Κοπωση και υπνηλία απο ζολοφτ;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    MikeStam 3
    Guest

    Κοπωση και υπνηλία απο ζολοφτ;;

    Παιδια παιρνω 200μγ σεροκουελ μειωνω το αναφρανιλ στα 150 και το ζολοφτ απο 50σε μια βδομάδα το έκανα 100 δεν εχω δυναμη ν κουνησω τα χερια μου μπορει να ναι απο το ζολοφτ;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οχι , εγω δεν θα το απεδιδα εκει , δεν εινι ικανο ενα τετοιο φαρμακο να σε κανει ετσι , το αγχος σοτ ειναι , κατ εμε ......ασε που στην αρχη τα αντικ/κα εχουν παραδοξες παρενεργειες ......μη ανησυχεις καθολου ......αμα συνεχισει στον μηνα , τοτε ανησυχησε .....αλλαξε φαρμακο , δεν υπαρχει μονο το ζολοφτ ...........

  3. #3
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οχι , εγω δεν θα το απεδιδα εκει , δεν εινι ικανο ενα τετοιο φαρμακο να σε κανει ετσι , το αγχος σοτ ειναι , κατ εμε ......ασε που στην αρχη τα αντικ/κα εχουν παραδοξες παρενεργειες ......μη ανησυχεις καθολου ......αμα συνεχισει στον μηνα , τοτε ανησυχησε .....αλλαξε φαρμακο , δεν υπαρχει μονο το ζολοφτ ...........
    Σεροκουελ αναφρανιλ ενα απο τα 2να φταίει;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Σεροκουελ αναφρανιλ ενα απο τα 2να φταίει;;
    ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ , ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΡΑΝΙΛ δεν μουφερνε καταπτωση , το σεροκουελ ναι ......

  5. #5
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ , ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΡΑΝΙΛ δεν μουφερνε καταπτωση , το σεροκουελ ναι ......
    ΤΟ ΖΟΛΟΦΤ ΤΟ ΑΠΟΚΛΙΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΥΠΝΗΛΙΑ??Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΦΡΑΝΙΛ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Το Zoloft είναι ssri άρα δύσκολο να σου φέρνει υπνηλία. Το anafranil είναι τρικυκλικο και το λέει ξεκάθαρα στις συχνές παρενέργειες κόπωση.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #7
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Το Zoloft είναι ssri άρα δύσκολο να σου φέρνει υπνηλία. Το anafranil είναι τρικυκλικο και το λέει ξεκάθαρα στις συχνές παρενέργειες κόπωση.
    Κ το ζολοφτ λεει στις πολυ συχνες κοπωση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Έχεις δίκιο αλλά με το ζολοφτ ειδικά είναι πιο συχνό το φαινόμενο να είσαι σε υπερδιέγερση παρά σε ατονία. Όπως και να χει είναι μια γνωστή παρενέργεια που μπορεί να προκαλέσουν και τα δύο.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  9. #9
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Έχεις δίκιο αλλά με το ζολοφτ ειδικά είναι πιο συχνό το φαινόμενο να είσαι σε υπερδιέγερση παρά σε ατονία. Όπως και να χει είναι μια γνωστή παρενέργεια που μπορεί να προκαλέσουν και τα δύο.
    Τι να κανω εγω ειμαι στα 100ζολοφτ κ ανα μια βδομάδα θα το αυξανουμε μέχρι 200 λες ειναι γρήγορο;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    ΤΟ ΖΟΛΟΦΤ ΤΟ ΑΠΟΚΛΙΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΥΠΝΗΛΙΑ??Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΦΡΑΝΙΛ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ
    Εμενα σαφως δεν μουφερνε υπνηλια το αναφρανιλ , ειιπαμε στον καθε οργανισμο δρουν διαφορετικα .....................

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Μαικ μη το σκαλίζεις..θα χεις παραξενες παρενεργειες...ετσι ειναι τα σσρι στην αρχη..υπομονη..κ ναι κ γω ενιωθα τρομερη εξαντληση κ ετρεμαν τα ποδια μ κ δεν μπορούσα να περπατησω.μεχρι να κανει λεβελς.

  12. #12
    YokoChoco
    Guest
    Αν το πρόβλημα συνεχίζεται για μεγάλο διάστημα, ίσως δεν είναι από τα φάρμακα αλλά απο ΥΠΝΙΚΗ ΑΠΝΟΙΑ.
    Κάνε ένα τέστ σε Εργαστήρι Ύπνου σε κάποιο νοσοκομείο..

  13. #13
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Αν το πρόβλημα συνεχίζεται για μεγάλο διάστημα, ίσως δεν είναι από τα φάρμακα αλλά απο ΥΠΝΙΚΗ ΑΠΝΟΙΑ.
    Κάνε ένα τέστ σε Εργαστήρι Ύπνου σε κάποιο νοσοκομείο..
    Δεν εχω τετοια απο το ζολοφτ ειναι

  14. #14
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Δεν εχω τετοια απο το ζολοφτ ειναι
    Δεν ξέρω. Παλιά είχα πάρει ζολόφτ δεν μου έκανε τίποτα σαν καραμέλα ήταν ελαφρύ το ένοιωθα. Νομίζω ειναι καλύτερο το Ladose έχει μία τάση να κρατάει
    αδυνατο το σώμα, τα άλλα αντικαταθλιπτικά σε βάθος χρόνου δίνουν κιλά(+20 το λιγότερο), ένα γνωστός μου με ύψος 1.88 έχει γίνει 125 κιλά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Κ το εφεξορ λενε οτι παχαινει κ το επαιρνα 3 χρονια κ ημουν τριχα..κ παιρνω 10 χρονια χαπι κ ομως παλι σαν τριχα ειμαι...νομιζω πως τα κιλα ερχονται αν τρως πολυ...αν προσεχεις ολα καλα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. υπνηλία.....
    By mina@@ in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 4
    Last Post: 04-12-2012, 12:08
  2. Υπνηλία
    By mihalis in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 34
    Last Post: 17-04-2012, 20:15
  3. υπνηλια
    By alexandros2985 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 14-07-2011, 12:51
  4. ΥΠΝΗΛΙΑ
    By d_o in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 5
    Last Post: 28-02-2011, 00:57
  5. Υπνηλία , Κόπωση , Χαμηλοί σφηγμοί ...
    By Roben in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 3
    Last Post: 08-06-2007, 12:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •