Ψυχική Υγεία - Φοβίες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    8

    Ψυχική Υγεία - Φοβίες?

    Καλησπέρα και καλή χρονιά,

    θέλω να σας πω το προβλημά μου, τον τελευταίο καιρό υποφέρω από φοβίες ότι κάτι κακό έχω με αποτελέσμα να με έχει πιάσει το στομάχι μου, ταραχή, τρέμουλο και πανικός.
    Γενικά τα τελευταία χρόνια έχω μια φοβία να πηγαίνω στους γιατρούς, δεν έχω κάποιο παθολογικό πρόβλημα πέρα από κάποια διαστήματα που μου πέφτει ο σίδηρος λόγω κακής διατροφής (σιδηροπενική αναιμία), έχω βέβαια να το κοιτάξω 2 χρόνια. Τον τελευταίο καιρό μετά από κάποια γαστρεντερίτιδα που είχα στη συνέχεια είχα φαρυγγίτιδα με βήχα ο οποίος μου έχει περάσει, απο τότε επειδή έχω κάποια δύσπνοια λόγω μύτης ΄(μπούκωμα ίωσης) έχω διάφορες εμμονές και κρίσεις ότι κάτι έχω σαν πνευμονία ότι κάτι θα πάθω και όλο αυτά γυρίζουν στο μυαλό μου, τι να κάνω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλησπέρα mandyav και καλώς ήρθες στο φόρουμ.
    Απο ο, τι γράφεις στο ποστ σου ακούγεσαι σίγουρη οτι τα προβλήματά που έχεις δεν είναι βιολογικής φύσεως, αλλά πρόκειται για σκέψεις, φοβίες και εμμονές που γυρνούν στα μυαλό σου. Αυτές οι σκέψεις άλλοτε πυροδοτούνται απο κάποια διαταραχή της υγείας σου, όπως η γαστρεντερίτιδα για παράδειγμα, και άλλοτε οδηγούν σε ενοχλήσεις(όπως πχ λες οτι σε πιάνει το στομάχι σου απο τον πανικό).
    Ακούγεσαι τρομαγμένη και ταραγμένη. Θα σου πρότεινα να συνεργαστείς με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Πιστεύω οτι αυτός ο φόβος ύπάρχει για κάποιο λόγο. Κατά τη γνώμη μου, είναι κάτι σαν αγγελιοφόρος κι έχει ένα πολύ σημαντικό μήνυμα για σένα, το οποίο προσπαθεί να στο περάσει με έντονο τρόπο. Μαζί με τον ειδικό ίσως καταφέρετε να ακούσετε και να αποκρυπτογραφήσετε αυτό το μήνυμα.
    Μάκια...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    14
    ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΑΡΧΙΚΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    και γιατι πρωτα με ψυχιατρο παρακαλω??

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    14
    γιατι οι διαταραχες (φοβιες) συνοδευονται απο σωματικα συμπτωματα (στομαχικα)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    8
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας, το σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά να δώ ένα γιατρό, το πρόβλημα μου είναι τι είναι αυτό που με κάνει και σκέφτομαι τόσο αρνητικά και δεν με αφήνει να επισκεφτώ το γιατρό.
    Απλά να σας αναφέρω ότι περίπου στα 16 μου είχα πάθει σιδηροπενική αναιμία και από τότε κατα διαστήματα έπερνα σίδηρο, στη συνέχεια μέχρι και 2 χρόνια πρίν έπερνα σίδηρο όταν είχε κατέβει ο σιδηρός μου. Πάντα όταν πήγαινα νά κάνω εξετάσεις μου πέρναγαν απο το μυαλό διάφορα άσχημα ότι θα μου βρούν λευχαιμία, και διάφορα άλλα.
    Να προσθέσω επίσης ότι πρίν απο 5 χρόνία έχασα τον πατέρα μου από καρκίνο μου στοίχησε πολύ γιατί ταλαιπωρήθηκε 3 χρόνια με την ασθένεια του, εγώ πάντα είχα το άγχος τον εξετάσεων του και πως θα βγούν και πάντα δεν έβγεναν καλές λόγο του προβλημάτός του, σε γενικές γραμμές όταν αρρωσταίνει και κάποιος δικός μου άνθρωπος αγχώνομαι μην πάθει τίποτα.
    Το τελευταίο διάστημα όμως και με την ίωση που μάλλον έχω με έχει πιάσει πανικός, άγχος πολύ, μήπως έχω πάθει κάτι, ειδικά τα βράδια που δεν μπορώ να κοιμηθώ καλά λόγω των κακών σκέψεων μου.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αμα εχεις στομαχικα, πας σε γαστρεντερολογο....

    Παρεπιπτωντος εκει θα παω και εγω αυριο, κατι στομαχικα με ταλαιπωρουν.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    14
    εδω μιλαμε για ψυχικα και σωματικα συμπτωματα που συνηπαρχουν. καμια σχεση με αυτο που ειπες krino!
    Α\\

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    14
    και περαστικα για το στομαχι σου παρεπιμπτωντως!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Φοβάσαι πολύ και τους γιατρούς και τις διαγνώσεις τους, έτσι? Κάθε φορά που υπάρχει κάποιο σύμπτωμα είτε σε σένα είτε στους δικούς σου ανθρώπους τρέμεις το τι θα ακούσεις απο το γιατρό. Φοβάσαι οτι τα νέα θα είναι άσχημα.
    Η ίωση που έχεις μέσα στο μυαλό σου φαίνεται πολύ σημαντική και μεγάλη, κι έτσι πανικοβάλεσαι, νομίζεις οτι έχεις κάτι πολύ σοβαρό...Φοβάσαι μήπως είσαι τόσο άρρωστη που μπορεί να πεθάνεις?Ή είναι η ιδέα μου?
    Κι όλο αυτό το συνδέεις κάπως με την εμπειρία που έζησες με το θάνατο του πατέρα σου, ε? Ή οχι?
    (Εγώ πάλι δεν αναφερόμουν σε ψυχίατρο αλλά για αρχή σε κάποιον σύμβουλο-ψυχοθεραπευτή).
    Μάκια...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    για βαστα και που ξερεις αν δεν εχω εγω και ψυχολογικα???
    εδω δεν το ξερω εγω (ακομα) θα το ξερεις εσυ???
    Απλα απο κει αρχισα και να δω που θα σταματησω.
    Ελπιζω με μια επισκεψη να ληξει εκει με τα τυχον χαπια που θα μου δωσει.

    Ευχαριστω για τα περαστικα...
    α ναι και για την υπομονη μου στο ΙΚΑ.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    14
    το θεμα ειναι ο ανθρωπος να ζητησει βοηθεια απο ειδικο για να βρει την υγεια του. αν θελει ας παει σε ψυχιατρο, σε ψυχολογο όπου θελει.Εγώ εθεσα την αποψη μου. καποιοι μπορει να εχουν αλλη επιχειριματολογια και να διαφωνουν μαζι μου. σεβαστω. οπου και να παει σιγουρα θα την βρει την ακρη και θα αντριμετωπισει το προβλημα του.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    14
    αναφερεθηκες μονο σε στομαχικα προβληματα krino. δες το μυνημα σου επανω!
    κουραγιο για την ουρα και ελπιζω να ληξει με μια επισκεψη μονο το θεμα σου!!!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    14
    ΦΟΙΒΗ υπαρχουν και ψυχιατρΟΙ με ψυχοθεραπευτικη παιδεια. ΟΠΟΤΕ ΣΥΝΔΟΙΑΖΕΙ Κ ΤΑ ΔΥΟ.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    8
    Originally posted by Φοίβη
    Φοβάσαι πολύ και τους γιατρούς και τις διαγνώσεις τους, έτσι? Κάθε φορά που υπάρχει κάποιο σύμπτωμα είτε σε σένα είτε στους δικούς σου ανθρώπους τρέμεις το τι θα ακούσεις απο το γιατρό. Φοβάσαι οτι τα νέα θα είναι άσχημα.
    Η ίωση που έχεις μέσα στο μυαλό σου φαίνεται πολύ σημαντική και μεγάλη, κι έτσι πανικοβάλεσαι, νομίζεις οτι έχεις κάτι πολύ σοβαρό...Φοβάσαι μήπως είσαι τόσο άρρωστη που μπορεί να πεθάνεις?Ή είναι η ιδέα μου?
    Κι όλο αυτό το συνδέεις κάπως με την εμπειρία που έζησες με το θάνατο του πατέρα σου, ε? Ή οχι?
    (Εγώ πάλι δεν αναφερόμουν σε ψυχίατρο αλλά για αρχή σε κάποιον σύμβουλο-ψυχοθεραπευτή).
    Έχεις απόλυτο δίκιο όλα αυτά που λές αισθάνομαι και θέλω να κάνω κάτι για να το καταπολεμήσω δεν μπορώ να σκέφτομαι συνέχεια έτσι, έχω νευριάσει με τον ευατό μου πάρα πολύ. Θα μπορέσω να βρώ μια λύση?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •