Φοβάμαι ότι θα πάθω επιληψία (νέος φοβος) )
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Φοβάμαι ότι θα πάθω επιληψία (νέος φοβος) )

    Γειά σας παιδιά μπαίνω κατευθείαν στο θεμα. Τώρα τελευταία νιώθω μια πίεση στο κεφάλι μου στο ίδιο σημείο κ εκεί ένιωθα κ πονοκέφαλο άρχισε πάλι ο φόβος για όγκο στον εγκέφαλο κ μαζί μ αυτό κ ο φόβος για επιληψία. Μόλις με πιάνει αυτή η πίεση λέω τώρα θα πάθω επιληψία κ τη νιώθω όλο κ πιο έντονη νιώθω ότι κουνιέμαι ενώ δεν κουνιέμαι νιώθω τα νεύρα στο κεφάλι μου φουλ φορτωμένα. Ότι θα πέσω κάτω κ θ αρχίσω να χτυπιέμαι. Συνεχίζεται ο φόβος για όγκο να υπάρχει κ όταν με πιάνει αρχίζω κ νιώθω έξαψη στο πρόσωπο μου κ φουντωνω κ καταλήγω με πανικό.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν θυμαμαι καλα καπου ειχα διαβασει οτι καπιοι εχουν γεννηθει με ευαισθησια στο φως αλλα εχω την εντυπωση χωρις να ειμαι σιγουρος οτι αν δε γεννηθουν ετσι δεν κυνδινευουν απ αυτο
    αυτο δε μιαζει με επιληψια ετσι οπως το περιγραφεις αλλα μιαζει νευρολογικο καποτε το ειχα και εγω οταν ειμουν πιο νεος αλλα στη συνεχεια εγινα αφασια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Γενικά έχω κουράσει πολύ τα μάτια μου από το φως κινητό laptop κτλ έχω μπλε μάτια κ έχω ευαισθησία στο φως αλλά όχι να μην αντέχω καθολου

  4. #4
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα... Τι εννοείς στινν τίτλο "νεος φοβος";

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ότι δεν τον ειχα

  6. #6
    george1520
    Guest
    Απλα με τον τίτλο μου έδωσες την εντύπωση οτι καθε φορά σου εμφανίζεται και ένας καινούργιος φόβος.. γι'αυτό ρωτησα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ναι έτσι γίνεται

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τα ματια δεν ειναι φτιαγμενα για να κοιτουν δυνατα φωτα τουλαχιστον σ αυτη τη ζωη και οταν συγκεντρωνεσαι σε κατι η κορη μεγαλωνει και μετα αισθανεσε κουραση ειναι πιο ευχαριστο να κατεβασει κανεις τη φωτεινοτητα στην οθονη αν δε βλεπει και κατι σημαντικο τουλαχιστον για τα ματια

  9. #9
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ναι έτσι γίνεται
    Γενικα η ψυχολογία σου πριν απο αυτο πως ήταν; Η ψυχολογία σου αυτό το διάστημα οως είναι; Οχι οσι αφορα το θεμα αυτό.. γενικά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Πλέον τα έχω ρυθμίσει όλα στο χαμηλό μήπως και δω διαφορα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Καλώς την Vickie
    Καλά βρε σου περασε η καρδιοφοβια και σε έπιασε η νευροφοβια? Το ξέρεις τώρα πως κι αυτό ψυχολογικό είναι ε? Και το ότι έχεις μπλε μάτια δε σημαίνει πως Κουράζονται από το φως γενικά εκτός και κάθεσαι και κοιτάς τον ήλιο κατάματα.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Καλώς την Vickie
    Καλά βρε σου περασε η καρδιοφοβια και σε έπιασε η νευροφοβια? Το ξέρεις τώρα πως κι αυτό ψυχολογικό είναι ε? Και το ότι έχεις μπλε μάτια δε σημαίνει πως Κουράζονται από το φως γενικά εκτός και κάθεσαι και κοιτάς τον ήλιο κατάματα.

    Γι'αυτό και ρώτησα τι εννοούσε στον τίτλο "νεος φοβος" γιατί μάλλον εχει να κανει με την ψυχολογία..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ναι είδες αυτό παθαίνω όταν με πιάνει νέος φοβος αρρώστιας ξεχνάω την παλιά επειδή έχω ψυχοσωματικα πολλά κολλαω σε νέες αρρώστιες. Το περίεργο είναι ότι ξερω ότι είναι ψυχολογικό αλλά δίνω πάτημα σε συμπτώματα που νιώθω όπως αυτή η πίεση στο κεφάλι κάθε μέρα στο ίδιο σημείο κ η αίσθηση ότι θα πέσω σε μια πλευρά όμως υπάρχει ένας καταναγκασμος που κάνω μήνες κ τώρα προσπαθώ να κόψω που ακόμα κ σε σας εδώ ντρέπομαι να πω. Αν κ μια φορά μιλησα γι αυτό αλλά δεν με καταλάβατε ακριβώς. Τώρα επειδή προσπαθώ να το κόψω με πιάνουν τρεμούλα κ θέλω να το κάνω για να ηρεμήσω με πιάνει σύγχυση μέχρι κ πανικός. Γενικά προσπαθώ να σηκωθώ απ όλα αυτά να ξεσυνηθισω τον αρνητισμό μου κ ο οργανισμός μου αντιδράει.

  14. #14
    vickie_victoria την ίδια πίεση στο κεφάλι με πόνο νιώθω και γω πολλά χρόνια τώρα. Και ψάχνοντας το δε βρήκα κάτι ανησυχητικό για την υγεία μου παρά μόνο ενδείξεις για κεφαλαλγία τάσης.
    Όσον αφορά τα δυνατά φώτα δε μπορώ με τίποτε να κοιτάξω κατάματα μια γυμνή λάμπα πυρακτώσεως, να παίξω παιχνίδια στον υπολογιστή με έντονες λάμψεις και γρήγορα φώτα ή να δω φώτα μηχανής και αυτοκινήτου ημέρα με λίγο φως όπως συννεφιά. Αυτό που συμβαίνει μετά είναι να νιώθω ένα μούδιασμα στο κεφάλι, να ανατριχιάζω σε όλο μου το σώμα, να με πιάνει αυτόματα πονοκέφαλος, να παίρνω κοφτές αναπνοές και να θέλω να μπω σε ένα κλειστό και σκοτεινό δωμάτιο για να ηρεμήσω μετά από 15 λεπτά. (δε συμβαίνει πάντα αλλά όταν συμβαίνει αυτή είναι η συμπτωματολογία)
    Επίσης γνωρίζω πολλούς που παθαίνουν κάτι παρόμοιο και έχουν την ίδια συμπτωματολογία. Δε σημαίνει σώνει και καλά πως είναι κάτι κακό. Θα μπορούσε να είναι απλά μια επιπλοκή/κρασάρισμα του Κ.Ν.Σ. ή μια άτυπη ημικρανία και τίποτε άλλο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Σ ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου είναι πολύ καθησυχαστικα!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φοβαμαι μην εχω επιληψια
    By freskonero in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 03-09-2018, 17:16
  2. φοβάμαι ότι θα μου κλείσει ο λαιμός και θα πάθω ασφυξία
    By Άρια in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 19
    Last Post: 11-04-2016, 22:44
  3. Εντονος φοβος μην παθω ψυχωση
    By Anakin in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 27-02-2015, 23:03
  4. Σχιζοφρενεια ή επιληψια
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-08-2014, 01:23
  5. Επιληψια
    By mariap in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 19-08-2009, 00:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •