Αγχος με τις συσκευές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410

    Αγχος με τις συσκευές

    Μπορεί να σας φανεί χαζό αλλα θέλω να το βγάλω από μέσα μου.
    Αγχώνομαι με τις σκέψεις οτι οι συσκευές μας κουράζονται. Παράδειγμα, έχω αναμένο τον ανεμιστήρα όλο το βράδυ και σκέφτομαι ότι αν το μοτέρ του, είχε στόμα και μιλούσε θα με έβριζε.
    Το ίδιο για το κλιματιστικό που δουλεύει όλη μέρα. Δεν μπορώ όμως να τα κλείσω διότι θα λιποθυμήσω απο τη ζέστη. Ειδικά το βράδυ αν δεν έχω ανοιχτό τον ανεμιστήρα. (Το κλιματιστικό το κλείνω)
    Και το χειρότερο; Η μηχανή και το αμάξι που έχω αγχώνομαι για το πως κρατάνε σταθερή θερμοκρασία ειδικά τώρα το καλοκαίρι.
    Μπαίνω στη θέση τους και αγχώνομαι με αποτέλεσμα να μην ευχαριστιέμαι τίποτα, να ξυπνάω το βράδυ και να σβήνω τον ανεμιστήρα μόνο και μόνο να τον ξεκουράσω. Να ξανά ξυπνάω και να τον ανοίγω διότι θα σκασω. Αυτό να γίνετε δύο τρεις φορές.
    Κοινώς εχω τύψεις που τα έχω και δουλεύουν
    Δεν γίνεται όμως να συνεχίσει αυτό, κουράστηκα.
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Σκεψου οτι και η καρδια μας δουλευει ολο το 24ωρο.

  3. #3
    Πολύ σωστος ο Ορεστης.καλα έκανες και το είπες εδώ τουλάχιστον να το βγαλεις από μέσα σου όπως ειπες.στην αρχή μου φάνηκε τόσο γλυκό που σκέφτεσαι αυτά τα αψυχα αντικείμενα.αλλά πρέπει να είναι βασανιστικο για σένα. Δεν ξέρω αυτό αν είναι κάτι σαν εμμονή αλλα καλό είναι αν σε ταλαιπωρεί πολυ να το συζητήσεις με κάποιον ειδικο.μήπως φοβάσαι το ρεύμα που θα έρθει μετά η τα καύσιμα?τα αψυχα πράγματα,γιατί μιλάμε για αντικείμενα εδώ δεν υποφέρουν μη φοβασαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Μπορεί να σας φανεί χαζό αλλα θέλω να το βγάλω από μέσα μου.
    Αγχώνομαι με τις σκέψεις οτι οι συσκευές μας κουράζονται. Παράδειγμα, έχω αναμένο τον ανεμιστήρα όλο το βράδυ και σκέφτομαι ότι αν το μοτέρ του, είχε στόμα και μιλούσε θα με έβριζε.
    Το ίδιο για το κλιματιστικό που δουλεύει όλη μέρα. Δεν μπορώ όμως να τα κλείσω διότι θα λιποθυμήσω απο τη ζέστη. Ειδικά το βράδυ αν δεν έχω ανοιχτό τον ανεμιστήρα. (Το κλιματιστικό το κλείνω)
    Και το χειρότερο; Η μηχανή και το αμάξι που έχω αγχώνομαι για το πως κρατάνε σταθερή θερμοκρασία ειδικά τώρα το καλοκαίρι.
    Μπαίνω στη θέση τους και αγχώνομαι με αποτέλεσμα να μην ευχαριστιέμαι τίποτα, να ξυπνάω το βράδυ και να σβήνω τον ανεμιστήρα μόνο και μόνο να τον ξεκουράσω. Να ξανά ξυπνάω και να τον ανοίγω διότι θα σκασω. Αυτό να γίνετε δύο τρεις φορές.
    Κοινώς εχω τύψεις που τα έχω και δουλεύουν
    Δεν γίνεται όμως να συνεχίσει αυτό, κουράστηκα.
    Είναι μηχανήματα δεν έχουν αισθήσεις, ανάγκες, δεν κουράζονται είναι η δουλειά τους για αυτό έχουν φτιαχτεί ο ανεμιστήρας πχ εχει ένα μοτέρ δεν κουράζεται το αμάξι για να διατήρηση σταθερή θερμοκρασία έχει το ψυκτικό κύκλωμα κ όλα κομπλέ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω ημουν πολυ συνδεδεμενος με το κομπιουτερ μου παλια. Οταν δε δουλευε αψογα ενιωθα κι εγω αρρωστος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Ούτε καύσιμα ούτε ρεύμα με νοιάζει.
    Προσπαθώ να εμπεδωσω οτι δεν υποφέρουν αλλά ματαια.
    Θα το συζητήσω με ειδικό!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Γνωρίζω πχ για το αυτοκίνητο ότι το σύστημα ψύξης κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία απλά νομίζω ότι επειδή εγω ζεσταίνομαι και αυτό το ίδιο νιώθει και ας ειναι αυτή η δουλειά του

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Σκεψου οτι και η καρδια μας δουλευει ολο το 24ωρο.
    Α ωραια, ανησυχει που ανησυχει για τις ηλ. συσκευες, να τον βαλουμε να ανησυχει και για τα 'σκωτια 'τ. :P

    Παντως κι εγω βενομ αρχικα αυτη τη σκεψη ειχα, οτι προβαλλεις στις συσκευες δικες σου αναγκες που εκεινη την ωρα δεν καλυπτονται. Πχ προσπαθεις να ξεκουραστεις και σηκωνεσαι να "ξεκουρασεις" τον ανεμιστηρα κλπ. Θα ελεγες ταιριαζει σαν μοτιβο με τις συσκευες που σε ανησυχουν;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Επειδή κι εγώ είχα παρόμοιες σκέψεις μικρότερος θα έλεγα πως φυσικά δεν στενοχωριέσαι για μηχανήματα δηλαδή για κομμάτια μετάλλου και πλαστικού αλλά για την φθορά που θεωρείς ότι παθαίνουν τα αντικείμενα που ο ίδιος αγόρασες. Νιώθεις δηλαδή την ίδια σου την επένδυση να αποσβένεται πρόωρα. Ίσως μεγάλωσες με στενά οικονομικά και σου έμεινε ψυχολογικό. Σε εμένα τουλάχιστον αυτό συνέβαινε και όταν πχ αγόραζα κάτι αξίας όπως καινούριο κινητό, ρολόι, αμάξι κτλ απέφευγα να τα πάρω μαζί μου πχ στην παραλία που έχει άμμο, σκόνη, ζεστή, νερό κτλ και ένιωθα πως με μια έστω χρήση κάτω από δύσκολες συνθήκες θα πάθαιναν ανεπανόρθωτη βλάβη και φθορά. Ή με καινούρια παπούτσια που τα προσέχεις πιο πολύ από τα παλιά και που λερώνονται λίγο αμέσως τα καθαρίζεις και δεν πατάς λάσπη και χώματα κτλ. Κι εγώ με τον καύσωνα το λυπάμαι το αμάξι που καίει ολόκληρο όταν ανάβω και το air condition. Γενικά επειδή τα χρήματα βγαίνουν με κόπο και χρόνο, οι πιο πολλοί από εμάς μεσοαστοί τα πονάμε τα πράγματά μας ακόμα και ξένα. Πχ εγώ που είμαι λάτρης του αυτοκινήτου ακόμα και τα ξένα χαλιέμαι όταν παθαίνουν ζημιές. Δεν νομίζω δηλαδή ότι στενοχωριέσαι για τα σίδερα και τα πλαστικά αλλά για ότι η απόκτηση και συντήρηση τους συνεπάγεται. Εν πάσει περιπτώσει, σε διαβεβαιώνω ότι δεν έχουν ανάγκη, ιδιαίτερα το κλιματιστικό και το αμάξι γιατί είναι φτιαγμένα για δύσκολες συνθήκες και η θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα είναι πολύ μεγαλύτερη από την εξωτερική της ατμόσφαιρας. Το πολύ λόγω καιρικών συνθηκών να μην αποδίδουν τα μέγιστα αλλά δεν παθαίνουν κάτι και το κυριότερο δεν νιώθουν κάτι. Στην τελική αν σε χαλάει τόσο κάνε ένα κρύο ντους και σβήσε τα όλα. Πάρκαρε και το αυτοκίνητο σε έναν ίσκιο και περίμενε να φύγει ο καύσωνας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Α ωραια, ανησυχει που ανησυχει για τις ηλ. συσκευες, να τον βαλουμε να ανησυχει και για τα 'σκωτια 'τ. :P

    Παντως κι εγω βενομ αρχικα αυτη τη σκεψη ειχα, οτι προβαλλεις στις συσκευες δικες σου αναγκες που εκεινη την ωρα δεν καλυπτονται. Πχ προσπαθεις να ξεκουραστεις και σηκωνεσαι να "ξεκουρασεις" τον ανεμιστηρα κλπ. Θα ελεγες ταιριαζει σαν μοτιβο με τις συσκευες που σε ανησυχουν;
    Ισως κάτι θελω να βγαλω απο μέσα μου και μου βγαίνει με τις συσκευές... Δεν ξέρω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Επειδή κι εγώ είχα παρόμοιες σκέψεις μικρότερος θα έλεγα πως φυσικά δεν στενοχωριέσαι για μηχανήματα δηλαδή για κομμάτια μετάλλου και πλαστικού αλλά για την φθορά που θεωρείς ότι παθαίνουν τα αντικείμενα που ο ίδιος αγόρασες. Νιώθεις δηλαδή την ίδια σου την επένδυση να αποσβένεται πρόωρα. Ίσως μεγάλωσες με στενά οικονομικά και σου έμεινε ψυχολογικό. Σε εμένα τουλάχιστον αυτό συνέβαινε και όταν πχ αγόραζα κάτι αξίας όπως καινούριο κινητό, ρολόι, αμάξι κτλ απέφευγα να τα πάρω μαζί μου πχ στην παραλία που έχει άμμο, σκόνη, ζεστή, νερό κτλ και ένιωθα πως με μια έστω χρήση κάτω από δύσκολες συνθήκες θα πάθαιναν ανεπανόρθωτη βλάβη και φθορά. Ή με καινούρια παπούτσια που τα προσέχεις πιο πολύ από τα παλιά και που λερώνονται λίγο αμέσως τα καθαρίζεις και δεν πατάς λάσπη και χώματα κτλ. Κι εγώ με τον καύσωνα το λυπάμαι το αμάξι που καίει ολόκληρο όταν ανάβω και το air condition. Γενικά επειδή τα χρήματα βγαίνουν με κόπο και χρόνο, οι πιο πολλοί από εμάς μεσοαστοί τα πονάμε τα πράγματά μας ακόμα και ξένα. Πχ εγώ που είμαι λάτρης του αυτοκινήτου ακόμα και τα ξένα χαλιέμαι όταν παθαίνουν ζημιές. Δεν νομίζω δηλαδή ότι στενοχωριέσαι για τα σίδερα και τα πλαστικά αλλά για ότι η απόκτηση και συντήρηση τους συνεπάγεται. Εν πάσει περιπτώσει, σε διαβεβαιώνω ότι δεν έχουν ανάγκη, ιδιαίτερα το κλιματιστικό και το αμάξι γιατί είναι φτιαγμένα για δύσκολες συνθήκες και η θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα είναι πολύ μεγαλύτερη από την εξωτερική της ατμόσφαιρας. Το πολύ λόγω καιρικών συνθηκών να μην αποδίδουν τα μέγιστα αλλά δεν παθαίνουν κάτι και το κυριότερο δεν νιώθουν κάτι. Στην τελική αν σε χαλάει τόσο κάνε ένα κρύο ντους και σβήσε τα όλα. Πάρκαρε και το αυτοκίνητο σε έναν ίσκιο και περίμενε να φύγει ο καύσωνας.
    Να σου πω την αλήθεια δεν το σκέφτομαι έτσι. Πχ να μη παρω το νεο μου κινητό στην παραλία μηπως μπει άμμος κλπ.
    Ναι έζησα στενά οικονομικά απλα οταν παιρνω κατι το ευχαριστιέμαι που το παίρνω και για το σκοπό που το παίρνω.
    Τον υπολογιστή μου παράδειγμα τον έφτιαξα μονος μου με κοστος γύρω στα 500 ευρώ. Δεν το "λυπάμαι " ομως διότι έχει πάνω υδροψυξη και γενικα ενας η/υ δε δουλεύει σε ακραίες θερμοκρασίες οπως ενας κινητήρας, η σαν το μοτερ του ανεμιστήρα, που δουλεύει ολο το βράδυ ασταμάτητα.
    Αλήθεια αυτό με στεναχωρεί και με αγχώνει... Νομίζω πως εγω κανω τη δουλειά του μοτερ η ενος κινητήρα...

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι online διαγνώσεις.
    Last edited by Aeon; 26-06-2019 at 16:10.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Μακάρι να σου εμοιαζα εστω λιγο.. Εγω ειμαι στο αλλο ακρο. Κακομεταχειριζομαι ολες τις συσκευες μου.. Αν είχαν ατομα θα με έβριζαν
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι online διαγνώσεις..
    Ωχ λες; ΄εχουμε που έχουμε το αγχος, τωρα μας έλλειπε και η ΙΨΔ
    Last edited by Aeon; 26-06-2019 at 16:18.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Να σου πω την αλήθεια δεν το σκέφτομαι έτσι. Πχ να μη παρω το νεο μου κινητό στην παραλία μηπως μπει άμμος κλπ.
    Ναι έζησα στενά οικονομικά απλα οταν παιρνω κατι το ευχαριστιέμαι που το παίρνω και για το σκοπό που το παίρνω.
    Τον υπολογιστή μου παράδειγμα τον έφτιαξα μονος μου με κοστος γύρω στα 500 ευρώ. Δεν το "λυπάμαι " ομως διότι έχει πάνω υδροψυξη και γενικα ενας η/υ δε δουλεύει σε ακραίες θερμοκρασίες οπως ενας κινητήρας, η σαν το μοτερ του ανεμιστήρα, που δουλεύει ολο το βράδυ ασταμάτητα.
    Αλήθεια αυτό με στεναχωρεί και με αγχώνει... Νομίζω πως εγω κανω τη δουλειά του μοτερ η ενος κινητήρα...
    εχεις την αισθηση/πεποιθηση οτι τα μηχανηματα εχουν ψυχη και αισθησεις δλδ, η φοβασαι μην φθαρουν και χαλασουν;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 00:39
  2. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 22:53
  3. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 22:06
  4. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 11:39
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •