Έντονο stress
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    19

    Έντονο stress

    Καλησπέρα θα ήθελα και εγω να μοιραστώ το θεμα μου μαζι σας! Ολα ξεκινησαν 3 χρόνια πριν ως φοιτήτρια. Κάποια κλασσικά προβλήματα στα δόντια τα οποία στη συνεχεια πυροδότησαν συνεχομενες και εντονες φοβιες οτι κατι θα παθω. Μετα απο αυτο το γεγονός ενω εχω τελειώσει με ολες τις εργασιες αυτες παλι εχω ενοχλήσεις οι οποιες δεν μπορουν να αιτιολοηθουν κλινικά. Ενω μπρορω να σκεφτω αντικειμενικά δεν μπορω να το αποδεχτω. Κρισεις πανικου δεν εχω παθει ευτυχως ως τωρα. Το προβλημα ομως ειναι πως ο φοβος ο οποιος εχει γενικευτεί με εμποδιζει στην καθημερινότητα μου δεν εχω ορεξη ουτε διάθεση. Πολλες φορές κολλαω σε αυτο το πραγμα και ακόμη και όταν βρίσκομαι με παρεα δεν με ενδιαφέρει τι μου λενε. Αυτη την περιοδο ικανοποιούνται σιγα σιγα ολες οι επιθυμίες μου και εγω καθε μερα ζω με εναν ανεξήγητο φοβο ,χωρις να μπορω να απολαυσω οτι επιθυμούσα, πως κατι θα παθω. Νιωθω οτι δε μπορω να αναπνευσω και κλαιω χωρις λογο. Νομιζω πως ειμαι ενα βημα πριν γινω αυτοκαταστροφική.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Τι ενοχλήσεις ? Κι εγώ από δόντια ξεκίνησα αλλά είναι ντόμινο, μόλις χαθεί η ισορροπία σε αυτό το σύστημα που λέγεται άνθρωπος, πιάνεις κατηφόρα. Μετά από σχεδόν ένα χρόνο ακόμα έχω "ανεξήγητες" ενοχλήσεις. Κρόταφο και λαιμό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    19
    Γενικες ενοχλήσεις που αν υπάρχει πολυ εντονο αγχος αγγιζουν τα ορια του πόνου. Αλλα οχι κατι που να με κανει να υποφερω. Και με την οδοντίατρο πού το συζήτησα μου ειπε οτι δε βρισκω τίποτα είναι απο το αγχος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Anast προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν νιώσεις ότι αυτό είναι πιο πάνω από εσένα να πας αμέσως αμέσως όμως σε έναν καλό ειδικό και αυτός θα κρίνει την κατάσταση σου, και ότι σου πει να τον εμπιστευτεις,, και στο λέω εγώ που είμαι σε δύσκολη θέση περίπου 4 μηνης και κάτι και άργησα να πάω σε ειδικό ενώ ένιωθα ότι αυτό ήταν πιο πάνω από μένα μόνο και μόνο από εγωισμό θες η ακόμα επειδή ο κύκλος μου ήταν αρνητικός, Άρα στο ξαναλέω όταν νιώσεις ότι είναι πιο δυνατό πάνε αμέσως γιατί εγω εκεί την πάτησα και το μόνο που έκανα είναι να γεμίσω ψυχοσωματικα ακόμα και τώρα πράγμα που γεμίσουν περισσότερο αγχος

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    19
    Έχεις απόλυτο δίκαιο. Μου πηρε σχεδόν δύο χρονια να καταννοησω οτι ολο αυτο δε γινεται να προέρχεται απο το γεγονος πως καποιαα στιγμη στο παρελθον πονεσα και επρεπενα κανω καποια πραγματα στον οδοντίατρο. Ειμαι θετικη στο να επισκεφθώ εναν ειδικο αλλα παντα την τελευταια στιγμή λεω αστο νιωθω καλυτερα. Και καπως ετσι εχω φθασει σε ενα σημειο που που ολο αυτο γινεται χειροτερο. Επίσης με ενοχλεί πολύ το γεγονος που οι περισσότεροι στο περιβαλλον μου θεωρούν οτι δε χρειάζεται να εχεις αγχος δεν ειναι κατι και οτι εγω ευθύνομαι που αισθάνομαι ετσι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Αν και δεν θέλω να το παίξω ειδικός γιατί και εγώ βρίσκομαι εδώ για να μάθω ισως κάποια πράματα από κάποια άτομα τα οποία έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία σε όλα αυτά, γιατί και εγώ μόνο 4_5 μήνες έχω που μπήκα σε αυτό το λούκι αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι για να φτάσω εδώ όπως και θεωρώ σχεδόν όλοι, κάτι δεν κάναμε σωστά στον ευατο μας όλα τα χρόνια,, το οποίο αυτό μπορεί να είναι το οτιδήποτε,,, πχ εγώ δεν μπορούσα να πω όχι σε κανέναν για όλους ήμουν χαλί να με πατήσουν,,, με ζητούσαν να κάνω κάτι ψυχοφθορο και εγώ έλεγα ναι επειδή δεν μπορούσα να πω όχι ώσπου έγινε κάτι και ξαφνικά μπήκα και εγώ σε αυτό το λούκι,, και όντως αυτό είναι το χειρότερο γιατί και εγώ στην αρχή όλος μ ο κύκλος μ λέγαν τίποτα δεν ειναι και όχι μην πας πουθενά και τι θα πας να κάνεις εκεί και γενικά ένα απίστευτο ψυχολογικό πόλεμο που με κάναν να λέω στο τέλος τι εγώ θα πάω να πάρω βοήθεια,, και ναι αυτό ήταν το μεγαλύτερο λάθος μου,,, και αυτό είναι και έλλειψη παιδείας που έχουμε,, έπρεπε να είχα πάει από την πρώτη στιγμή σε ένα ειδικό γιατί τώρα θα ήμουν σίγουρα καλά και θα είχα γλιτώσει τόσες ψυχοψθορες καταστάσεις που έχω ζήσει όλο αυτό το διάστημα όπως ακόμα και τώρα που σου μιλάω που έχω ένα ήπιο πόνο στον στήθος προσ ομω που αν και έκανα ακτίνα καρδιογραφημα και αιματολογικες πριν πέντε μέρες ο φόβος υπάρχει ακόμα,,,,γι αυτό από τα ελάχιστα που ξέρω γτ μπροστά σε άλλα παιδιά δεν ξέρω τίποτα το μόνο που ξέρω και θα το λέω είναι αμέσως σε ένα καλό ειδικο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    19
    Σε ευχαριστώ, εχεις απόλυτο δίκιο

Similar Threads

  1. Valmane Stress
    By gdgreece in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 18-10-2018, 19:50
  2. Αποχωρισμός απο τους γονείς και έντονο stress!!
    By Laila in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-06-2017, 18:31
  3. μπορει το εντονο stress να προκαλεση σπασμωδικες κινήσεις?
    By Anonymous in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 13-04-2014, 06:49
  4. agxos,stress ktl.
    By dimka7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2010, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •