Ταραχη απο αυξηση δοσης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Άκη, χωρίς να είμαι ο ειδικός, η γνώμη μου είναι ότι περισσότερα φάρμακα, πιο πολύ θα επιδεινωσουν την κατάσταση πάρα θα την βελτιώσουν!

    Εάν δεν παίρνεις τίποτε άλλο, το πρόβλημα σου είναι η απεξάρτηση από τα Xanax, και δεν έχεις επαρκή υποστήριξη από γιατρό (οι περισσότεροι υποτιμούν το φαινόμενο της εξάρτησης η τα χορηγούν αφειδώς για να ξεμπερδευουν με τον ασθενή), ρίξε μια ματιά στο site των benzobudies και στο βιβλίο της Baylissa Frédéric για βοήθεια.

    Δεν νομίζω ότι πάσχει από εγκεφαλικό η θα πάθεις κάτι τέτοιο, αλλά όλα αυτά που περιγράφεις είναι από τι και εγώ διαβάζω, αποροια της μακροχρόνιας λήψης αυτών των φαρμάκων που δίνονται από γιατρούς (!) με το παραμικρό, και που δυστυχώς είναι η κατάληξη
    για πολλούς.

    Όμως το ενθαρρυντικό είναι, ότι πολλοί βγαίνουν από αυτή την κατάσταση, με πολύ κόπο, υπομονή και σωστή καθοδήγηση.
    Ότι καλύτερο σε σένα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Το λυρικα δεν κάνει εξάρτηση κ με ηρεμεί μεχρι να προσαρμοστώ στο ssri.δεν χωνευει καθολου τις βενζο...οχι οτι δεν τις δινει..αλλα τις δινει με φειδω..οταν του πω πχ τρεμω κ το μεσημερι μου απανταει "τρεμε αλλη βενζο δεν σου δινω,κανε αναπνοες".τον ακουω πιστα. Επισης για απεξάρτηση απο βενζο ξερω οτι πολλοι το μειωσαν με cbd oil.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    πφφφφ έπαθα πριν λίγο κάτι πολύ τρομαχτικό ίδρωσα ολόκληρος και είχε παράλυση το δεξί χέρι.. θα το χαρακτήρισα ως έντονη αδυναμία... όχι ακριβώς παράλυση... αμέσως έτρεξα και πήρα μισό xanax παλι... δεν ηθελα να παρω... αλλα ενιωθα οτι θα παθω κριση πανικου..... η μαλλον επαθα... τωρα με εχει πιασει μια εντονη καουρα και ασταματητος λοξιγκας..... διαβασα και στο ιντερνετ οτι το εγγεφαλικο πριν φερνει κατι τετια 1 μηνα πριν... και εκει ηταν που τρελαθηκα.....! ε τωρα με το xanax ηρεμισα αλλα την ακουσα καπως... πηρα κατι pringles τωρα και snickers και τρωω λες και και εχω να φαω κανα μηνα....!
    Άκη κι εγώ έχω σούβλιες στο κεφάλι και πολλά ψυχοσωματικά αλλά προσπάθησε να μην τρως πατατάκια και γλυκά . Κι εγώ τα τσακίζω αλλά δεν κάνουν καλό

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Άκη, χωρίς να είμαι ο ειδικός, η γνώμη μου είναι ότι περισσότερα φάρμακα, πιο πολύ θα επιδεινωσουν την κατάσταση πάρα θα την βελτιώσουν!

    Εάν δεν παίρνεις τίποτε άλλο, το πρόβλημα σου είναι η απεξάρτηση από τα Xanax, και δεν έχεις επαρκή υποστήριξη από γιατρό (οι περισσότεροι υποτιμούν το φαινόμενο της εξάρτησης η τα χορηγούν αφειδώς για να ξεμπερδευουν με τον ασθενή), ρίξε μια ματιά στο site των benzobudies και στο βιβλίο της Baylissa Frédéric για βοήθεια.

    Δεν νομίζω ότι πάσχει από εγκεφαλικό η θα πάθεις κάτι τέτοιο, αλλά όλα αυτά που περιγράφεις είναι από τι και εγώ διαβάζω, αποροια της μακροχρόνιας λήψης αυτών των φαρμάκων που δίνονται από γιατρούς (!) με το παραμικρό, και που δυστυχώς είναι η κατάληξη
    για πολλούς.

    Όμως το ενθαρρυντικό είναι, ότι πολλοί βγαίνουν από αυτή την κατάσταση, με πολύ κόπο, υπομονή και σωστή καθοδήγηση.
    Ότι καλύτερο σε σένα
    Κώστα ο Άκης παίρνει πολύ μικρή δόση ταπεινή μου άποψη και με κάθε επιφύλαξη άνετα το κόβει. Κι εγώ παίρνω ζαναξ εδώ και ένα χρόνο ίσως και παραπάνω αλλά όχι καθε μέρα. Στα δύσκολα μόνο. Θεωρώ ότι δεν έχω εθιστεί. Παίρνω κι εγώ 0,25

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Κώστα ο Άκης παίρνει πολύ μικρή δόση ταπεινή μου άποψη και με κάθε επιφύλαξη άνετα το κόβει. Κι εγώ παίρνω ζαναξ εδώ και ένα χρόνο ίσως και παραπάνω αλλά όχι καθε μέρα. Στα δύσκολα μόνο. Θεωρώ ότι δεν έχω εθιστεί. Παίρνω κι εγώ 0,25
    και ομως σου εχει κανει εθισμο αλλα δεν μπορεις να το καταλαβεις αμεσως... αν το κοψεις για μια εβδομαδα θα δεις οτι θα εχεις μια ζαλαδα και θα νιοθεις καπως περιεργα... βεβαια αυτο δεν συμβενει σε ολους... εγω πχ αν δεν το παρω μια μερα νιοθω οτι παταω πανω σε ζελε είναι πολύ περιέργεια αίσθηση.... λες και αιωρούμαι.... τρομάζω οποτε συμβαίνει αυτό....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    και ομως σου εχει κανει εθισμο αλλα δεν μπορεις να το καταλαβεις αμεσως... αν το κοψεις για μια εβδομαδα θα δεις οτι θα εχεις μια ζαλαδα και θα νιοθεις καπως περιεργα... βεβαια αυτο δεν συμβενει σε ολους... εγω πχ αν δεν το παρω μια μερα νιοθω οτι παταω πανω σε ζελε είναι πολύ περιέργεια αίσθηση.... λες και αιωρούμαι.... τρομάζω οποτε συμβαίνει αυτό....
    Άκη λες; Το έχω κάνει να μην τον πάρω για μια βδομάδα και δεκα πέντε μέρες έχω κρατησει. Τις προάλλες ομως με έπιασε φοβερή ημικρανία και αναγκαστικά το πήρα. Θα επιχειρήσω να μην το ξαναπάρω και θα σου πω . Τις επόμενες μέρες θα πάω σε ειδικό και θα το συζητήσω μαζί του

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Αντικατασταση ζαναξ με cbd oil...αρχικα μαζι μετο ζαναξ..συμβουλευτείτε ειδικο γιατρο για cbd oil

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Άκη λες; Το έχω κάνει να μην τον πάρω για μια βδομάδα και δεκα πέντε μέρες έχω κρατησει. Τις προάλλες ομως με έπιασε φοβερή ημικρανία και αναγκαστικά το πήρα. Θα επιχειρήσω να μην το ξαναπάρω και θα σου πω . Τις επόμενες μέρες θα πάω σε ειδικό και θα το συζητήσω μαζί του
    γενικά μην το δοκιμάσεις να το σταματήσεις ετσι απότομα μπορείς ανα 2 μέρες για παράδειγμα να περνεις λιγότερο απο 0.25 σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κόψεις το χαπακι και να βάλεις τα τρίμματα όπως ειναι σε νερό... ετσι μειώνεις της πιθανότητες για στερητικά συμτοματα αν και όπως το περιγράφεις ακούγεται περίεργο δεν θα το έλεγα οτι η ημικρανία οφείλεται το οτι δεν πήρες το xanax.. απλά μπορεί να ειναι ένα τυχαίο γεγονός.. γενικά είναι πολύ μικρή δόση το 0.25 αλλά σε μερικές περιπτώσεις και αυτο μπορεί να φέρει κάποιες παρενέργειες με την μακροχρόνια λήψη... αλλά δεν είναι τοσο επικίνδυνο αν το συγκρίνουμε με μεγάλες δώσεις για παράδειγμα απο 2MG και πάνω...

    θέλει πολύ προσπάθεια και να μην έχεις ανχος για να καταφέρεις να το κόψεις...

    τι γίνεται όμως οταν το ίδιο το φάρμακο είναι η αιτία που σου προκαλεί το ανχος? σε αυτή την περίπτωση αναγκαστικά κανεις τεράστια υπομονή πρέπει γενικά να βρούμε κάποια δραστηριότητα ώστε να μην έχουμε συνέχεια στο μυαλό μας το πρόβλημα... έτσι γενικά μπορούμε να ξεπεράσουμε τα πάντα αρκεί να μην το βάζουμε κάτω ποτε!!

    ειναι απίστευτο το πώς με την δύναμη και μονο του μυαλού μπορούμε να κάνουμε θαύματα!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    γενικά μην το δοκιμάσεις να το σταματήσεις ετσι απότομα μπορείς ανα 2 μέρες για παράδειγμα να περνεις λιγότερο απο 0.25 σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κόψεις το χαπακι και να βάλεις τα τρίμματα όπως ειναι σε νερό... ετσι μειώνεις της πιθανότητες για στερητικά συμτοματα αν και όπως το περιγράφεις ακούγεται περίεργο δεν θα το έλεγα οτι η ημικρανία οφείλεται το οτι δεν πήρες το xanax.. απλά μπορεί να ειναι ένα τυχαίο γεγονός.. γενικά είναι πολύ μικρή δόση το 0.25 αλλά σε μερικές περιπτώσεις και αυτο μπορεί να φέρει κάποιες παρενέργειες με την μακροχρόνια λήψη... αλλά δεν είναι τοσο επικίνδυνο αν το συγκρίνουμε με μεγάλες δώσεις για παράδειγμα απο 2MG και πάνω...

    θέλει πολύ προσπάθεια και να μην έχεις ανχος για να καταφέρεις να το κόψεις...

    τι γίνεται όμως οταν το ίδιο το φάρμακο είναι η αιτία που σου προκαλεί το ανχος? σε αυτή την περίπτωση αναγκαστικά κανεις τεράστια υπομονή πρέπει γενικά να βρούμε κάποια δραστηριότητα ώστε να μην έχουμε συνέχεια στο μυαλό μας το πρόβλημα... έτσι γενικά μπορούμε να ξεπεράσουμε τα πάντα αρκεί να μην το βάζουμε κάτω ποτε!!

    ειναι απίστευτο το πώς με την δύναμη και μονο του μυαλού μπορούμε να κάνουμε θαύματα!!
    Άκη παίρνω πολύ αραιά ζαναξ όχι κάθε μέρα . Μια φορά την εβδομάδα άντε το πολύ δύο φορές.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Άκη παίρνω πολύ αραιά ζαναξ όχι κάθε μέρα . Μια φορά την εβδομάδα άντε το πολύ δύο φορές.
    Άκη προσπαθώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα να σε ρωτήσω καποια πράγματα αλλά δεν μπορώ . Μάλλον κάτι έχεις αλλάξει στις ρυθμίσεις . Αν το δεις απάντησε μου . Σε ευχαριστώ πολύ

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Αντικατασταση ζαναξ με cbd oil...αρχικα μαζι μετο ζαναξ..συμβουλευτείτε ειδικο γιατρο για cbd oil
    Anxious cbd εχω δοκιμάσει αλλά μου έφερνε τρομερή νευρικότητα. Οσο για το ζαναξ νομίζω ότι η δόση που παίρνω εγώ κι ο Άκης είναι ελάχιστη και θέλω να πιστεύω ότι κόβεται. Εγώ πάντως ήδη μπήκα στη διαδικασία να το διακόψω με σταδιακή μείωση. Πάντως και τα αντικαταθλιπτικά έχω ακούσει ότι θέλουν σταδιακή διακοπή .

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Το έχομε επαναλάβει πολλές φορές, μήπως και κάποιος βοηθηθεί!
    Για τον τρόπο διακοπής αυτών των φαρμάκων, επικρατεί μεγάλη άγνοια ακόμη και μεταξύ των πλέον ειδικών, που για κάποιο λόγο επιμένουν σε μια γρήγορη διακοπή, καθησυχαζοντας κιόλας ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Οι μαρτυρίες όμως από χιλιαδες ανθρώπων που υποφέρουν από αυτό τον λόγο, είναι δυστυχώς πάρα πάρα πολλές για να αγνοηθούν!
    Καλύτερα λοιπόν να υποθέσετε ότι ανοικεται στο 70% που θα έχει πρόβλημα και να είστε πολύ προσεκτικοί όταν τα διακοπτετε, παρά στο 30% που πιθανόν να το ξεπεράσουν με μικρές συνεπειες.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Το έχομε επαναλάβει πολλές φορές, μήπως και κάποιος βοηθηθεί!
    Για τον τρόπο διακοπής αυτών των φαρμάκων, επικρατεί μεγάλη άγνοια ακόμη και μεταξύ των πλέον ειδικών, που για κάποιο λόγο επιμένουν σε μια γρήγορη διακοπή, καθησυχαζοντας κιόλας ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Οι μαρτυρίες όμως από χιλιαδες ανθρώπων που υποφέρουν από αυτό τον λόγο, είναι δυστυχώς πάρα πάρα πολλές για να αγνοηθούν!
    Καλύτερα λοιπόν να υποθέσετε ότι ανοικεται στο 70% που θα έχει πρόβλημα και να είστε πολύ προσεκτικοί όταν τα διακοπτετε, παρά στο 30% που πιθανόν να το ξεπεράσουν με μικρές συνεπειες.
    Κώστα έχεις δίκιο . Απλά όταν είσαι σε δύσκολη φάση αναγκάζεσαι και τα παίρνεις. Εγώ μόνο αγχολυτικα έχω παρει και συγκεκριμένα μονο το ζαναξ . Επειδή έχασα τη μητέρα μου η οποια υπέφερε στη κυριολεξία από καρκίνο και δεν μπορούσα καθόλου να κοιμηθώ και δεν ηρεμουσα, έκλαιγα συνέχεια τους τελευταίους επτα μήνες έπαιρνα δυο φορές την εβδομάδα. Θέλω να ελπίζω ότι θα τα καταφέρω να το διακόψω γιατί παρατηρώ οτι δεν προσφέρει κάτι. Θα ήθελα να δοκιμάσω αντικαταθλιπτικό αλλά τα περισσότερα πειράζουν το γαστρεντερικό μου το οποίο είναι πολύ ευαισθητο. Απλα πρέπει να βρω εναν ειδικό που θα το καταλάβει γιατί σε όσους έχω πάει μου δίνουν αγωγή που δεν ανέχομαι δυστυχώς .......

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Αυτο με την αποτομη διακοπη ρε παιδια που προτεινουν, ειναι καινουργιο; Ολα τα χρονια εγω ξερω οτι αντικαταθλιπτικα, αγχολυτικα/βενζο και αντιψυχωτικα σταδιακα κοβονται... Μαχαιρι ποτε. Απλα ισχυει οντως οτι επισημο πρωτοκολλο διακοπης δεν υπαρχει οποτε καθε γρατρος προτεινει σταδιακη μειωση με καποιο δικο του σχημα. Αλλα μαχαιρι, απο που κι ως που;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Αυτο με την αποτομη διακοπη ρε παιδια που προτεινουν, ειναι καινουργιο; Ολα τα χρονια εγω ξερω οτι αντικαταθλιπτικα, αγχολυτικα/βενζο και αντιψυχωτικα σταδιακα κοβονται... Μαχαιρι ποτε. Απλα ισχυει οντως οτι επισημο πρωτοκολλο διακοπης δεν υπαρχει οποτε καθε γρατρος προτεινει σταδιακη μειωση με καποιο δικο του σχημα. Αλλα μαχαιρι, απο που κι ως που;
    Oboro καλησπέρα! Ο Κώστας σε αυτά τα πρωτόκολλα νομίζω αναφέρεται . Απλά ίσως σε θεωρεί ότι προτείνουν σχετικά σύντομη διακοπή . Σταδιακή μεν αλλά ίσως σχετικά σύντομη.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ταραχή, άγχος έπειτα από διακοπή φαρμάκων
    By vicky12 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 06-03-2024, 19:59
  2. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ στα 30 mg
    By Kostasp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-09-2018, 22:04
  3. Υποτροπη-Αυξηση δοσης κ συμπτωματα
    By tzina2012 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2015, 13:41
  4. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ EFEXOR ΚΑΙ ΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2012, 00:53
  5. Αύξηση δόσης
    By Sam in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-07-2007, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •