ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΆΝΩ ΚΆΤΙ ΆΛΛΟ;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127

    ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΆΝΩ ΚΆΤΙ ΆΛΛΟ;;;

    Καλησπέρα σας και πάλι,, όπως έχω ξαναπεί εδώ και ένα 6μηνο μετά από ένα γεγονός που έμαθα απέκτησα αγχωδη διαταραχη και πολλά ψυχοσωματικα,,,, όλα αυτά τα ψυχοσωματικα με έκαναν να κάνω πάρα πολλές εξετάσεις 3 ακτίνες 10+αιματολογικες μαγερ γαστροσκοπηση 5 υπέρηχος άνω κάτω κοιλιάς ένα υπέρηχο καρδιάς καρδιογραφημα τα σπιρομέτρηση,,,,, στην αρχή είχα ψυχοσωματικα στη κοιλιά πάρα πολλά τα οποία σχεδόν έχουν εξαφανιστεί,, πλέον με πονάει το στήθος μια δεξιά μια αριστερά σαν τσιμπιματακια μια το αριστερό χέρι είναι πιασμένο,, αυτή την τν στιγμή έχω κάτι ξινιλες μια πονάω στο στερνό,,, από όλες τις εξετάσεις που έκανα το μόνο που είχε βγει εκτός ορίων ήταν η b12 την οποία μετά από συμπλήρωμα που πήρα την αύξησα όπως και το φολικο οξύ και μια ομοκυστεΐνη βεβαια η αιματολογος η τελευταία που τις είχε δει μου είπε οκ,,,,, αυτό που με βασανίζει είναι όντως είναι ψυχοσωματικα γτ με έχει κολλήσει ότι μπορεί να έχω κάτι πχ στο πνευμονι,,,,,, θα με βοηθούσε πολύ οι γνώμη σας όπως και σε άλλο θέμα που είχα γράψει για την ακτινοβολία από τις ακτινογραφιες με βοήθησε πολύ,, σας ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Πολλά από τα ψυχοσωματικά που έχεις καταρχήν είναι άσχετα με τους πνεύμονες (ξυνηλες, μουδιάσματα, κοιλιακά κλπ). Γιατί έχεις εστιάσει εκεί λοιπόν? Και τι πιστεύεις πως έχεις?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Ίσως επειδή είχα μια γνωστή η οποία είχε θέμα εκεί,, και γι αυτό με έχει επηρεάσει και έχω εστιάσει εκεί,,, και ξέρεις νιώθω ώρες ώρες ότι δεν μπορώ εύκολα να ανασανω η ότι λαχανιαζω πιο εύκολα,,,,, αλλά αυτό προσπαθώ να καταλάβω και από άλλα άτομα τα οποία έχουν ίδια βιώματα αν αυτά που νιωθω είναι φυσιολογικά,,,,,,, πλέον οι πόνοι που έχω είναι κατά βάση στο στήθος η στο στερνό και είναι σαν τσιμπιματα η βάρος κατά βάση,,, τα πνευμονια δίνουν τέτοια σημάδια;;; και ένα άλλο που με φοβίζει ότι τον προηγούμενο καιρό που το άγχος είχε ξεφύγει έκανα πολύ κακές σκέψεις και φοβάμαι μν έπαθα κάτι από αυτο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Από τις καλές σκέψεις δε νομίζω πως έπαθε κάνεις ποτέ τίποτα. Μπορεί άμα κάνεις κακές σκέψεις μια ζωή , να επηρεαστεί το σώμα, αλλά αυτό θέλει χρόνια υποθέτω, δηλαδή να είσαι σε κατάσταση άγχους/πανικού συνέχεια. Και πάλι ποσό αυτό ισχύει σχετικό είναι.
    Οι πόνοι στο στήθος συνήθως αιτίες έχουν καρδιά, πνεύμονες, στομαχι/εισοφαφος, χολή, μυϊκός πόνος, νευροπονος και αυξημένες αισθήσεις πόνου από το νευρικό σύστημα (πχ σε άγχος). Συνήθως οι αιτίες είναι απλές (στομάχι, μύες) και όχι κάτι σοβαρότερο.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Ναι έχεις δίκαιο και σε ευχαριστώ,, απλώς δεν ξέρω τι άλλο να κάνω κι ολας,,, δλδ πλέον έχω φτάσει σε ένα σημείο που λέω και να πάω ξανά και ξανά στο γιατρό τι θα του πω βασικά δεν είναι τι θα του πω τι θα μου κανει,,, ακτίνα υπέρηχο όλο το σώμα αίμα μαγερ γαστροσκοπηση ουρά τα έχω κάνει δλδ δεν έχω και τ να πω,, αλλά από τν άλλη πονάω και μια δυο οκ έλα που τν Τρίτη με πιάνει πανικός και λέω Γιάννη πρέπει να κάνεις κατι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Όλοι μας έχουμε περάσει από αυτή τη φάση φίλε. Μιλάμε εδώ αν διαβάσεις είναι καρμπον η κατάσταση, όλοι πάνω κάτω τα ίδια σκεφτόμαστε και με τους ίδιους τρόπους αντιδρούμε. Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι τυχαίο.
    Φυσικά πάντα υπάρχουν και περιπτώσεις όπου κάτι παθολογικό υπάρχει όντως , αλλά οπως κι εσύ , έτσι και εμείς έχουμε κάνει τουρ σε γιατρούς πάνω από μια φορά χωρίς να βρίσκεται κάτι αξιόλογο.
    Η συμβουλή μου είναι αυτή που έχει ειπωθεί ξανά και ξανά εδώ μέσα, αντιστασου στις παρορμήσεις να πας σε γιατρούς,επείγοντα κλπ , αγνόησε τα ψυχοσωματικά όσο μπορείς και ζήσε τη ζωή σου σα να μην έχεις τπτ. Σιγά σιγά θα δεις βελτιώσεις στην καθημερινότητά σου.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Ναι το ξέρω αυτό πρέπει να κάνω,, σε ευχαριστώ πολύ.

Similar Threads

  1. Θέλω να κάνω κάτι που δεν πρέπει...
    By Κύκνος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 254
    Last Post: 28-05-2020, 19:05
  2. Φοβος>Ανυσηχια>Ασχημες/Αρνητικες σκεψεις ή κατι αλλο;;Τι κανω λαθος;;
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 20-01-2014, 00:27
  3. FUCK BUDDIES H ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 11-09-2012, 01:38
  4. Replies: 10
    Last Post: 15-08-2012, 15:03
  5. Πρέπει να κάνω κάτι!
    By le.ka in forum Παχυσαρκία
    Replies: 28
    Last Post: 09-03-2011, 14:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •