η μανα μου εναντια στα θελω μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
  1. #1

    η μανα μου εναντια στα θελω μου...

    καλησπερα σε ολους, καινουργιος εδω. ονομαζομαι κωστης και ειμαι 27 χρονω. 1 οκτωβρη του 18 ηρθε δουλεια και κοριτσι, ενα πολυ σωστο και αγιο κοριτσι απο τα λιγα που σε αγαπουνε και σε στηριζουν για αυτο που εισαι. οπως καταλαβαινετε χαρουμενος εγω ετρεξα να το πω στη μανα μου αρχικα και στα φιλαρακια μου. το κοριτσι ειναι λιγα χρονια μεγαλυτερο μου, δεν ειχα ποτε κολληματα με ηλικιες. η μανα μου αντεδρασε με θυμο... αρνητικα σχολια.. και πολλα αλλα, θαψιμο ως προς το προσωπο της και συνεχιζει εως σημερα μισο χρονο που μαστε μαζι το ιδιο τροπαρι, αλλωτε λιγοτερο αλλωτε περισσοτερο, η ειρωνια ποια είναι τωρα.. δεν εχουν πει τοσους μηνες ουτε μια καλημερα παιδια... εγω σα κωστης στεναχωριεμαι μ αυτα που δεχομαι απο τη μερια της μανας, απο την αδελφη μου που σα νεο κοριτσι θα πρεπε να με υποστηριξει εστω και στο ελαχιστο, αντιθετως λεει ιδια πραγματα και χειροτερα. στην αρχη προτιμουσα να μην αποκαλυψω στη δικια μου τιποτα, καποια στιγμη δεν αντεξα και αναγκαστηκα να της τα πω, να παρει μια γευση που λεμε. στεναχωρεθηκε πικραθηκε κλπ. αναρρωτιοτανε 'τι της εκανα και μου τα κανει αυτα, γιατι αντιδραει ετσι απο τη στιγμη που ο γιος της ειναι χαρουμενος'. η ρουλα μου με αλλαξε πολυ σαν ανθρωπο προς το καλυτερο, να το πω κι αυτο. μεχρι σημερα ειμαστε μαζι ενωμενοι δυνατοι. αλλα οι τριτοι ακομα λενε. με τη μανα μου κουβεντιασα της εξηγησα ολα τα καλα της ομορφα και ηρεμα, δεν παιρνει απο λογια ομως ουτε με το ομορφο ουτε με το ασχημο. δε θελει να τη γνωρισει ποτε, να μη μπει σπιτι μας ποτε η δικια μου και πολλες αλλες βαριες κουβεντες, μεχρι και να με διωξει απ το σπιτι σα μαθει οτι μπαινω στο δικο της. οι γονεις της ρουλας παλι με εχουν συμπαθησει πολυ, με εχουν κοψει τι ρολο βαρω οτι ειμαι εργατικος, και σωστος. εχω αλλαξει σταση απεναντι στη μανα μου και στην αδεελφη μου, αυτες με κανανε να μαι πιο σκληρος απεναντι τους, δε φταιω εγω. το παραπονο μου ειναι οτι δε συμφωνουνε με τα θελω μου, και να χω διπλα μου εκεινη που βλεπουν αυτες ως καταλληλη. ειμαι ετοιμος να φυγω απ το σπιτι, με το κοριτσι μου το παμε σοβαρα με οτι συνεπαγεται. η σχεση μας παρ ολες αυτες τις γκρινιες και μουρμουρες κρατει ακομα καλα. κι ευχομαι να κρατησει. παρακαλω τα φώτα σας.

  2. #2
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα.... Έζησα παρόμοιες καταστάσεις τραγελαφικες... Σημασία έχει να κάνεις αυτά που προστάζει η συνείδηση σου και η καρδιά σου.Την ζωή σου εσύ θα την ζήσεις και όχι η μάνα και η αδερφή σου!!Πόσο χρόνων είναι η κοπέλα σου?Το κόλλημα της μάνας σου ποιο ειναι στο έχει ξεκαθαρίσει?Γιατί αν δεν την θέλει απλά από καπρίτσιο τι να πω...Αλλά και πάλι το ποια θα πάρεις για γυναίκα σου αφορά εσένα και μόνο κανέναν άλλον!!!

  3. #3
    να πω ακομα και κατι αλλο που παραλειψα.. το ιδιο θεμα το χω συζητησει με πολλους, φιλους γνωστους, με ψυχολογο, με παπα. ολοι μου πανε ενα πραγμα.. ο κοινος παρονομαστης που λεμε. να μην ακουω κανεναν και να συνεχίσω με το κοριτσι. ο δε παπας να κοιταμε και οι 2 την ευτυχια μας και να εργαζομαστε πετυχαινοντας τους στοχους μας. ποσο ομως να ακους προσβολες και καθε ειδους ασχημα λογια απ την ιδια την οικογενεια σου και να μην αντιδρας, καποια στιγμη η χυτρα σκαει το ποτηρι ξεχειλιζει φοβαμαι οτι αν κανω το μεγαλο μπαμ θα παρουν τα σκαγια ασχημα και τις 2 γιατι μεχρι σημερα μαζευω και κανω τον μαλακα για τους ευνοητους λογους(το ιδιο ακριβως σκηνικο περνουσε ενα φιλαρακι απο Συρο, γκρινια απο τη μανα για τη κοπελα που ειναι διπλα του. δεν αντεξε ο κακομοιρης και χαιρετησε απ το σπιτι και μπραβο του, τα παιδια απο τοτε εως σημερα ζουν μαζι). αυριο μεθαυριο παντρευομαι, δηλωσαν και οι 2 τους πως δεν θα με ακολουθησουν στις χαρες μου. κανω παιδι με τη δικια μου, τι γουσταρουν να ψαχνουν την οικογενεια του κωστη? η μια το εγγονι της και η αλλη το ανηψακι της? αμα το γουσταρουν αυτο αλλα και να κοψουμε καλημερες παω πασο! επιλογη τους! καλη η μανα αλλα με ενα οριο στη ζωη ολων μας! δε καταλαβαινει οτι ο κωστης κοντευει τα γαμημενα τριαντα και θελει να ζησει τη ζωη του!

  4. #4
    8 χρονια διαφορα... ουτε δεκαετια, ουτε 20ετια και βαλε και το κοριτσι μικροδειχνει κιολας, ειμαστε σαν αδελφακια! δεν εννοει να καταλαβει οτι ο κοσμος εχει αλλαξει, παει με την παμπαλαιη νοοτροπια την παλαιοληθικη, δεκαετιας 50'60. καλα αυτη παω πασο, η αδελφη μου ομως? νεο κοριτσι, και να με θαβει εμενα και τη δικια μου χειροτερα? ποσο να αντεξω ο βλογημενος πια..

  5. #5
    και να απειλουνε οτι θα την πιασουν εξω και θα της πουν 2 λογια? και στη δικια μου και στους γονεις της? μεχρι τωρα στα λογια μενουν. εαν γίνει αυτο , κοπανησα πορτα κι ας μεινω και στο παγκακι ή στο αμαξι μου μεσα, και ας με ψαχνουν ολη νυχτα. δε με νοιαζει, τοσα χρονια εκανα χαρες και εξυπηρετησεις και στις 2 τους. να μη κανω και μια στον εαυτο μου?

  6. #6
    Quote Originally Posted by kostis93 View Post
    και να απειλουνε οτι θα την πιασουν εξω και θα της πουν 2 λογια? και στη δικια μου και στους γονεις της? μεχρι τωρα στα λογια μενουν. εαν γίνει αυτο , κοπανησα πορτα κι ας μεινω και στο παγκακι ή στο αμαξι μου μεσα, και ας με ψαχνουν ολη νυχτα. δε με νοιαζει, τοσα χρονια εκανα χαρες και εξυπηρετησεις και στις 2 τους. να μη κανω και μια στον εαυτο μου?
    Εκτός ότι είναι μεγάλη για σενα όπως σου λενε έχουν να της προσαψουν κάτι άλλο πέραν από τη διαφορά ηλικιας?

  7. #7
    οχι.... κολλησανε σε ενα νουμερο!!!!!! και ωραιο σωμα εχει και ψυχη ακομα καλυτερη, κοιταει το καλο και των 2 μας, ο ενας βοηθαει τον αλλο σε καθε του προβλημα ακομα και στα οικονομικα! ειναι πολυ της εκκλησιας, και δε κολωνει πουθενα! μαγκακι με τη καλη εννοια, κι εργαζεται κιολας!

  8. #8
    Quote Originally Posted by kostis93 View Post
    οχι.... κολλησανε σε ενα νουμερο!!!!!! και ωραιο σωμα εχει και ψυχη ακομα καλυτερη, κοιταει το καλο και των 2 μας, ο ενας βοηθαει τον αλλο σε καθε του προβλημα ακομα και στα οικονομικα! ειναι πολυ της εκκλησιας, και δε κολωνει πουθενα! μαγκακι με τη καλη εννοια, κι εργαζεται κιολας!
    Ε άμα είναι για ένα νούμερο γραψτες κάνονικα.αλήθεια γιατί τους δίνεις λογαριασμό για το τι κανεις?εργαζεστε και οι δύο είπες. Αν μένεις σπίτι τους καλό είναι να φύγεις και να μείνεις μόνος αφού είναι τόσο φορτικες.

  9. #9
    εχουμε ριξει ασχημους καυγαδες για αυτο το θεμα η μανα μου δε ξερει τι θα πει ορια, δε δεχεται ορια για το θεμα ενος αριθμου... ημουν υγιεστατος και ησυχος, τωρα μεταλασσομαι στο αντιθετο εξαιτιας αυτης της πιεσης. μονιμως αγχωμενος... νευριασμενος με τη παρτη τους, και σκοπος μου να τη κανω απο το σπιτι, και συντομα μαλιστα.

  10. #10
    αποστολια ωρες ωρες κρατιεμαι μη πω καμια βαρια κουβεντα... που να μαθει κι οτι νοικιασα κιολας σπιτι, θα γινει της μαλιοκουτσαινας. η δικια μου αγχωνεται μη μας κανει τη ζωη πατινι αλλα τη καθησυχαζω. δε θα το επιτρεψω γω να γινει αυτο.
    επισης το περασμενο πασχα την εφερα στην εκκλησια για μια πρωτη επαφη, η κουβεντα της μανας μου πλην της ηλικιας κι οτι δε της αρεσε κιολας. 2 σ ενα δλδ.. και να μη ξαναπατησει στην εκκλησια μας γιατι γινομαστε ρεζιλι στους γνωστους του χωριου. αυτα τα χω εξομολογηθει και στον πατερ. εφριξε ο ανθρωπος.

  11. #11
    Αφού νοικιάσες σπίτι όλα καλά θα πάνε. Οι γονεις δεν ξέρουν πάντα το καλό των παιδιων τους.δεν καταλαβαίνω όμως γιατί τόσα νεύρα απο μερια σου?ανεξαρτητος είσαι γυναίκα καλή βρηκες σπιτι νοικιασες.απομακρυνσου και ζήσε την ζωή σου

  12. #12
    αποστολια δε νοικιασα ακομα σκοπευω... το χουμε συζητησει εκαστος κι οι 2 μας, να συνεισφερουμε για το κοινο μας κεραμιδι. συχνα μπερδευεται ο γραπτος λογος. εργασιακως μεχρι τωρα τιποτα μονιμο.. δυσκολο κι αυτο πλεον, εχω αλλαξει αρκετες δουλειες και χαιρομαι γι αυτο επειδη αποκομιζω ολο και περισσοτερες εμπειριες, στο μεροκαματο βγηκα απο μικρος απ τα 18. το κοριτσι μου ειναι με εργασιακη συμβαση ορισμενου χρονου στο δημαρχειο, σημερα το κουβεντιαζαμε. τι θα γινει ρε κωστη μου λεγε εαν δε παρω παραταση φτου κι απ την αρχη παλι? αντιμετωπιζει και ενα θεματακι στη ψυχολογια της και της στεκομαι οσο περισσοτερο μπορω, ειμαι διπλα της. δινει αγωνα και τη βοηθω οσο μπορω και θα το κανω αυτος αλλωστε ειναι και ο σκοπος μου, να ξεχνιεται να ναι χαρουμενη κι ευτυχισμενη οσο μπορω περισσοτερο. δοξα το θεο εχει παρουσιασει μεγαλη βελτιωση η μπεμπα μου οπως την αποκαλω. αλλα με τα θεματα της μανας που της ειχα αναφερει,,, συγχιστηκε... και γω δεν επρεπε να το κανω, αλλα αν δε τα πεις στον ανθρωπο σου σε ποιον θα τα πεις...

  13. #13
    απλως κοντευω να παθω πλυση εγκεφαλου δω μεσα... με θεωρουν και οι 2 τους δεδομενο, πολλες φορες μου λεει και για ποιον τα κανα τοσα χρονια ολα αυτα κλπ... κλασσικες φρασεις ελληνιδας μανας, για μενα μανα της απανταω και σε ευχαριστω πααααααααρα πολυ, αλλα ηρθε η ωρα να ζησω και γω δε νομιζεις? η συνεχεια? παλι αρνητικιλα και γκρινια, και η γκρινια φερνει τη μιζερια και ειναι και κατάρα έτσι για να χαιρεται και λιγο και ο διαβολος οπως λενε και οι πατερες της εκκλησιας... στις αρχες της σχεσης ειχα πολυ περισσοτερο αγχος, δε το παιζα μαγκας κλπ απλως πηγαινα κοντρα στα θελω της και εκανα κι εξακολουθω να κανω αυτο που λεει η καρδια μου... γυρνουσα απ την εξοδο και μου λεγε μ αυτην ησουνα? στη πορεια ελεγε δε σε βλεπω να ξεκοβεις απ αυτην, χωρια τα βρισιδια πισωπλατα της.... σκεφτομουνα βραδυα ολακερα, εχανα υπνους, χωρις ομως μια απαντηση, γιατι ρε μανα δε μ αφηνεις να χαρω. και πολλες αλλες τετοιες σκεψεις. κατι φορες αντι για καλημερα μου ξεκιναγε παλι το ιδιο θεμα.. η απαντηση μου? μανα ο κοσμος το πρωι λεει καλημερα. συνεχιζε να λεει γω εφευγα. φοβαμαι οτι οταν φυγω οριστικα που το τρεχω το πραγμα, θα ναι αργα, θα σκεφτει τι ελεγε τοτε. και ίσως μετανιωσει, ισως και οχι.

  14. #14
    Λιγοι έχουν μονιμη δουλειά στις μέρες μας.παρολα αυτά οποίος θέλει να ζήσει μονος τα καταφερνει.αν δεν μεινεις μόνος δεν πρόκειται να γλιτωσεις από την χειραγωγηση της μανας σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Πόσα χρόνια είναι πιο μεγάλη;

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. θελω να δειρω την μανα μου
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 01-09-2012, 06:33
  2. κάντε κάτι ενάντια στη θλίψη
    By νοσταλγία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 09-09-2011, 14:07
  3. Εναντια στην επιθυμεια για σεξ
    By glafkos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 22-08-2011, 00:26
  4. ουσιες εναντια στα αντιψυχωσικα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-03-2011, 22:45
  5. εναντια στο κατεστημενο!
    By κικη in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-2006, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •