Καρδιοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    16

    Καρδιοφοβια

    Καλημέρα σας. Είμαι 21 χρόνων και τα τελευταία χρόνια αντιμετώπιζω φόβο με την καρδιά. Οτιδήποτε νιώσω, έστω και ένα μικρο τσιμπημα το αποδίδω σε έμφραγμα. Αυτός είναι ο μεγαλύτερος μου φόβος. Καρδιογραφηματα έχω κάνει, το τελευταίο ηταν πριν κάποιους μήνες, και δεν έχει βρεθεί κάτι. Την στιγμή αυτή που σας γράφω νιώθω μια πίεση στο στήθος που αυτο έχω διαβάσει είναι σύμπτωμα έμφραγματος. Θέλω να πιστέψω πως ολες οι ενοχλήσεις που έχω οφείλονται στο άγχος μην έχω κάτι, αλλα είναι σχεδόν αδύνατον.. Κ αυτό επειδή σε άκυρες στιγμές ακόμα κ όταν δεν το σκέφτομαι καν, νιώθω ξαφνικά πως θα σταματήσει η καρδιά μου κ είναι πραγματικά τρομακτικό.. Θα θελα την γνώμη κάποιου που ίσως αντιμετώπιζει τον ίδιο πρόβλημα..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Τσιμπηματα είχα στα 18 όταν ήμουν στρατό και περνούσα ευζωνικη εκπαίδευση η οποία ήταν πολύ απαιτητική και γενικά υπήρχε πολύ πίεση. Εγώ το πάθαινα στη γυμναστική όταν βγαίναμε για τρέξιμο στον εθνικό κήπο. 1 ώρα τρέξιμο με το ρυθμό του εκπαιδευτή. Το έβγαζα αλλά είχα τις ενοχλήσεις και ζητασα παραπεμπτικό για καρδιολόγο στο 401. Πήγα έκανα τεστ κοπώσεως και τριπλεξ καρδιάς και δεν βρήκαν τίποτα οπότε αποδόθηκε στο άγχος και την πίεση. Όταν πήρα μετάθεση τα τσιμπηματα σταμάτησαν

  3. #3
    Mrgilleas
    Guest
    τσιμπηματα στην καρδια ειχα απο τα 18 εως τα 20 με διαγνωση γενικευμενη αγχωδης διαταραχη μετα μετατραπηκε σε ψυχωση και ακομα και τωρα που ειμαι 30 παιρνω φαρμακα και θα παιρνω εφ ορου ζωης.τωρα δυο εβδομαδες συνεχομενα μετα απο πνευμονια που περασα ξεπερναω τους 100 παλμους το λεπτο.φτασαν μεχρι 160 παλμοι και μαλιστα ειχα λογο να ανησυχω για την καρδια μιας και οι σκιες στον πνευμονα ηταν κοντα στην καρδια και θα μπορουσαν να προκαλεσουν ανετα περικαρδιτιδα και μυοκαρδιτιδα και παιρνω φαρμακο για την καρδια τωρα.και μενα πριν μια δεκαετια μου λεγαν οτι τα ζητηματα στην καρδια ηταν καθαρα θεμα αγχους.τωρα και ψυχωση και παρολιγο προβλημα πραγματικο με την καρδια

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Xristina1 View Post
    Καλημέρα σας. Είμαι 21 χρόνων και τα τελευταία χρόνια αντιμετώπιζω φόβο με την καρδιά. Οτιδήποτε νιώσω, έστω και ένα μικρο τσιμπημα το αποδίδω σε έμφραγμα. Αυτός είναι ο μεγαλύτερος μου φόβος. Καρδιογραφηματα έχω κάνει, το τελευταίο ηταν πριν κάποιους μήνες, και δεν έχει βρεθεί κάτι. Την στιγμή αυτή που σας γράφω νιώθω μια πίεση στο στήθος που αυτο έχω διαβάσει είναι σύμπτωμα έμφραγματος. Θέλω να πιστέψω πως ολες οι ενοχλήσεις που έχω οφείλονται στο άγχος μην έχω κάτι, αλλα είναι σχεδόν αδύνατον.. Κ αυτό επειδή σε άκυρες στιγμές ακόμα κ όταν δεν το σκέφτομαι καν, νιώθω ξαφνικά πως θα σταματήσει η καρδιά μου κ είναι πραγματικά τρομακτικό.. Θα θελα την γνώμη κάποιου που ίσως αντιμετώπιζει τον ίδιο πρόβλημα..
    Καλησπέρα κορίτσι. Έχω πολλές φορές τον ίδιο φόβο εδώ και ένα χρόνο. δεν είσαι μόνη. το θέμα είναι ότι είσαι μικρή(εμένα τοι φοβίες ξεκίνησαν στα 28 μικρή και πάλι αλλά οκ ). πρέπει να πείσεις κάπως τον εαυτό σου ότι κάνεις δεν πέθανε απο αυτό παρά μόνο αν έχει κάποιο καρδιολογικό θέμα. Επίσης ίσως θα έπρεπε να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν. Το ξέρω είναι δυσκολο το ίδιο λέω και στον εαυτο μου. Απλα καποια στιγμη πρεπει να σταματησεις να βασανιζεις τον ευατο σου και να τον αγαπησείς (Επίσης τα ίδια λεώ στον ευατο μου). Συμπασχω να ξέρεις..!

Similar Threads

  1. Καρδιοφοβια
    By Xristina1 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2019, 11:15
  2. Καρδιοφοβια??
    By vickie_victoria in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 09-08-2018, 13:32
  3. Καρδιοφοβία !! εξελίξεις.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-02-2018, 02:57
  4. ΠΑΙΔΙΑ γίναμε πάρα πολλοί με καρδιοφοβία!!!
    By manos32 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 13
    Last Post: 03-02-2015, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •