Πως μπορουμε να βοηθησουμε τους αλλους οταν δεν μπορουμε να βοηθησουμε τον εαυτο μας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608

    Πως μπορουμε να βοηθησουμε τους αλλους οταν δεν μπορουμε να βοηθησουμε τον εαυτο μας?

    Παιδια απογοητευτικα με τον εαυτο μου. Προσπαθεις να λυσεις ενα κουσούρι σου βγαινει αλλο δηλαδη σταματησα το τζογο στο διαδίκτυο, επιστρεφει το ποτο στην ζωη μου μετα απο χρονια αποχης πινω προσφατα τα κανω λιμπα μιλαω ασχημα κανω δηλωσεις οτι θα φυγω απο την ζωη σε 6 μηνες σε μερικα ατομα. Σταματησα τα χαπια εδω και μερικες μερες αν και δεν εχει σημασια πια. Και λεω δεν ειμαι αξια να δινω συμβουλες σε αλλους οταν εγω δεν τα ακολουθω. Εχεις και τους συγγενεις απο την στεναχωρια τους για μενα να μου μιλανε ασχημα και γω να νευριαζω. Τελος παντον τα ειπα και ξαλαφρωσα. Καλη τυχη σε ολους σας χαρηκα που σας γνωρισα. Να βοηθιεστε μεταξυ σας φιλια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Η ζωή είναι μια συνεχής μάχη, ειδικά για αυτούς που έχουν αρρώστιες ή εξαρτήσεις. Σε παρακαλώ όμως να ΜΗΝ αυτοκτονήσεις! Κι εγώ ίσως δεν πραγματοποιήσω ποτέ τα όνειρά μου, έχω τρομερές ενοχλήσεις σε όλο το σώμα, οι γονείς μου δεν με στηρίζουν, δεν είμαι κοινωνικός αλλά το παλεύω. Να ελπίσεις στη βοήθεια του Θεού, τίποτα δεν καταφέρνουμε μόνοι μας. Όταν κάποιος λέει ότι στηρίζεται στις δικές του δυνάμεις και όχι σε "φανταστικούς φίλους" (εννοεί το Θεό), θέλω να δω τι θα κάνει έτσι και του πάνε στραβά κάποια πράγματα. Π.χ. λένε ότι "όταν αρχίσουν οι αναταράξεις σε ένα αεροπλάνο, δεν υπάρχει κανείς επιβάτης άθεος". Και έτσι είναι, τότε όλοι λένε, Θεέ μου σώσε με

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Παιδια απογοητευτικα με τον εαυτο μου. Προσπαθεις να λυσεις ενα κουσούρι σου βγαινει αλλο δηλαδη σταματησα το τζογο στο διαδίκτυο, επιστρεφει το ποτο στην ζωη μου μετα απο χρονια αποχης πινω προσφατα τα κανω λιμπα μιλαω ασχημα κανω δηλωσεις οτι θα φυγω απο την ζωη σε 6 μηνες σε μερικα ατομα. Σταματησα τα χαπια εδω και μερικες μερες αν και δεν εχει σημασια πια. Και λεω δεν ειμαι αξια να δινω συμβουλες σε αλλους οταν εγω δεν τα ακολουθω. Εχεις και τους συγγενεις απο την στεναχωρια τους για μενα να μου μιλανε ασχημα και γω να νευριαζω. Τελος παντον τα ειπα και ξαλαφρωσα. Καλη τυχη σε ολους σας χαρηκα που σας γνωρισα. Να βοηθιεστε μεταξυ σας φιλια.
    Κοίτα καλύτερα τα λεφτά που δίνεις στα ποτά να τα εδινες στο τζόγο που τουλάχιστον δε χαλάς την υγεία σου, αλλά κάνα άλλο χόμπι δεν έχεις?

    Έπεσες? Θα ξανασηκωθείς, όλοι πέσαμε και πέφτουμε. Μήπως έχεις κάνα άλλο θέμα που προσπαθείς να λύσεις με το ποτό ? Κι εγώ έπινα κάποτε (όχι πολύ) και νομίζω όταν βρεις κάτι άλλο να ασχοληθείς, το ξεχνάς, τώρα μόνο χυμό :ο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αρχικά να σου πω οτι δε χρειάζεται να κανεις οτι συμβουλεύεις να κάνουν. Ολοι ξερουμε το σωστό ακομα και αν δε το εφαρμόζουμε στη δική μας ζωής. Τωρα όσο για τα αλλα για ποιον λόγο αυτοκαταστρεφεσαι; άρχισες αλκοολ σταμάτησες χαπια.... Τον ψυχίατρο σου τον συναντάς ; ειναι το α και το ω να ακολουθείς τις συμβουλές του θεράποντα ιατρου αλλιώς τσαμπα λεφτα δινεις και τσαμπα χρονο καταναλώνεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Δε ξέρω πόσα χρόνια παλεύεις αλλά επειδή δεν λειτούργησε η βοήθεια της αγωγής δε σημαίνει πως δεν θα βρεις και με άλλο τρόπο βοήθεια. Όλα φαίνονται κουραστικά και μάταια αλλά έκανες και τη διακοπή και το μυαλό σου, σου λέει ψέμματα!!!! Εγώ δεν ξέρω άτομο που να έλυσε τον πυρήνα του προβλήματος με τη πρώτη. Γύρνα πίσω να το παλέψουμε.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Replies: 70
    Last Post: 11-10-2011, 05:52
  2. Replies: 7
    Last Post: 03-02-2011, 11:21
  3. ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ!
    By GLUKOULA28 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 22
    Last Post: 28-06-2010, 09:50
  4. πωσ μπορουμε να βοηθησουμε εναν ναρκομανη?
    By Adzik in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 58
    Last Post: 25-06-2010, 15:41
  5. Πώς μπορούμε να πείσουμε τους άλλους να μη μας πιέζουν να τρώμε?
    By dolphin_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •