Αγωνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Αγωνια

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713

    Αγωνια

    Μετραω 20 μερες που δεν ειμαι καλα με σκαμπανεβασματα.1η φορα μετα το τελος της εντονης καταθλιψης νιωθω σε 'κριση' 20 μερες συνεχομενες.Φοβαμαι παρα πολυ να μην ξαναγυρισω.Δε θα το αντεξω παλι!Ολο αυτο το διαστημα ανα εποχες περναω καταθλιπτικες κρισεις ωρων-η το πολυ μεχρι 2 ημερων αραια κ που.Τις αναγνωριζω,τις ελεγχω.Αυτη τη φορα ειναι διαφορετικα,νομιζω πως δεν την ελεγχω,οι μερες περνανε εις βαρος μου.Περναει ξυστα το μυαλο μου στην πιθανοτητα να ζησω ξανα την 'κολαση' και τρελαινομαι.Πρεπει αμμεσα να ανακαμψω αλλα καθε προσπαθεια μου κραταει το πολυ μιση μερα.Πρεπει να βγω απ'το εσωτερικο ψαξιμο αμμεσα.Κ αν γραφω τωρα ειναι 1ον να πω τον πονο μου κ 2ον ν'ακουσω οτι οχι δε θα το ξαναπερασεις.Τρεμω οταν θολωνει το μυαλο.Οσο καθαρα κ αν μπορω να σκεφτω καποιες στιγμες, οταν ειμαι εδω τοσο βρωμιζει κ με οδηγει σε λαθος μονοπατια.Θελω να κοιταξω μπροστα κ να ξεχασω μια για παντα την επιστροφη.Θελω να βλεπω μονο το τωρα κ το μπροστα.Δε θελω καν να θυμαμαι τι περασα.Να μην υπαρχουν τα βαθια ορια του πονου.Θελω να προχωρησω σαν να γεννηθηκα σημερα.Τρεμω σαν το ψαρι μα ελπιζω πως αυριο θα ειναι μια ωραια μερα!Θα ειναι?Στο χερι μου θα μου πειτε.Στο μυαλο μου καλυτερα αλλα σε ποιο?στο καθαρο?η το 'βρωμικο'?Εγω επιλεγω η με επιλεγει αυτες τις μερες?Τι θελει να μου πει κ με βγαζει απ'τα συνηθισμενα?κ αν δεν το ακουσω???
    Λοιπον,πρεπει να επιστρατευσω ολη την αυτοκυριαρχια μου,να μην ψαχνω τιποτα προς το παρον,να κανω οσα πιο πολλα πραγματα για τον εαυτο μου εστω κ με το ζορι,να βγαινω,να βρισκομαι με ανθρωπους,ακομα κ να γυμναζομαι,να διαβαζω ανεκδοτα,να βλεπω κωμωδιες..τι να πω...παντως θελω να ληξει το σκηνικο των ημερων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ. Αποφασισέ το

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    pws eisai arsi,simera meta apo 4 mines k......????

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Kαμία σχέση με αυτό που έγραφα τότε haniel.Τελικά ήταν περίοδο με διάφορα γεγονότα που μάλλον μου φέρναν σ\'αυτή τη συνεχόμενη κρίση.....
    Ξεπεράστηκε το ΄επικύνδυνο΄ μονοπάτι....
    Τότε είχα φοβηθεί πως πάω καρφί για κατάθλιψη ανεξέλγκτα....Αλλά τελικά το έλεγξα.Ουφ!ευτυχώς!Ξέρεις αν το έχεις περάσει μια φορά το βλέπεις όταν σε πλησιάζει κ αντιδράς προστατεύεσαι δεν είναι σαν την πρώτη φορά που απλά αφήνεσαι χωρίς να κάνεις τίποτα....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    MMMMMMMMMMM........Mpravo sou arsi,xairomai gia\'sena......twra eisai dhl.teleiws kala pia?poso kairo se tiranise olo auto?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    νιώθω σαν να βλέπω δικές μου σκέψεις!μόνο που δεν το πέρασα ακόμα..
    χαίρομαι που το συγκράτησες!μου δίνεις ελπίδες ότι κ εγώ θα μπορέσω κάποτε!
    είναι τόσο δύσκολο όλο αυτό..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    eswterikh shpsh--------->>>>>>>>>poio einai to diko sou provlima,poso kairo se vasanizei?k poso xronwn eisai?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    18 και έχω πάνω από 5 χρόνια καταθλιψη που έγινε σοβαρή τα 3 τελευταια χρόνια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Arsi
    παντως θελω να ληξει το σκηνικο των ημερων.
    σηματοδοτουν κατι οι μερες αυτες?δειχνουν κατι απο το παρελθον? ζητανε κατι απο σενα για το μελλον?

    οι ερωτησεις δεν ειναι για να απαντηθουν εδω....ειναι για σενα κ μονο...αν λενε κατι, αν χρειαστουν σε καποια σκεψη βοηθητικη
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by Arsi
    παντως θελω να ληξει το σκηνικο των ημερων.
    σηματοδοτουν κατι οι μερες αυτες?δειχνουν κατι απο το παρελθον? ζητανε κατι απο σενα για το μελλον?
    Sofia μου,ευτυχώς δε με απασχολούν πια εκείνες οι μέρες....
    Το σίγουρο είναι πως τέτοιες μέρες είναι καμπανάκι κ δίνουν πληροφορίες για τον εαυτό μας,τι μας ενοχλεί κ.λ.π.
    Τόσες μέρες,όπως πέρασα τότε,συνεχόμενο καμπανάκι κ γω να αργώ να βρω τον ΄σωστό΄ τρόπο αντιμετώπισης της κατάστασης δεν ξαναπέρασα μετά την κατάθλιψη!!!!!!!
    Ευτυχώς πέρασε......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Arsi
    Λοιπον,πρεπει να επιστρατευσω ολη την αυτοκυριαρχια μου,να μην ψαχνω τιποτα προς το παρον,να κανω οσα πιο πολλα πραγματα για τον εαυτο μου εστω κ με το ζορι,να βγαινω,να βρισκομαι με ανθρωπους,ακομα κ να γυμναζομαι,να διαβαζω ανεκδοτα,να βλεπω κωμωδιες..τι να πω...
    Καταλαβαινω πώς θες να επιβληθεις στον εαυτο σου ΤΩΡΑ. Ομως Arsi πραγματικα πιστεύω πώς θελεις κ ζητας υπερβολικα πραγματα απο τον εαυτο σου, στο παρον. Τί εννοω: ειναι αλλο να πεις πως προς το παρον αφηνω τα θεματα που καινε στην ακρη για να βρω μια εσωτερικη ηρεμια που χρειαζομαι κ τα πιανω αργοτερα...εντωμεταξυ με φροντιζω....κι ειναι αλλο να ζητας να ξεκινησεις να ζεις απο τωρα σαν να μην συνεβη τπτ στο χθες, σαν να μην σε απασχολει κατι....μα ολη η φροντιδα κ ολες οι μαχες αυτες για το παρελθον γινονται....κ πρωτα απο ολους κ καλυτερα το γνωριζεις εσυ μ αυτα που περιγραφεις....

    Αν μου επιτρεπεις, καταλαβαινω απολυτα την αναγκη σου για αναβολη. Αλλα βαλε ενα χρονικο περιορισμο σε ολο αυτο...θα σε βοηθησει πιστευω.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Arsi
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by Arsi
    παντως θελω να ληξει το σκηνικο των ημερων.
    σηματοδοτουν κατι οι μερες αυτες?δειχνουν κατι απο το παρελθον? ζητανε κατι απο σενα για το μελλον?
    Sofia μου,ευτυχώς δε με απασχολούν πια εκείνες οι μέρες....
    Το σίγουρο είναι πως τέτοιες μέρες είναι καμπανάκι κ δίνουν πληροφορίες για τον εαυτό μας,τι μας ενοχλεί κ.λ.π.
    Τόσες μέρες,όπως πέρασα τότε,συνεχόμενο καμπανάκι κ γω να αργώ να βρω τον ΄σωστό΄ τρόπο αντιμετώπισης της κατάστασης δεν ξαναπέρασα μετά την κατάθλιψη!!!!!!!
    Ευτυχώς πέρασε......
    εννοουσα τις μερες αυτες οχι εκεινες τις παλιοτερες....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Arsi
    Κ αν γραφω τωρα ειναι 1ον να πω τον πονο μου κ 2ον ν\'ακουσω οτι οχι δε θα το ξαναπερασεις.......Θελω να κοιταξω μπροστα κ να ξεχασω μια για παντα την επιστροφη.Θελω να βλεπω μονο το τωρα κ το μπροστα.Δε θελω καν να θυμαμαι τι περασα.Να μην υπαρχουν τα βαθια ορια του πονου.Θελω να προχωρησω σαν να γεννηθηκα σημερα.
    Θελεις κατα τη γνωμη μου, κατι που θα σε βγαλει απο τα δυσκολα. Απο τα βαθια. Κ ξερεις πώς μονο εσυ μπορεις να το κανεις. Αλλα ειναι ολα εκει...αυτα που χρειαζεται να δεις καταματα ωστε να τα αφησεις πισω σου οριστικα...!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by Arsi
    Λοιπον,πρεπει να επιστρατευσω ολη την αυτοκυριαρχια μου,να μην ψαχνω τιποτα προς το παρον,να κανω οσα πιο πολλα πραγματα για τον εαυτο μου εστω κ με το ζορι,να βγαινω,να βρισκομαι με ανθρωπους,ακομα κ να γυμναζομαι,να διαβαζω ανεκδοτα,να βλεπω κωμωδιες..τι να πω...
    Καταλαβαινω πώς θες να επιβληθεις στον εαυτο σου ΤΩΡΑ. Ομως Arsi πραγματικα πιστεύω πώς θελεις κ ζητας υπερβολικα πραγματα απο τον εαυτο σου, στο παρον. Τί εννοω: ειναι αλλο να πεις πως προς το παρον αφηνω τα θεματα που καινε στην ακρη για να βρω μια εσωτερικη ηρεμια που χρειαζομαι κ τα πιανω αργοτερα...εντωμεταξυ με φροντιζω....κι ειναι αλλο να ζητας να ξεκινησεις να ζεις απο τωρα σαν να μην συνεβη τπτ στο χθες, σαν να μην σε απασχολει κατι....μα ολη η φροντιδα κ ολες οι μαχες αυτες για το παρελθον γινονται....κ πρωτα απο ολους κ καλυτερα το γνωριζεις εσυ μ αυτα που περιγραφεις....

    Αν μου επιτρεπεις, καταλαβαινω απολυτα την αναγκη σου για αναβολη. Αλλα βαλε ενα χρονικο περιορισμο σε ολο αυτο...θα σε βοηθησει πιστευω.
    Sofia,η αναβολή αυτή αφορούσε μόνο ένα διάστημα κάποιων ημερών τελικά κ πριν 4 μήνες.
    Δεν ισχύει κάτι τέτοιο τώρα!Γενικά πάντα ανα διαστήματα αφήνομαι για κάποιο διάστημα λίγων ημερών όταν το έχω ανάγκη χωρίς να ασχολούμαι καθόλου με το μέσα μου αλλά σε γενικό επίπεδο ασχολούμαι σχεδόν συνέχεια κ για πολλά χρόνια!

    Αλλά το ξαναλέω.Αυτό το μνμ δεν ανταποκρίνεται στο τώρα.
    Έχω άλλου είδους προβλήματα τώρα.Άλλη φάση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Arsi
    Αλλά το ξαναλέω.Αυτό το μνμ δεν ανταποκρίνεται στο τώρα.
    Έχω άλλου είδους προβλήματα τώρα.Άλλη φάση.
    με δεδομενο οτι γραφτηκε τωρα απο σενα, θεωρησα οτο αφορουσε το παρον. ανεξαρτητα απο την οποια φαση βρισκεσαι στο τωρα. προφανως καταλαβα λαθος τοτε...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •