Πως επηρεαζει μια σχεση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713

    Πως επηρεαζει μια σχεση?

    Μερικες φορες αλλαζουμε μεσα στις σχεσεις.Τοσο καιρο ψαχνω σχετικα με τη φοβια μου απεναντι στους ανθρωπους κ η σκεψη μου οδηγειται γυρω απο μια ασχημη σχεση 3 χρονων που ειχα παλια.Παρατηροντας τον εαυτο μου ειδα πως μεχρι τοτε ημουν πιο ανοιχτη κ πιο ελευθερη με τους ανθρωπους.Αν τα παρουμε απο την αρχη,18 περασα πανεπιστημιο κ εφυγα απ'το σπιτι.Ακολουθησε ενα διαστημα σχετικης 'απομονωσης' κ στη συνεχεια αρχισα να βρισκω το δρομο μου.Πρωτη φορα στη ζωη μου,γιατι ζωντας σπιτι ηταν αδυνατη η φυσιολογικη ζωη.Αρχισα να βγαινω,να εχω πολλες παρεες,να δουλευω σε μερη που με φερναν σε επαφη με πολυ κοσμο.Μεχρι...που εγιναν 2 πραγματα σχεδον ταυτοχρονα,εκανα μια ΄καταραμενη' σχεση κ ξαναεμεινα με τους δικους μου.Στη συνεχεια περασα καταθλιψη-οχι οτι πριν δεν ειχα ψυχ.προβληματα.Απο κει κ περα καθιερωθηκε η φοβια μου για τους ανθρωπους κ οταν λεω φοβια εννοω οτι ειμαι σχετικα κλειστη σε νεες γνωριμιες κ κλειστη συναισθηματικα.Παλια-στη διαρκεια της σχεσης,μου λεγαν αρκετα ατομα οτι ειχα αλλαξει πολυ αλλα δε μπορουσα να το καταλαβω κ ουτε μπορω,το αποδιδω πιο πολυ σε αλλες εμπειριες.Απλα τελευταια ερχονται στην επιφανεια.Πιστευετε πως μια σχεση μπορει να φερει μονιμες αλλαγες στην προσωπικοτητα ενος ανθρωπου η απλα φερνει στην επιφανεια προβληματα που προυπαρχουν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    Δεδομένου ότι μια σχέση επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό τον ψυχισμό μας, μπορεί να επιφέρει αλλαγές στην προσωπικότητά μας, γιατί σε μεγάλο βαθμό είμαστε τα βιώματά μας, τώρα το αν θα είναι μόνιμες είναι ένα ζήτημα, νομίζω πως μπορεί να είναι βαθιές τομές σε κάποια σημεία, αλλά εφόσον κάποιος δουλέψει με τον εαυτό του, μπορεί να αποβάλει αν όχι το όλο, σίγουρα το μεγαλύτερο μέρος, αρκεί να ψάξεις πού ακούμπησε μέσα σου η αρνητική επίδραση της σχέσης ώστε να ξέρεις τι ακριβώς αντιμετωπίζεις, και πέρα από αυτό, να θυμάσαι ότι όσο άσχημη κι αν ήταν η εμπειρία, δεν παύει να αποτελεί μια μεμονωμένη περίπτωση που δεν αντιπροσωπεύει όλους τους ανθρώπους και φυσικά ούτε όλες τις σχέσεις, οπότε δεν παραιτείσαι από το παιχνίδι των σχέσεων, αλλά πιστεύεις και σε αυτό και στον εαυτό σου, έστω και σταδιακά.
    Μπορεί όμως να φέρει στην επιφάνεια και προβλήματα που ήδη υπάρχουν, ή να εξαλείψει αρκετά από αυτά ( όταν είναι μία όμορφη σχέση ), γενικώς πιστεύω πως μπορεί να επηρεάζει και ευεργετικά και αρνητικά...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    40
    εδω μπορεί να δημιουργήσει αλλαγή ενα περιστατικό στο οποίο τυχαίνει να εισαι μπροστά ..
    γιατι να μην μπορεί μια σχέση??ακόμη κι αν η διάρκεια της ειναι μισή ημέρα (που λέει ο λόγος)
    ....?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    συνεχεια αλλαζουμε,και καθε ατομο που βρισκομαστε επηρεαζει το πως λειτουργουμε οπως και εμεις αλλαζουμε τον τροπο που λειτουργει αυτο,παιρνουμε και δινουμε στοιχεια συμπεριφορας,αλλοτε σε μεγαλο και αλλοτε σε μικροτερο βαθμο.αν ειχες μια καλη σχεση θα σε επηρεαζε πολυ πιο θετικα και οι αλλαγες φαινονται παντα....μονιμο δεν ειναι τιποτα,με τον καιρο πραγματα που τα θεωρεις τωρα αξιωματα μπορει να αλλαξουν.μπορει να σου δειξει καποιος το δρομο για να γινει αυτο η να το ανακαλυψεις μονη σου.ο λογος που αλλαζουμε ειναι επειδη αλλαζουν οι αναγκες μας ,οι παρελθοντικες μας εμπειριες οι οποιες πλουταινουν συνεχεια και οι στοχοι μας καθως τους καταχτουμε με τον καιρο.ελπιζω να βρεθει κατι καλο διπλα σου γιατι η αληθεια ειναι οτι τα καλα πραγματα σπανιζουν πλεον και να του επιτρεψεις να σε βοηθησει... αυτα για σημερα :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Σας ευχαριστω ολους.Που λετε,αυτη τη σχεση την εζησα πολυ ακραια,δεν την εβαλα ποτε κατω για αναλυση,δεν την ξεκαθαρισα ποτε.Εζησα το 100% του παθους περα απο καθε λογικη,εδωσα ατοφια κομματια του εαυτου μου χωρις 2η σκεψη κ εριξα τον εαυτο μου στον πατο ακολουθοντας το παθος.Το μονο καλο που λεω οτι βγηκε απ\'αυτη ειναι οτι με αναγκασε να φτασω πολυ βαθια μεσα μου,να μπω σε καναλια της ψυχης μου που μπορει να μην εμπαινα,να φτασω στο μηδεν κ ν\'αρχισω να ξανααυτοπροσδιοριζομαι.Νι� �θω πως εζησα χωρις κανενα οριο κ επετρεψα σε ενα ατομο να γινω κτημα του.Η κυριολεξια του ειμαι δικη σου.Αυτη η ελειψη οριων,η απολυτη ελευθερια της καρδιας,το να ζω χωρις να σκεφτομαι αλλα μονο με το θελω κ οπως ενιωθα καθε στιγμη...με προδωσε.Με προδωσε γιατι επεσα σε λαθος ατομο κ υποσυνειδητα ικανοποιουσε ισχυρες αναγκες μου-που δεν τις ξερω κ μερα με τη μερα μου\'δειχνε ολο κ πιο πολυ ποσο δεν αξιζω κ εγω τοσο \'σκυλιαζα\' κ \'πορωνομουνα\'.Τωρα πια(γιατι δε μιλαμε μονο για ερωτικα συναισθηματα) φοβαμαι κ ισως να χω βαλει-βαζω ορια πολυ αυστηρα γιατι πιστευω πως το οτι αφεθηκα τοσο πολυ σε εναν ανθρωπο μ\'εφερε να ζησω καταστασεις-υγειας που ειναι η μεγαλυτερη φοβια μου μην τυχον κ τις ξαναζησω.Απ\'την αλλη ειμαι ανθρωπος που μου αρεσει παρα πολυ το παρε δωσε κ μαλιστα χωρις καλουπια,δε μ\'αρεσει να ειμαι κοντα στους ανθρωπους χωρις να μοιραζομαι συναισθηματα κ εσωτερικα κομματια κ γενικως δεν αντεχω αυτο το συναισθημα του φοβου απεναντι σε κατι που αγαπαω τοσο πολυ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    Εγω πάντως βλέπω κάτι πολύ θετικό, που δεν το κάνουν όλοι, το ότι βούτηξες στα βαθιά του εαυτού σου, κάποιοι μάλιστα περνούν όλη τους την ζωή χωρίς καν να το επιχειρήσουν. Το έκανες με αφορμή έναν έρωτα βέβαια, οπότε για μένα είναι σίγουρο σε αυτές τις καταστάσεις ότι ο άλλος μας προδίδει, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, ακριβώς γιατί ουσιαστικά φέρνουμε τον εαυτό μας σε μια φάση απόλυτης εξάρτησης κι αυτό ποτέ δεν μας βγαίνει σε καλό, μια υγιής σχέση προαπαιτεί και μοίρασμα αλλά και αυθυπαρξία, το να θέτεις τον εαυτό σου στην απόλυτη ευχέρεια του άλλου δεν είναι ποτέ χωρίς προβλήματα και πάντα χάνουμε ακόμα περισσότερο την εμπιστοσύνη στον εαυτό μας έτσι. Γι΄ αυτό και τώρα για να προστατευτείς, ίσως αγγίζεις το άλλο άκρο, είναι μια πολύ αναμενόμενη αντίδραση. Αλλά η λύση δεν είναι να θέσεις τείχη και να κινείσαι μέσα σε αυτά, γιατί θα σου λείπει αυτό το παρε – δώσε των ανθρώπινων σχέσεων που είναι κάτι απόλυτα ζωτικό, αλλά να γνωρίσεις αυτό που βρήκες μέσα από την εμπειρία σου, τον βαθύτερο εαυτό σου δηλ. και να κατανοήσεις γιατί δημιουργήθηκε αυτή η κατάσταση, τι ανάγκες δηλ. προσπαθούσες να καλύψεις. Πιστεύω πως αν δείξεις εμπιστοσύνη στις επιλογές σου και στον εαυτό σου θα σε ανταμείψει, ίσως κάνεις λάθος πάλι, αλλά κανείς μας δεν διεκδικεί το αλάθητο, το θέμα είναι να νιώθεις καλά με εσένα και να δημιουργείς αληθινές ανθρώπινες σχέσεις χωρίς να φοβάσαι ή, σαν αρχή, παρά το ότι φοβάσαι, γιατί με το κλείδωμα του εαυτού σου ο φόβος δυναμώνει και σε απομακρύνει από αυτό που κατά βάθος θέλεις, να ζήσεις …

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •