοί στην αρχή δοκιμάζουν μέχρι να δουν πιο ταιριάζει στον καθένα. Καλό κουράγιο και ελπίζω σύντομα να είσαι καλύτερα. ψυχοθεραπεία έχεις κάνει ποτέ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Πριν από πολλά χρόνια δοκίμασα να κάνω ψυχοθεραπεία 2-3 φορές, αλλά όταν άρχιζαν να βγαίνουν πράγματα στην επιφάνεια χειροτέρευα και τα παρατούσα. Αποφάσισα πως το καλύτερο θα ήταν να κουκουλώσω το πρόβλημα και να παίρνω χάπια για να νιώθω καλύτερα. Είναι πολλά χρόνια τώρα που έτσι λειτουργώ, αλλά τώρα έχω και παιδιά και το πράγμα έχει ξεχειλώσει, φοβάμαι ότι σε λίγο δε θα μαζεύεται πια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Απο που προερχεται το ενοχικο συνδρομο; Εμενα οταν ημουν μικρος με ειχαν πεισει οι γονεις μου οτι ειμαι εγκληματιας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Γιατί; Είχες κλέψει καμιά καραμέλα;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Χωρίς πλάκα τώρα, κι εγώ ως παιδί είχα ΚΑΚΙΣΤΗ μεταχείριση από τους δικούς μου. Και το παράξενο είναι ότι, όσο περνούν τα χρόνια, αντί να τους συγχωρώ τους απεχθάνομαι περισσότερο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ενοχικό Ατομο
    By ΝΙΚΙ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 31-07-2015, 09:47
  2. Σύνδρομο Dumping
    By flirim in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 14-11-2014, 18:55
  3. στερητικό σύνδρομο;;
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2010, 16:08
  4. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 01:33
  5. Το σύνδρομο του Τζόβενου
    By Nefertari_ed in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 29
    Last Post: 28-01-2003, 14:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •