Ψυχωτικο επεισοδιο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ψυχωτικο επεισοδιο.

    Εχω καιρο να γραψω στο φορουμ. Περασα προσφατα ενα μεγαλο ψυχωτικο επεισοδιο, νομιζα οτι οι αλλοι μιλουσαν για μενα κλπ. Ειχα κοψει την φαρμακευτικη μου αγωγη .... επαιρνα 15 mg abilify .... τωρα εχω γυρισει σε alloperidin οπου παιρνω μια μικρη δοσολογια. Το χειροτερο ειναι η απομονωση και η μοναξια ... εγινα επαρκως ρεζιλι με το ψυχωτικο επεισοδιο που ειχα και εχω μεινει απελπιστικα μονος.

    Κατα τα αλλα καλα .... εαν εξαιρεσεις το κοινωνικο κομματι και η ζωη συνεχιζεται.

    Ειπα να πω και εγω τα νεα μου, ελπιζω να υπαρχουν και μερικοι παλιοι που εμπαιναν στο φορουμ και τα λεγαμε, εννοω δλδ να συχναζουν ακομα εδω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γεια σου keep!!
    Δεν ειμαι απο τα πολυ παλια μελη. Μπηκα οταν αρχισες να αραιωνεις απο το φορουμ.

    Κατι ειχα ψιλιαστει απο τον τροπο που μιλουσες σε παλιο θεμα. Φαινοταν οτι ειχες δυσκολιες.

    Ξερω οτι μαλλον αισθανεσαι ντροπη για το επεισοδιο κ θα χρειαστεις βοηθεια να τονωθει κ παλι η αυτοπεποιθηση σου. Να επισκεπτεσαι πιο συχνα τον γιατρο σου για υποστηριξη κ ελπιζω να εχεις καλο περιβαλλον οικογενειακο τουλαχιστον.

    Το abilify σε κρατουσε καλα νομιζω. Τωρα ειναι αναγκαστικη η αλλαγη μετα την υποτροπη;; Δεν θα σε επιανε;;
    Ευχομαι να εχεις λιγες παρενεργειες κ να αναρρωσεις γρηγορα.
    Καλη δυναμη!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    πολυ καιρο ειχα να σε ακουσω, κουραγιο, εγω κολονω να κοψω τα φαρμακα ενα ψυχωτικο επεισοδιο μου φτανει δεν θελω δευτερο..... γενικως μετα απο εξι χρονια με τη ψυχωση μου λεει ο γιατρος να ελατωσω τα φαρμακα και εγω του λεω καλα ειμαι ετσι.... γενικως θελω την υσηχια μου, να ζω καλα να μην εχω συμπτωματα και να προχωραω στη ζωη μου.

  4. #4
    Mrgilleas
    Guest
    γεια σου keep ειχαμε μιλησει λιγακι στο παρεθλον ειχα αλλο προφιλ που το εφτιαξα το 2010 ζητησα να διαγραφω γιατι αρχισα να εχω συμπτωματα παντως θα πρεπει να με θυμασαι γιατι ειχα το ιδιο ονομα με τοτε.στηναρχη ειχα εγγραφει ως gillea μετα το μετονομασα σε mgilleas το διεγραψα και ανοιξα καινουργιο αυτο που εχω με ενα r δηλαδη mrgilleas

  5. #5
    Mrgilleas
    Guest
    ελπιζω να ξεπερασες γρηγορα το ψυχωτικο επεισοδιο γιατι ειναι αρκετα επιπονο και αφηνει καταλοιπα και μια γιατρος μου ειχε πει οτι καθε υποτροπη ειναι χειροτερη.

    Οσο για την μοναξια σε νιωθω απολυτα και αυτος ειναι ενας βασικος λογος μεχρι σημερα που δεν εχω κοψει ποτε την αγωγη.πριν αρρωστησω τελειως με μπαμ οταν εβλεπα φιλους απο τη σχολη μου που σπουδαζα και αρχισα να λεω ασυναρτητα αλλα δεν μιλαγα επιθετικα απλως μιλουσα παραληρηματικα και μαλιστα ενα παιδι προσπαθουσε να μου πει με τροπο να παω σε ψυχολογο λεγοντας μου οτι ειναι και η αδερφη του ψυχολογος.

    τεσπα και αυτο το παιδι που σοκαριστηκε που με ειδε ετσι μιας και με ηξερε παλιοτερα και ημουν μια χαρα αλλα και ολα τα παιδια που εκανα παρεα με εκοψαν απο διπλα τους και ακομα μετα απο τοσα χρονια που σε μερικους εστειλα αιτηματα φιλιας στο φεισμπουκ δε με δεχτηκαν ουτε ως φιλο.γενικα την εχω και γω βιωσει την μοναξια στο πετσι και κατι γνωστους που εχω και κανω λιγο παρεα ειναι ολοι φιλοι μου μετα το επεισοδιο που ειχα και που δεν φαινεται οτι εχω προβλημα τωρα.

    Γιαυτο απευθυνομαι σε ολους τους ψυχωτικους οχι μονο στο keep σε ολους ομως μην κοψετε ποτε τα χαπια,μη θεωρησετε ποτε οτι γιατρευτηκατε και τα κοψετε γιατι θα χασετε τις παρεες σας οσοι εχουν εστω και λιγες να ειναι και μπορει επιτηδειοι να σας βλαψουν οικονομικα.οταν βρισκομουν σε ψυχωση ουτε τα λεφτα δεν μπορουσα να διαχειριστω επαιρνα ταξι και ελεγα να δωσω 20 ευρω απο μονος μου για μια αποσταση με το πολυ χρεωση 4 ευρω.

  6. #6
    Mrgilleas
    Guest
    θα χαρω keep οσο θελεις και μπορεις να γραφεις αν θελεις φυσικα πιο συχνα.εισαι απο τους πιο παλιους εδω μεσα και ειχα διαβασει καποια μυνηματα που ειχες γραψει στο παρελθον και μου ειχες απαντησει και σε μερικα εδω μεσα και εχω σχηματισει αρκετα καλη γνωμη για σενα.ενταξει για την μοναξια μην πτοεισαι θα γνωρισεις καινουργιους οπως εκανα και γω αλλωσετ γιατι ολοι αυτοι που ηξερα πριν το ψυχωτικο επεισοδιο εφυγαν απο διπλα μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα keep

    δυστυχως απο οσο ξερω απο εμενα τα φαρμακα τα παιρνεις για παντα σε δοση συντηρησης σε πολυ μικρες ποσοτητες ή οταν θελεις να κανεις παιδι τα κοβουν..
    και εγω παιρνω aloperidin 60mg και αλλα..
    σε εχουν επηρεασει καθολου το φαρμακα με παρενεργιες?
    εχεις δει καποιο αποτελεσμα θετικο?
    σε νοιωθω να ξερεις για την απομονωση και τη μοναξια οπως πολλα παιδια εδω μεσα..και εγω μονη μου ειμαι.δεν εχω κανεναν..οι αλλοι δε θα σε καταλαβουν..δε θα προσπαθησουν μαλλον να σε καταλαβουν..ή θα γελανε ή θα φοβουνται μην τους φας..
    και εγω στη σχολη ειχα μια παρεα απο το 1ο εξαμηνο αλλα πλεον δε μου μιλανε..μπορει να χαιρετησω και να μη γυρισουν καν να με κοιταξουν...
    ειναι σκληρη η μοναξια..την ενοιωθα απο παιδακι και τα τελευταια 7 χρονια που παιρνω αγωγη με κανε ολοι περα οταν τους ειπα τι συμβαινει εστω και επιγραμματικα..
    κερδισα παντως τον εαυτο μου..τον εμαθα..εμαθα να προσπαθω να περναω καλα και μονη μου..
    μου λειπει η παρεα παρα πολυ αλλα ολα εχουν και τα αρνητικα του αλλα και τα θετικα του..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Περαστικά σου keep! Κι εγώ έχω ενοχλήσεις και πόνους συνεχείς τελευταία, παρά το ότι αύξησα τη δόση του φαρμάκου. Εκτός από το πρόβλημα με τη μοναξιά πώς είναι η ζωή σου? Παίρνεις κάποιο επίδομα? Έχεις δουλειά?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Hey keep! Μεχρι και το χειμωνα που περασε ειχα κατι χρονια να μπω εδω μεσα. Εβλεπα οτι οι περισσοτεροι "παλιοι" ειχαν μαλλον φυγει αλλα δεν ηξερα οτι ειχες περασει τοσο βαρυ επεισοδιο... Σε κραταει προσωρινα στο αλοπεριντιν ο γιατρος η πιο μακροπροθεσμα;

    Κατα τα αλλα καλα; Οι υπολογιστες καλα; :Ρ (να πιασουμε και κατι ευχαριστο) Εγω τους δικους μου τους ειχα παραμελησει λιγακι, τωρα τους φροντιζω παραπανω και γενικα ασχολουμαι με το αντικειμενο περισσοτερο απ' οτι παλιοτερα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Γιατί διεκοψες τα φάρμακα ?Δηλ όλοι μας έρχεται η φάση που τα κόβουμε?ακόμη κ αν τα περνούμε χρόνια Από φόβο?παρενέργειες?ηπρωτοι εμείς τα δαιμονοποιούμε κ δεν τα θέλουμε?Μας ασχημαινουν κ φαινόμαστε χαζοί σε σχέση με αυτό που ήμασταν πριν την αρρώστια,μα πως δεν καταλαβαίνουμε ότι χωρίς κάλυψη είμαστε περισσότερο απαράδεκτοι κοινωνικα
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    δε καταλαβαινω βρε παιδια γιατι κοβεται τα φαρμακα, αφου το ξερουμε οτι δεν γινεται δυστηχως το προβλημα μας ειναι δια βιου...... αν τα κοψουσε σε λιγο καιρο θα ξαναπαθουμε επισοδειο, μετα αντε τρεχα κλινικες, αυξημενα φαρμακα ζημια στον εγκεφαλο..... γιατι κοβεται τα φαρμακα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εμενα παιδια μου εχουν πει..ετσι και κανω πως τα κοβω μονη μου πολυ συντομα με περιμενει νοσηλεια.. και επειδη εχω μπει 2 φορες για 3 μηνες δε θελω να το ξαναπερασω..εκβιαστικο αλλα ετσι ειναι..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ειναι καπως συνθετο το θεμα ληψης των φαρμακων κ η συνεπεια ληψης τους.

    Εκτος απο τις παρενεργειες κ την μειωση ποιοτητας ζωης πολλα ατομα με ψυχωση δεν μπορουν να αναγνωρισουν το προβλημα οσα χρονια κ να περασουν κ οφειλεται σε βλαβη μερους του εγκεφαλου που αναγνωριζει οταν νοσει το σωμα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    keep παρε τα φαρμακα , σταθεροποιησου και σιγα σιγα θα επανελθεις.

    δε πας και για πρωθυπουργος..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Similar Threads

  1. βαρυ ψυχωτικο επεισοδιο μου λενε..
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 393
    Last Post: 06-08-2016, 11:35
  2. Πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο
    By efkalyptos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 19-09-2014, 13:13
  3. ψυχωτικο επεισοδιο
    By red-button in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 72
    Last Post: 26-05-2009, 08:19
  4. Μια συζητηση για ενα ψυχωτικο επεισοδιο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-06-2008, 22:11
  5. ΨΥΧΩΤΙΚΟ επεισόδιο: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ εμπειρία της ζωής μου
    By elenitsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 01-10-2007, 17:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •