Xanax sos - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39

Thread: Xanax sos

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Einai τραγικο αυτοπου συμβαινει στν Ελλδα , εκει που σου δινουν με την σεσουλα , ξαφνικα σου λεν ' φιλε δεν εχει αλλα ' , δεν συμαβανει σε αλλη χωρα , να ξμεινει ο ασθενης απο φαρμακα , διαμαρτυρομαι , διαμαρτυρομαι , σε καμμια χρα της Ευρωπης διαμαρτυρομαι........................ .....................................αλλα ποιος δινει σημαια στν Μπανανια ? ΚΑΝΕΙΣ

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Mac,
    Σε όλες τις σοβαρές χώρες συμβαίνει πια αυτό, ιδίως με τις βενζοδιαζεπινες και τα οπιοειδη παυσίπονα!
    Αυτό διότι έστω και αργά, έγινε αντιληπτό ότι τα προβλήματα από την μακροχρόνια χρήση τους, είναι πολύ περισσότερα από την προσωρινή ανακούφιση που προσφέρουν.
    Νομίζω ότι μόνο στην Ελλάδα χορηγούνται βενζοδιαζεπινες χωρίς έλεγχο, απλά πηγαίνοντας από γιατρό σε γιατρό, χωρίς κανείς να ενδιαφέρεται, για πόσο καιρό και σε τι δόση τα παίρνεις ήδη!
    Αρκεί να σου πω ότι στην Αγγλία τώρα, εκτός από τα επείγοντα στα νοσοκομεία που σου χορηγούν 2-3 χάπια, εάν πας σε γιατρό που δεν σε ξέρει και ζητήσεις συνταγογραφηση, θα σου ζητήσει πρώτα αιματολογικες για να δει το επίπεδο βενζοδιαζεπινων!
    Αλλιώς μπορεί να χάσει και την άδεια του!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κωστα , ευχαριστω για την απαντηση , εχεις δικιο οτι στην Ελλδα διδονται για πλακα , ας πουμε τα ζαναξ ..................τα ξερω για την Αγγλια , και πολυ καλα κανουνε , αλλα αμα εισαι εθιοσμενος σε 8 ζαναξ /μερα , απο @@@@γιατρο , τωρα τι κανεις ? πρεπει να βαζω ζαναξ σε ονοματα , αλλα , για να προμηθευομαι τα ζαναξ που χρειαζομαι ....σκατοελλαδα ......μουγραφε ο τοτε γιατρος , ας τον πουμε γιατρο , μουγραφε λοιπον οσα γουσταρα .........ειμαι μορφωμενος ανθρωπος , αλλα δεν ηξερα τι εστι ζαναξ το 2004 ........
    ευχαριστω για την παρεμβαση ......

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Καλή δύναμη Mac!
    Δεν έχω τις γνώσεις για να βοηθήσω, όμως ρίξε μια ματιά στο site benzobudies νομίζω, που δίνουν συμβουλές και βοήθεια για την σταδιακή απεξάρτηση από αυτά.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Κωστα μου κι εγω την δοση των 0,25 ειδα κι επαθα να τη κοψω και δεν επαιρνα και καθε μερα. Τωρα βεβαια ξεκινησα αντικαταθλιπτικο, διοτι με το ζαναξ δεν ειδα κατι απλα με κοιμιζε ελαφρως και τιποτα παραπανω. Εχω διαβασει τις αποψεις σου , εσυ τωρα εισαι τελειως καλα ? Χωρις αγωγη χωρις τιποτα? Βεβαια αν ειχες μια ελαφρια καταθλιψη ή αγχωδη ευκολα μπορεις να βγεις . Αν ομως υπαρχει γενετική προδιαθεση τα πραγματα αλλαζουν δυστυχως......

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου Demi,
    Η περίπτωση μου ήταν αρκετά δύσκολη, καθώς από το εργασιακό stress που είχα για αρκετό καιρό, έπαθα burn out.
    Σιγά σιγά από την εξάντληση που αισθανόμουν δεν μπορούσα το πρωί να σηκωθώ από το κρεβάτι, δεν μπορούσα να φάω, ζαλάδες, ταχυπαλμιες, και ότι άλλο θες!

    Το αντικαταθλιπτικο με έσωσε, καθώς ηρεμησε το νευρικό μου σύστημα, και μπόρεσα να συνέλθω!

    Όμως νομίζοντας ότι έτσι έλυσα το πρόβλημα, συνέχισα να τα παίρνω για 10! χρόνια, μέχρι που επηρεάστηκε το αίμα και το συκώτι μου, και έπρεπε να τα κόψω.

    Η διακοπή τους όμως ήταν μια άλλη θλιβερή ιστορία, καθώς τα συμπτώματα απόσυρσης μετά από κάποιο διάστημα με χτυπούσαν αλύπητα.

    Τελικά, με πολύ κόπο τα κατάφερα και τώρα είμαι καλά και λειτουργικός 2 χρόνια, και χωρίς φάρμακα 6 χρόνια.

    Ελπίζω να συνεχίσω ετσι, αν και δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμη , καθώς οπότε με κτυπουσαν τα συμπτώματα απόσυρσης, και δεν ήξερα τότε τι μου συμβαίνει, νόμιζα ότι δεν θα συνέλθω ποτέ.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Κωστα, εχεις δικιο, επρεπε να παρεις για ενα διαστημα και να τα διακοψεις . Δεκα χρονια ειναι πάρα πολλα!! Το συκωτι σαφως επηρεαζεται απο τα φαρμακα. Τωρα για τους αιματολογικους δεικτες δεν ξέρω. Απλα κατι χανεις κατι κερδιζεις οταν εχεις σοβαρα θεματα . Η περιπτωση σου ηταν αρκετα λαιτ οποτε δεν πρεπει να φοβασαι! Απλα να περιορισεις λιγο τα εργασιακα σου. Προσφατα μιλουσα με ενα φιλο που κι αυτος ειναι στην ιδια θεση , παρα πολλη δουλεια ,τρομερο άγχος δεν κοιμαται καλα. Του είπα να κοιταξει να ξεκουραστει ,ελπιζω να το κάνει. Ευγε για τον αγωνα που έδωσες!! Εγω προσπαθω απο την εφηβεια ,δεν εχω παρει τιποτα και εφτασα 47 τωρα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Καλή δύναμη Mac!
    Δεν έχω τις γνώσεις για να βοηθήσω, όμως ρίξε μια ματιά στο site benzobudies νομίζω, που δίνουν συμβουλές και βοήθεια για την σταδιακή απεξάρτηση από αυτά.
    Θενκς Κωστα ..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    https://www.linkpicture.com/q/20190813_003827.jpg
    Τελικά και τα δικά μου τα μωβουλια το γραφουν
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Xanax και πάλι xanax
    By Νοσηρή φαντασία in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 91
    Last Post: 01-07-2021, 12:21
  2. XANAX
    By Johnc in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 62
    Last Post: 18-04-2015, 09:36
  3. xanax
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 24-04-2013, 15:03
  4. xanax
    By Maraki007 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 13-09-2012, 13:24
  5. 16 xanax per day!!!
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-09-2011, 15:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •