Kαφές.Πως τον ελαττώνουμε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Kαφές.Πως τον ελαττώνουμε?

    Έχω εθιστεί πολύ στον καφέ είναι η αλήθεια,και δεν ξέρω πως να τον ελαττώσω.
    Any ideas?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    One idea πενήντα ευρώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    σιγα πινε καφε αμα δε σε ενοχλει στο στομαχη ποιο το προβλημα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    H αληθεια ειναι τωρα τελευταια το εχω παρακανει και εγω με το καφε.γιατι νομιζω φερνει νευρα.
    Θα το αντικαταστισω με τους χυμους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elis View Post
    One idea πενήντα ευρώ
    Φθηνος εισαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Σε όλους τα λέω τσάμπα για τον Γουάι πενήντα ευρώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Εγώ έπινα για χρόνια δύο καφέδες τη μέρα. Έναν το πρωί και έναν το απόγευμα. Αν τύχαινε να βγω κιόλας εκείνη την μέρα μπορεί να έπινα και τρίτον. Η φάση είναι πως θεωρούσα ότι δεν με επηρεάζουν στον ύπνο, ότι τον έχω συνηθίσει τόσο που δεν με πιάνει πια. Βλακείες. Το κατάλαβα όταν αποφάσισα να κόψω τον απογευματινό και να πίνω καφέ μόνο το πρωί ότι το βράδυ κοιμόμουν πολύ καλύτερα και νύσταζα νωρίτερα.

    Στην αρχή θα είναι λίγο δύσκολο μόνο, πόσους καφέδες πίνεις; Μην τον κόψεις με την μία, σιγά σιγά, απλά μείωσε τον για αρχή γιατί θα έχεις πονοκεφάλους από την έλλειψη. Εγώ στην αρχή τον αντικαθιστούσα με πράσινο τσάι συνήθως γιατί οι χυμοί δεν μου αρέσουν, ενάμιση χρόνο τώρα που πίνω μόνο έναν δεν χρειάζομαι ούτε τσάι, πίνω νεράκι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Έχω εθιστεί πολύ στον καφέ είναι η αλήθεια,και δεν ξέρω πως να τον ελαττώσω.
    Any ideas?
    μια συνηθεια όλα... σταδιακά τον ελατώνεις... οπως σταδιακά τον αυξησες, είναι όντως εθιστικός... χυμοί, τσαι, χαμομηλι....

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Εγώ έπινα για χρόνια δύο καφέδες τη μέρα. Έναν το πρωί και έναν το απόγευμα. Αν τύχαινε να βγω κιόλας εκείνη την μέρα μπορεί να έπινα και τρίτον. Η φάση είναι πως θεωρούσα ότι δεν με επηρεάζουν στον ύπνο, ότι τον έχω συνηθίσει τόσο που δεν με πιάνει πια. Βλακείες. Το κατάλαβα όταν αποφάσισα να κόψω τον απογευματινό και να πίνω καφέ μόνο το πρωί ότι το βράδυ κοιμόμουν πολύ καλύτερα και νύσταζα νωρίτερα.

    Στην αρχή θα είναι λίγο δύσκολο μόνο, πόσους καφέδες πίνεις; Μην τον κόψεις με την μία, σιγά σιγά, απλά μείωσε τον για αρχή γιατί θα έχεις πονοκεφάλους από την έλλειψη. Εγώ στην αρχή τον αντικαθιστούσα με πράσινο τσάι συνήθως γιατί οι χυμοί δεν μου αρέσουν, ενάμιση χρόνο τώρα που πίνω μόνο έναν δεν χρειάζομαι ούτε τσάι, πίνω νεράκι.
    2 πίνω την ημέρα.1 στάνταρ σπίτι και 1 έξω αν βγω απόγευμα ή και τον 2ο σπίτι.
    Το θέμα είναι πως οσονούπω θα έχει διάβασμα για εξεταστική,και στάνταρ θα πίνω 2 την μέρα.
    Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Αρχικά σκέψου "γιατί" πίνεις καφέ. Επιστήμονας δεν είμαι, αλλά έχω κάνει την εξής σκέψη: πως όταν κάτι το κάνεις για κάποιο λόγο, ο εγκέφαλός σου και κατ' επέκτασην ο υπόλοιπος οργανισμός σου μαθαίνει έτσι και προσαρμόζεται. Πχ αν τον καφέ τον πίνεις όπως λέει ο κόσμος "για να ανοίξει το μάτι σου", για "να παραμείνεις ξύπνιος να διαβάσεις", ή επειδή ξενύχτησες να "τσιτώσεις" τότε πιθανόν να εθίζεις κατ' αυτόν τον τρόπο τον οργανισμό σου και μετά κάθε φορά που θα βρίσκεται σε τέτοιες συνθήκες να ζητάει την καφεϊνη. Δεν ξέρω για άλλους πάντως σε μένα έχει λειτουργήσει αυτό. Δεν είμαι εθισμένη στον καφέ παρόλο που μπορεί να πιω 2 φρέντο τη μέρα. Τους πίνω για τη γεύση και την ευχαρίστηση. Κάποτε κάπνιζα και δεν είχα εθιστεί ούτε στη νικοτίνη (πράγμα σπάνιο). Κάπνιζα μόνο σε χαλάρωση, ποτέ σε άγχος ή στεναχώρια. 4 μήνες έπαιρνα xanax το έκοψα μαχαίρι, δεν έπαθα τίποτα και από την πρώτη μέρα μέχρι και την τελευταία που το πήρα (τώρα το παίρνω το πολύ 1 φορά την εβδομάδα αν χρειαστεί) η ίδια δόση με έπιανε. Συνοψίζω. Σταμάτα να πίνεις καφέ για τους λόγους που πίνεις και ξεκίνα να τους πίνεις σε άλλες φάσεις. Στη βόλτα σου ή όταν θα χαλαρώσεις στο σπίτι. Όχι σαν βοήθημα για να λειτουργήσεις καλύτερα στην καθημερινότητά σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by NeMeCiS View Post
    Αρχικά σκέψου "γιατί" πίνεις καφέ. Επιστήμονας δεν είμαι, αλλά έχω κάνει την εξής σκέψη: πως όταν κάτι το κάνεις για κάποιο λόγο, ο εγκέφαλός σου και κατ' επέκτασην ο υπόλοιπος οργανισμός σου μαθαίνει έτσι και προσαρμόζεται. Πχ αν τον καφέ τον πίνεις όπως λέει ο κόσμος "για να ανοίξει το μάτι σου", για "να παραμείνεις ξύπνιος να διαβάσεις", ή επειδή ξενύχτησες να "τσιτώσεις" τότε πιθανόν να εθίζεις κατ' αυτόν τον τρόπο τον οργανισμό σου και μετά κάθε φορά που θα βρίσκεται σε τέτοιες συνθήκες να ζητάει την καφεϊνη. Δεν ξέρω για άλλους πάντως σε μένα έχει λειτουργήσει αυτό. Δεν είμαι εθισμένη στον καφέ παρόλο που μπορεί να πιω 2 φρέντο τη μέρα. Τους πίνω για τη γεύση και την ευχαρίστηση. Κάποτε κάπνιζα και δεν είχα εθιστεί ούτε στη νικοτίνη (πράγμα σπάνιο). Κάπνιζα μόνο σε χαλάρωση, ποτέ σε άγχος ή στεναχώρια. 4 μήνες έπαιρνα xanax το έκοψα μαχαίρι, δεν έπαθα τίποτα και από την πρώτη μέρα μέχρι και την τελευταία που το πήρα (τώρα το παίρνω το πολύ 1 φορά την εβδομάδα αν χρειαστεί) η ίδια δόση με έπιανε. Συνοψίζω. Σταμάτα να πίνεις καφέ για τους λόγους που πίνεις και ξεκίνα να τους πίνεις σε άλλες φάσεις. Στη βόλτα σου ή όταν θα χαλαρώσεις στο σπίτι. Όχι σαν βοήθημα για να λειτουργήσεις καλύτερα στην καθημερινότητά σου.
    Εχεις πολυ δίκιο σε αυτό που λες! Εγω έπινα καφέ το απόγευμα λίγο πριν ξεκινήσω την δουλειά μου γιατί πάντα θεωρούσα πως με βοηθάει να συγκεντρωθώ καλύτερα, να μην νυστάξω κτλ. Στην αρχή όταν τον έκοψα όντως συνέβαινε αυτό γιατί προφανώς είχα πείσει τον εαυτό μου οτι αυτό μου το πρόσφερε ο καφές. Με τον καιρό το συνήθισα και είδα πως και χωρίς καφέ ούτε θα με πάρει ο ύπνος ούτε δεν θα είμαι συγκεντρωμένη.
    Στον πρωινό καφέ ακόμα το θεωρώ οτι "ανοίγει το μάτι". Χωρίς καφέ δυσκολεύομαι πολύ να λειτουργήσω αλλά το εφαρμόζω πια και ορισμένα διαστήματα τον κόβω τελείως και από το πρωί.

  12. #12
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Και εκεί που τον είχα ελαττώσει,λόγω εξεταστικής ξαναγύρισα στα προηγούμενα!
    Άντε να ξεκόψω τώρα.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Εγώ πίνω όσο πιο πολλούς μπορώ κάθε μέρα, ξεκινώντας από το πρωί με τσάι, στις 10 νές, μεσημέρι τον δυνατό της μέρας ιταλικό βάρβαρο και μετά τις 6_8 το γυρνάω σε κακάο, γενικά θέλω να είμαι τίγκα στη αδρεναλίνη για το μεγαλύτερο μέρος της μέρας. Πιστεύω ότι βοηθάει πολύ στην κατάθλιψη και στην υπνηλία που προκαλείται από διάφορες αιτίες όπως η φαρμακευτική αγωγή. Γενικά συνεχίζω να αυξάνω τις δόσεις της Καφείνης όσο αντεχω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγώ πίνω δύο καφέδες συνήθως, έναν το πρωί και έναν το απόγευμα!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Σε όλους τα λέω τσάμπα για τον Γουάι πενήντα ευρώ
    Αχαχαχα καλόοοοο

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •