Κρισεις πανικού και καρδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Κρισεις πανικού και καρδια

    Καλησπερα.Τις τελευταίες μέρες παθαίνω ασχημες κρισεις πανικού και εκείνη την ώρα πιστεύω πως μπορεί να πεθάνω.Οπως έχω αναφέρει και σε άλλο ποστ,έχω κατάθλιψη και πολλά ψυχοσωματικά,όπως ζαλαδες,πονοκεφάλους κλπ.Εχω πάει τρεις φορές σε καρδιολόγο τα τελευταία 4 χρόνια,και η τελευταία επίσκεψη έγινε πριν 20 μέρες.Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχω απολύτως τίποτα.Να σημειώσω πως τις προηγουμενες 20 μέρες έκανα πληθώρα εξετάσεων αίματος,πήγα σε παθολόγο και σε ενδοκρινολόγο και όλα ήταν μια χαρά. Παρ’ολα αυτά εξακολουθώ να αγχώνομαι πολύ ότι θα πάθω κάτι,καθώς μέσα στην μέρα έχω μια μικρή υπόταση και λίγο χαμηλούς παλμούς,ενώ όταν παθαίνω τις κρισεις οι παλμοί ανεβαίνουν κατά πολύ.Με παρακολουθεί ψυχολόγος τον τελευταίο μήνα και έχω δει κάποια διαφορα,αλλά όταν με πιάνουν οι κρισεις δεν μπορώ να βοηθηθω με τίποτα.Πιστευω πως η καρδιά μου είναι αδύναμη και θα σταματήσει,αν και από όσα μου είπε ο γιατρός μου,δεν έχω κανένα ιατρικό πρόβλημα.Ξερω ότι παραλογίζομαι και ότι μάλλον δεν έχω κάτι,αλλά ειλικρινά μου είναι πολύ βοηθητικό να ακούω ότι όλα θα πάνε καλά,ότι η καρδιά δεν σταματάει να χτυπά τόσο εύκολα και τα σχετικά.Πειτε καμία καλη κουβέντα λοιπόν,να έρθω λίγο στα καλά μου :Ρ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Παραλογίζεσαι και δεν έχεις κάτι. Το "μάλλον" κόψτο. Εσύ και το 300% όσων παθαίνουν κρίσεις πανικού αγχώνονται ότι κάτι έχουν, θα πάθουν κάτι, νομίζουν ότι αυτοί είναι οι έξυπνοι κι οι γιατροί μαλάκες που δεν τους βρίσκουν τίποτα. ������������������������
    Μόλις αρχίζεις και καταπολεμάς αυτές τις σκέψεις θα αρχίσεις και να θεραπεύεσαι από τους πανικούς. Είναι νωρίς ακόμα, αλλά αφού κάνεις ψυχοθεραπεία είσαι σε καλό δρόμο. Είναι αρχή, αλλά όσο κι αν σου φαίνεται βουνό, το κόλπο για να αρχίσεις να τα ξεπερνάς όλα αυτά είναι να συνεχίσεις την καθημερινότητά σου και να τα γράφεις στα φρύδια σου. Και να μην μπαίνεις στο τρυπάκι να τα αναλύεις, να μετράς παλμούς και πιέσεις και πάει λέγοντας.
    "Α, περπατάω να πάω στην καφετέρια να βρω τις φίλες μου, ξαφνικά ζαλίζομαι και η καρδιά μου χτυπάει ταμπούρλο. Ε, σκασίλα μου, πάω για καφέ."

Similar Threads

  1. Καρδιά η κρίση πανικού
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2019, 10:41
  2. φοβος για την καρδια-κρισεις πανικου
    By gree21 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 28-12-2017, 19:35
  3. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  4. KΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΦΟΒΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 12-07-2012, 19:55
  5. ΑΜΕΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .(καρδια η κριση πανικου;)
    By skidoo23 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2011, 16:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •