Προβληματα με τους γονεις μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    7

    Προβληματα με τους γονεις μου

    Γεια σας
    Ειμαι καινουριος σε αυτη την σελιδα και απλα θελω καπου να ξεσπασω γιατι δεν ξερω τι να κανω και αν μπορω κιολας. Καταρχας ειμαι 15 χρονων και εχω καποια προβληματα με τους γονεις μου. Ο πατερας μου σαν χαρακτηρας δεν ειναι και τελειος. Το μονο που τον νοιαζει ειναι τα λεφτα και τα πραγματα του. Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου με βαραγε εστω και με τα ποιο μικρα πράγματα. Μεχρι και χθες μου μελανιασε τα ποδια επειδη εσπασα ενα σκαμπο. Θυμαμαι ημουνα μικρος και μπερδευτηκα και αντι να παρω αλατι στο σουπερ μαρκετ πηρα ζαχαρη και εφαγα δυνατη σφαλιαρα που λιποθυμησα απο την δυναμη. Ειναι κατι που πραγματικα δεν θα ξεχασω. Ο πατερας εχει ενα περιπτερο και δουλευει εκει απο τις 5 το πρωι μεχρι στις 4 το μεσημερι και μετα παει ο θειος μου και καθεται απο τις 4 μεχρι τις 10-11(καποιες φορες 12). Επισης το σαββατο ο θειος μου εχει ρεπο. Τελως παντων, μια μερα συγκεκριμενα περσι το καλοκαιρι λιγο αφου αρχισαν τα σχολεια, πηγα στο περιπτερο για να βοηθησω τον πατερα μου σε μια δουλεια που ηθελε. Εμενα εκεινη την περιοδο ο πατερας μου μου ειχε παρει το κινητο μου επειδη δεν ειχα παρει καλους βαθμους τον ιουνιο και επειδη θα αρχιζαν τα σχολεια και θα επερνα παλι κακους βαθμους. Εγω επειδη ηθελα να παιξω με το κινητο μου και επειδη εχω λιγο καψουρα με την τεχνολογια, βρηκα το μερος οπου ειχε κρυψει το κινητο και για καποιο καιρο δεν το ηξερε οτι το ειχα βρει. Μια μερα ομως καταλαθως το κινητο μου επεσε μεσα απο τα χερια μου και εσπασε ολη η οθονη. Πανικοβληθηκα και εκλεγα και δεν ηξερα τι να κανω. Αυτο που εκανα ηταν να παω μια μερα στο περιπτερο του πατερα μου και να κλεψω 80 ευρω απο το ταμειο για να παω ομονοια και να το φτιαξω. Το εφτιαξα τελικα. Αλλα ο πατερας μου το εμαθε μεσα απο τις καμερες μετα απο λιγες μερες και το σαββατο τοτε με πηρε τηλεφωνο για να παω στο περιπτερο. Νευριασμενος ο πατερας μου με στριμωξε σε μια γωνια και αρχισε να μου χωνει πατητες στα χερια στην κοιλια παντου. Ειχα παντου μελανιες. Μετα ηρθε ο θειος μου για να αλλαξει τον πατερα μου και επειδη ο πατερας μου προσπαθουσε να χασει κιλα και πηγαινε σπιτι τρεχωντας και ημουν και γω εκει φυγαμε μαζι τρεχωντας. Εγω κλεγοντας και κουρασμενος καποια στιγμη στον δρομο εχασα τον πατερα μου και ετσι εστριψα σε ενα στενο και ετρεξα οσο ποιο μακρια γινοταν. Ηταν μεσημερι και δεν γυρισα σπιτι. Φοβομουνα γιατι ηξερα οτι θα με βαραγε και στο σπιτι. Ετσι δεν γυρισα σπιτι εκεινη την μερα και αναγκαστηκα να κοιμηθω εξω ενω ειχα σχολειο την επομενη μερα. Η μανα μου ειχε ανησυχησει τοσο πολυ που ηταν ολη μερα εξω και με εψαχνε με το μηχανακι. Εγω ειχα βρει ενα παρκινγκ και με το ζορι κοιμηθηκα εκει. Στις 12 η ωρα λιγο πριν παω να κοιμηθω, συναντηθηκα με την μανα μου γιατι με βρηκε και της ειπα οτι δεν μπορω να παω σπιτι μαζι της. Με παρακαλουσε να γυρισω αλλα δεν το εκανα. Την επεισα και ετσι μου εδωσε τα κλειδια του σπιτιου για να παω οταν δεν θα ειναι εκει ο πατερας μου. Κοιμηθηκα στο παρκινγκ και στις εξι τα ξημερωματα που ξυπνησα λογω της φασαριας πηγα σπιτι εφοσον ειχε φυγει ο πατερας μου για το περιπτερο. Ετοιμαστηκα και πηγα στο σχολειο. Σε καποιο διαλλειμα ειδα το θειο μου να τριγυρναει εξω απο το σχολειο και να με φωναζει. Εγω πηγα και αυτος πηρε τηλεφωνο τον πατερα μου. Με απειλησε οτι θα με σκοτωσει. Φοβηθηκα ακομα ποιο πολυ. Υποσχεθηκα ομως στον θειο μου και στον πατερα μου οτι θα γυρισω σπιτι. Μολις σχολασα, πηγα σπιτι και μετα εφυγα. Φοβομουν. Εμεινα παλι εξω εκεινη την μερα. Οταν πηγα να κοιμηθω παλι στο παρκινγκ που βρηκα, κατα τις 1.25 το βραδυ που κοιμομουν με βρηκε ενας κυριος που εμενε στην πολυκατοικια. Με ξυπνησε και με ρωταγε γιατι ειμουν εκει. Εγω με το ζορι του ειπα τι ειχε γινει και στεναχωρημενος απο οτι φαινοταν πηρε τηλεφωνο την αστυνομια. Η αστυνομια ηρθε και με πηρε και με πηγε στο τμημα. Την επομενη μερα ζητησαν απο την μανα μου να κανει καταγγελια. Κλεγοντας η μανα μου ηρθε και εκανε καταγγελια για ενδοοικογενειακή βια αφου χτυπαγε και την μανα μου και τον μικρο αδελφο μου. Επειτα ηρθε το χαμογελο του παιδιου και με πηγε στο νοσοκομειο οπου θα εμενα μεχρι να δουνε τι θα γινει. Εμεινα εκει 1 μηνα. Τελικα απλα ολοι γυρισαμε σπιτι και μετα απλα επρεπε να παμε σε καποιους ψυχολογους. Σε αυτους ο πατερας μου ελεγε οτι αυτος ειναι ο τροπος τιμωριας του και δεν τον αλλαζει με τιποτα. Μετα απο λιγο καιρο ολο αυτο ξεχαστηκε. Φετος, ο πατερας μου αρχισε να γινεται λιγο ψωνιο διοτι εχασε καποια κιλα και το πηρε πανω του. Αντιθετως η μανα μου επασχε απο θυροειδη και δεν το ηξερε καν. Ο πατερας μου κοροηδευε την μανα μου καθε μερα για το παχος της και ακομα το κανει. Αυτος ειναι ενας λογος που τσακωνονται αλλα και ενας αλλος ειναι για τα λεφτα και για το τι μας αγοραζουνε εμενα και του αδελφου μου. Τελως παντων, ο πατερας μου αρχισε να γινεται λιγο νευρικος οταν η μανα μου τσεκαρε το κινητο του και η μανα μου υποψιαζοταν οτι κατι γινεται. Εμφανιστηκε τελικα οτι ο πατερας μου ειχε ενα κρυφο προφιλ στο facebook και εστελνε σε κοπελες. Μετα απο λιγο καιρο υποσχόμενος οτι δεν θα το ξανακανει, η μανα μου ανακάλυψε ενα μυνημα απο μια κοπελα που ελεγε οτι τον αγαπαει πολυ. Η μανα μου το εσκαψε λιγο το θεμα και βρηκε οτι συζητουσαν μαζι με τον πατερα μου. Συν οτι εχει αρχισει να βγαινει ποιο πολυ απο οτι συνηθως. Με το να απαταει ο πατερας μου την μανα μου ειναι το κερασακι στην τουρτα ωστε να χωρισουν. Συν και οι τσακωμοι για το παχος της μανας μου, τα λεφτα, η καθαριότητα του σπιτιου, το φαγητο και το μαγαζι της μανας μου που ο πατερας μου την πιεζει να το κλεισει και να παει να βοηθησει τον πατερα μου στο περιπτερο. Πραγματικα δεν ξερω τι τους κραταει μαζι ακομα. Αλλα δεν ξερω τι να κανω με την συμπεριφορα του πατερα μου γιατι σιγα σιγα διαλυει την οικογένεια και φταει μονο αυτος. Ειναι ολα αληθεια αυτα που σας λεω δεν σας κανω πλακα. Αν μπορειτε να με βοηθησετε.

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ολα οσα γράφεις ειναι απαράδεκτα και ανεπιτρεπτα. Καταρχάς είναι πολύ επικίνδυνο να κοιμάσαι έξω. Ίσως το να χωρίσουν οι γονείς σου και να μείνεις μονο με την μητέρα σου είναι η καλύτερη λύση. Εφόσον είστε ανήλικα και ο πατέρας σου εργάζεται αν χωρίσουν ειναι υποχρεωμενος να πληρώνει διατροφή. Έχεις σκεφτεί να επικοινωνήσεις ξανα με το χαμογελο του παιδιου; δε ξερω πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε εμεις εδω... Αν θες συγκεκριμένη βοήθεια απλα ζητησε τη
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Οι γονείς μας δυστυχώς δεν είναι τέλειοι....είναι άνθρωποι και έχουν τα δικά τους κενα και τις ανασφάλειες.....
    Πιστεύω πως οι γονείς μας πάντα θέλουν το καλό μας....Αλλά δεν ξέρουν πάντα να το δείχνουν με τον σωστό τρόπο.....
    Και ο πατερας σου πιστεύω πως θέλει το καλό σου Όσο και να σου φέρεται σαν να σου δείχνει το αντίθετο.....Ίσως είναι ο τρόπος του .....νομιζει ότι θα σε βάλει στη θέση σου και θα σε κάνει υπάκουο...χτυπώντας σε....Όμως είναι λάθος....

    Είναι υκρίμα να έχουν δυσκολίες σα ζευγάρι....Όμως σε όλα τα ζευγάρια κάποια στιγμή θα δημιουργηθεί κάποιο θέμα....Αυτό όμως δεν επιτρέπει τη χρήση βίας με κανένα τρόπο.....σε καμία περίπτωση......είναι πολύ άσχημο να χτυπάει ένας άντρας τη γυναίκα του ....Ένας αληθινός άντρας δεν χτυπάει ποτέ τις γυναίκες.....τις σέβεται.....αν έχει θεμα μαζί τους προταθεί να το λύσει.....

    Είσαι μικρός και δεν ξέρεις τι ακριβώς θέματα μπορεί να έχουν οι δικοι σου....μπορεί σε κάποια πράγματα να φταίνε και οι δύο....πάντα σε ένα ζευγάρι συνήθως φταίνε και οι δύο.......Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι επιτρεπτή η βία για κανέναν λόγο....

    Προσπάθησε να το δεις όσο πιο θες να γίνεται....να ξέρεις πως οι γονείς σου ότι και αν γίνει θα είναι δίπλα σου γιατί είσαι το παιδί τους....Και καταβαθος ο πατέρας σου να έχει μετανιώσει τη συμπεριφορά του προς εσένα .....Και σε αγαπάει να το ξέρεις.......

    Άσε τους χρονο μπορεί να είναι πιεσμένοι με διάφορα προβλήματα...σημασία έχει να τα ξεπεράσουν όποια απόφαση και να πάρουν....πες στη μαμά σου αν δεν νιώθετε καλά και είστε στενοχωρημένοι να πάτε όλοι μαζί να μιλήσετε σε κάποιον ψυχολόγο.....

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Επιπλέον η μαμά σου τι λέει για αυτά....θέλει να χωρίσει;; μπορεί να ήταν καλύτερο για όλους έτσι...τους κρατάς εσύ .....το παιδί τους..... αν είναι όλα φρέσκα λογικά δεν ξέρουν πως να τα διαχειριστούν...πωε ακριβώς να σε βοηθήσουμε;; υπάρχει άκομα βια στο σπίτι;;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Επιπλέον η μαμά σου τι λέει για αυτά....θέλει να χωρίσει;; μπορεί να ήταν καλύτερο για όλους έτσι...τους κρατάς εσύ .....το παιδί τους..... αν είναι όλα φρέσκα λογικά δεν ξέρουν πως να τα διαχειριστούν...πωε ακριβώς να σε βοηθήσουμε;; υπάρχει άκομα βια στο σπίτι;;
    Η μανα μου εχει γινει πολυ νευρικη τωρα τελευταια. Πραγματικα απευθυνεται παντου γιατι δεν ξερει τι να κανει. Εμενα μου λεει οτι αν χωρισει με τον πατερα μου θα τα βρουμε σκουρα αλλα θα τα καταφερουμε. Απτην αλλη μου λεει να μην χωρισουν γιατι ετσι και αλλιως εμενα 3 χρονια μου εμειναν μεχρι να φυγω απο το σπιτι. Ειναι γενικα καλυτερο για ολους το ξερω γιατι ξερω τον πατερα και πιστεψε με δεν καλος απο μεσα. Και ναι υπαρχει ακομα βια στο σπιτι.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    7
    Ναι το εχω σκεφτει να επικοινωνησω με το χαμογελο του παιδιού αλλα ποτε δεν τολμω να το κανω. Δεν ξερω τι να κανω. Αλλωστε αυτος ειναι ο λογος που ειμαι σε αυτη την σελιδα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by XxAlliKixX View Post
    Ναι το εχω σκεφτει να επικοινωνησω με το χαμογελο του παιδιού αλλα ποτε δεν τολμω να το κανω. Δεν ξερω τι να κανω. Αλλωστε αυτος ειναι ο λογος που ειμαι σε αυτη την σελιδα.
    Να επικοινωνησεις ΣΗΜΕΡΑ με την οποια δομη σου ειπαν οι ψυχο να επικοιν οταν χρειαστεις βοηθεια. Υπαρχει ιστορικο και θα εισαι μια χαρα. Παρε χαμογελο παιδιου ή αστυνομια ή στον ψυχο και δωσε θαρρος στη μανα σου γιατι το κρατος και οι δομες υπαρχουν, ιδικα αν υπαρχει βια θα ελεγα να φυγετε τωρα απο το σπιτι.

    ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ, ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΣΗΜΕΡΑ ΤΩΡΑ!!! οσο το αφηνεις ... συνηθιζεις... πολυ κακο αυτο. Οσο μαγκας και αν το παιζει ο πατερας σου σε σας... θα δεις μολις τον στριμωξουν αστυνομια και δικαστες ποσο μαγκας ειναι ;)

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Κανένας δεν είναι τέλειος (μιας και έτσι ξεκινά το μήνυμα σου) αλλά αυτά που περιγράφεις δεν τα κάνει κάποιος που απλά δεν είναι τέλειος. Κανε αυτό που σου λένε παραπάνω. Συνεννοήσου με την μαμά σου και κάντε κάτι. Αυτή η κατάσταση μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει για όλη σου την ζωή. Μπορείτε να γλυτώσετε από αυτά που συμβαίνουν. Και μην ελπίζεται πως θα αλλάξει. Τέτοιοι άνθρωποι δεν διορθώνονται με τίποτα.

  9. #9
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by XxAlliKixX View Post
    Ναι το εχω σκεφτει να επικοινωνησω με το χαμογελο του παιδιού αλλα ποτε δεν τολμω να το κανω. Δεν ξερω τι να κανω. Αλλωστε αυτος ειναι ο λογος που ειμαι σε αυτη την σελιδα.
    Πρέπει να αντιδράσεις από κοινού με τη μαμά σου....Η βία είναι ότι χειρότερο......Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα δεν θα μπορέσει να σας κάνει κάτι κακο........

    Όσο σωπαινετε σας κάνει κακο.....Μόνο αυτο...Δυστυχώς γίνονται πολύ συχνά τέτοια περιστατικά για διάφορους λόγους....Η εποχή είναι δύσκολη....οικονομική κρίση άγχος ......Δεν ξέρεις καθένας πως θα αντιδράσει ανάλογα με το πώς σκέφτεται......

    Πρέπει να καλέσεις το χαμόγελο του παιδιού και να μιλήσεις

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    7
    Ευχαριστώ για τις συμβουλες σας. Θα κανω αυτα που μου ειπατε και θα σας πω τι εγινε

Similar Threads

  1. ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ
    By blue_butterfly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 19-03-2013, 14:22
  2. Προβλήματα με τους γονείς μου. ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ!
    By azia3 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 25
    Last Post: 07-07-2012, 11:07
  3. προβληματα με γονεις
    By maudioed in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 07-05-2011, 01:08
  4. γονεις και προβληματα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2011, 16:45
  5. προβληματα με γονεις
    By d_o in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 13-02-2011, 18:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •