ψυχολογικη κουραση ή κατι αλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125

    ψυχολογικη κουραση ή κατι αλλο?

    Καλησπερα σας, ειμαι μολις 23 ετων..δοξα τω Θεο ειμαι απ τους τυχερους παρολο την κριση που βιωνουμε και μολις τελειωσα απ την σχολη μου βρηκα δουλεια κατευθειαν αρχικα σε μεγαλη πολη και επειτα στην επαρχια οπου καταγομαι ...Το τελευταιο διαστημα ομως δεν ειμαι ευχαριστημενη για τιποτα που υπαρχει στην ζωη μου...Καταρχας εχω μια σχεση αλλα περναω πολυ δυσκολα..ειμαι με εναν ανθρωπο που νιωθω οτι δεν με καλυπτει δεν με νιωθει.. επειτα στην δουλεια η πιεση ειναι απιστευτη.. ειμαι καινουρια και μικροτερη και στοχοποιουμαι ευκολα..ειναι μικρος ο χωρος και ειναι 2-3 ατομα που το παιζουν αφεντικα...δεν ηθελα να γυρισω πισω στην επαρχια αλλα επειδη εδω η συγκεκριμενη επιχειρηση ειναι αλυσιδα με αυτην που ειχα ξεκινησει και δουλευα σε αλλη πολη με εστειλε ο ιδιος διευθυντης και οντας ιδιωτικος τομεας φοβομουν να κανω πισω... κοινωνικη ζωη δεν εχω! νιωθω μοναξια...ειλικρινα δεν ξερω και δεν μπορω να κανω κατι.. εδω δεν υπαρχει και καποιος να με βοηθησει.. εστω και για ψυχολογικη βοηθεια θα πρεπε να βαλω βαθια το χερι στην τσεπη!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Kαλημερα. Αρχικά καμια δουλεία δεν είναι ευχάριστη.. Αν εισαι λιγο καιρο εκει δωσε λιγο χρόνο να τους μάθεις και να σε μάθουν και να πάρεις το κολάι που λεμε στη δουλειά. Τωρα οσο για τη σχέση αν δε περνάς καλα και δε σε καταλαβαίνει γιατί δε χωρίζεις; μην εισαι με κάποιον μονο και μονο για να μην εισαι μόνη σου.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    η αληθεια ειναι οτι ημουν περισσοτερο ευχαριστημενη στην αλλη πολη που ειναι η επιχειρηση και ελπιζω να με ξαναγυρισουν πισω...αλλο περιβαλλο εκει υπηρχε ενα μετρο στην συμπεριφορα..εδω το παιζουν αφεντικα ολοι..ασε που στους ηδη γνωστους τους δεν μιλανε..δεν κανουν παρατηρησεις επειδη μονο κ μονο ειναι γνωστοι.. οσο για την σχεση οντως ναι κυριως για να μην ειμαι μονη μου.. ειμαι μοναχοπαιδι και παντα εχω αυτο τον φοβο μεσα μου..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να σε ρωτήσω κάτι; Δεν σου αρέσει ο τόπος καταγωγής σου ή γενικά η επαρχία; Εκτός δουλειάς αισθάνεσαι ότι η ζωή εκεί δεν σου ταιριάζει; Κι αν ναι, για ποιό λόγο;
    Για την σχέση σου σου τα είπαν κι άλλοι. Αν το αγόρι σου δεν σου κάνει, δεν έχει νόημα, χώρισε τον. Μήπως έχεις πιαστεί από τη σχέση σου γιατί δεν έχεις άλλη κοινωνική ζωή; Έχεις προσπαθήσει να κάνεις παρέες και δραστηριότητες εκεί που είσαι ή βαριέσαι τη ζωή σου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    η αληθεια ειναι οτι ημουν περισσοτερο ευχαριστημενη στην αλλη πολη που ειναι η επιχειρηση και ελπιζω να με ξαναγυρισουν πισω...αλλο περιβαλλο εκει υπηρχε ενα μετρο στην συμπεριφορα..εδω το παιζουν αφεντικα ολοι..ασε που στους ηδη γνωστους τους δεν μιλανε..δεν κανουν παρατηρησεις επειδη μονο κ μονο ειναι γνωστοι.. οσο για την σχεση οντως ναι κυριως για να μην ειμαι μονη μου.. ειμαι μοναχοπαιδι και παντα εχω αυτο τον φοβο μεσα μου..
    Αν κάνεις σχέση απλα για να μην εισαι μόνη σου δε θα εισαι ποτε ευτυχισμένη... Πρεπει να είμαστε με ανθρώπους που περνάμε καλα.. Οχι με ατομα που μενουμε απο φόβο μήπως καταλήξουμε μόνοι. Μπορείς να συζητήσεις με τον υπεύθυνο σου μήπως μεταφερθείς παλι ή δε παιζει τετοιο ενδεχομενο;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    υπαρχει μια πιθανοτητα..αλλα ποιος μπορει να ξερει?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    υπαρχει μια πιθανοτητα..αλλα ποιος μπορει να ξερει?
    Δοκίμασε να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο και οτι βγει. Απο το να το αφήνεις στη τύχη του είναι καλύτερο. Επίσης οπως σου ειπαν τα παιδια, αν δε μπορούν να διορθωθουν τα πράγματα στη σχεση σου (γιατί μπορει να διορθωθεί αν υπάρχει θεληση) απλα πας παρακάτω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    δεν μου αρεσει και δεν μου αρεσε ποτε ο τοπος καταγωγης μου..παντα ηθελα να κανω αλλα πραγματα και εδω δεν ειχα τις ευκαιριες.. εχω καποιες παρεες αλλα το τελευταιο διαστημα δεν νιωθω καλα...ειναι και η σχεση μου με την μητερα μου χαλια..μονο μου φωναζει δεν με βοηθαει..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Δεν μπορείς να ψάξεις για άλλη δουλειά στο αντικείμενο σου? Το ξέρω πως δεν έχεις πολλή εμπειρία αλλά σε κάποιους τομείς δεν είναι απαραίτητο για να βρεις δουλειά σαν αρχάριος
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    1
    Καλημέρα μικρή μου. Εμένα μου φαίνεται ότι το πρόβλημα σου είναι ότι δεν σου αρέσει ο τόπος που μένεις. Όσο κάνεις υπομονή δοκίμασες να βρεις ομοιότητες με αυτά που σου άρεσαν στη μεγάλη πόλη? Σίγουρα δεν θα υπάρχουν όλα αλλά νομίζω κάποια μπορείς να βρεις, ειδικά αν οδηγάς γίνεται πιο εύκολο. Μου έρχονται στο μυαλό κάτι απομονωμένα χωριά σε βουνά που όντως δεν έχουν ούτε ψωμί σε απόσταση μικρότερη από μισάωρο αλλά για να μου λες παράρτημα εταιριας μάλλον είσαι σε καλύτερη περίπτωση :-) Επίσης οι αποστάσεις στην Ελλάδα δεν είναι τραγικές εκτός κ αν μιλάμε για Αλεξανδρούπολη Σπάρτη, ίσως θα μπορούσες κάποιες φορές να πηγαίνεις στη μεγάλη πόλη μέσα στο Σαββατοκύριακο ας πουμε. Δεν ξέρω αν είναι θέμα οι φιλοι. Η επικοινωνία με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης τα κάνει όλα πιο ευκολα. Εμένα η κολλητή μου είναι σε άλλη χώρα εντάξει δεν είναι το ίδιο φυσικά αλλά έναν καφέ μπορούμε να τον πιούμε μαζι, πηγαινει η καθεμία σε ένα ωραίο καφέ και μιλάμε στο τηλέφωνο :-) Τώρα για τη σχέση σου νομίζω πρώτα πρέπει να είσαι εσύ καλά για να την κρίνεις σωστά. Ειδικά αν είναι λίγο μεγαλύτερος ίσως του φαίνονται τα προβλήματα σου λάιτ και θεωρείς ότι δεν σε καταλαβαίνει. Από την άλλη κάνεις δε θα σε καταλάβει καλύτερα από τον εαυτό σου. Τι λες μπορείς για αρχη να βρεις εναλλακτικές λύσεις στην επαρχία για κάποια από τη μεγάλη πόλη?

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 29-07-2019, 22:35
  2. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Sonataa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 04-12-2018, 19:03
  3. καταθλιψη? ψυχολογικη διαταραχη? κατι αλλο?
    By Elena167 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 07-06-2016, 22:16
  4. ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By Red_Rabbit in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2014, 13:57
  5. φοβος η κατι αλλο;
    By φοβισμένη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 20-08-2013, 07:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •