Αντιπάθειες, εμπάθειες & συμπάθειες μέσα στο φόρουμ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 116
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156

    Αντιπάθειες, εμπάθειες & συμπάθειες μέσα στο φόρουμ

    Δύο τινά μπορούν να συμβούν :
    1. να μη ποστάρει κανείς , γεγονός που σημαίνει πως όσοι ξιφουλκούν εναντίον άλλων τόσο καιρό κάνοντας μπάχαλο διάφορα θρέντς, το κάνουν όχι από ανάγκη προσωπικής αντιπαράθεσης αλλά από σκοπό να κάνουν κακό στον εποικοδομητικό διάλογο
    2. Να ποστάρουν όλοι όσοι πιστεύουν πως οι άλλοι δεν είναι εντάξει, γεγονός που αποδεικνύει πως οι ίδιοι είναι περισσότερο εγωιστές απ' όσο εκείνοι που τους καταλογίζουν ανοίκεια συμπεριφορά.

    Θα είναι ίσως η πρώτη φορά που ο θεματοθέτης ενός θρέντ δεν θα ποστάρει.
    Όσοι πιστοί προσέλθετε και βγάλτε τα μάτια σας....

    (Αν και νομίζω πως κανείς δεν θα τολμήσει, έχει ενδιαφέρον να δούμε σε ποια κατηγορία τοποθετεί κανείς τον εαυτό του...)
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εχω ηδη τοποθετηθει σε ενα θρεντ για το θεμα,
    δεν ξερω τι αλλο μπορει να συζητηθει πια.

    Το καλυτερο θα ηταν ο καθενας να κοιταγε την καμπουρα του και οχι του διπλανου του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Κοίταξε Σάββα,
    καταλαβαίνω πως οδηγήθηκες μέχρι εδώ.
    Ωστόσο με χαλάει και ο τίτλος και η ιδέα.

    Το΄μόνο που έχω να καταθέσω, όποιος έχει κάποιο \"θέμα\" με άλλο μέλος,
    κατα τη γνώμη μου θα ήταν καλύτερο να ανοίγει ένα ξεχωριστό θρεντ ή να στέλνει προσωπικό μήνυμα, για να εκφράσει το πρόβλημα με το άλλο μέλος.
    Αυτά.

    Κατά τα άλλα,
    το να κοιτά ο καθένας την καμπούρα του με βρίσκει σύμφωνη.
    Ως ένα βαθμό, εντάξει, αν με ενοχλεί κάτι θα μιλήσω.
    Αρκεί να το κάνω με τον κατάλληλο τρόπο και στον κατάλληλο χώρο.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    εγω προτεινω ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ να σταματησουμε ολοι τις ειρωνιες και τις προσωπικες διενεξεις αλλα ΟΛΟΙ και να στηριχτουμε στις παρακατω αρχες

    ναι στην συζητηση
    ναι στον αντιλογο και στην αντιπαραθεση
    οχι στα ειρωνικα σχολια που μπορει να πληγωσουν τον συνομιλητη,αν θελουμε να του πουμε την διαφορετικη μας αποψη μπορουμε να το κανουμε με ηρεμο τροπο
    οχι στα υπονοουμενα \"εξυπναδας\" που μπορει να προσβαλουν τον αλλον

    αν εχετε να συμπληρωσετε κατι ευχαριστως,απλα πειτε μου ποιος συμφωνει και ποιος διαφωνει με τα παραπανω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    sabb,

    ξερεις εγω δεν πιστεύω πώς μπορει να συμβαινουν μονο τα δύο παραπανω τινα οπως αναφερεις. Και επισης δεν καταλαβαινω γιατι να μην συμμετεχει ο θεματοθετης...Θα βοηθησει κάπως αυτο?

    Οταν ελεγα στο θεμα σου \"διαθρησκευτικη ανοησια\" να μπει ενα ξεχωρο thread οπου μπορειτε να συζητησετε τις διαφορες σας ηταν για τον εξης λογο: σκεφτομαι οτι οταν μπαινει ενας ανθρωπος στο φορουμ αυτο, μπορει να ψαχνει για συγκεκριμενα θεματα που μπορει να τον προβληματιζουν. Συνηθως η επιλογη του τί διαβάζουμε εχει να κανει με τον τιτλο. Ομως στο θεμα αυτο αλλα ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ καταληγουμε θεατες (ή οχι) αντιπαραθέσεων σε προσωπικο επιπεδο, και καποιες απο αυτες εγω προσωπικα τουλαχιστον τις εχω νιωσει κ πολυ επιθετικες. Εως βιαιες καποιες φορες (αν και ξερω πώς μπορει να ακουγεται υπερβολικο, θυμαμαι καποιες τετοιες περιπτωσεις).

    Οπως κ να χει ειναι ομως εκτος θεματος. Με την οπτικη αυτη, προτεινα το να ανοιγουν αυτοι που εχουν προβλημα θεμα, ωστε να μην εμποδιζεται η ροη της κουβεντας πανω στο θεμα που θιγει ο ανθρωπος που θελει να συζητησει το προβλημα του.

    Κατι τελευταιο: η διαφωνια για μενα προσωπικα δεν οδηγει στο να αντιπαθήσω καποιον. Οπως και η συμφωνια αποψεων δεν με οδηγει στο να συμπαθήσω καποιον. Αλλωστε μεσα απο την διαφωνια (υπο προυποθεσεις) ερχεται η συνθεση και η εξελιξη. Ο τροπος εκφρασης, ομιλιας, η διαθεση να ακουσει κανεις, να προσπαθήσει να καταλαβει ειναι μια καλη \"συνταγη\" για εναν ωραιο διαλογο (για μενα). Το να θελει καποιος να επιβαλει τη γνωμη του, να επισκιασει τον άλλο ή να επιβληθει ειναι μια ωραια συνταγη για εναν ωραιο μονολογο ή για παραλληλους διαλογους κουφων.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    οκ, θα πάρω θέση :
    1. Σοφία συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...Όποιος έχει κάτι εναντίον κάποιου άλλου, μπορεί να αντιδράσει με διάφορους τρόπους, ή με προσωπικό μήνυμα ή να ανατρέξει σ\' ένα σχετικό θρέντ που να μαζεύει τα απωθημένα των μελών. Το θέμα είναι γιατί κάποιος να έχει απωθημένα με κάποιον άλλον ? Είμαστε εικονικές προσωπικότητες, με κάποιους που συμφωνούμε εδώ πέρα πιθανόν στον έξω κόσμο να μην ταιριάζουν τα χνώτα μας και με κάποιους που διαφωνούμε εδώ, στην πραγματικότητα να μπορούσαμε να κάνουμε παρέα έξω...
    2. Εμπνευστή , θα ήθελα αυτά που γράφεις να τα εννοείς κιόλας. Μέχρι πριν λίγο στη \"Διαθρησκευτική ανοησία\" είπες πολλά και διάφορα για τον κρίνο, επικαλέστηκες τη Λίτσα , την αφρούλα, κι εδώ γενικολογείς και λες τώρα τέρμα ...Αν το τηρήσεις, θάχεις τον σεβασμό μου...
    3.Weird λυπάμαι για το χάλασμα, αλλά έφτασα στα όρια....Για τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ απόλυτα.
    4. Κρίνο συμφωνώ απόλυτα και με σένα, πως πρώτα πρέπει να κοιτάμε τη δική μας συμπεριφορά έναντι των άλλων. Το ότι συμφωνώ μαζί σου σε τελική ανάλυση για όσους σκέφτονται διαφορετικά , έχει καταντήσει μέχρι και παρεξηγήσιμο, αλλά προφανώς δεν μπορώ να προφασιστώ πως διαφωνώ για να το παίξω αμερόληπτος.
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    σαμπ αν ειναι μια συλλογικη προσπαθεια εννοειται πως θα τα τηρησω,οποτε περιμενουμε και τους υπολοιπους να δηλωσουν αν συμφωνουν η διαφωνουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    .........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by sabb
    Το θέμα είναι γιατί κάποιος να έχει απωθημένα με κάποιον άλλον ? Είμαστε εικονικές προσωπικότητες, με κάποιους που συμφωνούμε εδώ πέρα πιθανόν στον έξω κόσμο να μην ταιριάζουν τα χνώτα μας και με κάποιους που διαφωνούμε εδώ, στην πραγματικότητα να μπορούσαμε να κάνουμε παρέα έξω...
    δεν ξερω εικονικες ή οχι, σιγουρα ομως εστω απο δω εκφραζουμε κομματια του εαυτου μας. Σιγουρα περιορισμενα, σιγουρα μονοδιαστατα, αλλα μεχρι καποιο σημειο αντιπροσωπευτικα. γνωριζω ελαχιστα ατομα απο το φορουμ αυτο σε προσωπικο επιπεδο κ εχω δει πώς ειναι αντιπροσωπευτικο αυτου που βλεπω και εγω στην προσωπικη μας επικοινωνια. Και γι αυτο το γραφω εδω...

    Απο κει κ πέρα, sabb, αν μου επιτρεπεις, 3 χρονια εδω, εχω δει παρα παρα πολλα \"ξεμαλλιασματα\" κ σε χειροτερο βαθμο. Μπορω να πω κ πολυ χειροτερο...Αλλα οπως εγραψα κ παραπανω οι κοντρες δεν προέρχονται παντα απο το αν διαφωνουμε ή οχι. Αυτα ειναι οι αφορμες. Αλλου ειναι το θεμα. Και αυτο ας ψαξει ο καθενας μας....Τα απωθημενα δεν ερχονται με τον καποιον αλλον. Δικα μας θεματα ειναι.

    Η συμφωνια μπορει να ειναι κ εμποδιο στο να δω πραγματικα τον άλλο. Η συνεπεια λογων κ πραξεων ειναι αυτο που δινει μια πιο συνολικη εικονα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ωραία sabb θα κάνω την αρχή και όποιος έχει το ψυχικό σθένος (η την επιπολαιότητα) ας ακολουθήσει. Όποιος με συμπαθεί ας μου το πει σε αυτό το thread, όποιος με αντιπαθεί ας κάνει το ίδιο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by vince
    Ωραία sabb θα κάνω την αρχή και όποιος έχει το ψυχικό σθένος (η την επιπολαιότητα) ας ακολουθήσει. Όποιος με συμπαθεί ας μου το πει σε αυτό το thread, όποιος με αντιπαθεί ας κάνει το ίδιο.
    Όσο με αφορά έχεις την απόλυτη συμπάθεια και σεβασμό μου στο πρόσωπο σου.... :)

    Δεν είναι θέμα ψυχικού σθένους ή επιπολαιότητας...

    Έκανες μια ερώτηση, κι όφειλα να απαντήσω...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    κάπου μπερδεύομαι: οποιους δεν συμπαθουμε, δικαιολογείται το να τους βρίζουμε, να τους απαξιωνουμε, να πιαστουμε μαλλι με μαλλι? Δλδ αν δηλώσω εγω οτι δεν συμπαθω τον Lef (δανειζομαι επιτηδες το ονομα αυτο), πρεπει να καταννοησουμε την οποια ασχημη αντιπαραθεση μεταξυ μας? εμενα και του lef?

    Αν οποιος διαφωνει με τις θεσεις μας, μάς γινεται αυτοματως αντιπαθης, το προβλημα ειναι δικο μας, οχι του άλλου.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by sabb

    4. Κρίνο συμφωνώ απόλυτα και με σένα, πως πρώτα πρέπει να κοιτάμε τη δική μας συμπεριφορά έναντι των άλλων. Το ότι συμφωνώ μαζί σου σε τελική ανάλυση για όσους σκέφτονται διαφορετικά , έχει καταντήσει μέχρι και παρεξηγήσιμο, αλλά προφανώς δεν μπορώ να προφασιστώ πως διαφωνώ για να το παίξω αμερόληπτος.

    Σαββα,
    στο θεμα φορουμ και το τι σημαινει ιντερνετ εχω φαει πολλα ψωμακια, πιττες και σουβλακια.
    Μετα απο χρονια συζητησεων εχω φτασει αν θες σε επιπεδο υψηλων αντοχων.

    Θα πω για χιλιοστη φορα οτι εδω μεσα, μου ειναι αδιαφορο ποιος με συμπαθει και ποιος με αντιπαθει.
    Επισης αδιαφορο μου ειναι ποιον συμπαθω η αντιπαθω.
    Γραφω τις σκεψεις μου και τελος.

    Απο κει και περα οσο και πιο ψιλα να τα κανω, ενιοτε μπορει μια αποψη να μου κανει μπορει και να μην μου κανει και μεχρι εκει.
    Θα την αντιπαραβαλω με την δικη μου επιχειρηματολογια - οποια και αν ειναι αυτη.


    Τωρα για αυτους που αναζητουν ρολο τιμητου ας ψαξουν να το βρουν εκει που νομιζουν, εμενα ολα αυτα δεν με αφορουν.
    Απλα γραφω γιατι ανακατευτηκα με το ζορι σε σχολια που τα θεωρω εντελως παιδικα και ανοιξα διαλογους τελειως ανουσιους.
    Εχω απολογηθει για το κομματι που μου ανηκει, ειδα το λαθος μου και με θεωρω μεγαλο παιδι για να μην ξαναπαρασυρθω σε τετοια επιπολαια παιχνιδια.

    Το ξαναλεω οτι τετοια στορυ αντεγκλησεων και πωληση εξυπναδας δεν με ενδιαφερει και δεν θελω να με ξαναπασχολησουν στο μελλον.
    Ακομα και αν συνεχιστει αυτο το βιολι οι εμπνευστες τετοιων σχεδιων απλως θα φανε τα μουτρα τους.

    Ειμαι σαφης και δεν εχω να προσθεσω ουτε μια τελεια παραπανω σε αυτο το ζητημα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by Sofia
    κάπου μπερδεύομαι: οποιους δεν συμπαθουμε, δικαιολογείται το να τους βρίζουμε, να τους απαξιωνουμε, να πιαστουμε μαλλι με μαλλι? Δλδ αν δηλώσω εγω οτι δεν συμπαθω τον Lef (δανειζομαι επιτηδες το ονομα αυτο), πρεπει να καταννοησουμε την οποια ασχημη αντιπαραθεση μεταξυ μας? εμενα και του lef?

    Αν οποιος διαφωνει με τις θεσεις μας, μάς γινεται αυτοματως αντιπαθης, το προβλημα ειναι δικο μας, οχι του άλλου.
    Προφανώς και δεν πρέπει να απαξιώνουμε κανένα απολύτως, είτε τον συμπαθούμε είτε όχι. Όποιος το κάνει , πράγματι έχει πρόβλημα ο ίδιος.
    Για να διαχωρίσω τη θέση μου : για μένα δεν τίθεται θέμα συμπάθειας ή αντιπάθειας. Υπάρχουν εκατοντάδες μέλη με τα οποία δεν έχω ανταλλάξει ποτέ ούτε μία αράδα. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν ξέρω με ποιο τρόπο κινούνται μέσα στο φόρουμ, γιατί τυχαίνει να παρακολουθώ - όποτε μπορώ - τα ποστ τους, σαν παρατηρητής..

    Κι οφείλω να πω, πως αν κι εφόσον η όποια μου συμπεριφορά έχει ενοχλήσει κατά καιρούς, δεν οφείλεται στο ότι αντιπαθώ τον συνομιλητή μου - πολύ απλά γιατί δεν έχω να χωρίσω τίποτε με κανέναν, ούτε μου χρωστάν κι ούτε χρωστώ...Σ\' ένα ζωντανό διάλογο μπορεί να ειπωθεί και κάτι άκομψο αλλά όχι απαξιωτικό, και που θα αφορά αποκλειστικά το περιεχόμενο του διαλόγου και φυσικά όχι το πρόσωπο.

    Τίποτε περισσότερο - τίποτε λιγότερο....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Sofia
    κάπου μπερδεύομαι: οποιους δεν συμπαθουμε, δικαιολογείται το να τους βρίζουμε, να τους απαξιωνουμε, να πιαστουμε μαλλι με μαλλι? ....
    Αν οποιος διαφωνει με τις θεσεις μας, μάς γινεται αυτοματως αντιπαθης, το προβλημα ειναι δικο μας, οχι του άλλου.
    Η παραπάνω ερώτηση σου δεν έχει σαφή παραλήπτη αλλά ας μου επιτρέψεις να σου πω τι πιστεύω πάνω σε αυτό.

    Το θέμα του thread είναι συμπάθειές, αντιπάθειες/ εμπάθειες. Έκανα μια σαφή ερώτηση..με συμπαθείτε ή με αντιπαθείτε, αν ισχύει κάτι απο τα δύο μιλήστε εδώ. Προτιμώ Σοφία να έχουμε ένα ειδικό θέμα προσωπικής αντιπαράθεσης παρά να διαβάζουμε διαρκώς για προσωπικές κόντρες σε θέματα που θα όφειλαν οι συμμετέχοντες να εκφράζουν την γνώμη τους χωρίς να ξεπερνάνε τα όρια της ελευθερίας του λόγου ώς σύνολο αλλά και του λόγου του συνομιλητή τους. Είμαι σαφής δεν μιλάω για συγκεκριμένα άτομα, αλλά για περιοδικές συμπεριφορές.

    Όμως συμπάθειες και αντιπάθειες υπάρχουν παντού...

    Έκανα την αρχή (θέτοντας την ερώτηση μου σε προσωπικό επίπεδο) μήπως και καταφέρουμε να συσσωρεύσουμε και να απομονώσουμε τις όποιες αντιμαχίες. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

    Ακόμα, η άλλη όψη μιας σχέσης, έστω βασιζόμενη αποκλειστικά στον γραπτό λόγο, αυτή της συμπάθειας μπορεί να προβεί καθοριστική για την έκβαση του θέματος...

    (έκανα edit γιατι προηγουμένως δεν είχα αρκετό χρόνο στην διάθεση μου και δεν ειπα όσα ήθελα να πω)

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •