Aτομα με υψηλη αναγκη επιβεβαιωσης του "εγω" τους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195

    Aτομα με υψηλη αναγκη επιβεβαιωσης του "εγω" τους

    Ας υπαρχει και αυτο το θεματακι,ποτε δεν ξερεις ποτε θα χρειαστει... τι συμβουλες θα δινατε σε τετοια ατομα;....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Εχω βασανιστεί πολύ από τέτοια άτομα, τόσο στο συγγενικό όσο και στον φιλικό ή κοινωνικό μου κύκλο. Γιαυτό παλιότερα είχα ανοίξει και θέμα με τίτλο \"γνωρίζετε ξερόλες?\"
    Τώρα πια έχω καταλήξει. Εδώ η ταμπελοποίηση (που γενικά δεν θεωρείται καλό πράγμα) εμένα με βοηθάει πολύ. Τους έχω βάλει ταμπέλα, τους ξέρω και τους αποφεύγω. Δεν έχω συμβουλή προς τους εγωιστές λοιπόν.
    Εχω προς αυτούς που τους συναναστρέφονται :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    πιστευετε πως υπαρχει καποια ελπιδα για αυτα τα ατομα;να ξεφυγουν απο τον ορο ανθρωποειδη και να γινουν ανθρωποι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Εμπνευστη ολα καλα κ ολα ωραια αλλα δε μπορω να δεχτω για κανεναν ανθρωπο τον ορο ανθρωποειδη.Ειδικα για μια κατηγορια ανθρωπων που μπορει για διαφορους λογους να εχουν υπερβολικη ανασφαλεια κ να την εκφραζουν με αυτο τον τροπο.Καθενας ειναι αυτο που ειναι κ ειτε τον αποδεχονται καποιοι ειτε οχι.Ισως να αποκαλουσα ανθρωποειδες καποιον στιγνο εγκληματια,βιαστη,..κ.λ.π.Κ παλι ισως γιατι πανω απ\'ολα θα ηθελα να τον πλησιασω,να καταλαβω κ μετα να βγαλω τα συμπερασματα μου,αλλα γενικως δε μ αρεσει να ακουω τετοια για τους ανθρωπους.Οσων αφορα το θεμα τωρα πιστευω πως επι το πλειστον αυτα τα ατομα εχουν υπερβολικη ανασφαλεια κ την εκφραζουν ετσι,δεν πιστευουν στην αξια τους κ αναζητουν συνεχως απεγνωσμενα επιβεβαιωση για να μπορεσουν να σταθουν,την αξια τη μετρανε με αυτα που κανουν κ οχι με αυτο που ειναι.Καταρχην ενα τετοιο ατομο θα το ακουγα,θα το αφηνα ελευθερα να εκφραστει κ ας ξερω το \'κουσουρι\' του κ αν ηθελα να το βοηθησω θα πηγαινα την κουβεντα σε πιο εσωτερικη για να ρθει πιο κοντα με τον εαυτο του γιατι αυτο του λειπει.Κ αν επρεπε να δωσω ξερες συμβουλες θα λεγα οτι πρεπει να γινει το κεντρο αυτος κ οχι οι αλλοι,να δει ποιος ειναι,τι θελει,τι του λειπει κ να παρατηρησει αν η μεχρι τωρα συμπεριφορα του γεμιζει αυτο που πιστευει για αδειο-την αυτοαξια του.Να δει γιατι πιστευει κενη την αξια του κ τι σημαινει αξια.Πως μετριεται κ αν-πως αυξανεται κ πως μειωνεται κ αν-κ γιατι εχει εν τελει τοσο μεγαλη αγωνια σχετικα με τοαν κ ποσο αξιζει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Αρσι, φαίνεται, ευτυχώς για σένα δεν έχεις γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους. Συμφωνώ βέβαια με την ένστασή σου για τον παραπάνω όρο. Όμως αν είχες συναναστραφεί αυτή τη κατηγορία ανθρώπων θα ήξερες ότι τα λόγια πάνε χαμένα. Δεν ακούνε τίποτα, μόνο τον εαυτό τους. Αυτό που γράφεις να δει ποιος είναι, τι θέλει, τι του λείπει, μου ακούγεται σαν ανέκδοτο. Αφου τα έχουν όλα τα ξέρουν όλα και ο σπουδαίος τους εαυτός είναι πάντα αλάνθαστος. Η εσωτερική κουβέντα για να έρθει πιο κοντά με τον εαυτό του, άλλο ανέκδοτο και αυτό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Kαταρχην παιδια ατομα με υψηλη αναγκη επιβεβαιωσης δεν ειναι μονο οι ξερολες.Απλα κ οι ξερολες εχουν αυτη την αναγκη.Τωρα η υπερβολικη αυτη αναγκη μπορει να διεκδικηθει με λανθασμενους τροπους(π.χ.μεσω επιβεβαιωσης)μπορει κ καθολου κ απλα να υπαρχει.Επομενως αυτα που εγραψα αφορα το συνολο αυτων κ οχι απλα την ειδικη αυτη κατηγορια.Απ\'την αλλη nature οντως δεν γνωρισα ποτε ανθρωπο που να εχει αυτα τα χαρακτηριστικα σε τοσο εντονο βαθμο ωστε να μη μπορω καθολου να πλησιασω την πιο αυθεντικη πλευρα του.Πιστευω-θελω να πιστευω πως ολοι εχουμε διαφορα κομματια μεσα μας που αν τα αγγιξουμε-μας τα αγγιξουν μπορουν να βγουν στην επιφανεια κ να μας φερουν πιο κοντα στον εαυτο μας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    σκεψου αρσι,ενα τετοιο ατομο,θεωρει παντα πως εχει δικιο και εσυ αδικο,θελει να γινεται το δικο του,που θα πατε που θα βγειτε.ακομα και να ειναι λαθος και να ειναι ολο το δικο με το μερος σου θα βρει τροπο να πει πως εχει αυτος δικιο.θα κοιταξει πρωτα να βολεψει τον εαυτο του και μετα εσενα εκτος αν το να βολευτεις εσυ βολευει και αυτον.θα θελει παντα να εχει τον τελευταιο λογο σε ολα(ακομα και αν ο τελευταιος του λογος στο φιναλε ειναι μια κοτσανα).θα ειναι ειρωνικος και θα κατηγορει τους παντες που ειναι διαφορετικοι με αυτον.παραληπει το γενικο καλο για να σκεφτει τον εαυτουλη του και μονο.αυτα τα χαρακτηριστικα εγωιστη μπορω να σκεφτω,αν ξερεις καποιο αλλο μου το λες :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by Empneustns
    ......θα θελει παντα να εχει τον τελευταιο λογο σε ολα(ακομα και αν ο τελευταιος του λογος στο φιναλε ειναι μια κοτσανα).θα ειναι ειρωνικος ........παραληπει το γενικο καλο για να σκεφτει τον εαυτουλη του και μονο......

    Πάρα πολύ σωστά!!!
    επιπλέον δεν έχει επίγνωση του πόσο ενοχλητικός είναι για τους άλλους. Και αν του το πεις, όσο καλοπροαίρετα και αν το κάνεις, θα σου πει ότι έχεις άδικο. ....
    Και θα έχει την τελευταία κουβέντα..... μέχρι να σκάσεις.....και να πεις ναι. Οχι γιατί συμφωνείς. Γιατί κουράστηκες!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    \"Τους λυπάμαι τους ανθρώπους που είναι έτσι, εγωπαθείς και εγωμανείς, είναι αξιολύπητοι\"
    είπα μαι μέρα σε έναν φίλο μου.
    Εκείνος με κοίταξε σκεπτικός και μου απάντησε κάτι που με προβλημάτισε.
    \"Τον εαυτό σου να λυπάσαι, όταν τους ανέχεσαι, τότε είσαι εσύ η αξιολύπητη\".
    Δεν μπορώ να πω, με αποστόμωσε.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Eμπνευστη το φανταζομαι αυτο το ατομο αλλα δεν καταλαβαινω,ποιο ειναι το θεμα μας??Να κατηγορησουμε ενα τετοιο ατομο,να πουμε πως νιωθουμε η να πουμε τη γνωμη μας για το τι θα μπορουσε να κανει?ποιο το νοημα να κατηγορησουμε κ να βγαλουμε οτιδηποτε αρνητικο?Εισαι θυμωμενος με καποιο τετοιο ατομο?το θεμα ειναι καλοπροαιρετο απεναντι σε ενα προβλημα η απλα υπαρχει για να ξεσπασουμε?Δεν καταλαβαινω,τοσο λαθος το αντιλαμβανομαι?Περα ομως απο αυτα τα συγκεκριμενα ατομα,μονο αυτα εχουν ισχυρη αναγκη επιβεβαιωσης?κ γω εχω περασει φασεις που ειχα πολυ εντονη αναγκη επιβεβαιωσης κ δεν το παιζα ξερολας,ουτε οτι τα θελω ολα δικα μου,ουτε οτι ειμαι η καλυτερη κ.λ.π.Απλα ενιωθα χαλια,δεν πιστευα σε μενα κ επαιρνα δυναμη η αποδυναμωση απο τους αλλους.Απαισιο αλλα μου συνεβη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    133
    Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν οι άνθρωποι με αυξημένο \"εγώ\", τους μυρίζομαι τους κάνω πέρα και τελεία.

    Το κακό ξεκινάει όταν προσπαθούν να σε βλάψουν εξαιτίας του υπέρμετρου εγώ τους.

    Εκεί παίρνω κεφάλια!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Βασικά, το θέμα αυτό, αφορά ατομα που τους νοιάζει μόνο το εγώ τους.... χμμμμ Εχω τύχει σε τετοια ατομα.
    Πολλά απο αυτά το έκαναν συνειδητά και θεωρούασν οτι όλοι τους χρωστάνε, και οτι όλοι πρεπει να φροντίζουν για αυτά και θεωρούσαν δεδομένο το να εκμεταλλετυτούν τον άλλο.
    Αλλα άτομα, δεν είχαν συνειδητοποιήσει πόσο εγωκεντρικά ήταν και κρύβοβταν πίσω απο πολλές πολλές δικαιολογίες για τις διάφορες εγωκεντρικές συμπεριφορές τους.
    Εχω δεθει κι εχω αγαπησει τετοιους ανθρωπους.
    Το κρίμα είναι οτι τελικά η σχέση δεν κατάφερε να ανθίσει και τελικά χωρίσαν οι δρόμοι μας, αφου είχε προηγηθεί αρκετός πόνος.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •