ψυχωσικο συνδρομο εξεταστικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504

    ψυχωσικο συνδρομο εξεταστικη

    Για σας παιδια, μετα απο 6 χρονια θεραπειας με σολιαν ζοξιλ ακινετων , 2 βδομαδες ψυχιατριο,,
    τωρα τα τελευταια δυο χρονια ειμαι χωρις συμπτωματα, παιρνω μονο σολιαν και ακινετον...........

    πριν ενα χρονο εκανα αιτηση για μεταπτυχιακο, και μετα απο ενα χειμωνα με εργασιες, ειρθε η ωρα της εξεταστικης,
    μεθαυριο παω αθηνα και σε λιγες μερες δινω μαθημα...... εχω λιγο αγχος, αν δεν τα καταφερω με την πρωτη εχει και δευτερη εξεταστικη,
    και αν δεν τα ξανακαταφερω πληρωνω ενα μικρο ποσο για εξεταστρα και δινω ξανα του χρονου..

    εχω λιγο αγχος βασικα δουλευω κιολας και δεν μπωρο να διαβαζω και πολες ορες πανω απο 2 ωρες κουραζομαι και δεν τη παλευω.

    επισης ειμαι και δυσλεκτικος και εξεταζομαι και προφορικα....... γενικως παντως δεν απομνημονευω καλα...

    δεν ξερω τη θα γινει, οι γονεις μου τα εχουν πεξει, ολλο βλακειες λενε, να τα παρατησω να μην ταξιδεψω αθηνα, φοβουνται, εχω να φυγω απο το σπιτι 8 χρονια...

    στο μεταπτυχιακο δεν ξερουν οτι ειμαι ΑΜΕΑ, και πασχω απο ψυχωσικο συνδρομο....... γενικως διαβαζω φωναχτα αλλα δεν ξερω αν απομνημονευω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    Για σας παιδια, μετα απο 6 χρονια θεραπειας με σολιαν ζοξιλ ακινετων , 2 βδομαδες ψυχιατριο,,
    τωρα τα τελευταια δυο χρονια ειμαι χωρις συμπτωματα, παιρνω μονο σολιαν και ακινετον...........

    πριν ενα χρονο εκανα αιτηση για μεταπτυχιακο, και μετα απο ενα χειμωνα με εργασιες, ειρθε η ωρα της εξεταστικης,
    μεθαυριο παω αθηνα και σε λιγες μερες δινω μαθημα...... εχω λιγο αγχος, αν δεν τα καταφερω με την πρωτη εχει και δευτερη εξεταστικη,
    και αν δεν τα ξανακαταφερω πληρωνω ενα μικρο ποσο για εξεταστρα και δινω ξανα του χρονου..

    εχω λιγο αγχος βασικα δουλευω κιολας και δεν μπωρο να διαβαζω και πολες ορες πανω απο 2 ωρες κουραζομαι και δεν τη παλευω.

    επισης ειμαι και δυσλεκτικος και εξεταζομαι και προφορικα....... γενικως παντως δεν απομνημονευω καλα...

    δεν ξερω τη θα γινει, οι γονεις μου τα εχουν πεξει, ολλο βλακειες λενε, να τα παρατησω να μην ταξιδεψω αθηνα, φοβουνται, εχω να φυγω απο το σπιτι 8 χρονια...

    στο μεταπτυχιακο δεν ξερουν οτι ειμαι ΑΜΕΑ, και πασχω απο ψυχωσικο συνδρομο....... γενικως διαβαζω φωναχτα αλλα δεν ξερω αν απομνημονευω...
    Η απομνημόνευση έχει συγκεκριμένη τεχνική, θα σου συνιστούσα να κάνεις το εξής

    Διάβασε το βιβλίο μια φορά και υπογράμμιζε φράσεις κλειδιά. Εσύ θα κρίνεις τι θα υπογραμμίσεις, αφού πρώτα κατανοήσεις τι λέει. Έπειτα στην επανάληψη διάβασε μόνο τις φράσεις κλειδιά και θα δεις ότι θα ανακαλείς στη μνήμη σου μεγαλύτερη ποσότητα πληροφοριών. Κάνε επανάληψη τουλάχιστον δυο φορές τις φράσεις κλειδιά. Απλά το δύσκολο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι να έχεις διαίσθηση και κριτική ικανότητα για το τι υπογραμμίζεις, αυτό θα το αποκτήσεις μόνο αν κατανοείς τι διαβάζεις. Κάνε την προσπάθεια σου, όσο μπορείς τώρα. Αν αποτύχεις θα δεις ότι στη δεύτερη εξεταστική τα πράγματα θα είναι πολύ εύκολα, γιατί η γνώση δεν ξεχνιέται, αποθηκεύεται ως ίχνος στο μυαλό σου, νομίζεις ότι την ξεχνάς αλλά με ένα απλό ερέθισμα πολύ εύκολα βγαίνει στην επιφάνεια. Το δύσκολο είναι η πρώτη ανάγνωση, προσπάθησε να την ολοκληρώσεις τώρα, και αν δεν έχεις χρόνο για τις επαναλήψεις, άσε τις επαναλήψεις για το Σεπτέμβριο, στην επανάληψη είναι πιο εύκολο

  3. #3
    Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα! Μπράβο που προσπαθείς. Οι γονείς έχουν ανησυχία μην τυχόν στεναχωρηθείς αν κάτι δεν πάει όπως το επιθυμείς. Γνωρίζουν ότι έχεις δυσλεξία έτσι; Σε όσα έγραψε ο petros συμφωνώ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    στο μεταπτυχιακο εξεταζομαι προφορικα εχω καταθεση τη βεβαιωση

  5. #5
    Επειδή στην δυσλεξία αν το γράφω σωστά σου είναι δύσκολο να διαβάσεις το κείμενο αν μπορείς ζήτησε κάποιον να διαβάζει φωναχτά την ύλη και να σου κάνει ερωτήσεις. Θα μου πεις ποιον; αν κάπου κοντά σου υπάρχει φίλος φίλη γνωστοί από πανεπιστήμιο να βοηθήσουν ακόμα καλύτερα. Δεν έχει σημασία ο χρόνος (πόσος πέρασε) αλλά ή επιθυμία σου. Δεν έχει σημασία αν θα περάσεις με τη πρώτη αλλά ότι προσπαθείς. Πολλά μπράβο που κυνηγάς αυτό που θες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εσκησα στο μαθημα τελος καλα ολλα καλα, τελικα εχω μετα απο εξι χρονια θεραπεια ξανααποκτησει πνευματικη διαυγεια..... μπωρω να διαβαζω και να μελεταω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    εσκησα στο μαθημα τελος καλα ολλα καλα, τελικα εχω μετα απο εξι χρονια θεραπεια ξανααποκτησει πνευματικη διαυγεια..... μπωρω να διαβαζω και να μελεταω
    Καλημέρα. Συγχαρητήρια για οτι πέτυχες ειναι πολυ σημαντικό. Να εισαι πάντα καλα[emoji3577][emoji3577][emoji3577][emoji3577]
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Συγχαρητήρια Παύλο και χρόνια πολλά για την γιορτή σου πολλά μπράβο :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. εξεταστικη σεπτεμβριου.
    By crazyelena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 25-08-2014, 01:27
  2. ψυχωσικο επεισοδιο
    By killing_joke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 08:37
  3. Φίλος με ψυχωσικό σύνδρομο για 4η φορά.
    By mpempis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 07-11-2009, 11:39
  4. Ψυχωσικό σύνδρομο.Τι είναι?
    By Perla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 05-09-2006, 00:00
  5. Αρχίζει η εξεταστική....
    By viola17583 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 21
    Last Post: 02-07-2003, 23:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •