Ξεκινησα ομοιοπαθητικη - εχω απορια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    42

    Ξεκινησα ομοιοπαθητικη - εχω απορια

    Αν δεν γνωριζετε το προβλημα ειναι ενα αγχος-φοβος που εχω καθε φορα που ειναι να συναντησω μια κοπελα.
    Αυτο ειναι και το σχετικο thread μου:

    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3743

    Τελος παντων.

    Ο ομοιοπαθητικος μου εγραψε 3 Lycopodium διαφορετικων αραιωσεων για τις 3 πρωτες μερες και για τον υπολοιπο ενα μηνα το Magnesia Carbonica.

    Ειμαι στην 4η μερα. Το οτι εχω φρικαρει απο το αγχος κι απο τον φοβο ειναι οντως σημαδι οτι το φαρμακο ειναι το σωστο για μενα και οτι η ασθενεια φτανει στο τελος της?

  2. #2
    Δεν το ξερα οτι υπαρχει ομοιοπαθητικη που να αντιμετωπιζει το αγχος γυρω απ τη συνουσια!Μου κανει εντυπωση γιατι γενικα στις ψυχικες ασθενειες δεν εχουν αναφερθει πολυ καλα αποτελεσματα απο την ομοιοπαθητικη ιατρικη.Επειδη συνηθως τα προβληματα ειναι ψυχολογικα και ξεκινανε απ τον ιδιο μας τον εαυτο και τον τροπο που τον βλεπουμε δεν ξερω αν ενα φαρμακο μπορει να εξαλειψει μια φοβια ειμαι λιγο επιφυλακτικος.Παντως για τα ομοιοπαθητικα λενε οτι οταν ενεργουν στην αρχη προκαλουν συμπτωματα που εινα ιδειγμα οτι το φαρμακο λειτουργει

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Απ όσο θυμάμαι εκτός από τα ομοιοπαθητικά ο BrainTrance κάνει και γνωσιακή-συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία σωστά?
    Οπότε δεν βασίζεται μόνο στο ομοιοπαθητικό φάρμακο.
    Αν κα δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, γνωρίζω την ιδέα της \'θεραπευτικής επιδείνωσης\' στην αρχή της ομοιοπαθητικής θεραπείας.
    Εδώ υπάρχει μια συνέντευξη του Γ. Βυθούλκα που τη θεωρώ λογική και μετριοπαθή ενημέρωση σχετικά με την ομοιοπαθητική:
    http://www.iator.gr/vithoulkas/omoiopathitiki.htm

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Γειά σου.
    Αρχικά να σου προτείνω ότι απορίες έχεις γύρω απο την προσέγγιση της ομοιοπαθητικής να τις συζητάς με τον γιατρό σου.
    Οντως είναι σύνηθες στην ομοιοπαθητική θεραπεία, τις πρώτες μέρες να επιδεινώνονται τα συμπτώματα που έχεις. Αυτό μάλιστα θεωρείται ένδειξη οτι η θεραπεία λειτουργει στον δικό σου οργανισμό.
    ΟΜΟΙΟ - παθητική. ( Βασιζεται στην αρχή οτι τα όμοια, με τα όμοια θεραπεύονται) Επομένως είσαι σε καλό δρόμο.

    Ανέφερες στο άλλο σου θέμα οτι δεν εμπιστεύεσαι τις γυναίκες.
    Νομίζω οτι το να εμπιστευτείς τους ανθρώπους γενικότερα θα σε βοηθησει επιπλέον...
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Θα ήθελα να ρωτήσω όσα παιδιά του φόρουμ έχουν δοκιμάσει την ομοιοπαθητική. Ειδατε αποτελέσματα με τη θεραπεία αυτή;

    Διόρθωση: Καταλαβαίνω πως η ερώτησή μου ίσως να είναι άτοπη μιας και το αποτέλεσμα κάθε θεραπείας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά θα ήθελα να πάρω μια πρώτη ενημέρωση από τις γνώμες σας...

    Ευχαριστώ
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Τα παιδια μου ακολουθουν ομοιοπαθητικη αγωγη κ ειδικα ο μικρος[8 χρονων] με πολυ καλα αποτελεσματα.Ειχε βρογχικο ασθμα με εντονες κρισεις δυσπνοιας.Εκανε θεραπεια για 1 χρονο με φαρμακα κ ειδικα κορτιζονη αλλα χωρις κανενα αποτελεσμα .Ειχαμε αλλαξει 3 παιδιατρους.Τωρα ευτυχως ειναι καλα,τον πιανει ακομα η δυσπνοια αλλα ευτυχως τη ξεπερναει πολυ ευκολα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    θελω και εγω να παω σε ομοιοπαθητικο..ελπιζω να δω αποτελεσμα στο αισθημα ασταθειασ που νιωθω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    να ρωτησω κατι?Απο τη στιγμη που παιρνω 5 χρονια ψχοφαρμακα με αλλαγες διαφορων χαπιων ΜΠΟΡΕΙ Η ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΚΗ Η Η ΦΥΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΟς οργανισμος μου εχει δηλητιριαστει με τη χημεια.Προσωπικα κανω φυτοθεραπεια εδω και 6 μηνες για αμηνοροια που ειχα 5-6 μηνων και σε ενα μηνα θεραπευτηκα.ΟΜΩΣ ΤΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟ ΑΓΧΟΣ ΑΠΟ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΧΗΜΙΚΑ .ΣΩΣΤΑ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Afrula αυτά που λες ότι έχεις δηλητηριαστεί από τη χημεία είναι μεγάλο λάθος. Παίρνεις κάποια φάρμακα που ο γιατρός σου κρίνει ότι σου κάνουν καλό τώρα. Δεν είναι δηλητήρια. Για να έχουν άδεια κυκλοφορίας σημαίνει ότι κάνουν καλό όταν απαιτούνται. Ακόμα και μωρά παίρνουν δυνατά φάρμακα για μεγάλα διαστήματα αν χρειάζεται και δεν δηλητηριάζονται.
    Όσο για την ερώτησή σου αν βοηθάει η ομοιοπαθητική στη περίπτωσή σου θα σου απαντήσω ότι αν το πιστέψεις, ναι θα βοηθηθείς. Έχεις ακούσει για το placebo?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    οχι nature δυστυχως δεν εχεις ενημερωθει για την ομοιοπαθητικη .Εκανα και στον πρωτο μηνα αδιαθετησα εχοντας παρει αλλα συμβατικα και δεν εκαναν τιποτα απλως η περιοδος ηταν placebo για ενα μηνα και μετα τιποτα.Στον πρωτο μηνα αδιαθετησα και μετα ομαλοποιηθηκε ο κυκλος μου.Αυτο πως το εξηγεις τοτε???Οταν με το καλο σε 2 με 3 χρονακια θα κοψω τα χαπια αμεσως θα παω σε ομοιοπαθητικο ψυχιατρο και θα με αναλαβει.Το αγχος και οι ταχυκαρδιες ξερω απο ατομα που ειχαν το ιδιο προβλημα εξαφανιστηκαν ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!!!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    42
    Δεν υπαρχει Placebo στην ομοιοπαθητικη.

    Ειναι μυθος.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    42
    Ισως υπηρχε καποτε, αλλα τωρα οχι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια μπερδευεστε με τους τσαρλατανους ομοιοπαθητικους.Αυτα υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα!!Λοιπον ψυχοθεραπεια και ομοιοπαθητικη.Φτανει πια για μενα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •