θεραπεύεται η ιψδ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57

    θεραπεύεται η ιψδ?

    κάποιο αισιόδοξο μήνυμα από κανέναν που να έπασχε από ιψδ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Καλησπέρα,
    Αν και δεν έπασχα ποτέ απο ΙΨΔ, ξέρω οτι θεραπεύεται με τη κατάλληλη τεχνική που είναι η συμπεριφορική και γνωσιακή-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με φάρμακα, αν και έχει δειχτεί οτι η συμπεριφορι(στι)κή θεραπεία μπορεί να είναι το ίδιο αποτελεσματική με ή χωρίς φαρμακευτική αγωγή. Μακρία απο ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία καθώς μπορεί να σε χειροτερεύσει.
    Αυτά και άλλα, τα γράφει στη wikipedia στο παρακάτω link.

    http://en.wikipedia.org/wiki/OCD#Treatment

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    ευχαριστώ Εύα, τουλαχιστον μπορούμε να ελπίζουμε :)

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Θα συμφωνήσω εν μέρει με την evath.
    Η γνωσιακή προσέγγιση πράγματι έχει μια καλή αποτελεσματικότητα, όμως μόνο βραχύχρονα.
    Μακροπρόθεσμα, δείχνει να μην είναι αρκετά αποτελεσματική.

    Η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία, σε άλλους ταιριάζει, σε άλλους όχι. Δεν θα την καταδίκαζα όμως, μιας και αν ταιιράζει σε κάποιον, μπορεί να αποδειχθεί πολύ βαθιά θεραπευτική.

    Επίσης να συμπληρώσω τη συστημική και τις ανθρωπιστικές προσεγγίσεις (προσωποκεντρική).
    Δεν έχουν την άμεση ανακούφιση και τη γρήγορη αποτελεσματικότητα της γνωσιακής, όμως προσφέρουν ουσιαστική αναδόμηση της προσωπικότητας και του εαυτού (και όχι μόνο σε επίπεδο σκέψης) και άρα επιφέρουν πιο βαθιές και θεραπευτικές αλλαγές.

    Γενικά, η ΙΨΔ, παρουσιάζει μια ανθεκτικότητα στην ψυχοθεραπεία και απαιτεί μεγάλης διάρκειας θεραπευτική παρέμβαση. Συχνά, μετά από λίγες συνεδρίες, είναι εμφανής η ανάγκη να γίνει πιο ολιστική επεξεργασία του εαυτού και των σκοτεινών πλευρών του και η συμπτωματολογία της ΙΨΔ αρχίζει και καταλαμβάνει ολοένα και λιγότερο χώρο στη συνεδρία.
    Αυτό συχνά είναι μια καλή ένδειξη βαθιάς αλλαγής.

    Καλή δύναμη spirosk.
    Η θέληση σου και η υπομονή σου είναι οι καλύτεροι σύμμαχοι σου στη θεραπεία. Χωρίς αυτές, η οποιασδήποτε προσέγγισης θεραπεία κινδυνεύει να αποτύχει.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Νίκο, κι εγώ μια απορία θα ήθελα να εκφράσω...
    Πότε είναι σε θέση ένας θεραπευόμενος να καταλάβει αν του ταιριάζει η ψυχοδυναμική;
    Δύσκολη και γενική ερώτηση το ξέρω...
    Αλλά τι γίνεται αν νομίζεις πως η χημεία με το θεραπευτή είναι αρκετά καλή αλλά φοβάσαι για το είδος της ψυχοθεραπείας γιατί βλέπεις ότι πολλές φορές ότι \"πέφτεις\" και \"βουλιάζεις\"; Είναι άραγε αυτό αποτέλεσμα της προσέγγισης ή όχι;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by evath
    Μακρία απο ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία καθώς μπορεί να σε χειροτερεύσει.
    evath, που το στηρίζεις αυτό;

    Το άρθρο που παραθέτεις απλά λέει:
    \"Treatment
    According to the Expert Consensus Guidelines for the Treatment of obsessive-compulsive disorder, behavioral therapy (BT), cognitive therapy (CT), and medications are first-line treatments for OCD. Psychodynamic psychotherapy may help in managing some aspects of the disorder, but there are no controlled studies that demonstrate effectiveness of psychoanalysis or dynamic psychotherapy in OCD.[32]\"
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια τι ειναι η ψυχοδυναμικη?Τι γινεται στη διαδικασια αυτη?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Γεια Σπύρο....Πάσχω-έπασχα(δεν ξέρω ακριβώς) από ΙΨΔ...Ναι θεραπεύεται και έχω δει και άλλο άτομο με βαριά ψυχαναγκαστικά συμπτώματα να έχει εξαλείψει όλα από αυτά...Προσωπικά μια τελειομανία θα την έχω πάντα και πιστεύω ότι σε περιπτώσεις έντονου άγχους θα γίνονται πιο έντονα μερικά ψυχαναγκαστικά που έχω...Αλλά έχω βελτιωθεί σε πολλά.Σημασία έχει να καταλάβεις ότι τα ψυχαναγκαστικά κολλήματα είναι συμπτώματα κάτι βαθύτερου.Αυτό έχει σημασία να αναγνωρίσεις και να λύσεις...Τέλος θα μείνω σε αυτό που είπε ο NikosD:Η θέληση σου και η υπομονή σου είναι οι καλύτεροι σύμμαχοι σου στη θεραπεία. Χωρίς αυτές, η οποιασδήποτε προσέγγισης θεραπεία κινδυνεύει να αποτύχει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    κασσι τι ειδους ψυχαναγκασμους ειχες??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    ρε παιδια και γω πηγαινω τοσο καιρο σε ψυχολογο αλλα δεν εχω τ αποτελεσματα που θελω.του τονιζω μηπως χρειαζεται να παρω φαρμακα αλλα οπως εχω γραψει και παλαιοτερα επιμενει οτι δεν χρειαζομαι..εμενα μ εχει κουρασει αρκετα αυτη η κατασταση..
    θελω να κανω ενα σωρο πραγματα αλλα εχω τι μαλακια εμποδιο..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    21
    Εγώ γνωρίζω για μία συγκεκριμένη μορφή θεραπείας π βασίζεται πάντα πάνω στις συμπεριφοριστικές θεραπείες... το λεγόμενο FLOODING... ο θεραπευτής σε βάζει σε περιβάλλον που έχεις συνηθίσει να παρουσιάζεις τέτοιες συμπεριφορές O.C.D, κρατώντας βέβαια κάποιες προστατευτικές δικλίδες....

    Αν δεν μπορέσεις να ανταπεξέλθεις απλά σε βγάζει από αυτό το πλαίσιο και ξαναδοκιμάζεις αργότερα... Θα δεις πως ακόμα και πράγματα τα οποία κάνεις τελετουργικά, αν σου απαγορεύσουν να τα πραγματοποιήσεις σιγά σιγά θα μειώσεις τη σημασία τους...

    Θα συμφωνήσω επίσης με τον χρήστη evath σχετικά με τις ψυχοδυναμικές προσεγγίσεις!!!


    Good luck spirosk, ελπίζω να βοήθησα!! Αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με!!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3
    therapeuete file kai malista eukola ama exeis ton katalilo anthropo sou milao ego pou ekana 50 fores to kathe pragma o giatros pou eixa mesa se ena trimino me ekane na ta xeperaso ola prepei na petixeis ton anthropo

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •