Άγχος ότι θα μείνω μόνη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Άγχος ότι θα μείνω μόνη μου

    Καλησπερα! Ειμαι στα 26 μου κι είμαι χωρίς σύντροφο όχι από επιλογή δική μου εδώ κι ενάμιση περίπου χρόνο. Είμαι παραγωγική στην καθημερινότητα μου εργάζομαι και σπουδάζω,κάνω πράγματα μόνη μου για να διαχειρίζομαι ( ταξιδακια,περιπάτους,σινεμ ά, ψυχανάλυση) αλλά δε σας κρύβω ότι αρκετές φορές μέσα στην ημέρα θα σκεφτώ και θα με πιάσει ταχυπαλμια ότι δε θα βρω κάποιον να κάνω σχέση και το άγχος μου γίνεται βεβαιότητα. Προσπαθώ να διώξω τις άσχημες σκέψεις αλλά δεν τα καταφέρνω,δεδομένου κι ότι δεν είχα πολλές ευκαιρίες με το άλλο φύλο κι αυτές που είχα έπεσαν στο κενό. Νιώθω κενή συναισθηματικά και με κυριεύει η φοβία ότι έτσι θα νιώθω μοναξιά ,γίνεται βεβαιότητα για κάποιες ώρες μες στην ημέρα. Έχει βρεθεί κάποιος σε παρόμοια θέση; Ανατρέπεται;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Είσαι μόλις 26 χρόνων δεν γινεται να σκέφτεσαι έτσι,,, αυτό το σκεφτόμουν και εγώ και το είχα άγχος ότι αν θα χώρισα με τν Χ κοπέλα μετά δεν θα έβρισκα κάποια και αυτό ήταν από τα μεγαλύτερα μου λάθη με το που έβγαινα από μια σχέση έκανα το πολύ στο μήνα άλλη,, με αποτέλεσμα από τα 18 μέχρι και σήμερα 28 να έχω μείνει συνολικά μόνος το πολύ 4 _5 μηνες, κάτι που καταλαβαίνεις είναι παράλογο και ψυχαναγκαστικο,γτ έπρεπε να κάτσω και λίγο μόνος μου να τα βρω με τν ευατο μου,,, και τέλος η θεωρία μου είναι ότι εκεί έξω για όλους υπάρχει το άλλο μισό που κάποια στιγμή θα έρθει,, άρα μν αγχώνεσε θα έρθει μόνο του

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Κι εγώ μια από τα ίδια είμαι δεν ξέρω τι πάει στραβά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by dinar93 View Post
    Καλησπερα! Ειμαι στα 26 μου κι είμαι χωρίς σύντροφο όχι από επιλογή δική μου εδώ κι ενάμιση περίπου χρόνο. Είμαι παραγωγική στην καθημερινότητα μου εργάζομαι και σπουδάζω,κάνω πράγματα μόνη μου για να διαχειρίζομαι ( ταξιδακια,περιπάτους,σινεμ ά, ψυχανάλυση) αλλά δε σας κρύβω ότι αρκετές φορές μέσα στην ημέρα θα σκεφτώ και θα με πιάσει ταχυπαλμια ότι δε θα βρω κάποιον να κάνω σχέση και το άγχος μου γίνεται βεβαιότητα. Προσπαθώ να διώξω τις άσχημες σκέψεις αλλά δεν τα καταφέρνω,δεδομένου κι ότι δεν είχα πολλές ευκαιρίες με το άλλο φύλο κι αυτές που είχα έπεσαν στο κενό. Νιώθω κενή συναισθηματικά και με κυριεύει η φοβία ότι έτσι θα νιώθω μοναξιά ,γίνεται βεβαιότητα για κάποιες ώρες μες στην ημέρα. Έχει βρεθεί κάποιος σε παρόμοια θέση; Ανατρέπεται;
    Δεν πρόκειται να μείνεις μόνη σου....σίγουρα θα βρεις ταίρι..απλά δεν τυχαινει αυτή τη περίοδο..σίγουρα όμως κάποια στιγμή θα τύχη....
    Έπειτα να σου πω την αλήθεια η μοναξιά έχει και τα καλά της..απλώς όταν τη ζούμε δεν τη καταλαβαίνουμε.
    Δεν βλέπουμε τα καλά της νιώθουμε μόνοι.. θέλουμε παρέα να πούμε μερικές κουβέντες να κάνουμε έρωτα να νιώθουμε ότι έχουμε κάποιον να μας καταλαβαίνει..
    Ναι έχεις δίκιο σε αυτά που ζητάς..αλλά δες και τα καλά της μοναξιάς..απλώς δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα..γιατί τη φοβασε τόσο πολύ τη μοναξιά ?τι είναι αυτό που σε τρομάζει???αν θέλεις μπορούμε να αναλύσουμε και της δύο πλευρές ....μοναξιάς η μη μοναξιάς...θα δεις ότι και τα δύο έχουν και τα καλά τους έχουν και τα άσχημα τους...
    Και μην φοβάσε τόσο είσαι μόνο 26 χρόνων...υπάρχουν άπειρα αγόρια που θέλουν να έχουν κορίτσι..είτε για παρέα είτε για σχέση..μήπως λέω λέω μήπως καταλάβαινε δεν θέλεις εσύ να έχεις σχέση???μήπως υποσυνείδητα υπάρχει κάτι που σε φοβησε στο να κάνεις σχέση?
    Αν όχι τι σε εμποδίζει στο να κάνεις σχέση???

  5. #5
    Δε με φόβισε καθόλου. Μετά το χωρισμό μου πέρσι τον Απρίλιο ,ένιωσα έτοιμη ξανά τον Ιανουάριο. Έκτοτε οι γνωριμίες μου δεν ευδοκιμούν ,διαρκούν μέχρι τη σεξουαλική επαφη και το πολύ ένα δίμηνο. Δεν πιέζω καταστάσεις ,ουτε εμμένω σε καταστάσεις που ο άλλος θέλει να φύγει είμαι πολύ συνηδητοποιημενη λόγω ψυχολόγου.... αξιοποιώ τα καλά της μοναξιάς αλλά από τα 19 μου μέχρι σήμερα έχω μείνει μόνη σχεδόν δύο χρόνια και δε μου ταιριάζει. Δεν έχω προλάβει να ερωτευτω καθώς δε μου δίνουν καν την ευκαιρία να τους γνωρίσω πρώτα καλά,δεν επιδιώκουν σχέση. Σίγουρα ειχα χασει τον εαυτό μου αλλά τον βρήκα μόνη μου ξανά και πιστεύω ότι δε μου αξίζει λόγω απλά καλής τύχης π.χ.....Δεν περνάει μέρα να μη το σκέφτομαι ,λίγο η πολύ. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά η ψυχολόγος με σταμάτησε,δε βρήκε ότι συντρέχει λόγος πια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Απλά από το Γενάρη και μετά σε έχει πιάσει η ανασφάλεια σώνει και καλά να βρεις σύντροφο και κάνεις λάθος επιλογές, αφού λες ότι μόλις πηδήξουν εξαφανίζονται. Αφού δεν θες απλά σεξάκι χαλαρό, άστο να έρθει πιο φυσικά το πράγμα, μην το εκβιάζεις με τον πρώτο που θα δείξει κάποιο ενδιαφέρον.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by dinar93 View Post
    Δε με φόβισε καθόλου. Μετά το χωρισμό μου πέρσι τον Απρίλιο ,ένιωσα έτοιμη ξανά τον Ιανουάριο. Έκτοτε οι γνωριμίες μου δεν ευδοκιμούν ,διαρκούν μέχρι τη σεξουαλική επαφη και το πολύ ένα δίμηνο. Δεν πιέζω καταστάσεις ,ουτε εμμένω σε καταστάσεις που ο άλλος θέλει να φύγει είμαι πολύ συνηδητοποιημενη λόγω ψυχολόγου.... αξιοποιώ τα καλά της μοναξιάς αλλά από τα 19 μου μέχρι σήμερα έχω μείνει μόνη σχεδόν δύο χρόνια και δε μου ταιριάζει. Δεν έχω προλάβει να ερωτευτω καθώς δε μου δίνουν καν την ευκαιρία να τους γνωρίσω πρώτα καλά,δεν επιδιώκουν σχέση. Σίγουρα ειχα χασει τον εαυτό μου αλλά τον βρήκα μόνη μου ξανά και πιστεύω ότι δε μου αξίζει λόγω απλά καλής τύχης π.χ.....Δεν περνάει μέρα να μη το σκέφτομαι ,λίγο η πολύ. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά η ψυχολόγος με σταμάτησε,δε βρήκε ότι συντρέχει λόγος πια.
    "διαρκούν μέχρι τη σεξουαλική επαφή και το πολύ ένα δίμηνο."
    Το να μην πηγαινεις μαζί τους σε λιγότερο απο δύο μηνες ... δε το σκεφτεσαι?? Αν είναι ο αλλος σοβαρός, δε θα σε πιέζει να κανετε κατι γρήγορα.
    Να βγεις με τον αλλο μεχρι να τον γνωρίσεις καλά, 2-3-4 μήνες, αυτος που δεν ενδιαφερεται σοβαρα, θα φύγει μέχρι τότε συν οτι θα αποκαλυφθεί γιατι θα σε πιέζει να πατε παρακάτω, αυτός όμως που πραγματικα σε θελει για σχεση... θα μεινει και δε θα εχει θέμα, γιατι και αυτος ξέρει ποσο δύσκολο ειναι να βρει μια κοπέλα που να του κάνει, μπορεί να περίμενε και αυτος 2 και παραπάνω χρόνια για να σε βρει... λες να κολλήσει στους 2-3 μηνες? Μπαααα :)

  8. #8
    Εγώ δεν είμαι της άποψης ότι πχ αν κάνεις σεξ νωρίς θα φύγει ο άλλος. Πιστεύω ότι αν είναι να φύγει θα φύγει,το σεξ για μένα θα ήταν απαραίτητο να γίνει με κάποιον για να τον ερωτευτω και να ξέρω αν θέλω να κάνω σχέση μαζί του οπότε δε βρίσκω το λόγο πχ να έχανα δύο μήνες ενώ τον ήθελα. Όταν ήμουν παρθένα ο πρώτος μου περίμενε 4 μήνες παιζοντας θέατρο για να εξαφανιστεί την επόμενη μόλις το κάναμε ενώ με τη μεγαλύτερή μου σχέση μας έτυχε στο τρίτο ραντεβού. Δεν πιστεύω ότι αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα ή είδος τακτικης για σχέση.Δε με πίεσε κανείς ,με τη συγκατάθεση μου γίνεται προφανώς.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασικά εγώ δεν το έθεσα στη βάση του σεξ. Δεν έχει νόημα να παίζεις την κολοκυθιά με τον άλλον. Απλά λέω μήπως το εκβιάζεις πολύ εκεί που γνωρίζεις τον άλλο και υπάρχει μία ψιλοσυμπάθεια ως προς το να γίνει κάτι σε κατεύθυνση ερωτική ή σχέσης. Καλύτερα να τον γνωρίσεις πρώτα πιο καλά τον άλλο σαν άνθρωπο παρά σαν υποψήφιο γκόμενο και να δεις κι αν ταιριάζεις κιόλας, γιατί άλλο να ταιριάζεις σαν παρέα ή να λες ότι είναι καλός χαρακτήρας ή ακόμα άλλο να ταιριάζεις απλά στο σεξ και να σε ξεσηκώνει, κι άλλο αν σου κάνει για σύντροφος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    το σεξ για μένα θα ήταν απαραίτητο να γίνει με κάποιον για να τον ερωτευτω
    Αυτό το βρίσκω φάουλ ας πούμε. Πρώτα τον ερωτεύεσαι, μετά κάνεις σεξ αν θες κάτι σοβαρό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αυτό το βρίσκω φάουλ ας πούμε. Πρώτα τον ερωτεύεσαι, μετά κάνεις σεξ αν θες κάτι σοβαρό.
    Συμφωνώ. Και ναι λειτουργεί αποτρεπτικά για αυτούς που θέλουν μόνο να περάσουν καλά , το να μην κάνεις γρήγορα σεξ. Ε τώρα αν μέσα σε 2-3 μήνες γνωρίσεις τον άλλο, βγαίνετε συχνά και κάνετε σεξ και φύγει, ε συγνώμη αλλά πρέπει κάπως να τον είχες καταλάβει ότι είναι βλάκας. Ξαφνικά εσύ βρίσκεις όλους τους καλούς ηθοποιούς ? [emoji14] μήπως να σε δασκαλεψει καμία φίλη? Στην τελική κάνε κάτι μόνο με κάποιον μέσω κοινού γνωστού που είναι εμπιστοσύνης, μη πας σε αγνώστους. Είναι ένας ασφαλής τρόπος για να γνωρίσεις κάποιον σοβαρό.

  12. #12
    Δεν υπάρχει κοινός γνωστός δυστυχώς,γιατί μετά βίας θεωρώ δύο ανθρώπους φίλους μου... για αυτό είναι ακατόρθωτο με αυτή την τακτική. Οποτε ότι προκύπτει είναι είτε απευθείας προσέγγιση είτε online με άγνωστο πάντα. Τώρα όπως προείπα κι εγώ η ίδια θεωρητικά δε θα περίμενα ένα δίμηνο για επαφή απλά και μόνο για να τεσταρω αν ενδιαφέρεται,τα θεωρώ άσχετα μεταξύ τους σε αυτή την ηλικία γιατί έχω δει ότι δεν ισχύει στην περίπτωση μου τουλάχιστον. Όντως υπάρχουν σημάδια αν θέλουν μόνο αυτό που τα βλέπεις αλλά όχι πάντα,δεν είναι όλοι ειλικρινείς,η τουλάχιστον όντως εκεί πέφτω.Οπότε οι επιλογές μου αυτή τη στιγμή είναι είτε τίποτα είτε να ρισκάρω και το πολύ να κάνω σεξ , οπότε όντως πιστεύω με τα μέχρι τώρα δείγματα ότι θα μείνω μόνη. Και επειδή είναι θέμα τύχης δε βλέπω τι άλλο μπορώ να κάνω για να το αλλάξω....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by dinar93 View Post
    Δεν υπάρχει κοινός γνωστός δυστυχώς,γιατί μετά βίας θεωρώ δύο ανθρώπους φίλους μου... για αυτό είναι ακατόρθωτο με αυτή την τακτική. Οποτε ότι προκύπτει είναι είτε απευθείας προσέγγιση είτε online με άγνωστο πάντα. Τώρα όπως προείπα κι εγώ η ίδια θεωρητικά δε θα περίμενα ένα δίμηνο για επαφή απλά και μόνο για να τεσταρω αν ενδιαφέρεται,τα θεωρώ άσχετα μεταξύ τους σε αυτή την ηλικία γιατί έχω δει ότι δεν ισχύει στην περίπτωση μου τουλάχιστον. Όντως υπάρχουν σημάδια αν θέλουν μόνο αυτό που τα βλέπεις αλλά όχι πάντα,δεν είναι όλοι ειλικρινείς,η τουλάχιστον όντως εκεί πέφτω.Οπότε οι επιλογές μου αυτή τη στιγμή είναι είτε τίποτα είτε να ρισκάρω και το πολύ να κάνω σεξ , οπότε όντως πιστεύω με τα μέχρι τώρα δείγματα ότι θα μείνω μόνη. Και επειδή είναι θέμα τύχης δε βλέπω τι άλλο μπορώ να κάνω για να το αλλάξω....
    Θα μίλησα στα ίσα γιατί αλλιώς δε θα βγάλουμε άκρη και θέλω να είμαι ειλικρινής. Είσαι ωραίο γκομενάκι? Πώς ντύνεσαι ? Πόσες φορές βγαίνεις με τον άλλο σε αυτούς τους δύο μήνες ? Ηλικίες αυτών? Online εννοείς fb ή tinder ή Badoo ή ... Κάτι άλλο? Αυτοί πως είναι, ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο? Δηλαδή τι κοινό έχουν? Ξεκινάμε με αυτά για αρχη , για να μιλάμε σοβαρά. Ε άμα πχ πεις tinder 25 χρόνων βγαίνω 2 φορές, κούκλοι με δερμάτινα και φέτες, αλλά εγώ είμαι μέτρια και χοντρούλα (λέω ένα τραβηγμένο παράδειγμα) ε τι κάνει νιάου νιάου :) στο τι φταίει. Αλλά ας ξεκινήσουμε από αυτά.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Θα μίλησα στα ίσα γιατί αλλιώς δε θα βγάλουμε άκρη και θέλω να είμαι ειλικρινής. Είσαι ωραίο γκομενάκι? Πώς ντύνεσαι ? Πόσες φορές βγαίνεις με τον άλλο σε αυτούς τους δύο μήνες ? Ηλικίες αυτών? Online εννοείς fb ή tinder ή Badoo ή ... Κάτι άλλο? Αυτοί πως είναι, ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο? Δηλαδή τι κοινό έχουν? Ξεκινάμε με αυτά για αρχη , για να μιλάμε σοβαρά. Ε άμα πχ πεις tinder 25 χρόνων βγαίνω 2 φορές, κούκλοι με δερμάτινα και φέτες, αλλά εγώ είμαι μέτρια και χοντρούλα (λέω ένα τραβηγμένο παράδειγμα) ε τι κάνει νιάου νιάου :) στο τι φταίει. Αλλά ας ξεκινήσουμε από αυτά.
    Δε μ αρεσει η λέξη "γκομενάκι". Είμαι εμφανίσιμη αρκετά και ντύνομαι όχι αποκαλυπτικά λόγω της δουλειάς μου αλλά νεανικά και στυλάτα πιο πολύ θα έλεγα. Από εφαρμογές είχα δοκιμάσει να δω τι παίζει tinder, badoo Lifo και fb. Δεν ψάχνω κάτι συγκεκριμένο, κοινά αυτοί που μου άρεσαν δεν είχαν μεταξύ τους, η εμφάνιση με τραβάει και μετά η ευγένεια ως προς το φλερτ, η επικοινωνία που θα έχουμε μετά,δλδ να έχουμε αρκετές μέρες καθημερινή. Ηλικίες πάντα κοιτάζω μεγαλύτερους, από 26 και πάνω, είχα και σχέση με δέκα χρόνια μεγαύτερο. Κανείς φέτες, κανείς δερμάτινα, κανονικοί.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by dinar93 View Post
    Δε μ αρεσει η λέξη "γκομενάκι". Είμαι εμφανίσιμη αρκετά και ντύνομαι όχι αποκαλυπτικά λόγω της δουλειάς μου αλλά νεανικά και στυλάτα πιο πολύ θα έλεγα. Από εφαρμογές είχα δοκιμάσει να δω τι παίζει tinder, badoo Lifo και fb. Δεν ψάχνω κάτι συγκεκριμένο, κοινά αυτοί που μου άρεσαν δεν είχαν μεταξύ τους, η εμφάνιση με τραβάει και μετά η ευγένεια ως προς το φλερτ, η επικοινωνία που θα έχουμε μετά,δλδ να έχουμε αρκετές μέρες καθημερινή. Ηλικίες πάντα κοιτάζω μεγαλύτερους, από 26 και πάνω, είχα και σχέση με δέκα χρόνια μεγαύτερο. Κανείς φέτες, κανείς δερμάτινα, κανονικοί.
    Όλοι γκομενακια είμαστε :)

    Κοίτα, αφού σου τυχαίνουν συνέχεια τέτοια ίσως να αποφύγεις τα online τουλάχιστον με αγνώστους. Όχι ότι είναι κακά, αλλά θέλει ιδιαίτερη προσοχή. Έξω δε σου την πέφτει κανείς? Εννοώ στο σούπερ μάρκετ στο μανάβικο στη δουλειά κτλ. Γενικά θα έλεγα να είσαι έξω οσο μπορείς. Πάλι κάτι δε μου κολλάει, δε μπορεί να τυχαίνουν όλοι οι στραβοί σε σένα, συνήθως κάτι άλλο παίζει σε αυτές τις περιπτώσεις.
    Ωστόσο επιμένω στο μεγάλο χρόνο αναμονής και την καλή γνωριμία, πριν πάτε παρακάτω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι ότι θα μείνω μόνη μου.
    By melina20 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 03-05-2019, 01:11
  2. Φόβος να μείνω μόνη μου
    By maya1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 05-09-2015, 09:58
  3. Φοβαμαι να μεινω μονη μου
    By katerina18 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 12-09-2014, 23:45
  4. Φοβάμαι να μείνω μόνη μου!
    By Freya in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-08-2014, 19:51
  5. Κι αν μείνω μόνη?
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 14-04-2010, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •