Χωρισμός ή κάτι άλλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    39

    Χωρισμός ή κάτι άλλο;

    Καλησπέρα, νέος στο φόρουμ και θέλω και εγώ τη βοήθεια σας και τις συμβουλές σας στη δικιά μου περίπτωση.
    Πριν 6 μήνες γνώρισα ένα κορίτσι. Το κορίτσι αυτό ήρθε στη ζωή μου σε μία δύσκολη περίοδο μετά απο χωρισμό λόγω απιστίας. Δεθήκαμε πολύ και ήμασταν απο την αρχή πολύ ειλικρινής ο ένας με τον άλλον, περνούσαμε όμορφα και οι δύο και φαινόταν.
    Πέρασε ο καιρός και λόγω υποχρεώσεων και άγχους η κοπέλα άλλαξε συμπεριφορά, δεν βρισκόμασταν τόσο συχνά αλλά κατανοούσα τη κατάσταση και το φόρτο εργασίας που είχε. Συνέχεια όμως τη ρωτούσα αν έχει συμβεί κάτι που δεν μου λέει και αν είμαι εγώ το πρόβλημα. Άρχισα να αμφιβάλλω και να αμφισβητώ τα όσα μου έλεγε, παρόλο που εξακολουθούσε να δείχνει οτι με θέλει όποτε βρισκόμασταν. Εξακολουθούσε να είναι τρυφερή μαζί μου, ερωτικά τα πηγαίναμε καλα, αλλά όχι με την ίδια συχνότητα. Εν ολίγοις τα πηγαίναμε καλά και εξαιτίας της ανασφάλειας μου πριν λίγες μέρες μου είπε οτι δεν μπορεί να είναι σε μια τέτοια κατάσταση και ότι τη πιέζω. Και ναι, τη πίεζα να βρεθούμε κλπ. Μου είπε ότι δεν της βγαίνει αλλά όποτε θέλω μπορώ να τη πάρω τηλέφωνο. Μια εβδομάδα πριν μου ανακοινώσει το χωρισμό ήμασταν μαζί, περνούσαμε όμορφα και το εξομολογηθήκαμε ο ένας στον άλλον οτι περνάμε όμορφα.
    Προφανώς για να γράψω ολόκληρο θέμα στο φόρουμ τη θέλω ακόμα. Τι να κάνω; Τι με συμβουλεύετε; Να ασχοληθώ ή είναι τελειωμένη υπόθεση;
    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, στη διάθεση σας για διευκρινίσεις!

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Θεωρώ πως δεν πρέπει να ασχοληθείς άλλο με αυτό και ότι θα ήταν καλύτερο να προχωρήσεις......προφανώς και στην αρχη υπήρχε η διάθεση και η δική σου και της κοπέλας να επενδύσετε σε κάτι αλλα είναι πολύ πιθανόν κάτι να μην πήγε καλά ή κάπου να έχασε το ενδιαφέρον της η ίδια ή να είδε ότι δεν ταιριάζετε ή δεν θέλετε τα ίδια πράγματα.....

    Ενδεχομένως και το δικό σου έντονο ενδιαφέρον να ερμηνευτηκε σαν "πιεση" και "δεσμευση" για εκείνη εφόσον μάλλον ήταν πιο χαλαρή από σένα και μπορεί και να ήθελε να το πάει πιο χαλαρά σε φάση πειραματισμού........Χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις........Όπως και να έχει δεν νομίζω ότι είναι τόσο ερωτευμένη με αρκετό ενδιαφέρον ώστε να προσφέρει στη σχέση σας....γι αυτό και θέλησε να την τερματίσει......

    Μην το βλέπεις σαν αποτυχία δική σου ουτε σαν προσωπική απόρριψη.....Έχει να κάνει με εκείνη....με το τι θέλει......καλυτερα να λήγουν από νωρίς οι σχέσεις που δεν τραβάνε παρά να παραμένουν και να περιπλέκονται δημιουργώντας πονο και αρνητικές συνέπειες και για τους δυο....

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Επιπλέον θα μπορούσε να έχει ανοικτούς λογαριασμούς με κάποια παλιά ιστορία δική της.....(ερωτικα αναφερομαι παντα) ή με κάτι άλλο που της προέκυψε παράλληλα με σενα

    Ή

    Απλώς να ήθελε να κυλήσει πιο χαλαρά το πράγμα μεταξύ σας με λιγότερη γκρίνια και πίεση............Όπως και να έχει φαίνεται ότι εσύ έδωσες περισσότερα και ήθελες και περισσότερα από εκείνη...Αλλά εκείνη ενδεχομένως πιέστηκε γιατί δεν μπορούσε να ανταποδώσει στον ίδιο βαθμό με σενα

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Θεωρώ πως δεν πρέπει να ασχοληθείς άλλο με αυτό και ότι θα ήταν καλύτερο να προχωρήσεις......προφανώς και στην αρχη υπήρχε η διάθεση και η δική σου και της κοπέλας να επενδύσετε σε κάτι αλλα είναι πολύ πιθανόν κάτι να μην πήγε καλά ή κάπου να έχασε το ενδιαφέρον της η ίδια ή να είδε ότι δεν ταιριάζετε ή δεν θέλετε τα ίδια πράγματα.....

    Ενδεχομένως και το δικό σου έντονο ενδιαφέρον να ερμηνευτηκε σαν "πιεση" και "δεσμευση" για εκείνη εφόσον μάλλον ήταν πιο χαλαρή από σένα και μπορεί και να ήθελε να το πάει πιο χαλαρά σε φάση πειραματισμού........Χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις........Όπως και να έχει δεν νομίζω ότι είναι τόσο ερωτευμένη με αρκετό ενδιαφέρον ώστε να προσφέρει στη σχέση σας....γι αυτό και θέλησε να την τερματίσει......

    Μην το βλέπεις σαν αποτυχία δική σου ουτε σαν προσωπική απόρριψη.....Έχει να κάνει με εκείνη....με το τι θέλει......καλυτερα να λήγουν από νωρίς οι σχέσεις που δεν τραβάνε παρά να παραμένουν και να περιπλέκονται δημιουργώντας πονο και αρνητικές συνέπειες και για τους δυο....
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πάνω κάτω τα ίδια σκέφτομαι και εγώ απλά ήθελα και άλλες γνώμες. Δεν είναι ότι δεν τα πάω καλά με τις γυναίκες. Όσο νά ναι τις έχω τις κατακτήσεις μου. Ο προβληματισμός μου είναι στο ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα της είχε καιρό να της αρέσει κάποιος τόσο. Και εμένα το ίδιο. Επίσης είχαμε συμφωνήσει εξαρχής οτι δεν θέλουμε σχέση αλλα να είμαστε και οι δύο χαλαρα. Και έτσι πήγε, απλά υπήρχαν έντονα συναισθήματα και απο τις δύο πλευρές. Δεν είναι οτι το βλέπω σαν αποτυχία, αλλά όσο να ναι με παραξενεύει που άλλαξε έτσι στάση. Μου εξήγησε ότι έφταιγε η συμπεριφορά μου και το ότι την αμφισβητόυσα. Είχα και ένα ξέσπασμα πρόσφατα λόγω όλης αυτής της πίεσης και λίγες μέρες μετά πήρε την απόφαση αυτή. Πιστέυω και εγώ ότι είναι χαμένη υπόθεση, αλλά τα συναισθήματα μου ήταν πρωτόγνωρα και δυνατά. Αν της ζητήσω να βρεθούμε σε κάμποσες ημέρες και δει ότι δεν υπάρχει αυτό που την ενοχλούσε υπάρχει περίπτωση επανασύνδεσης;

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by lakospsy View Post
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πάνω κάτω τα ίδια σκέφτομαι και εγώ απλά ήθελα και άλλες γνώμες. Δεν είναι ότι δεν τα πάω καλά με τις γυναίκες. Όσο νά ναι τις έχω τις κατακτήσεις μου. Ο προβληματισμός μου είναι στο ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα της είχε καιρό να της αρέσει κάποιος τόσο. Και εμένα το ίδιο. Επίσης είχαμε συμφωνήσει εξαρχής οτι δεν θέλουμε σχέση αλλα να είμαστε και οι δύο χαλαρα. Και έτσι πήγε, απλά υπήρχαν έντονα συναισθήματα και απο τις δύο πλευρές. Δεν είναι οτι το βλέπω σαν αποτυχία, αλλά όσο να ναι με παραξενεύει που άλλαξε έτσι στάση. Μου εξήγησε ότι έφταιγε η συμπεριφορά μου και το ότι την αμφισβητόυσα. Είχα και ένα ξέσπασμα πρόσφατα λόγω όλης αυτής της πίεσης και λίγες μέρες μετά πήρε την απόφαση αυτή. Πιστέυω και εγώ ότι είναι χαμένη υπόθεση, αλλά τα συναισθήματα μου ήταν πρωτόγνωρα και δυνατά. Αν της ζητήσω να βρεθούμε σε κάμποσες ημέρες και δει ότι δεν υπάρχει αυτό που την ενοχλούσε υπάρχει περίπτωση επανασύνδεσης;
    Χμμ...θέλεις να μιλήσεις λίγο παραπάνω γι αυτό; τι εννοείς ότι γινόταν μεταξύ σας;

    Και πώς εφόσον είχατε και οι δύο δυνατά συναισθήματα είπατε να το ξεκινήσετε σαν περιστασιακή σχέση και όχι σαν πιο σταθερή

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    39
    Περνούσαμε χρόνο μαζί, χαλαρωναμε, ήμασταν τρυφεροί ο ένας με τον άλλο, κάναμε καλό σεξ. Γενικά πέσαμε με τα μούτρα ο ένας στον άλλον, αλλά λόγω παρελθόντος ήμασταν επιφυλακτικοί για σχέση σταθερή. Απλά γουστάραμε ο ένας τη παρέα του άλλου και περνούσαμε όμορφα. Και τα ποτά μας και τα φαγητά μας και τις ταινίες μας.

  7. #7
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by lakospsy View Post
    Περνούσαμε χρόνο μαζί, χαλαρωναμε, ήμασταν τρυφεροί ο ένας με τον άλλο, κάναμε καλό σεξ. Γενικά πέσαμε με τα μούτρα ο ένας στον άλλον, αλλά λόγω παρελθόντος ήμασταν επιφυλακτικοί για σχέση σταθερή. Απλά γουστάραμε ο ένας τη παρέα του άλλου και περνούσαμε όμορφα. Και τα ποτά μας και τα φαγητά μας και τις ταινίες μας.
    Ναι πέρα από αυτά γράφεις ότι έγινε κάτι που αν το αλλάξεις μπορεί και να γυρίσει σε τι αναφέρεσαι συγκεκριμένα...Ποια ήταν τα προβλήματα ανάμεσα σας


    Το ξεσπασμα που λες ...; και αυτό ότι την αμφισβητούσες;

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    39
    Το πρόβλημα ανάμεσα μας ήταν ότι εγώ την αμφισβητούσα αρκετές φορές, "γκρινιαζα" που δεν βρισκόμασταν, αντιδρούσα αν δεν μου έστελνε ένα μήνυμα κλπ. τέτοιας φύσεως. Είχε μπει στον κόπο να με καθησυχασει αρκετές φορές, πότε δεν κρύφτηκε και σίγουρα είναι ένα θέμα δικό μου που θέλω να το αλλάξω. Το θέμα είναι καταλαβαίνω το οποίο "λαθος" μου συνειδητοποιήμενος πλέον για το τι θέλω χωρίς να υπάρχουν αυτά τα "ξεσπάσματα"

  9. #9
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by lakospsy View Post
    Το πρόβλημα ανάμεσα μας ήταν ότι εγώ την αμφισβητούσα αρκετές φορές, "γκρινιαζα" που δεν βρισκόμασταν, αντιδρούσα αν δεν μου έστελνε ένα μήνυμα κλπ. τέτοιας φύσεως. Είχε μπει στον κόπο να με καθησυχασει αρκετές φορές, πότε δεν κρύφτηκε και σίγουρα είναι ένα θέμα δικό μου που θέλω να το αλλάξω. Το θέμα είναι καταλαβαίνω το οποίο "λαθος" μου συνειδητοποιήμενος πλέον για το τι θέλω χωρίς να υπάρχουν αυτά τα "ξεσπάσματα"
    Κοίταξε....το ενδιαφέρον για τον αλλο σε μια σχέση είναι σημαντικό ώστε να υπάρχει σχέση....Και είναι καλο να το εκφράζουμε στον άνθρωπο που θέλουμε....

    Όμως όταν αυτο εκφράζεται σε μορφή απαιτησης/παραπόνου και γκρίνιας τότε ο αλλος νιώθει να πιέζεται και ενδεχομένως σε βλέπει και ως πιο εξαρτητικο και προβληματίζεται.....

    Μπορεί και οι δύο να θέλατε αυτή τη σχέση και να είστε μαζί ....όμως ο καθένας να είχε τους χρόνους του.....πχ εσύ μπορεί να ήθελες να βγαίνετε κάθε μέρα ενώ εκείνη να ένιωθε γεμάτη αν σε έβλεπε και δύο φορές την εβδομάδα ώστε να κρατήσει κάποιες μέρες για τις δουλειές της....Για τους φίλους της ή τα ενδιαφέροντα της ή για να ηρεμήσει και να ξεκουραστεί και η ίδια.....

    Αν ο άλλος είναι πολυασχολος νιώθει δέσμευση να ασχολείται μόνο με ένα πράγμα συνέχεια και να εστιάζει μόνο εκεί.....

    Επιπλέον λες ότι είχατε μια φοβία δέσμευσης....Εσύ μπορεί να καψουρευτηκες τόσο ώστε να ξεπερασες την οποία φοβία.....εκείνη όμως μπορεί να μην σε ερωτεύτηκε τόσο ώστε να το ξεπεράσει....Και να σε έβλεπε εσένα πιο "κολλημένο" πάνω της και να φοβήθηκε ότι απειλείται η ανεξαρτησία της........

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    39
    Είχαμε συζητήσει αρκετές φορές το θέμα της σχέσης και συμφωνούσαμε και οι δύο να είμαστε χαλαρά. Και εγώ και εκείνη ήμασταν εντάξει με το γεγονός να βρισκόμαστε μια δυο φορές την εβδομάδα και όχι κάθε μέρα. Δεν θέλαμε να είναι ο ένας πάνω στον άλλο. Τη καψουρευτηκα όπως σωστά λες αλλά αυτό δεν άλλαξε. Και τα αισθήματα ήταν αμοιβαία, σύμφωνα πάντα με λεγόμενα. Έδειχνα ενδιαφέρον και έδειχνε και εκείνη, απλά κάποιες φορές υπερέβαλλα (γνωρίζοντας ότι είναι πιεσμένη) και κρατούσα μέσα μου πράγματα που δεν της έλεγα για να μη τη πιέσω, ώσπου έσκασα μια μέρα (αφού είχε τελειώσει με το σημαντικό γεγονός που ασχολιοταν τον τελευταίο καιρό) και μετά μου ζήτησε να το "χαλάσουμε" όλο αυτό. Πιστεύεις ότι σώζετε η κατάσταση ή αυτό ήταν και τέλος; Αν της δώσω χρόνο θα βοηθήσει;

  11. #11
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by lakospsy View Post
    Είχαμε συζητήσει αρκετές φορές το θέμα της σχέσης και συμφωνούσαμε και οι δύο να είμαστε χαλαρά. Και εγώ και εκείνη ήμασταν εντάξει με το γεγονός να βρισκόμαστε μια δυο φορές την εβδομάδα και όχι κάθε μέρα. Δεν θέλαμε να είναι ο ένας πάνω στον άλλο. Τη καψουρευτηκα όπως σωστά λες αλλά αυτό δεν άλλαξε. Και τα αισθήματα ήταν αμοιβαία, σύμφωνα πάντα με λεγόμενα. Έδειχνα ενδιαφέρον και έδειχνε και εκείνη, απλά κάποιες φορές υπερέβαλλα (γνωρίζοντας ότι είναι πιεσμένη) και κρατούσα μέσα μου πράγματα που δεν της έλεγα για να μη τη πιέσω, ώσπου έσκασα μια μέρα (αφού είχε τελειώσει με το σημαντικό γεγονός που ασχολιοταν τον τελευταίο καιρό) και μετά μου ζήτησε να το "χαλάσουμε" όλο αυτό. Πιστεύεις ότι σώζετε η κατάσταση ή αυτό ήταν και τέλος; Αν της δώσω χρόνο θα βοηθήσει;
    Άρα φίλε μου ουσιαστικά λες ότι την γνώρισες, σε γνώρισε, γουστάρατε ο ένας τον αλλο είπατε ότι θα κάνετε μια ελεύθερη και πιο περιστασιακή σχέση αλλα εσύ τελικά την καψουρευτηκες και τη θες πιο συχνά από όσο είχατε συμφωνήσει....Άρα.....Αυτή ήταν ξεκάθαρη από την αρχή ότι δεν θέλει δέσμευση....υπό αυτόν τον όρο δημιουργήθηκε κάτι μεταξύ σας........
    Το ότι όμως για σένα άλλαξε αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι άλλαξε για εκείνη...

    Αν αυτή θέλει χαλαρά πράγματα και όχι σταθερή σχέση δεν μπορείς να τη πιέσεις γι αυτό....

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    39
    Μα δεν θέλω να τη πιέσω για κάτι τέτοιο. Δεν άλλαξε κάτι ούτε για εμένα. Τα αισθήματα ίσως δυνάμωσαν, αλλά ούτε εγώ ήθελα σχέση.

  13. #13
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by lakospsy View Post
    Μα δεν θέλω να τη πιέσω για κάτι τέτοιο. Δεν άλλαξε κάτι ούτε για εμένα. Τα αισθήματα ίσως δυνάμωσαν, αλλά ούτε εγώ ήθελα σχέση.
    Δεν θες σχέση όμως όταν της κάνεις παράπονα για το ότι αργεί να σου τηλεφωνήσει ή ότι δεν σου τηλεφωνεί τόσο συχνά ή ότι δεν αφιερώνει το χρόνο που θα ήθελες για τη σχέση σας....Αυτο τι είναι ουσιαστικά;;; σχέση κανονική δεν είναι....;

    Τι είναι μια σχέση;;

    Δεν είναι μια κατάσταση ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που είναι ερωτευμένοι και θέλουν ο ένας τον αλλο; που θέλουν να αφιερώνουν χρόνο και να κάνουν πράγματα μαζί; που θέλουν να δίνουν Αλλά και να παίρνουν;;; που ψάχνουν τη συνέπεια και τη σιγουριά από τον αλλο;;
    Αν δεν είναι αυτό σχέση κανονική τότε τι είναι;;

    Αν εκείνη όμως θέλει να είναι χαλαρή και να σε θυμάται οπότε τη βολεύει ή δεν θέλει να δημιουργήσει τη δέσμευση που θες δεν μπορούμε να τη πιέσουμε

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    39
    Σύμφωνοι! Δεν μπορούμε να τη πιέσουμε και δεν το συνηθίζω προσωπικά. Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου! Απ' ότι κατάλαβα μου προτείνεις να μην ασχοληθω παραπάνω σωστά;

  15. #15
    Miliva21
    Guest
    Σου προτείνω να συμφιλιωθείς με την ιδέα ότι μάλλον το εννοεί ότι δεν θέλει να είστε μαζί και ότι είναι οριστικό για τι μάλλον αυτό παίζει....
    Τώρα με σιγουριά δεν μπορώ να μιλήσω για τίποτα.....
    Θα δεις όπως και να έχει.....το πολύ πολύ αν το μετανιώσει να ξαναγυρίσει...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διπολική η κάτι άλλο
    By shadow1979 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 23-12-2018, 22:52
  2. τελειομανία ή κάτι άλλο;
    By lepetit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 31-03-2016, 02:47
  3. ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By Red_Rabbit in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2014, 13:57
  4. φοβος η κατι αλλο;
    By φοβισμένη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 20-08-2013, 07:51
  5. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Elie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 12:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •