Διακοπές και αυπνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337

    Διακοπές και αυπνια

    Παιδιά βοήθεια είμαι διακοπές και με έχει πιάσει αϋπνία . Δεν μπορώ να ανταποκριθώ στο προγραμμα της φίλης μου. Χτες δεν έκλεισα μάτι. Με έπιασε κριση πανικού δεν έχω πάρει και κανένα ζαναξ μαζί. Πείτε μου κάτι. Την Τρίτη φεύγω θα τα καταφέρω ; Περνάω άσχημα στο μεταξύ .

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    30
    Πόσα βραδια δεν έχεις κοιμηθεί; 1 η 2; μπορεί αν ήταν ένα βράδυ να είχες υπερένταση κσι να μη μπορούσες να κοιμηθείς, πράγμα το οποίο εινσι νορμαλ. Γενικά πέρα από τις διακοπές έχεις αϋπνίες; στην καθημερινότητα σου;για να κοηιεος σήμερα πιο άνετα αρχικά θα πρότεινα να πέσετε νωρίς για ύπνο, μη πιεις αλκοόλ η καπνίσεις πιο πριν και πάνε σε κάποιο φαρμακείο η σε κάποιο κατάστημα να προμηθευτείς τσάι βαλεριάνας, θα σε βοηθήσει να χαλαρώσεις και να μην είσαι σε κατάσταση πανικού τουλάχιστον. Αν συνεχιστεί και τις επόμενες μέρες και με το που γυρίσεις καλυτερέψεις κσι βελτιωθεί ο ύπνος σου τότε πάει να πει ότι κάτι σε αγχωσε στις διακοπές ή ότι με κάτι δεν αισθανόσουνα άνετα.. Μήπως ξέρεις αν ειναι κάτι από αυτά; μήπως αγζωθηκες με κάτι ή ήταν απλή υπερένταση;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Νίκη μου χαίρομαι πολύ που απάντησες . Είμαι από την Πέμπτη διακοπές την Πέμπτη παραδόξως κοιμήθηκα κάποιες ώρες. Χτες περίμενα να κοιμηθώ καλύτερα επειδή είχα ήδη κοιμηθεί ένα βράδυ στο κρεβάτι. Το θέμα είναι ότι έχω έρθει με μια φίλη μου η οποία κοιμάται πανεύκολα όποτε ξαπλώσει και θέλει να βγαίνουμε μετά τις 11 και γυρνάμε αργά. Εγώ δεν της έχω πει ότι γενικά έχω θέμα με τον ύπνο και έχω γαδ. Και εχει αρχίσει να με πειράζει γιατί της είπα ότι δεν
    Μπορώ να κοιμάμαι απόγευμα για να ξενυχτάω. Νιώθω πολύ άσχημα γενικά περνάω χάλια. Την Τρίτη είναι να γυρίσω. Επίσης στην πόλη μου γενικά δεν έχω θέμα με τον ύπνο αλλά όχι ότι τον έχω και στο τσεπάκι. Δλδ συνήθως τηρώ συγκεκριμένες ώρες ύπνου.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    30
    Αρχικά είναι πολύ σημαντικό να περνάς τις μέρες σου κυρίως όταν είσαι σε διακοπές και συγκατοικείς με κάποιον ο οποίος θα σέβεται τις επιθυμίες σου κσι όχι να τις αγνοεί για να περάσει εκείνος /η καλά. Πρέπει να μιλήσεις στη φίλη σου και να τις εξηγήσεις ότι δε μπορείς να βγαίνεις τέτοιες ώρες και ότι τηρείς αλλά ωράρια ύπνου κσι αν είσαι όλη την ώρα κουρασμένη και αυπνη δε θα μπορείς να απολαύσεις τη μέρα σου. Αν είναι καλή σου φίλη θα το κατανοήσει αν όχι τότε σημαίνει πως σκέφτεται μόνο την πάρτη της. Αρχικά θα πρότεινα σήμερα να πεις ότι δε μπορείς να βγεις ώστε να πέσεις από νωρίς να κοιμηθείς. Δε μπορεί να σε πιέσει να κάνεις το αντίθετο. Και αν δεις ότι συνεχίζεται αυτό απλά μη ξαναπάς διακοπές μαζί της αν δε μπορεί να κατανοήσει τις ανάγκες σου. Δεν είναι ντροπή να της πεις ότι έχεις θέμα με τον ύπνο!!!

Similar Threads

  1. Διακοπές
    By Mara.Z in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 30-07-2017, 23:15
  2. διακοπές
    By αννα_παπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 04-07-2016, 22:32
  3. Διακοπές...?Που??
    By Βάσω26 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 117
    Last Post: 15-07-2010, 21:47
  4. Διακοπές και δίαιτα
    By badgirl in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 30-11-2009, 09:29
  5. Διακοπές
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-07-2008, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •